Υπέροχη η Μπέτυ χθες, κατώτερες των προσδοκιών η Μπριζίτ και η Μαρέβα
Μόδα&Στυλ

Υπέροχη η Μπέτυ χθες, κατώτερες των προσδοκιών η Μπριζίτ και η Μαρέβα

Σύντομες στυλιστικές παρατηρήσεις από το χθεσινό δείπνο

 

 

Ακόμη και εκείνοι που απεχθάνονται τον ΣΥΡΙΖΑ, θα έπρεπε να παραδεχτούν ότι χθες η γυναίκα του πρωθυπουργού  κ. Μπαζιάνα υπήρξε άψογη στο ρόλο της. Ήταν όμορφη, προσεγμένη και ευδιάθετη, με απλό και ταιριαστό στην περίσταση τρόπο. Χωρίς δε αμφιβολία ήταν καλύτερη και από την υπερβολικά αεράτη κ. Μακρόν (που όμως σα να κατάρρευσε ξαφνικά στο δείπνο, από τις φυσούνες ίσως που είχε φορέσει ως μανίκια της), και από την κ. Μαρέβα Μητσοτάκη η οποία ήταν θαμπή, κάπως βαριεστημένη και με αρκετά στυλιστικά λάθη (το μπούστο της δεν εφάρμοζε καλά, τα μαλλιά της ήταν πολύ μακρυά και αταίριαστα στο στάτους της, το ξώπλατο με τις ρίγες αταίριαστο για επίσημο δείπνο).

 

SOOC
SOOC

 

Βέβαια και η λαμπερή, δροσερή μέσα στα νιάτα της Μπέτυ, πρέπει κάποτε να μάθει ότι έχει μεν όμορφο ώμο, αλλά ότι τα προεδρικά δείπνα δεν είναι ντίσκο του Δαλιανίδη. Ένα φόρεμα χωρίς τον ένα ώμο έξω, θα ήταν προτιμότερο.

 

Ακόμη και ο αμήχανος αλλά απαξιωτικός τρόπος με τον οποίο η Μπέτυ αντέδρασε στο βίντεο, όταν μια καψερή ρεπόρτερ την ρώτησε αν «θα πάνε τώρα για καφεδάκι με την Μπριζίτ», δείχνει ότι είναι άνθρωπος σβέλτος και κανονικός που βαριέται τις ανοησίες των δημοσίων σχέσεων, αν και αναγκάζεται να συμβιώνει με μια κυβέρνηση που χωρίς τα επικοινωνιακά κόλπα, θα ήταν άδειος τενεκές για σκοποβολή.

 

Και θα είχε περίπου την εξαθλιωμένη εικόνα του κ. Κατρούγκαλου στο χθεσινό δείπνο― αξύριστο, σιτεμένο νιάτο, με μια παραλυσία στο βλέμμα, εξόχως απωθητική.

 

 

Ένα καρτούτσο στο καπηλειό... SOOC

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Όλγα, έχεις περάσει κάποια στυλιστική φάση που θα ήθελες να ξεχάσεις;

Μόδα&Στυλ Όλγα, έχεις περάσει κάποια στυλιστική φάση που θα ήθελες να ξεχάσεις;

19.1.2021
Coco Chanel: η γυναίκα που άλλαξε την ιστορία του ενδύματος τον 20ό αιώνα

Μόδα&Στυλ Coco Chanel: η γυναίκα που άλλαξε την ιστορία του ενδύματος τον 20ό αιώνα

10.1.2021
Πιέρ Καρντέν: Ο άνθρωπος που σχεδιάσε το μέλλον

Μόδα&Στυλ Πιέρ Καρντέν: Ο άνθρωπος που σχεδιάσε το μέλλον

29.12.2020
Παρασκευή Κερασιώτη: Η αληθινή νικήτρια του φετινού GNTM στην πρώτη της συνέντευξη

Μόδα&Στυλ Παρασκευή Κερασιώτη: Η αληθινή νικήτρια του φετινού GNTM στην πρώτη της συνέντευξη

24.12.2020
The North Face x Gucci: Η νέα συλλογή «εξερευνά» τη φύση και μας σπρώχνει στην περιπέτεια

Μόδα&Στυλ The North Face x Gucci: Η νέα συλλογή «εξερευνά» τη φύση και μας σπρώχνει στην περιπέτεια

22.12.2020
Oι 300 πιο ιδιαίτερες τσάντες του κόσμου εκτίθενται στο Μουσείο V&A του Λονδίνου

Μόδα&Στυλ Oι 300 πιο ιδιαίτερες τσάντες του κόσμου εκτίθενται στο Μουσείο V&A του Λονδίνου

