Καθαρά Δευτέρα στην Αγία Άννα Εύβοιας

Ένα φωτορεπορτάζ του Σπύρου Στάβερη από τη δεκαετία του '80

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

© Σπύρος Στάβερης/ LIFO

 

Ελλάδα
ΑΦΙΕΡΩΜΑ
42 Σχόλια
1234
avatar
Ανώνυμος/η 26.2.2012 | 11:28
Καφενεια, τοπικες οργωνωσεις των 2 κομματων και μασκαραδες. Αυτη ειναι η Ελλαδα πουλεγε και ο Σημιτης! Καμμια φορα αναρωτιεσαι αν πρεπει να ειμαστε στη Ευρωπαικη Ενωση.... Ουτε Τουρκια δεν μας αξιζει...
avatar
Ανώνυμος/η 26.2.2012 | 13:46
να 'ναι που δεν το κάνουν συχνά ή όντως πάνε οι φουστίτσες στα
αγοράκια;
γιατί μόνο τις αποκριές,ποτέ δεν το κατάλαβα!
avatar
Ανώνυμος/η 26.2.2012 | 22:43
Πολύ άρρωστο!
avatar
Ανώνυμος/η 26.2.2012 | 23:11
δεν την θελω αυτην την Ελλαδα, δεν την θελω λεμεεε
tropique 27.2.2012 | 08:37
Μοσχοανεθραμμένα μπλαζέ χιπστεράκια που δεν ξέρετε που πέφτει η Αγ.Αννα -α, λάθος , ξέρετε, γιατί πάτε για free camping εκεί κοντά- και η επαρχία σας αναγουλιάζει πείτε μας πού υπάρχει η Ελλάδα που θέλετε για να καταλάβω τι θέλετε.
Και κάποιος να παρατηρήσει ότι οι φωτογραφίες είναι 20ετίας. Τα καφενεία ήδη κοντεύουν να εξαφανιστούν, γίνονται καφετέριες και φαστφουντάδικα, μην ανησυχείς -σε λίγο και τα δύο κόμματα θα έχουν εξαφανιστεί επίσης.
Πολύ καλές φωτογρ..
Πάγκρεας 1.3.2014 | 04:09
Συμφωνώ αρκετά με το σχόλιό σου - εν πολλοίς αυτή είναι η Ελλάδα, οι ρίζες της τουλάχιστον.

Καταλαβαίνω όμως και αυτούς που ταυτίζονται με την ευρωπαϊκή πλευρά/ταυτότητα της Ελλάδας (γιατί και αυτή υπάρχει).

Επίσης, οι φωτογραφίες είναι όντως 20ετίας. Δηλαδή του 1994. Όχι του 1974. Και λίγο πιό ανεπτυγμένη να ήταν η κατάσταση στην Αγία Άννα το '94, ή και στην Ελλάδα γενικώς το '94, δεν θα χάλαγε κανέναν.
avatar
Ανώνυμος/η 27.2.2012 | 10:18
Καταπληκτική υπερπολιτική υπερσάτυρα.

Μπράβο τους. Ξεσπάθωσαν.

Πολλή σημασία και αξία τους δώσαμε.
avatar
Ανώνυμος/η 27.2.2012 | 11:52
Νοσηρές και χυδαίες φωτογραφίες(χωρίς να ευθύνεται ο φωτογράφος) μιας κακόγουστης, υπανάπτυκτης Ελλάδας. Κυριολεκτικά αρρώστησα βλέποντας το χάλι μας. Δεν θέλω να έχω καμία σχέση ούτε με τους εικονιζόμενους ούτε με την δύστυχη χώρα που διαδραματίστηκαν οι φωτογραφίες.
avatar
likousma 1.3.2014 | 12:59
Μάλλον πρέπει να μεταναστεύσεις και να αλλάξεις υπηκοότητα.
avatar
modelo 28.2.2017 | 19:07
ο συλλογος καρναβαλιστων Αγίας Αννας αποφασισε να σου πληρωσει one way ticket για οπου θες, μοναδικη σου υποχρεωση να μην ξαναγυρίσεις!
avatar
Ανώνυμος/η 27.2.2012 | 12:07
Ανωνυμε 11:28. Καναμε ακριβως την ιδια σκεψη!
Ξεχασες ομως την εκκλησια;-)
avatar
Ανώνυμος/η 27.2.2012 | 14:07
Mou 'r8e mia anagouliasis (kaltson me trixes kai kommatika grafeia) alla 8elw na pw bravo sta paidia pou akoma efarmozoun ta arxaioellhnika e8ima. Twra an se kapoious 3enerwtous vlepe 11:28 kai 12:07 den aresoun, na min tsekaroun tetoiou eidous selides. Ena megalo bravo sto S.Staveri fysika gia alli mia koultoure matia!
avatar
Ανώνυμος/η 27.2.2012 | 14:52
συγνώμη αλλά γιατί βρίσκετε τόσο κακαή την υπαρξη των καφενείων πχ? δεν είναι τις αισθητικής μου, ούτε οι απόκριες επίσης! αλλά δε μπορώ παρα να τα θεωρήσω παραδοσιακά! έχουν όλο αυτο το balcan thing! αλλά παρόλα αυτά είναι μια παράδοση, μέρος της Ελλάδας...επαναλαμβάνω όσο και αν δεν είναι της αισθητικής μου αυτα τα πράγματα! ωστόσο, και η Ελλάδα είναι ενα πολυ ιδιαίτερο κράμα Τουρκίας, Βαλκανίων και Ευρώπης. Που την κάνει ενδιαφέρουσα πολιτιστικά...
και όσον αφορά τα καφενεία για παραδειγμα, που τόσο δεν σας αρέσουν...αναρωτιέμαι αν επίσης δε σας αρέσει και η πιο μοντέρνα εκδοχή τους? π.χ. τσίπουρα στο μέτσοβο! ρακές στη Κρήτη!

ίσως και να έχετε δίκιο οι παραπάνω, αλλά δε μπορώ παρα να εκτιμήσω κάποια ψίγματα παράδοσης, σε ενα σκηνικό παγκοσμοιοποίησης όπου όλα τείνουν να γίνουν ένα!

1234