Η γλώσσα της Θεσσαλονίκης και η γλώσσα της Αθήνας ― το λεξικό των διαφορών  
Από τη Χρύσα Βλαχοπούλου. Eικονογράφηση: Dreyk the Pirate/ LIFO
ΦΑΓΗΤΟ

Διαφορές μεταξύ των δύο πόλεων έχουμε και στο πως ονομάζει η κάθε μία το φαγητό.

Στην Αθήνα λέμε:

1.λεμονάδα (και εννοούμε γκαζόζα)
2.καλαμάκι (και εννοούμε κρέας σε στικ)
3.μπουγάτσα (και εννοούμε οπωσδήποτε με κρέμα)
4.τυρί (και εννοούμε όλα τα κίτρινα τυριά)
5.βότκα λεμόνι

Στη Θεσσαλονίκη λέμε:

1.λεμονάδα (και εννοούμε λεμονάδα!)
2.καλαμάκι (και εννοούμε πλαστικό για καφέ κλπ)
3.μπουγάτσα (και ρωτάμε πάντα κρέμα ή τυρί;)
4.κασέρι ( και εννοούμε όλα τα κίτρινα τυριά)
5.τυρί ( και εννοούμε φέτα)
6.σάντουιτς ( και εννοούμε ψωμί και όποια γέμιση)
7.αλοιφή (και εννοούμε όλες τις σαλάτες με βάση τη μαγιονέζα/γιαούρτι και έχει κρεμώδη υφή)
8.βότκα λεμονάδα

Κάντε κλικ στην κάθε εικόνα και δείτε τις διαφορές στο λεξιλόγιο μεταξύ Αθήνας και Θεσσαλονίκης

Μανό
Όζα
Αμέ
Ναι αφού
Έβαλε κρύο
Έβγαλε κρύο
Πήγαινε
Πάνε
Ξέρεις
Ξες
Μου έστειλε μήνυμα
Μ’ έστειλε, μήνυμα
Πάμε για κάνα γύρο; (τρέξιμο)
Πάμε για κάνα (πίτα) γύρο;
Πάμε για κάνα κρασάκι
Πάμε για καμιά ρετσίνα
Κουλούρι Θεσσαλονίκης
Κουλούρι
Σουβλάκι
Σάντουιτς (πιτόγυρο)
Πατημένο σάντουιτς
Τοστ
Σως
Αλοιφή/Σαλάτα
Λάστιχο (μ’ έπιασε λάστιχο)
Φούιτ (έπαθα φούιτ)
Και καλά
Ντεμέκ
Φούξια
Φουξ
Λεωφορείο
Αστικό
Κούκλα / Κουκλάκι
Πολύ όμορφο/Τζάμι (;)
Μου, σου (άνοιξέ μου, σου είπα)
Με, σε (άνοιξέ με, σε είπα)
Σοβαρολογείς
Πλάκα με κάνεις!
Τρακόσια
Τρακόσα
Χαρακτηριστικά σημεία που θα πήγαινα έναν ξένο σε κάθε πόλη

Στην Αθήνα :

1)Ο λόφος του Φιλοπάππου
2)Για παγωτό μηχανής στον Κρίνο στην Αιόλου
3)Στο στέκι του ηλία
4)Στο 56 στο Κολωνάκι
5)Στην Αγορά το βράδυ της Καθαράς Δευτέρας
6)Στην Κρήτη για φαγητό
7)Στον Βάρσο στην Κηφισιά για όλα

Στη Θεσσαλονίκη :

1)Οι κήποι του Πασά
2)Για κρέπα στο Valentinο στην πλ. Ναυαρίνου
3)Στην Τομπουρλίκα όπου μαζεύονται όλες οι ωραίες και παλιές παρέες της πόλης
4)Στη μάντρα του Xάρμπαλη στη λαχαναγορά τις μικρές ώρες (base live)!
5)Παραμονή πρωτοχρονιάς στη στοά Μοδιάνο
6)Στη Νέα Φωλιά για φαγητό
7)Στον Κουκουμέρια στην κ. Τούμπα για τσουρέκι

Τι έχει «δανειστεί και τι ζηλεύει» η μια πόλη από την άλλη; (Κάντε κλικ πάνω στο όνομα της κάθε πόλης)

Αθήνα Θεσσαλονίκη

Η Αθήνα έχει δανειστεί :

Όλες τις τάσεις στα μπαρ

Αλλά ζηλεύει :

Το πολίτικο φαγητό, τα ποτά, τις παρέες, τις τουλούμπες, τον ορίζοντα, το φεστιβάλ Κινηματογράφου και το φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ, το youth crowd στους δρόμους