18.12.2020
Τα δυστοπικά κοσμήματα του οίκου Balenciaga δημιουργήθηκαν από θαλάσσια απόβλητα

Μόδα&Στυλ Τα δυστοπικά κοσμήματα του οίκου Balenciaga δημιουργήθηκαν από θαλάσσια απόβλητα

18.12.2020
Red for Hope: Ο οίκος Celia Kritharioti Couture παρουσιάζει τη χριστουγεννιάτικη συλλογή 2020 στην Athens Xclusive Designers Week

Μόδα&Στυλ Red for Hope: Ο οίκος Celia Kritharioti Couture παρουσιάζει τη χριστουγεννιάτικη συλλογή 2020 στην Athens Xclusive Designers Week

22.11.2020
5226: Ο οίκος Celia Kritharioti παρουσιάζει τη Ready to Wear συλλογή “For the Golden Hall” στην Athens Xclusive Designers Week

Μόδα&Στυλ 5226: Ο οίκος Celia Kritharioti παρουσιάζει τη Ready to Wear συλλογή “For the Golden Hall” στην Athens Xclusive Designers Week

21.11.2020
THE LENS: Ο οίκος Parthenis παρουσιάζει τη συλλογή Loungin’ A/W 20-21 στην Athens Xclusive Designers Week

Μόδα&Στυλ THE LENS: Ο οίκος Parthenis παρουσιάζει τη συλλογή Loungin’ A/W 20-21 στην Athens Xclusive Designers Week

21.11.2020
14 Σχόλια
avatar
Elgo7 8.9.2017 | 13:10
αυτό σκέφτηκα και εγώ, ήταν μέσα σε κάθε εμφάνιση και πολύ όμορφη, λιτή.
Μαρσέλ 8.9.2017 | 13:13
"υπήρξε άψογη στο ρόλο της. Ήταν όμορφη, προσεγμένη και ευδιάθετη" Οκ, καταλαβαίνω ότι πρόκειται για ένα άρθρο με λάηφ στάηλ διάθεση, αλλά αυτός είναι ο ρόλος της Πρώτης Κυρίας αλλά και οποιασδήποτε κυρίας, οποιασδήποτε χώρας: να είναι όμορφη, προσεγμένη και ευδιάθετη;;


avatar
Ανώνυμος/η 8.9.2017 | 14:00
Δυστυχως (ή μαλλον ευτυχως) μαλλον ναι.
avatar
ΜΗΔΕΝ ΕΝΑ 8.9.2017 | 14:07
ε, σε ένα δείπνο, ναι, αυτός είναι ο ρόλος της... θα συμφωνήσω όμως στο υπονοούμενο, ότι ως γυναίκα πρωθυπουργού θα μπορούσε να έχει κάνει πολλά χρήσιμα πράγματα... που όμως δεν τα κάνει.
avatar
atman 9.9.2017 | 11:07
Η χωρα ειναι σε ανθρωπιστική κριση κ μιλάτε ετσι; θα ελεγαν οι ζεοι υπερπρωταθλητες υποκρισίας.... Περα απο αυτα τι γελοια επιλογη ο ενας ωμος
VITROUVIOS 8.9.2017 | 13:49
Όλα τα λεφτά : "την εξαθλιωμένη εικόνα του κ. Κατρούγκαλου στο χθεσινό δείπνο― αξύριστο, σιτεμένο νιάτο, με μια παραλυσία στο βλέμμα, εξόχως απωθητική"
Hypatia 8.9.2017 | 14:30
Μόνο εγώ απεχθάνομαι τα φορέματα που αφήνουν τον ένα ωμό ακάλυπτο; Κατά τα άλλα τρομερή βελτίωση σε σχέση με την τραγική εξαφάνιση στην Κίνα.
avatar
"Σκιάς όναρ άνθρωπος" 8.9.2017 | 15:01
Οι προσδοκίες σας για τις γυναίκες περιορίζονται στα ρούχα που φοράνε;
eraki 8.9.2017 | 15:17
Διαφωνώ. Μάλλον, συμφωνώ στα της εμφάνισης στο δείπνο, όμορφη και απλή, αλλά διαφωνώ στην απαξίωση του δημοσιογράφου. Δεν δείχνει άνθρωπο απλο και κανονικό, δείχνει αμηχανία και αδυναμία ανταπόκρισης στο ρόλο της. Αντί να πει ένα σύντομο "είναι χαρά μας που έχουμε την κυρία Μακρόν και απολαύσαμε την βόλτα μας", στην ουσία έτσι προσβάλλει την καλεσμένη ( " έχω βαρεθεί τη ζωή μου μ´αυτή, δε μπορούμε να συνεννοηθούμε και άντε να τελειώνουμε").
Ου παντός πλειν ες Κόρινθον...
avatar
acantholimon 9.9.2017 | 11:40
Μου άρεσε η Περιστέρα.Παρά τη συστολή,την αμηχανία της,μάλλον κι έναν σνομπισμό για τέτοιες στημένες παραστάσεις,ήταν ευγενική κι ευχάριστη.Βγαίνει νομίζω προς τα έξω χωρίς να το φωνάζει η ομορφιά της,η νιότη της,δυναμισμός και μια αυτάρκεια.Δεν αισθάνεται την ανάγκη να κάνει τίποτα παραπάνω.Η Μπριζίτ πολύ πιο άνετη στις εμφανίσεις της,αλλά δε με ενθουσιάσε με τις επιλογές της στα ρούχα.Η Μαρέβα μάλλον προσπάθησε να τιμήσει τους φιλοξενούμενους με φόρεμα στα χρώματα της γαλλικής σημαίας,αλλά και δεν της πήγαινε και μου φάνηκε δουλοπρεπής σαν σύλληψη και έβγαζε μια κούραση.Για τον Κατρούγκαλο με κάλυψε απόλυτα το άρθρο.
avatar
atman 9.9.2017 | 16:05
αυταρκεια; διδακτορικο στα δικαστηρια. διορισμος με ασεπ δασκαλα (με το σπαθι της) ετησιες βυσματικες μεταταξεις απο υπουργους παιδειας (διακοματικα) ΕΜΠ. Νομος φβτογραφικος για αυτη ωστε να ειναι ισοβια στο ΕΜΠ.

