Αθήνα Vs Θεσσαλονίκη, Part III: Oι διαφορές
Από τον Άρη Μπούρα
Γαστρονομικές διαφορές
Αθήνα

Αναγνωρίζω ότι τα σουβλάκια της (κατά τον Θεσσαλονικιό σάντουιτς ή πιτόγυρο) είναι πιο συμμαζεμένα, ισορροπημένα, ζουμερά και συνεπώς - ίσως - πιο νόστιμα. Κι αυτό το λέει ένας Θεσσαλονικιός.

Θεσσαλονίκη

Η ποικιλία και πληθώρα των κρεπερί, με την ποιότητα και το μέγεθος να έρχεται σε αντιδιαστολή με τις τιμές, φέρνουν μακράν τη Θεσσαλονίκη στην κορυφή της κρέπας.

Η μπουγάτσα, είτε γλυκιά είτε αλμυρή, τρώγεται σε πιατάκι, προσεκτικά κομμένη σε τετράγωνα μικρά κομμάτια, με πιρουνάκι, καθήμενος. Δε στην πετάν σα σόλα να τη φας στο δρόμο τρέχοντας. Ο Θεσσαλονικιός είναι μερακλής και δε σηκώνει κουβέντα επ’ αυτού.

Στυλιστικές διαφορές Αθηναίων-Σαλονικιών (άντρες γυναίκες)
Αθήνα

Περισσότερη ποικιλία, ακραία χιπστερο-ντυσίματα από fashionistas που δε συναντάς εύκολα στη Θεσσαλονίκη.

Θεσσαλονίκη

Ο μύθος της υπέρ-περιποιημένης Θεσσαλονικιάς καταρρίπτεται, όταν περάσεις μια βόλτα από τη Γλυφάδα, το Κολωνάκι ή κάποιες γειτονιές των ΒΠ.

Κατά τ’ άλλα, παντού, όλοι, από τις ίδιες πολυεθνικές ντύνονται πλέον.

Τρόπος διασκέδασης
Αθήνα

Περισσότερες επιλογές, διαφορετικοί πυρήνες διασκέδασης σε ποικίλες περιοχές της πόλης.. Κουζίνες και γεύσεις από άλλες χώρες..

Για να βγεις είναι απαραίτητο να κανονίσεις ώρες (ή μέρες) νωρίτερα με την παρέα σου, σε αντίθεση με τη Θεσσαλονίκη που μ’ ένα τηλέφωνο βρίσκεσαι ευθύς αμέσως κάτω στο κέντρο για καφέ ή ποτό.

Ο Αθηναίος βγαίνει Κυριακή βράδυ για φαγητό - ποτό, ο Θεσσαλονικιός μεσημέρι κι απόγευμα για φαγητό - καφέ.

Θεσσαλονίκη

Η οικειότητα στα μαγαζιά μεταξύ εργαζομένων και πελατών είναι μεγαλύτερη, οι ανθρώπινοι δεσμοί και τα σφινάκια δένουν πιο αρμονικά κατά το πέρας της βραδιάς.

(μεταξύ μας, η μουσική που ακούγεται αναλογικά στα μπαρ, είναι ίσως ένα κλικ πάνω καλύτερη)

Όλα τριγύρω αλλάζουνε και όλα - στο τέλος - κέντρο μένουν.

Στη Θεσσαλονίκη, αν το ‘χεις ανάγκη, κατά τους θερινούς μήνες, μπαίνεις σ’ ένα καραβάκι και πίνεις τη μπίρα σου κάνοντας βόλτα στον Θερμαϊκό.

Συνήθειες
Αθήνα

Στις στάσεις ο κόσμος κοιτάει μπροστά κι αριστερά, για να δει πότε έρχεται το επόμενο τρόλεϊ ή λεωφορείο, ρωτά τον διπλανό του πότε πέρασε το 035, ενώ την ίδια στιγμή στη Θεσσαλονίκη κοιτά ψηλά, τους πίνακες της εξαιρετικής τηλεματικής, για να δει ακριβώς το χρόνο έλευσης του λεωφορείου του.

Θεσσαλονίκη

Μεγαλύτερη και πιο συχνή χρήση ποδηλάτου.

Μπορείς να βγάλεις εισιτήρια και μέσα στις αστικές συγκοινωνίες, σε αντίθεση με την Αθήνα.

Περισσότερα οικογενειακά τραπέζια και ισχυρότεροι οικογενειακοί δεσμοί.