Η Θεσσαλονίκη έχει δανειστεί :

Όλες τις τάσεις στο urban culture

Αλλά ζηλεύει :

Τον ήλιο, τις συναυλίες, τα θέατρα, τους μεγάλους δρόμους, το Ηρώδειο, την Ακρόπολη, το χάος, τους τουρίστες

10 περσόνες της κάθε πόλης που θα πρέπει να γνωρίζεις

Αθήνα :

1)Κωνσταντίνος Τζούμας
2)Ζυράννα Ζατέλη
3)Στάθης ο παντού
4)The Boy
5)Άλεξ Μαχαίρας
6)Ο Γιάννης του Galaxy της Σταδίου
7)Βασίλης Χαραλαμπίδης 
8)Ομάδα Blitz
9)Τάκι Τσαν
10)Acid Baby Jesus

Θεσσαλονίκη :

1)Θόδωρος ο Μπερλινάς
2)Γιάννης Μπουτάρης
3)Οι δίδυμοι του φεστιβάλ κινηματογράφου
4)Χρήστος Μητρέντζης
5)Γιάννης Νάστας
6)Γιώργος Σκαμπαρδώνης
7)Ντίνος Χριστιανόπουλος
8)Νίκος Στεφανίδης
9)Νίκος Γκάλης
10)Chinese Basement

 

