Δ. Καμμένος για το κόψιμο των συντάξεων: «Κόβουμε λεφτά από τον παππού για να μην τα δίνει στον εγγονό!»
Mικροπράγματα

Δ. Καμμένος για το κόψιμο των συντάξεων: «Κόβουμε λεφτά από τον παππού για να μην τα δίνει στον εγγονό!»

Ο βουλευτής της κυβέρνησης βρήκε τρόπο να εξηγήσει τα νέα σκληρά μέτρα - εξοργίζοντας και παππούδες και εγγονούς

 

Όλοι οι κυβερνώντες κάνουν κωλοτούμπες και αλλάζουν απόψεις σε σχέση με τότε που ήταν αντιπολίτευση, όμως πραγματικά ο Δημήτρης Καμμένος -παρότι δεν ξεπερνά τον Πρωθυπουργό σε στροφές... 360 μοιρών- είναι το κάτι άλλο. 

 

Όσο ήταν στην αντιπολίτευση, οι κακοί Σαμαροβενιζέλοι που έπαιρναν μέτρα ήταν Γερμανοτσολιάδες και σιωνιστές.  

 

 

Όταν μάλιστα μειώνονταν οι συντάξεις ήταν ανθρωπιστική καταστροφή, διότι με τη σύνταξή τους οι ηλικιωμένοι έτρεφαν και τα παιδιά τους και βοηθούσαν και τα εγγόνια τους. 

 

Τώρα όμως όλα άλλαξαν!

 

 

Σήμερα το πρωί, ο Καμμένος, βουλευτής του άλλου Καμμένου, είπε στην τηλεόραση αυτό που είδατε πάνω.

Ότι απ' το να δίνει λεφτά ο παππούς στον χαραμοφάη και αναξιόπιστο εγγονό, καλύτερα να τα πάρει η -ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΗ- κυβέρνηση και να είμαστε σίγουροι πως θα τα αξιοποιήσει καλά! 

 

Είναι μια νέα, πρωτοφανής τακτική, που ομολογώ δεν την είχα ξανακούσει, ούτε καν σε σατιρική εκπομπή. Το να παίρνεις τα λεφτά κάποιου επειδή "δεν θα τα ξόδευε καλά" ξεπερνάει κάθε όριο θράσους, και όπως είναι λογικό η δήλωση εξόργισε μικρούς και μεγάλους. Λες και "τα 100 ευρώ" που θα κόψουν απ' τον παππού είναι σίγουροι πως θα πήγαιναν στον κακό εγγονό κι όχι για πραγματικές ανάγκες του συνταξιούχου... 

 

ΥΓ. Τώρα που το θυμήθηκα: Όταν αναγκάστηκε να παραιτηθεί από υφυπουργός του Τσίπρα επειδή ήρθαν στην επιφάνεια τα χυδαία, ρατσιστικά τουίτς του, ο ίδιος είπε ότι δεν τα έγραφε ο ίδιος, ότι του είχαν χακάρει (για χρόνια;!) το λογαριασμό κι ότι θα ξεδιάλυνε άμεσα το μυστήριο. 

 

 

Εκτός απ' τον ίδιο, κι ο αρχηγός του μας είχε τάξει άμεση απόδοση ευθυνών. Ο Δημήτρης Καμμένος παραιτήθηκε από υφυπουργός για να μπορέσει να αποδείξει απερίσπαστος την αθωότητά του βρίσκοντας αυτόν που -δήθεν;- κρυβόταν πίσω απ' τα αισχρά τουίτς που για χρόνια ανέβαζε. 

 

 

Τι έγινε τελικά; Ήταν θέμα ημερών νομίζαμε να αποδείξει ότι έλεγε αλήθεια και φυσικά να επιστρέψει θριαμβευτικά στην κυβέρνηση. Παραδέχεται τώρα ότι ήταν δικά του ΟΛΑ τα δεκάδες χυδαία, ρατσιστικά τουίτς και πως κανένας "βοηθός" του δεν τα έγραφε, ή όχι ακόμη;

 

Δεν θα ήταν καθόλου δύσκολο τεχνικά να αποδείξει την αθωότητά του εντός ολίγων λεπτών. Κι όμως, πέρασαν σχεδόν 20 μήνες από τότε!

 

Και παραμένει βουλευτής, που μάλιστα εκπροσωπεί στα πάνελ την κυβέρνηση ξεφουρνίζοντας θρασύτατες θεωρίες για τους "τυχερούς" παππούδες καθώς τους κόβει τη σύνταξη.  

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Η σύντομη και απλή ιστορία της υπέροχης Ειρήνης που ζει μόνη στην Κίναρο

Mικροπράγματα Η σύντομη και απλή ιστορία της υπέροχης Ειρήνης που ζει μόνη στην Κίναρο

2.1.2020
11 τρίβια απ' το πρώτο (πρώτο!) τεύχος της LifO

Mικροπράγματα 11 τρίβια απ' το πρώτο (πρώτο!) τεύχος της LifO

23.11.2019
Πώς κατάφερε η RuPaul να γίνει μία απ' τις πιο επιδραστικές σούπερ-σταρ της δεκαετίας του '10

Mικροπράγματα Πώς κατάφερε η RuPaul να γίνει μία απ' τις πιο επιδραστικές σούπερ-σταρ της δεκαετίας του '10

17.11.2019
Τα 13 πιο συνηθισμένα προβλήματα μεταξύ φίλων

Mικροπράγματα Τα 13 πιο συνηθισμένα προβλήματα μεταξύ φίλων

28.10.2019
6 ξεχωριστοί Δημήτρηδες της Ελλάδας

Mικροπράγματα 6 ξεχωριστοί Δημήτρηδες της Ελλάδας

26.10.2019
Το τέλος του θρυλικού φωτογραφικού Studio Νικολέρη της Θεσσαλονίκης. Αυτή ήταν η ιστορία του.