Τι ζηλεύει η κάθε μία από την άλλη πόλη
Η Αθήνα από την Θεσσαλονίκη:

1)Την παραλία της.
2)Το φεστιβάλ κινηματογράφου.
3)Τους ανθρώπινους ρυθμούς της και την ηρεμία που μπορείς να βρεις ευκολότερα.
4)Την οικειότητα μεταξύ των ανθρώπων που κινούνται στο κέντρο της πόλης.

Η Θεσσαλονίκη από την Αθήνα:

1)Το μέγεθος της, απέναντι στο οποίο νιώθει συχνά δέος.
2)Τα λεφτά και τις ευκαιρίες που έχει (όσα και όσες τέλος πάντων έχουν απομείνει, σε θεωρητικό βαθμό)
3)Το γεγονός ότι μ' ένα πλοίο βρίσκεσαι σε λίγες ώρες στα περισσότερα ελληνικά νησιά.
4)Τον πολυσυλλεκτικό και πολυφυλετικό της χαρακτήρα.
5)Το ότι πάντοτε θα βρίσκεται ένα μικρό βήμα μπροστά, επειδή καλώς ή κακώς εκεί βρίσκονται τα κέντρα εξουσίας.
6)Τις σπουδαίες φετινές καλοκαιρινές συναυλίες και φεστιβάλ.
7)Το hype της, είτε θετικό είτε αρνητικό.
8)Το μετρό!

Τι έχει «δανειστεί» η μια πόλη από την άλλη
Αθήνα

Εξαιρετικά ζαχαροπλαστεία και γλυκά από τη Θεσσαλονίκη

Τη φράση κλάιν (μάιν)

Θεσσαλονίκη

Τίποτα

Χαρακτηριστικά σημεία που θα πήγαινα έναν ξένο σε κάθε πόλη
Αθήνα

1)Στα σπουδαία μουσεία της Αθήνας (Αρχαιολογικό, Ακρόπολης, Μπενάκη, Κυκλαδικής κτλ.
2)Στα Αναφιώτικα.
3)Στον μεγάλο αρχαιολογικό περίπατο της Αθήνας.
4)Στις ταράτσες για καφέ, φαγητό ή ποτό που είναι αγκυροβολημένες γύρω από την Ακρόπολη.
5)Στις όμορφες γειτονιές στα Άνω Πετράλωνα ή στα Άνω Πατήσια για φαγητό.
6)Στο Μεταξουργείο για τις αντιθέσεις του και τα ωραία μαγαζάκια που έχουν και χαμηλές τιμές και καλό κόσμο.

Θεσσαλονίκη

1)Στο κατεξοχήν πιο εντυπωσιακό και γραφικό μέρος της πόλης. Στα κάστρα και τις 40 Εκκλησιές.
2)Στην Ροτόντα για την ιστορία της και την αρχοντιά της.
3)Στη νέα βραβευμένη παραλία.
4)Στα Λαδάδικα που μετά από πολύχρονη παρακμή αποκτήσαν ξανά μια κοσμοπολίτικη χροιά.

Μπάντες και μουσικοί που θα πρότεινα σ’ ένα φίλο από το εξωτερικό
Αθήνα

Keep Shelly In Athens

Φοίβος Δεληβοριάς

Λάμδα

Victory Collapse

Tania Giannouli Ensemble

Θεσσαλονίκη

Tendts

UnknownArtist

Manos Milonakis

Chinese Basement

The Vagina Lips

Πράγματα που δεν θα άρεσαν ή θα βαριόταν ο κάτοικος της μιας πόλης στην άλλη
Ένας Θεσσαλονικιός στην Αθήνα

1)Την έλλειψη καθαριότητας και παρακμή που είναι έντονα αισθητή σε αρκετά σημεία του κέντρου.
2)Το απρόσωπο περιβάλλον και την έλλειψη οικειότητας.
3)Την ανασφάλεια λόγω της αυξημένης εγκληματικότητας.
4)Τις μεγάλες αναμονές και το χάος που επικρατεί σε αρκετές δημόσιες υπηρεσίες.
5)Τον χρόνο που απαιτείται για τις μετακινήσεις.

Ένας Αθηναίος στη Θεσσαλονίκη

1)Την επανάληψη και ρουτίνα.
2)Τη στασιμότητα που σε βάθος χρόνου επικρατεί.
3)Τις (ακόμη) πιο περιορισμένες επαγγελματικές ευκαιρίες.
4)Τις ίδιες εικόνες, τα ίδια πρόσωπα.