Συνεχίζεται...
63 Σχόλια
123
Ιασων Σεκερης 13.5.2016 | 21:04
Αθηναιος εδω και εχω να καταθεσω...
1)Πατημενο Σαντουιτς δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ
2)Παμε για κανα γυρο=ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΠΙΤΟΓΥΡΟ
3)Λεμοναδα=ΛΕΜΟΝΑΔΑ, και οχι γκαζοζα, λεμονιτα ειναι η γκαζοζα
avatar
Ανώνυμος/η 13.5.2016 | 21:32
Και φυσικά στην Αθήνα η λέξη τυρί περιλαμβάνει και τα κίτρινα και τα λευκά τυριά (και τη φέτα)
Μη Χειρότερα 13.5.2016 | 23:39
Πες τα βρε άνθρωπε, γέννημα θρέμμα Αθηναία, όταν μου λένε ή λέω "πάμε για κάνα γύρο" εννοούμε, πάμε να φάμε, όχι να τρέξουμε! Συμφωνώ και με τα υπόλοιπα που ανέφερες.
avatar
a_lega 14.5.2016 | 08:52
Σύμφωνοι για τα 1 και εν μέρει για τα 2 και 3. Κι εγώ γέννημα θρέμμα Αθηναίος αλλά λεμονίτα λέω τη αδιαφανή λεμονάδα με ανθρακικό. Πολλά απ' όσα αναφέρει το άρθρο ισχύουν για 1-2 γενιές πίσω. Πχ μέχρι πρότινος όταν λέγαμε σουβλάκι εννοούσαμε πίτα με κάτι μέσα. Τώρα λέμε γύρο κι εννοούμε πιτόγυρο ή πίτα με κάτι. Η μάνα μου λέει λεμονάδα τη σπράιτ και λεμονίτα τη θολή Ηβη αλλά αμφιβάλω ότι Αθηναίοι κάτω των σαράντα χρησιμοποιούν πια αυτούς τους όρους. Μπράβο στην αρθρογράφο που απέφυγε το σκόπελο του τι είναι σωστό και τι λάθος, όπως δυστυχώς έκαναν πολλοί από τους σχολιαστές.
avatar
AlexK 14.5.2016 | 21:31
Θα συμφωνήσω με τη μαμά σου, άλλωστε είμαι και εγώ άνω των σαράντα.Για την ιστορία πάντως, στη συσκευασία της Ήβης, αναγράφεται η λέξη λεμονίτα.
Τώρα σχετικά με τα σουβλάκια, όταν περιγράφω στους φίλους μου εδώ στα ξένα το εθνικό μας fast food, το πανμέγιστο Greek souvlaki, το περιγράφω ως πίτα που περιέχει κομμάτια χοιρινού κρέατος, λαχανικά και σκορδάτη γιαουρτόσαλτσα.Λες να τους παραπληροφορώ;
avatar
Takis 15.5.2016 | 10:52
Λεμονίτα λέμε οι Αθηναίοι την κίτρινη αδιάφανη λεμονάδα και όχι την γκαζόζα. Λεμονάδα πολλοί λένε την γκαζόζα.
avatar
Ηροστρατος 13.5.2016 | 21:42
Μην παραμυθιαζεστε. Για τους Αθηναιους η Θεσνικη ειναι απλα μια πολη στην Ελλαδα. Ποτε δε γνωρισα καποιον Αθηναιο που να μου πει οτι ζηλευει κατι απο τη Θεσνικη.
Maggelan 14.5.2016 | 20:28
Αν μία μέρα βρεις τον ηθοποιό Κωνσταντίνο Τζούμα ρώτησε τον τι ζηλεύει από Θεσσαλονίκη. Το έχει πει και σε συνέντευξη.
avatar
oursoula 4.8.2016 | 02:39
Αντίθετα,εγώ γνώρισα πολλούς ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ της Αθήνας που ζήλευαν πολλά από Θεσσαλονίκη!
Μάλλον έτυχε...
avatar
xerxi 13.5.2016 | 22:31
Επίσης πολυκατοικία / οικοδομή.
dio CyRu 14.5.2016 | 11:58
Επίσης..
η φτερωτη πανω απο τα τζακια.. φτερωτή/φουρφούρι
το χτυπητηρι του φραπέ.. χτυπητήρι/το "βζζζζνννν"
avatar
Nandja 23.5.2016 | 11:12
Επίσης "μαύρα σπόρια"=ηλιόσπορος, "άσπρα σπόρια"=κολοκυθόσπορος/πασατέμπο.
avatar
AlexK 13.5.2016 | 23:04
Τα πατημένα σάντουιτς που τα ψήνουμε;Στην τοστιέρα αποκλείεται, διότι το τοστ είναι βορειοελλαδίτικη αποκλειστικότητα, άρα μας μένει η σόλα μας και τα λάστιχα του αυτοκινήτου μας.Ποιος Αθηναίος αποκάλεσε ποτέ το κοινό τοστ, πατημένο σάντουιτς;
avatar
Takis 15.5.2016 | 10:56
Μήπως εννοεί το ψημένο σάντουιτς; Ξέρετε αυτό με το ψωμάκι που όταν το παίρνεις σου λέει, να στο ψήσω; Γιατί κατά τ' άλλα το τετράγωνο ψωμί με το ζαμπόν τυρί που το ψήνουμε στην τοστιέρα, τοστ το λέμε! Αν κάποιος πει πατημένο ψωμί κι εννοεί τοστ, αποκλείεται να τον καταλάβω!!
avatar
oursoula 4.8.2016 | 02:41
Το τοστ είναι τετράγωνο!
Τόσο απλό..
avatar
elmmcha 25.2.2017 | 12:15
Τόσο απλό και τόσο χαζό!
Τόστ -> εκ του Αγγλικού toast= ΨΗΝΩ
Άρα ψωμί, οποιουδήποτε σχήματος, ψημένο.
Τόσο απλό...
avatar
Ανώνυμος/η 13.5.2016 | 23:33
Τι λεμονάδες και γκαζόζες! Τι πατημένα σάντουιτς μωρέ; Σου έπεσε κάτω και το πάτησες; :P «Τυρί» εννοούμε τα τυριά. Όλα τα τυριά! Μανούρι, μετσοβόνε, στάκα. Στο Βάρσο στην Κηφισιά πάει ο παππούς μου με τους φίλους του, τα «παιδιά»! Κουλούρι Θεσσαλονίκης το λέμε, γιατί οι περισσότεροι φούρνοι έχουν πολλές ποικιλίες κουλουριών πχ από καλαμπόκι ή ολικής ή φαγόπυρο ή από χαρούπι κ.α..

Αφού «συνεχίζεται» το άρθρο, ας επανορθώσει κάποιος, άντε γιατί πολύ μας έχετε «ρίξει», πανέμορφοι Θεσσαλονικείς! Είναι όμορφη η Αθήνα μας! :)
Μένης 14.5.2016 | 03:33
Μου αρέσει το ύφος σου Μαντάμ Σουσού (κι ας είσαι από το... μπύθουλα)
Συμφωνώ απόλυτα με τη 'νοοτροπία' σου.
Οι διαφορές αυτές ειναι γλύκα και ποικιλία.
Τον 'καβγά' δε μπορώ να τον καταλάβω.
Είτε το πούμε πολυκατοικία είτε οικοδομή, το ίδιο άσχημο παραμένει και στις δυο τσιμεντουπόλεις.
Κι όπως το πούμε το φαί, καλά θα φας και στις δυο πόλεις αρκεί να ξέρεις που.
Από το να τρωγόμαστε μεταξύ μας, καλύτερα ας φάμε ένα.. σουβλάκι να το πω; καλαμάκι να το πω; πιτόγυρο να το πω; σαντουιτς να το πω;
πφ.. μπερδευτηκα και πείνασα.
avatar
Ανώνυμος/η 14.5.2016 | 15:58
Χαχαχα γλυκούλη μου, σ’ ευχαριστώ!!
Η Θεσσαλονίκη, είναι μια πόλη, γεμάτο ζωή, που την αγαπώ πολύ πολύ και όποιον έχω γνωρίσει από εκεί, είναι πολύ «όμορφος», «καθαρός» και συμπαθητικός άνθρωπος! Για μένα, δεν υπάρχουν τα Αθήνα vs Θεσσαλονίκη! Η κάθε πόλη έχει τον χαρακτήρα της, την ενέργεια της, τους ρυθμούς, τις συνήθειες, τους ανθρώπους της και σίγουρα η μια δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από την άλλη!