Mικροπράγματα Το τέλος του θρυλικού φωτογραφικού Studio Νικολέρη της Θεσσαλονίκης. Αυτή ήταν η ιστορία του.

14.10.2019
Παγκόσμια Ημέρα Σκύλου: 20 λόγοι που αγαπάμε τους σκύλους

Mικροπράγματα Παγκόσμια Ημέρα Σκύλου: 20 λόγοι που αγαπάμε τους σκύλους

27.8.2019
ΚΟΥΙΖ: Το είπε η Βίβλος ή το Κοράνι;

Mικροπράγματα ΚΟΥΙΖ: Το είπε η Βίβλος ή το Κοράνι;

20.8.2019
«Ξινός, ευαίσθητος, αμυντικός, κλειστός, περίεργος» | O Αντίνοος Αλμπάνης απαντά στο Ερωτηματολόγιο του Προυστ

Mικροπράγματα «Ξινός, ευαίσθητος, αμυντικός, κλειστός, περίεργος» | O Αντίνοος Αλμπάνης απαντά στο Ερωτηματολόγιο του Προυστ

12.7.2019
20 απ' τις πιο παράξενες, ρετροφουτουριστικές στάσεις λεωφορείων της Σοβιετικής Ένωσης

Mικροπράγματα 20 απ' τις πιο παράξενες, ρετροφουτουριστικές στάσεις λεωφορείων της Σοβιετικής Ένωσης

10.7.2019
22 Σχόλια
_erin 18.4.2017 | 23:16
Ρε συμπατριώτη Ελληνα! Πάψε να βάζεις στη Βουλή τον κάθε καρεκλολάγνο! Θα με υποχρεώσεις, γιατί εγώ ούτε τάβλι παίζω, ούτε φραπέ πίνω, ούτε παππού έχω... τον εσπρέσσο μου μέσα... >:(
avatar
Lias81 19.4.2017 | 02:25
Σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα, ο θυμόσοφος ελληνικός λαός
με κεχριμπαρένια και ανιδιοτελή βούληση και κρίση ξέρει πάντα να διαλέγει.
Και πάντα πιστεύει ότι θα τον σώζει το κράτος, ας μην ξεχνάμε ότι το σωτήριον κράτος που μας σώζει άσχετα από την βούληση μας, δεν είναι το ελληνικό αλλά το γαλλικό, το αγγλικό, το αμερικάνικο και μία φορά το ρώσικο, αν θυμηθούμε τις κρίσιμες στιγμές της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας.
avatar
diladi? 18.4.2017 | 23:47
Καλά τα λέει! Κι εγώ προτείνω να κόψουμε και τη δική του σύνταξη και τον μισθό γιατί ούτως ή άλλως αυτός και το συνάφι του είναι χειρότεροι και από τον πιο χαραμοφαη εγγονό!
avatar
Lias81 19.4.2017 | 00:46
Δεν σε χάλασε περήφανε και ανεξάρτητε ελληνικές λαέ εσύ που κάνεις το σταυρό σου και τιμάς τα Θεία σαν το καμμένο, στα μούτρα σου επιστρέφει η υβρις που είσαι είτε σαν "έλληνας" είτε σαν "χριστιανός". Κάτσε και περίμενε τον Βλαδίμηρο να σε απελευθερώσει οπως απελευθερώθηκε η κριμαία και η ανατολική Ουκρανία
Τα μισά να έκανε από όσα έταξε, λουστείτε τα ( κι εγώ μαζί)
avatar
maxmara 19.4.2017 | 08:55
Είσθε ανόητοι. Η φιλοσοφία των ΣΥΡΙΖΑνελ δεν είναι μόνο να πάρουν €100 απο τον συνταξιούχο.
Η φιλοσοφία τους είναι να παίρνουν ΟΛΑ τα λεφτά που παράγονται στη χώρα και να τα ξοδεύουν οπως αυτοί νομίζουν.
avatar
ΕΛΠΟ 19.4.2017 | 08:55
Μέγας ! Πως δεν το σκεφθήκαμε εμείς ;

Απορώ όμως, γιατί δεν σκέφθηκε να εισηγηθεί να κοπεί ένα ποσό 10000 € από την ετήσια βουλευτική αποζημίωση των 70000 € την δική του και όλων των βουλευτών, για να στηθεί καμιά δουλειά να πηγαίνουν ΕΣΤΩ 200Ο ΕΓΓΟΝΟΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ.

Δεν του φθάνουν 60000 € τον χρόνο, ενώ του παππού των 1500 € του φθάνουν ;

Άσε που δική του δουλειά αποδεικνύεται το δούλεμά μας να πηγαίνει σύννεφο...