Συνεχίζεται...
16 Σχόλια
avatar
KGIAGOU 19.5.2016 | 14:59
Δεν είμαι ούτε από Αθήνα ούτε απο Θεσσαλονίκη.
Σαν περαστική και από τις δυό πολεις θα πω ότι
η Θεσσαλονίκη μου φαίνεται πιό ανθρώπινη χωρίς
να μπορώ να πω συγκακριμένα γιατί.
Ιασων Σεκερης 19.5.2016 | 15:39
Πιο συμμαζεμενο αυτη τη φορα και μπραβο, μονη ενσταση τα πιτογυρα. Παροτι Αθηναιος, αναγωνριζω πως τα Βορειοελλαδιτικα πιτογυρα ειναι μακραν καλυτερα και μεγαλυτερα απο τα αθηναικα...
Ο Νοών... νοείτω 20.5.2016 | 19:22
Συμφωνώ και επαυξάνω!
avatar
atman 20.5.2016 | 23:35
αλλο το πιτογυρο(σαντουιτς) αλλα το κεμπαμπ αλλο το σουβλακι (κατα αθηνα). εκτος απο το πιτογυροσαντουιτς (Σανο) στην Αθηνα ειναι οπως ακριβως περιγραφονται παραπανω. τι να κανουμε.