Φωναζει η αυταρκεια για αυτο το κοριτσι. Δεν ειναι αυταρκεια ειναι αυταρεσκεια - κληρονομικο δικαιωμα αγωνων.
avatar
acantholimon 9.9.2017 | 18:25
Επειδή έχει επωφεληθεί λόγω συγγένειας,δε σημαίνει,ότι δε θα αναγνωρίσω κάποια θετικά στοιχεία σε εκείνη,αν τα βλέπω.Τα οποία φυσικά μπορεί να τα βλέπω μόνο εγώ-υποκειμενικό είναι τι σου βγάζει ένας άνθρωπος.Επίσης κάποια πράγματα δεν εξαγοράζονται ούτε τα αποκτάς με θέσεις και προνόμια.Μην πάμε και μακριά.Ας δούμε ακριβώς δίπλα της.Κοτζάμ πρωθυπουργός είναι ο άντρας της και οι κοινωνικές του δεξιότητες είναι στην κατηγορία Γκούφυ.
avatar
atman 9.9.2017 | 19:11
ειναι φανερο πλεον οτι η συμπαθεια μου για την οπορτουνιστικη αριστερα εχει μεγαλωσει, αλλα θα διαφωνησω οτι ο Τσιπρας ειναι (εκ πρωτης) ενας συμπαθης και επικοινωνιακος ανθρωπος, μπορεις να το πεις λιγο Γκουφυ αλλα με το θετικο τροπο.
Αυτο βασικα με οτι"βγαζει" ως ατομο, γιατι both ως πολιτικα προσωπα/πολιτες ειναι η συσσωματωση ολων των λαθων της μεταπολιτευτικς νοοτροπιας σε ενα παροξυστικο αποκορυφωμα.

Δεν ειναι οτι ειναι αντιπαθης προσωπικα (που τελικα ειναι) ειναι οτι η πολιτεια τους ειναι ενας χειμαρος υποκρισιας.
Ο Νοών... νοείτω 10.9.2017 | 00:40
Όντως!...

Ο Κατρούγκαλος δεν μπορούσε να χτενιστεί λιγάκι ή να ξυριζόταν; Ας να του το έλεγε κάποιος...!

Επίσης φοράει αυτό το φτηνιάρικο και κακόγουστο-πολύ (και πολύ συνηθισμένο), ριγέ πουκάμισο, αν το ίδιο κουμπωνόταν με ένα ωραίο ζευγάρι μανικετόκουμπων, θα έδειχνε πολύ καλύτερο.

Μοιάζει λες και τα πίνει σε καπηλειό...!

Ενδεχομένως τον έσωσε το γεγονός ότι έχει σπουδάσει στο Paris Ι Panthéon-Sorbonne, μιλώντας άπταιστα Γαλλικά. Διαφορετικά θα «έτρωγε πόρτα»...!

Αναρωτιέμαι εάν στο τέλος δοκίμασε να χορέψει και ζεϊμπέκικο...!

http://www.neakriti.gr/NewsASSET/neakriti-news-image.aspx?Doc=1075497

(Με όλο τον σεβασμό στη μνήμη του Ορέστη Μακρή).