Και μη μας πει ότι με 3 εκατομμύρια τον χρόνο δεν στήνεται δουλειά άμα είσαι σοβαρός και όχι άχρηστος...

skeletor 19.4.2017 | 11:41
Θέλατε μία Αριστερή κυβέρνηση να διαχειρίζεται τον πλούτο σας και να σας παρέχει το γνωστό αριστερό κοινωνικό κράτος.

avatar
ΕΛΠΟ 19.4.2017 | 14:45
Δεν σχολιάζω εκ μέρους όσων ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ γιατί δεν τον ψήφισα για να τον υπερασπιστώ, αλλά να επισημάνω ότι ο Καμμένος δεν είναι αριστερός αλλά ΑΝΕΛ και δεν ανέχθηκε, αλλά υπερασπίζεται το συγκεκριμένο μέτρο.

Είναι όμως χαρακτηριστικό του σχολίου σας ποια ιδεολογικοπολιτική σύγχιση έχει προκληθεί στο λεγόμενο "εκλογικό σώμα" - έως και εμπάθεια ίσως σε αρκετές περιπτώσεις - ενώ, μια χαρά εξυπηρετεί τους απλά εξουσιολάγνους σύμμαχους.

Επανέρχομαι : Τα μέτρα αυτά δεν έχουν ιδεολογικό χαρακτήρα και ας προσπαθεί ο ΣΥΡΙΖΑ - κυρίως - να μας πείσει ότι "σκίζεται" από ιδεολογική επιλογή να μας "ανακουφίσει".

Την εξουσία τους προσπαθούν να διατηρήσουν, γιατί που θα ξαναβρούν ευκαιρία από το 4 % να κυβερνούν ;
skeletor 19.4.2017 | 15:24
Ο Πόρτα Πόρτα είναι στην κυβέρνηση, μία κυβέρνηση εθνικολαϊκιστών. Δεν έχει κάποια διαφορά από τον Πολάκη ή τον Σκουρλέτη. Το ίδιο πράγμα πρεσβεύουν, γ' αυτό και συγκυβερνούν.

Προσωπικά το απολαμβάνω να σου πω την αλήθεια. Απολαμβάνω την καταστροφή που προξένησαν, που συνεχίζουν να προκαλούν και την ειρωνεία με την οποία απευθύνονται στον λαό. Αυτό του αξίζει.

=====
avatar
ΕΛΠΟ 19.4.2017 | 16:18
Σκελετορ 19.4/15.24

Αν απολαμβάνεις την καταστροφή γιατί αυτό του αξίζει αυτού του λαού - όπως εσύ ο ίδιος λες -, απλά επιβεβαιώνεις την εμπάθεια που ανέφερα παραπάνω και παράλληλα εκτονώνεσαι χωρίς να συμπάσχεις και ούτε σε νοιάζει να διορθωθεί τίποτε. Απλά συμμετέχεις στα σχόλια για να κριτικάρεις.

Δεν μπορεί να σου στερήσει κανείς αυτό το δικαίωμα, αλλά μιλάς εξ αποστάσεως - άλλωστε δήλωσες σε άλλο σχόλιό σου αν δεν απατώμαι, ότι έχεις φύγει στο εξωτερικό (αν κάνω λάθος, συγγνώμη). Και έχω δικαίωμα να σου κάνω αυτή την κριτική, όταν εσύ χαίρεσαι με την καταστροφή μου.

Η καταστροφή όμως αφορά εμάς που έχουμε μείνει και το θέμα είναι να μάθουμε σαν μέσος πολίτης να κρίνουμε αυστηρά τους πολιτικούς που είναι οι κύριοι υπεύθυνοι και όχι να χαιρόμαστε με αυτήν, ούτε να φάμε ο ένας τις σάρκες του άλλου από εκδίκηση.

Εκτός αν δεν μας νοιάζει να υπάρχει Ελλάδα μετά 30 χρόνια και αν τα παιδιά μας θα γίνουν οι πλύστρες και οι "πολωνοί υδραυλικοί" του κόσμου (γνωρίζω και αγαπώ Πολωνούς, μεταφορικά μιλάω).

Εκ προοιμίου λέω, ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΔΙΑΛΟΓΟ ΠΟΥ ΣΤΟΧΕΥΕΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΣΕΙ ΟΠΟΙΟΝ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΜΑΣ.



skeletor 19.4.2017 | 16:39
ΕΛΠΟ όντως έχω φύγει στο εξωτερικό. Πάλεψα όσο μπορούσα, από το 2008 μέχρι πριν λίγες εβδομάδες, να μην βγουν αυτοί οι αλήτες στην εξουσία. Έκανα διαλόγους, μάλωσα σε παρέες, έγραψα χιλιάδες σχόλια στη lifo και στα σόσια μήντια, άρθρα, εργασίες έναν σκασμό πράγματα. Πριν ούτε 2 χρόνια, όταν οι αληταράδες έκλεισαν τις τράπεζες έχοντας ήδη φορτώσει πάνω από 90 δις στην πλάτη του λαού, είδα να χορεύουν σαν πίθηκες στο Σύνταγμα για το ΟΧΙ, έχασα κάθε ελπίδα και συμπόνια για αυτόν τον λαό. Μιλάμε για τον λαό που τον έφτυσαν στη μάπα, τον φόρτωσαν δισεκατομμύρια ζημιάς και πήγε και τους ξαναψήφισε και μάλιστα με μεγάλη διαφορά.

Για αυτόν τον λαό δεν έχω συμπόνια. Οι δημοκρατίες δεν έχουν αδιέξοδα, έχουν όμως καταστροφές. Για την καταστροφή της Ελλάδας κουράστηκα να λυπάμαι. Αυτοί που την προξένησαν ας μάθουν και ας διδαχθούν από τη βλακεία τους. Κανένας οίκτος, λυπάμαι.