btw ενα σουβλακι εχει συγκεκριμενο μεγεθος αλλοιως γινεται σαντουιτς με απολα.
Vassili Kaisarlis 19.5.2016 | 15:45
Εγώ πάντως ως Αθηναίος έχω να πω ότι η Αθήνα (μαζί με τα προάστια!) έχει ότι έχει και η Θεσσαλονίκη και μάλιστα πολύ παραπάνω. Οτιδήποτε συγκρίνουμε ανάμεσα στις 2 επικρατεί με διαφορά η Αθήνα. Το μόνο "προσόν" της Θεσσαλονίκης είναι ότι είναι περισσότερο ανάλαφρη και χαλαρή αλλά και λιγότερο υποτονική από την Αθήνα. Ουσιαστικά η Αθήνα διαθέτει ποιότητα και ποσότητα στο μήκος της ενώ η Θεσσαλονίκη είναι "χρωματισμένη" με εντονότερα συναισθήματα, κυρίως λόγο των κατοίκων της.
annibas 19.5.2016 | 15:48
Είχα την τύχη να σπουδάσω στο ΑΠΘ και λέω τύχη γιατί το πανεπιστήμιο είναι στο κέντρο.
Τώρα όσο κολλημένος να είσαι μην γράφεις τόσες ανακρίβειες.
Στη Θεσσαλονίκη έχει αστική συγκοινωνία.
Μια και αυτή χάλια.
Στη Θεσσαλονίκη έχει τρελή υγρασία και κρύο.
Στη Θεσσαλονίκη οι γυναίκες για να πετάξουν τα σκουπίδια πηγαίνουν κομμωτήριο και δεν λέω για Καλαμαριά αλλά για όλη την πόλη.
Η Θεσσαλονίκη ζηλεύει τα θέατρα και το φεστιβάλ Αθηνών-Επιδαύρου.
Τώρα η Αθήνα πάντα θα ζηλεύει τη θάλασσα.
Τους ρυθμούς σας.
Την ποικιλία στο φτηνό και καλό φαγητό-δεν λέω για εστιατόρια μισελέν.
Το βυζαντινό μουσείο.
Τα ποδήλατα.
Τα πάρτι της Αρχιτεκτονικής.
Η κάθε πόλη έχει την χάρη της και στο λέω εγώ που είμαι από μια μικρή πόλη.
Αλλά έχετε μεγάλο θέμα με αυτό : "Το ότι πάντοτε θα βρίσκεται ένα μικρό βήμα μπροστά, επειδή καλώς ή κακώς εκεί βρίσκονται τα κέντρα εξουσίας. Πηγή: www.lifo.gr"
Δηλαδή στην Γαλλία είναι στο Μονπελιέ; και στην Ιταλία στην Φεράρα;
avatar
Ανώνυμος/η 19.5.2016 | 16:39
Στα πράγματα που δεν θα άρεσαν στη Θεσσαλονίκη σε έναν Αθηναίο, ξεχάσατε να προσθέσετε το ασφυκτικό κυκλοφοριακό και τα σλάλομ των πεζών στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, που παλεύουν καθημερινά να κυκλοφορήσουν ανάμεσα σε τραπεζοκαθίσματα, διαχωριστικά, μηχανάκια και τετραπλοπαρκαρισμένα αυτοκίνητα παντού και κάθε ώρα!!! Όλοι οι φίλοι Αθηναίοι που έχουν πάει στη Θεσσαλονίκη, αυτά θυμούνται σαν τα πιο αρνητικά της!
Albert Pierrepoint 19.5.2016 | 19:09
Πιστεύω ότι δεν μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ των δύο πόλεων.
Ο κυριότερος λόγος είναι ότι:
Η Θεσσαλονίκη είναι μια πλήρης πόλη ενώ η Αθήνα αποτελεί τμήμα ενός πολεοδομικού ιστού η οποία δεν μπορεί να σταθεί αυτόνομη και δεν έχει την πληρότητα της Θεσσαλονίκης.
Η Αθήνα δεν έχει σαφώς διαχωρισμένα όρια από τα προάστιά της π.χ. Γλυφάδα, Φάληρο, Χαλάνδρι κλπ. Ενώ η Θεσσλαοίκη έχει ένα πολύ μεγάλο κέντρο, τουλάχιστον πενταπλάσιο του Ψυρρή για να έχουμε μια εικόνα.
Η ΑΘήνα είναι περισσότερο της ημέρας, μεγάλα τμήματά της νεκρώνονται την νύχτα χωρίς κόσμο και κίνηση και επομένως η μετακίνηση σπό ένα στέκι σε άλλο, πέραν της απόστασης είναι και ξενέρωτη λόγω του ότι περνάς από σκοτεινά σημεία της πόλης. Από την άλλη η Θεσσαλονίκη έχει ζωή ημέρα και νύχτα, περισσότερο κόσμο που κατοικεί στο κέντρο της και επομένως η βόλτα στα μαγαζιά περιλαμβάνει 3 ή και 4 μαγαζιά την ίδια νύχτα. Αυτό νομίζω είναι αδιανόητο για το μέγεθος της ΑΘήνας.
Από αυτό εύκολα κανείς αντιλαμβάνεται ότι το όριο μεταξύ ανθρώπινης κατοικίσιμης ζώνης και χάους είναι σαφέστατο.
Ο μέσος Θεσσαλονικιός κινείται σε μεγαλύτερο τμήμα της πόλης του σε εβδομαδιαία βάση. Μπορεί να επισκεφτεί έως και 30 διαφορετικά μαγαζιά την εβδομάδα. Οι αριθμοί αυτοί στην Αθήνα είναι πολύ μικρότεροι.
Στην Αθήνα έχεις την αίσθηση ότι γίνονται πολλά περισσότερα events όπως συναυλίες και θεατρικές παραστάσεις σε δεκάδες σημεία κάθε βράδυ. Στη Θεσσαλονίκη σαφώς λιγότερα.
Σε πόσα όμως από αυτά μπορείς να πάς πραγματικά; Άρα κι εδώ μένεις όπως είπα στην αρχή με την αίσθηση και δεν συμμετέχεις πραγματικά. Δώρον άδωρον!
Επίσης ένα θέμα είναι το gourmet φαγητό.
Εδώ νικάει κατά κράτος η Αθήνα.
Κι εδώ το ερώτημα ποιοί και πόσες φορές μπορούν να επισκεφτούν ένα τέτοιο μέρος;
Νομίζω ότι οι περισσότεροι θαμώνες είναι από την επαρχία και την Θεσσαλονίκη.
Η μεγαλύτερη διαφορά όμως είναι στο ύφος και στα μεγέθη των ανθρώπινων σχέσεων.
Έχοντας μεγαλώσει από 1-10 ετών σε κωμόπολη (μεγάλο χωρίο θα έλεγε κανείς), από 10-18 σε επαρχιακή πόλη και μετά σε Θεσσαλονίκη και μικρά διαστήματα στην Αθήνα, μπορώ να πω ότι ο αριθμός των γνωστών μου μίκρυνε εκθετικά. Κι αυτό δεν είναι καθόλου παράδοξο.
Μιλώντας σε αριθμούς, ξεκίνησα στην κωμόπολη με 2000-3000 γνωστούς και κυρίως φίλους (των γονιών μου αρχικά αλλά μετέπειτα και δικοί μου) στη συνέχεια στους 500 της επαρχιακής πόλης για να καταλήξω στους 100 φίλους και κυρίως γνωστούς που έχω σήμερα, αριθμός μεγάλος για Θεσσαλονίκη.
Φαντάζομαι ότι εάν ζούσα στην Αθήνα θα ήταν διψήφιος.