Μια τεράστια αγκαλιά από Αθήνα :)
avatar
oursoula 4.8.2016 | 02:45
Πριν από αρκετές δεκαετίες,ο παππούς σου και τα "παιδιά",διάλεγαν απ'τον κουλουρά έξω απ'το σχολείο,κουλούρι ολικής ή από φαγόπυρο;
avatar
mixalakis 13.5.2016 | 23:43
Εγω θυμάμαι το γέλιο όταν ήμουν Θεσσαλονίκη και κάποιος περιέγραφε ότι το σπίτι ενός φίλου είναι δίπλα στην οικοδομή που μένει ένας άλλος φίλος.

Και ρωτάω "μα καλά σε οικοδομή μένει;".

Είναι περίεργο ότι στην Αθήνα οικοδομή είναι το γιαπί, ενώ στην Θεσσαλονίκη εννοούν την πολυκατοικία.
Maggelan 14.5.2016 | 01:19
Ειδικά στα ονόματα , είτε έχει να κάνει με πρόσωπα, είτε με μαγαζιά, έχω πολλές ενστάσεις για το άρθρο.
Για ποιό λόγο για παράδειγμα οι 'περσόνες' της κάθε πόλης είναι αυτές που γράφει το άρθρο; Στην Θεσσαλονίκη για παράδειγμα που το 80% είναι ΠΑΟΚτσήδες, κανείς από αυτούς δεν ενδιαφέρεται να γνωρίσει τον Γκάλη, ενώ τον Σκαμπαρδώνη δεν τον ξέρει ούτε το 1% της πόλης, όπως επίσης ούτε το 1% δεν ξέρει και τους υπόλοιπους που αναφέρει το άρθρο. Σε ποιά κατηγορία ανθρώπων άραγε αναφέρεται;
Όπως επίσης έχω και πολλές ενστάσεις για σήματα κατατεθέν της πόλης. Για παράδειγμα, σχεδόν δεν υπάρχει σοβαρός Αθηναίος που να έρχεται στην Θεσσαλονίκη και να μην αγοράζει σοκολατένια τσουρέκια Τερκενλή, και τρίγωνα Πανοράματος. Και πολλά ακόμα...
Maggie 14.5.2016 | 07:42
Ασε που ανεφερε τους Νταλτον ως δίδυμο φεστιβαλ. Εγω καταλαβα οτι το αρθρο ειναι προσωπικο ημερολογιο κάποιου Λαρισαιου. : ))
avatar
oursoula 4.8.2016 | 02:47
ΑΨΟΓΟΣ!
Μένης 14.5.2016 | 03:34
Ειμαι ο μονος που αυτό το άρθρο μου εβγαλε κατι όμορφο και για τις δυο πόλεις;
dio CyRu 14.5.2016 | 11:46
Φίλε/φιλλλαράκι

ποιές ειναι αυτές οι.....περσόνες? προφανως ελάχιστοι τους γνωριζουν.
Christie Monteiro 14.5.2016 | 11:57
Ως Αθηναία που σπούδασα στη Θεσσαλονίκη δε θα σχολιάσω τίποτα, μόνο θα καταθέσω μια εμπειρία μου: πρώτη μέρα στο αμφιθέατρο, αθώα και ανυποψίαστη, ο διπλανός μου με ρωτάει από πού είμαι. Όταν απαντάω "από Αθήνα" αυτός βάζει τα γέλια και ρωτάει "καλά, εσείς το σουβλάκι το λέτε καλαμάκι;".
avatar
Ανώνυμος/η 15.5.2016 | 13:35
νταξει δεν πειραζει.
123