========================
avatar
Lias81 19.4.2017 | 17:17
@ΕΛΠΟ
Το ότι ο Σκελετορ μάλλον έχει φύγει από την Ελλάδα δεν του αφαιρείται το δικαίωμα να μιλάει και να λέει αυτά που πιστεύει γιαυτή. Προφανώς έχει ακόμη συγγενείς στην Ελλάδα ή ακόμη καλύτερα για εμάς τους ιθαγενείς έχει ακόμη περιουσία στην Ελλάδα για την οποία ευτυχώς για εμάς ( πάλι τους ιθαγενείς) πληρώνει την συντηρηση της και τους φόρους της, οπότε έχει κάθε δικαίωμα. Όταν καλοδεχόμασταν τους βλαχογερμανούς και τους χαζοαμερικάνους το 60 και 70-80 που σκορπάγανε λεφτά δεν έιχαμε θέμα, τώρα μας κακοφαίνεται που η διασπορά έχει λόγο?
Κι αν είμαστε τόσο προικισμένος λαός, γιατί σαυτόν τον έρμο τον τόπο μόνο καφετέριες( για τους ανέργους του καμμένου) και ταβέρνες (για τους συνταξιούχους) ευδοκιμούν κι όλοι οι πτυχιούχοι μας που φεύγουν , δεν ξέρω αν προκόβουν αλλά σίγουρα πληρώνονται για τις δεξιότητες τους είτε είναι υδραυλικοί ή χειρουργοί.
Σε μία χώρα που το μόνο που επιτρέπουμε να δουλέψει είναι η εξοχική κατοικία σε φτηνα οικόπεδα μην σας ξενίζει που τα παιδιά μας θα γίνουν υδραυλικοί , αυτή ήταν προτεραιότητα μας από αρχής, μία δουλίτσα χωρίς πολλές ευθύνες μηνας μπαίνει μήνας βγαίνει και να μπορούμε να κάνουμε διακοπές 3 μήνες τον χρόνο, αυτό είναι το οικονομικό μοντέλο της χώρας, οι υπόλοιποι που ασχολούνται με κάτι άλλο είτε παπατζήδες( και κλειστά επαγγέλματα) είναι είτε τρελοί.
Αν και ο Σκελετορ είναι αρμόδιος να απαντησει, ο φωναχτός επίλογος σας είναι διασκεδαστικός τουλάχιστον, αρνείστε να συμμετέχετε σε ένα διάλογο που εξαρχής έχετε ταχθεί με το παράλογο κι όχι με το ρεαλιστικό που αναδεικνύει τις ευθύνες μας σαν λαός.
ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΗΘΕΛΕ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ!!!!!!!( δεν χάσαμε επειδή δεν μπήκαμε στο γήπεδο , όπως θα έλεγε και ο ερντογαν)
skeletor 19.4.2017 | 17:48
Lias

Με κάλυψες απολύτως. Δυστυχώς έχω πολύ καλούς φίλους και συγγενείς στην Ελλάδα. Μου λείπουν και λυπάμαι.

Κατά τα άλλα προφανώς πληρώνω και θα πληρώνω τα ΕΝΦΙΑ μου, να συντηρώ το σπίτι μου και να έχω γνώμη για το τι συμβαίνει στην πατρίδα μου.

Πλήρωνα, πληρώνω και θα πληρώνω τις υποχρεώσεις απέναντι στη χώρα μου. Δεν κατέστρεψα τη χώρα μου για να μην πληρώνω.

====
avatar
ΕΛΠΟ 19.4.2017 | 19:54
Skeletor 16.39' - Lias81 17.17

Δεν ξέρω πόσοι θα έχουν την υπομονή και το κουράγιο να διαβάσουν όλα όσα γράφω παρακάτω, αλλά όταν φτάνεις να χαίρεται κάποιος με την καταστροφή μας, δεν το απαντάς με δυό σειρές.

Skeletor λέει :

"Για την καταστροφή της Ελλάδας κουράστηκα να λυπάμαι. Αυτοί που την προξένησαν ας μάθουν και ας διδαχθούν από τη βλακεία τους. Κανένας οίκτος, λυπάμαι."

Είναι τελείως διαφορετικό από το "χαίρομαι για την καταστροφή σας". Αυτό ήθελα να ακούσω. Τον συμμερίζομαι δε και αντιλαμβάνομαι την πίκρα του και - το τονίζω - τον δικαιολογώ απόλυτα και για την επιλογή του να φύγει έξω. Και για τα δικά μου παιδιά αυτό θα κάνω αν μπορώ.
Θέλω να φύγουν έξω για να μην χαθεί η ζωή τους άδικα ! Η διαφορά μου είναι ότι δεν θα χαίρομαι που καταστράφηκε η χώρα μου από τις επιλογές των συμπατριωτών μου (όχι τις δικές μου) !

Έτσι είναι όταν ζεις σε δημοκρατία. Επιβάλλεται η απόφαση των πολλών, έστω και αν είναι εγκληματικά ανεύθυνη ! Και πάντα κάποιοι πληρώνουν. Ιστορικά αποδεδειγμένο διεθνώς και διαχρονικά. Δεν λέω καμιά φιλοσοφία.