Τέλος δεν υπάρχει ουδεμία σύγκριση στα οικονομικά μεγέθη των δύο πόλεων. Η Αθήνα με τετραπλάσιο πληθυσμό σε σχέση με τη Θεσσαλονίκη, συγκεντρώνει (το υπερβολικό κατ' εμέ) 50πλάσιο ίσως και 100πλάσιο εισόδημα.
Αυτή η άνιση κατανομή πλούτου είναι και το στοιχείο που τη σώζει και επιβιώνει μέχρι και σήμερα (γιατί ας μην το κρύψουμε άλλωστε {χε χε χε} είναι μια καθαρά μη παραγωγική περιοχή που βασίζεται στις υπηρεσίες και στον τεράστιο όγκο δημοσίων υπαλλήλων και διοικητικού προσωπικου που έχει συγκεντρώσει στη Β' Αθηνών και που είναι αυτοί που καθορίζουν κάθε φορά το εκλογικό αποτέλεσμα κατά πως τους βολεύει) και ταυτόχρονα έχει συμβάλλει στον οικονομικό μαρασμό της υπόλοιπης Ελλάδας.
avatar
Ίριδα Γκάζου - Φαρμάκη 21.5.2016 | 01:22
Ωραία τα λες!Ειδικά σ' αυτό με τα μαγαζιά,αλήθεια είναι..!
Maggie 21.5.2016 | 01:34
Ο,τι πιο σωστο διαβασα σε αυτο το θεμα
avatar
Ανώνυμος/η 19.5.2016 | 20:35
Αχ θα εκραγώ (:P), δεν αντέχω άλλο μέρος Αθήνα vs Θεσσαλονίκη! Πολλές γενικολογίες και στερεότυπα! Αφήστε μας να μονιάσουμε, η μια πόλη δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από την άλλη!
Ο Νοών... νοείτω 20.5.2016 | 19:21
Έχει. Η Θεσσαλονίκη το Μετρό της Αθήνας.
avatar
Kibis 19.5.2016 | 20:38
"Στενοτεροι οικογενειακοί δεσμοί" στη Θεσσαλονίκη; πολύ θα ήθελα να ήξερα μέσω ποιας έρευνας βγήκε αυτό το συμπέρασμα... δλδ τι στα σπίτια τους μπήκατε;
Επίσης δεν νομίζω ότι οι Θεσσαλονικείς έχουμε λόγο να ζηλεψουμε το μέτρο (άσχετα αν παλεύουμε να το φτιάξουμε) μιας και οι αποστάσεις στην πολη ειναι αρκετά μικρές για ένα τέτοιο μέσο.
Maggelan 19.5.2016 | 22:14
Προχθές πάντως που ήμουν στην Κηφισιά είδα πολύ απεριποίητο κόσμο, όπως και παντού στην Αθήνα. Στο ντύσιμο οι Θεσσαλονικείς είναι πιο κιμπάρηδες ακόμα και όταν αποφασίσουν να ντυθούν εντελώς χύμα.
Βασικά η Αθήνα είναι πολλές πόλεις (βάζω και μερικές Ασιατικές) σε μία. Επίσης κατά την γνώμη μου όλες οι πόλεις όταν ζεις πολύ καιρό ή μόνιμα σε αυτές, είναι βαρετές.
Όταν πας για βόλτα ή για διακοπές όλες οι πόλεις είναι καλές. Το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό.
Ο Νοών... νοείτω 21.5.2016 | 01:11
Όλα τα παραπάνω, με τον ένα ή άλλο τρόπο, υπέρ ή κατά του ενός ή του άλλου, μπορούν μα αλλάξουν. Αυτό που ποτέ δεν θα αλλάξει είναι ο καλός χαρακτήρας των Θεσσαλικιών. Εν αντιθέσει με τους Αθηναίους που είναι γ@@ματα με μεγάλα γράμματα!...
avatar
mastromitsos 23.5.2016 | 18:08
Αυτό κι αν είναι ΜΥΘΟΣ!!!Άκου οι Θεσσαλονικείς καλοί χαρακτήρες!!!μη βράσω! Έχω ζήσει σε πολλές πόλεις της Ελλάδας κι έχω να πω: παντού τα πάντα! Η κακία και η έλλειψη "μπέσας" που συνάντησα στη Θεσσαλονίκη ήταν αδιανόητη!