Το αν οι συμπατριώτες αποφάσισαν λοιπόν έτσι ή αλλιώς, είναι θέμα παιδείας και κοινωνικής οργάνωσης και συνοχής (συμπεριλαμβανομένης ως "κυττάρου" και της οικογένειας με την κλασσική έννοια). Αυτά κατ' εξοχήν διαμορφώνονται από τους πολιτικούς και Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΘΥΝΗ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ.

Επειδή λοιπόν στην Ελλάδα των τελευταίων 40 χρόνων κυβέρνησαν με ισχυρότατες κυβερνήσεις και διαμόρφωσαν συνειδήσεις κυρίως η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ, αυτά τα 2 κόμματα έχουν και την μεγαλύτερη χρέωση για την καταστροφή μας. Αυτό δεν σημαίνει ότι και οι άλλες μικρότερες πολιτικές δυνάμεις δεν έχουν ευθύνη, γιατί με έμμεσους τρόπους (όπως ο συνδικαλισμός - που εξελίχθηκε στα τελευταία 40 χρόνια σε επαγγελματικό και πολλά παιχνίδια παίζονταν και ξαφνικά τα μικροσυμφέροντα μιας ομάδας "χαϊδεύονταν" από άλλες πολιτικές δυνάμεις που "ευλογούσαν" ακόμη και την διάλυση του κοινωνικού ιστού για βλακείες που τις ονόμαζαν "συνδικαλιστικά αιτήματα").

Εδώ τελειώνει το γενικό πλαίσιο επί του θέματος με τον skeletor, γιατί δεν μπορούμε να γράψουμε πολιτική πραγματεία στην Lifo. Και προσωπικά ούτε το κουράγιο έχω. Εγώ - λόγω και ηλικίας - έχω κουραστεί πολύ περισσότερο από τον skeletor.

Επί σχολίου Lias81 :

1. "Το ότι ο Σκέλετορ μάλλον έχει φύγει από την Ελλάδα δεν του αφαιρείται το δικαίωμα να μιλάει και να λέει αυτά που πιστεύει γιαυτή."
"τώρα μας κακοφαίνεται που η διασπορά έχει λόγο?"

Λέω :

"Δεν μπορεί να σου στερήσει κανείς αυτό το δικαίωμα, αλλά μιλάς εξ αποστάσεως" και συμπληρώνω - ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ ΑΥΤΑ - "έχω δικαίωμα να σου κάνω αυτή την κριτική, όταν εσύ χαίρεσαι με την καταστροφή μου."

Δεν χρειάζεται να προσθέσω τίποτε, απλά εξηγώ ότι πάνε μαζί αν δεν κατανοήθηκε.

2. Προικισμένος λαός..., καφετέριες-ταβέρνες..., πτυχιούχοι φεύγουν...διακοπές 3 μήνες τον χρόνο...

Όλα μαζί. Τα "γονιδιακά" προσόντα, η παρακμιακή εξέλιξη και το "οικονομικό μοντέλο". Το συνολικό αποτέλεσμα "καταστροφή" και έχω απαντήσει : ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ.
Ακόμη - σε τελευταία ανάλυση - και για την ηθική "αποχαύνωση" του τόσο δοκιμασμένου ιστορικά Έλληνα που άφησε να του χαϊδεύουν τα οπίσθια αδιαμαρτύρητα, για να πάρει τζιπάρα γιατί την είχε και χθες και πως θα έχει πρόσωπο χωρίς τζιπάρα ή η μαντάμ του πρόσωπο χωρίς κουζινομηχανή ;

Όταν σταμάτησες να διδάσκεσαι Όμηρο, Σωκράτη και την "δική σου" κατά τα άλλα Γραμματεία και μπήκαν μπροστά οι αξίες της BMW, της Siemens, της Vodafone κλπ, φταίνε οι άλλοι Ή ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ;

ΠΡΟΤΑΣΗ / ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ :

Μετρείστε μέσα σε μια μέρα πόσες διαφημίσεις ακούτε που καταλήγουν :

"ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ" !

Η ξαδέρφη η Παναγιώτα αν δεν έχει κουζινομηχανή θα αισθάνεται ότι μειονεκτεί. Και η κόρη αν δεν έχει κινητό τελευταίας γενιάς τι θα γίνει, κομπλεξικό θα το κάνουμε το παιδί ;

Έχουμε γίνει πια τόσο ευάλωτοι λόγω έλλειψης αντίληψης τι πραγματικά αξίζει (ο παππούς μας θα το έλεγε πιο ωμά "ψωνάρες"), που μας κολακεύουν και μας θωπεύουν τα οπίσθια και εμείς ΑΥΤΟχειροκροτούμαστε ! Έχετε δει κάποιες εκπομπές που δεν καταλαβαίνεις γιατί γελάει και ΑΥΤΟχειροκροτείται κάποιος ;

Lias, τα παραπάνω αφορούν στα περί ευθύνης μας σαν λαού. Την μεγάλη ευθύνη την έχουν οι πολιτικοί, αλλά και εμείς - αν "διδαχθήκαμε από την βλακεία μας" που επισημαίνει ο skeletor - ας "ξυπνήσουμε" λίγο για να αποφασίσουμε τι θέλουμε για να μην παραπονιόμαστε και μιξοκλαίμε μετά σαν μωρές παρθένες.

ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΩ : ΑΠΟΡΩ ΠΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΕ "ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΟ" ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΟΝ SKELETOR.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ - ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ Ο SKELETOR - ΛΕΜΕ ΕΥΘΑΡΣΩΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΑΣ "ΠΟΝΑΕΙ" ΠΑΡΑ ΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΜΕ.




avatar
ΕΛΠΟ 19.4.2017 | 20:12
Lias,

Για λόγους καλής συνεννόησης, διευκρινίζω ότι εκ των υστέρων συνειδητοποιώ ότι μιλάτε για "ΦΩΝΑΧΤΟ ΕΠΙΛΟΓΟ" και σε αυτόν αναφέρεστε σαν "διασκεδαστικό". Ερμήνευσα και σχολίασα λανθασμένα σαν "διάλογο" στο σχόλιό μου που μόλις προηγήθηκε, ενώ προφανώς αναφέρεστε αποκλειστικά στο δικό μου σχόλιο, αλλά αυτό δεν αλλάζει την παρατήρησή μου περί "διασκεδαστικού".

Επί της ουσίας, δεν αναιρώ ό, τι είπα. Στο απαντητικό σχόλιό του ο Skeletor δεν μιλούσε πια για "χαίρομαι για την καταστροφή" και αυτό ήταν η αιτία που απάντησα.
skeletor 19.4.2017 | 20:39
ΕΛΠΟ είχα την υπομονή να διαβάσω το σχόλιό σου.

Ναι η αρχική μου διατύπωση δεν ήταν τόσο σωστή όσο η δεύτερη, προφανώς έχεις δίκιο, χαίρομαι που διαπίστωσες τη διαφορά.

Φαντάζομαι ότι πονάνε εξίσου. Για τα παιδιά σου εύχομαι ένα καλό μέλλον, σίγουρα καλύτερο από ότι μπορεί να τους προσφέρει η Ελλάδα.
avatar
ΕΛΠΟ 20.4.2017 | 00:38
skeletor 20.39'

Χαίρομαι που είχες την υπομονή να διαβάσεις αλλά και που κατά βάθος-βάθος από την ίδια πλευρά νομίζω βλέπουμε τα πράγματα.

Σ' ευχαριστώ για την ευχή σου και εύχομαι και συ να έχεις πρώτα από όλα υγεία. Κάνε το καλύτερο δυνατό για σένα, αξιοποίησε την ευκαιρία σου και μαζί με όλους που φύγατε έξω αλλά νοιάζεστε για την Ελλάδα, ίσως είσαστε και η τελευταία της ελπίδα.

Στόχος πρέπει να είναι να σταματήσει το δούλεμά μας από ανεύθυνους πολιτικούς όλων των τάχα μου ιδεολογιών - τρομάρα τους που απέκτησαν και ιδεολογία οι κατά κύριο λόγο μωροφιλόδοξοι άμουσοι Μαυρογυαλούροι.

Που πολλοί από αυτούς περιφέρονται από την πολλή ιδεολογία από κόμμα σε κόμμα για το ψωμί τους, ενώ εμάς μας λένε ότι τα ραπανάκια που προσφέρουν είναι καλύτερα από των άλλων, αλλά χωρίς ψωμί. Σκέτα. Και εμείς σαν χάνοι τσιμπάμε.

Θα μπορούσα, αλλά δεν είναι ώρα να φέρω παραδείγματα. Αρκετά είπαμε σήμερα.

Καληνύχτα και τα καλύτερα.

avatar
Lias81 20.4.2017 | 01:55
@ΕΛΠΟ
Δεν βλέπω λόγο να διαφωνήσω στις διευκρινίσεις σου, μόνο που ίσως αυτή η μοίρα μας αξίζει.
Όταν όλη η ελληνική κονωνία λεηλάτησε χωρίς δεύτερη σκέψη την χώρα και το κράτος μετά την ΑΛΛΑΓΗ, και απο εκεί και πέρα έγινε δεύτερη φύση μας, έχω δικαιώματα κι όχι υποχρεώσεις, συγγνώμη αλλά δεν σε απορρίπτουν οι αγορές και δεν σε υποδουλώνουν οι ΞΕΝΟΙ η φύση σε πετάει όπως τα στάρια που δεν μπορούν να στηρίξουν το βάρος τους και πέφτουν έτσι είμαστε και εμείς "Ίκαροι", με έπαρση και αλαζονία. Ως που θεωρούμε ότι θα φτάσουμε?
Κράζουμε μηχανικά, κι εγω και η αντιπολίτευση και η περισσότεροι ότι ο Τσίπρας δεν έκανε πράξη αυτά που έταζε το '15. Αν τα έκανε, τότε θα καταλαβαίναμε ότι ήμασταν ηλίθιοι 40 χρόνια, αλλά ο ανίκανος αυτός συνέχισε με νέο παραμύθι, και μείναμε με την απορία ( και τα μισά να έκανε θα ήμασταν ευχαριστημένοι, αλλα μας το χάλασε ο Σόιμπλε). Κι ακόμη ψάχνουμε ένα 20-30% ( αυτό που βγάζει κυβερνήσεις εδώ και 20 χρόνια) ένα νέο μεσσία , που θα μας πει έχω το σουπερ χαρτί στα χέρια που θα σας ξελασπώσω.
Όσο για την ελληνική γραμματεία, ας μην το μελετάμε, και θουκυδίδη είχαμε και όμηρο και σωκράτη, αλλά στο τέλος του έτους καίγαμε τα βιβλία , η δεν τα διαβάζαμε ποτέ γιτί ήταν εκτός ύλης, αυτή η νεολαία ήμασταν ( η χιτλερική) εγώ δόξα τω Θεώ μερικά τα ξαναγόρασα, κι ελπίζω να μπορέσω να οργανώσω την ζωή μου έτσι ώστε να διαβάσω μερικά.
ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΩΡΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ ΣΑΝ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΗ ΠΕΡΙΜΈΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΦΑΝΕ ΤΗΝ ΦΟΛΑ Ή ΤΗΝ ΚΛΩΤΣΙΑ. Έχουμε αποτύχει κι αν οι Ασσύριοι χάθηκαν απο φυσικά αίτια( γενοκτονία από τους Τούρκους), εμείς απλά δεν θα έχουμε λόγο ύπαρξης γιατί κυρίως δεν μπορούμε να πάρουμε κι άλλα δανεικά για να τα φορτώσουμε στα παιδιά μας.
Καλό βράδυ
avatar
Ανώνυμος/η 20.4.2017 | 09:06
Lias 01.55'

Καλημέρα. Λες :

"Όταν όλη η ελληνική κοινωνία λεηλάτησε χωρίς δεύτερη σκέψη την χώρα και το κράτος μετά την ΑΛΛΑΓΗ".

Με είχε απασχολήσει εάν για την "λεηλασία" (με την πολιτική και μεταφορική έννοια της λέξης) ευθύνεται η τότε πολιτική ηγεσία ή η ίδια η κοινωνία (μεγάλο μέρος της οποίας βγήκε το '81 από πολυδεκαετή "κατάψυξη" και έψαχνε τον "ήλιο" που είχε στερηθεί - για να συνεχίσω την μεταφορά).

Έχω καταλήξει : ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ (ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ), ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ Η ΗΓΕΣΙΑ (γιατί ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να έχει μια ψύχραιμη και αποστασιοποιημένη θεώρηση, αλλιώς δεν είναι ηγεσία).

Ο λαός - στην πραγματικότητα ένα τμήμα του, στην προκειμένη περίπτωση ποσοστιαία σημαντικό - έχοντας μπει στο περιθώριο και έχοντας υποστεί μια μακροχρόνια πολιτική παραγκώνιση, καβάλησε το μηχανάκι και ανέβαινε την Πανεπιστημίου κόντρα στον καθοδικό μονόδρομο, φωνάζοντας τρελαμένος "πίσω ρε, έχουμε δημοκρατία τώρα"... Μέχρι εκεί έφτανε η πολιτική του παιδεία...

Αντί λοιπόν η ηγεσία-γιατρός να του δώσει ένα ηρεμιστικό, είπε στον βοηθό του "Τσοβόλα, δώστα όλα" και τον αποτρέλανε. Πολύ θέλει να "σαλτάρει" κανείς όταν από "τίποτα" του λένε χαϊδεύοντάς τον στον σβέρκο - απαραιτήτως - "είσαι μεγάλος δικέ μου, ήσουν πάντα και δεν το ήξερες" και εγώ σου αποδίδω χωρίς κόπο το "ηθικό πλεονέκτημα". Ουρανόθεν.

ΚΑΛΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ. Κοιμήσου τώρα και εγώ αλωνίζω και καθαρίζω για πάρτη σου. Γιατί, από την πολιτική ντόπα εξίσου, "το πολύ το νάνι-νάνι κάνει το παιδί χαϊβάνι", που εμένα -την ηγεσία - με βολεύει να είσαι.

Αυτούς τους πολιτικούς θα ήθελα ο μέσος συμπατριώτης να εντοπίζει. Αυτό προσπαθώ. Να "πιάνει" πότε τον κοροϊδεύουν, να ψάχνει, να μην θεωρεί τίποτε δεδομένο.

Να καταλάβει ότι ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΗΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ, ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ.

Ομως - και είναι τεράστιο αυτό το όμως - ο πολίτης δεν πρέπει να πέσει στην τελευταία παγίδα που του έχουν στήσει : ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΧΑΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ. ΣΕ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ, ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΣ, ΔΕΝ ΖΗΤΑΣ ΧΑΡΕΣ.

Και να που ολοκληρώνοντας, κάναμε τον κύκλο και πέσαμε στην διδαχή της αρχαίας ελληνικής γραμματείας. Η οποία κληροδότησε στην οικουμένη τα κείμενα που ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΠΟΛΥΔΙΑΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΑΝΕΚΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΩΝ ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΕΩΝ.

Δεν είναι τυχαίο λοιπόν ότι υπάρχουν έδρες αρχαιοελληνικών σπουδών σε πολλά ξένα πανεπιστήμια. Την γλώσσα μαθαίνουν από αυτές τις σπουδές ;

ΌΧΙ, ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΩΝ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ.

Θα ευχόμουν λοιπόν - αν κάποιοι μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου διαβάζουν αυτές τις γραμμές - να αγωνιστούν για αυτό που θα έπρεπε να είναι αυτονόητο. Να διδαχτούν στην χώρα που τα γέννησε, τα κείμενα των προγόνων τους και να σφυρηλατήσουν την ελληνικότητά τους και τότε να αισθάνονται πραγματικά πιο πολύ Έλληνες και όχι αντικείμενο διαφημιστικών φυλλαδίων.

Προσωπικά, Lias, είχα την τύχη στο δημόσιο - εξατάξιο τότε - Γυμνάσιο να έχω δύο φωτισμένους καθηγητές, που δεν βαριόντουσαν και δεν μετράγανε την ώρα να φύγουν και μάθαμε πέντε πράγματα. Ίσως και δέκα, γιατί και χαίρομαι και συγκινούμαι και ευγνωμονώ τους δασκάλους μας, αφού από ένα άσημο σχολείο μιας αθηναϊκής συνοικίας βγήκαμε και επιβιώσαμε - και κάποιοι διακρίθηκαν - με αξιοπρέπεια. Σίγουρα βασισμένοι και στην πνευματική και ηθική "αρματωσιά" που πήραμε από τότε. Για αυτό είμαι υπέρ της διεύρυνσης διδασκαλίας των αρχαίων ελληνικών.

Τ' ακούτε κύριε Φίλη και οι διάδοχοί σου, που "μη ζορίζουμε τα παιδιά", άστα να παίζουν στο ίντερνετ και να συνεχίζουν τις "καταλήψεις" άδειων κτιρίων. Σαν να λέμε, κατέλαβαν "τα παιδιά" την Τριπολιτσά ένα πράγμα κυρία Αναγνωστοπούλου μας (ξέρετε για ποια παιδιά μιλάω). Τέτοιο "ηρωϊσμό" τους αποδίδετε στο μυαλό τους...

Μετά, ρωτάμε γιατί χτυπάει 70άρια το "survivor".

Συγγνώμη αν σας κούρασα. Υπόσχομαι να κάνω αποχή για δέκα μέρες.

avatar
Lias81 20.4.2017 | 15:45
@Ανώνυμος/η :
Ο Τσοβόλας εμφανίστηκε μετά το πρώτο φαγοπότι, που εν τω μεταξύ η κακιά δεξχιά τους είχε βάλει στο ΝΑΤΟ και ΕΟΚ.
Όπως βγήκαν από την κατάψυξη ακούσαν 2-3 χρόνια νταλάρα φαραντούρη και νιονιο , και μετα γεμίζαν τα μπουζούκια από Δευτέρα ως Κυριακή, ούτε την επίδαυρο ούτε τα θέατρα και τις βιβλιοθήκες της περιφέρειας γεμίσανε. Σακάτεξαν την αξιοκρατία στα πανεπιστήμια αλλά δεν βγήκε κανείς να φωνάξει, στο πολυτεχνείο και το βέλος ξέραμε να ορθώνουμε τα στήθη μας. Αλλά το ότι τα πανεπιστήμια μας γίνανε άσυλο για τουριστικά γραφεία και κοιτίδες ανομίας λιγο μας ένοιαξε.
Το πρόβλημα ξεκινάει από παλιά, να θυμίσω τις πατάτες του Καποδίστρια το ποιος τον σκότωσε. Στα βαλκάνια είμαστε μην περιμένουμε πολλά, αλλά έχουμε πετάξει τόσες ευκαιρίες τόσα χρήματα, για να μην ξεβολευτούν αυτοι που πρόλαβαν.
Όταν εμείς δεν ντρεπόμαστε που πιάνουμε θέσεις που θα τις έπιαναν αξιότεροι, ας μην μουτζώνουμε τους πάνω. Ο κόσμος διάλεξε και είχε επιλογές , Μητσοτάκης ( ιδιωτικοποιήσεις, τσιμέντα, την όπως όπως ιδιωτικοποίηση της ΕΘΕΛ , τον νομο Σιούφα) αλλά φευ ξαναβγάλαμε τον πεθαμένο και γεροξεκούτι, κι έπειτα βγάλαμε τον κληρονόμο ( δικαίως την πρώτη φορά , αλλά παράλογη την δεύτερη). Όταν ο κόσμος περιγελούσε τον Μάνο σε όλη του την σταδιοδρομία, και δεν πουλούσε φούμαρα, όλα είχαν τεκμηρίωση, καλά να πάθουμε.

Έγραφα κάποιους μήνες πριν, ότι η αποχή χτύπησε κόκκινα και η αποχή αυτή μας έδωσε αυτή την κυβέρνηση, με μεγαλύτερη συμμετοχή ούτε ο Καμμένος θα έμπαινε, κι ο Τσίπρας θα ξεσκεπαζόταν εντελώς με τον διχαστικο του λόγο. Ας ψηφίσουμε ότι μας κατέβει αλλά όχι με εκδίκηση. εγω ποτε΄δεν ψηφίζω εκδικητικά αλλά τι είναι ρεαλιστικό τι είναι χρήσιμο.

Όσο για την παιδεία , όλες οι πολιτικές συζητήσεις εκεί καταλήγουν , δεν θα διαφωνίσω μόνο να σημειώσω ότι κι ο Αλκιβιάδης είχε τις χάρες όλες και την παιδεία, είδαμε τις υπηρεσίες του στην πατρίδα.
avatar
Ανώνυμος/η 20.4.2017 | 15:16
Skeletor αν θυμαμαι καλα τον προορισμο....γιαλατζι ομογενης είσαι, ουτε μια ξενη γλώσσα δεν χρειάζεται να μαθεις για να ζησεις εκει, αλλα όπως και να έχει τα καλοκαιράκια θα σκορπάς συνάλλαγμα σαν σωστο ομογενης, αυτό δεν το γλτωνεις να το ξέρεις.
skeletor 20.4.2017 | 15:37
LoL.....γιαλαντζί όντως. Αν και για να δουλέψεις οπουδήποτε στην Κύπρο, πρέπει να ξέρεις πολύ καλά Αγγλικά. Οπότε τουλάχιστον εδώ δεν θα πέσω πάνω σε Συριζαίους.