Mικροπράγματα

ΓΚΑΛΟΠ | Υποστηρίζετε το δημόσιο θηλασμό;

Ψηφίστε εδώ και δείτε αυτόματα τι ψήφισαν οι υπόλοιποι αναγνώστες

Φωτ.: Nikos Libertas / SOOC

 

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση πως μια όμορφη φωτογραφία που ανέβασε Κύπρια παρουσιάστρια προκάλεσε τόσες αντιδράσεις (Χρήστες του Fb κατήγγειλαν γνωστή παρουσιάστρια επειδή «ανέβασε» φωτογραφία, που την έδειχνε να θηλάζει), και μ' αυτή την αφορμή έφτιαξα αυτήν την πρόχειρη δημοσκόπηση. 

 

Μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας στα σχόλια, και να ψηφίσετε εδώ:

.

.

 

 

 

Mικροπράγματα

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Η σύντομη και απλή ιστορία της υπέροχης Ειρήνης που ζει μόνη στην Κίναρο

Mικροπράγματα Η σύντομη και απλή ιστορία της υπέροχης Ειρήνης που ζει μόνη στην Κίναρο

2.1.2020
11 τρίβια απ' το πρώτο (πρώτο!) τεύχος της LifO

Mικροπράγματα 11 τρίβια απ' το πρώτο (πρώτο!) τεύχος της LifO

23.11.2019
Πώς κατάφερε η RuPaul να γίνει μία απ' τις πιο επιδραστικές σούπερ-σταρ της δεκαετίας του '10

Mικροπράγματα Πώς κατάφερε η RuPaul να γίνει μία απ' τις πιο επιδραστικές σούπερ-σταρ της δεκαετίας του '10

17.11.2019
Τα 13 πιο συνηθισμένα προβλήματα μεταξύ φίλων

Mικροπράγματα Τα 13 πιο συνηθισμένα προβλήματα μεταξύ φίλων

28.10.2019
6 ξεχωριστοί Δημήτρηδες της Ελλάδας

Mικροπράγματα 6 ξεχωριστοί Δημήτρηδες της Ελλάδας

26.10.2019
Το τέλος του θρυλικού φωτογραφικού Studio Νικολέρη της Θεσσαλονίκης. Αυτή ήταν η ιστορία του.

Mικροπράγματα Το τέλος του θρυλικού φωτογραφικού Studio Νικολέρη της Θεσσαλονίκης. Αυτή ήταν η ιστορία του.

14.10.2019
Παγκόσμια Ημέρα Σκύλου: 20 λόγοι που αγαπάμε τους σκύλους

Mικροπράγματα Παγκόσμια Ημέρα Σκύλου: 20 λόγοι που αγαπάμε τους σκύλους

27.8.2019
ΚΟΥΙΖ: Το είπε η Βίβλος ή το Κοράνι;

Mικροπράγματα ΚΟΥΙΖ: Το είπε η Βίβλος ή το Κοράνι;

20.8.2019
«Ξινός, ευαίσθητος, αμυντικός, κλειστός, περίεργος» | O Αντίνοος Αλμπάνης απαντά στο Ερωτηματολόγιο του Προυστ

Mικροπράγματα «Ξινός, ευαίσθητος, αμυντικός, κλειστός, περίεργος» | O Αντίνοος Αλμπάνης απαντά στο Ερωτηματολόγιο του Προυστ

12.7.2019
20 απ' τις πιο παράξενες, ρετροφουτουριστικές στάσεις λεωφορείων της Σοβιετικής Ένωσης

Mικροπράγματα 20 απ' τις πιο παράξενες, ρετροφουτουριστικές στάσεις λεωφορείων της Σοβιετικής Ένωσης

10.7.2019
30 Σχόλια
12
avatar
marameno zoumpouli 18.7.2017 | 16:39
Φυσικά και υποστηρίζω τον δημόσιο θηλασμό. Όλοι γνωρίζουμε τα οφέλη του θηλασμού και για το μωρό και για τη μαμα όπως επίσης και την ευκολία του καθώς δε χρειάζονται αποστείρωσεις κτλ.Ο θηλασμος είναι ένα δώρο της φύσης και μόνο έτσι μπορεί να εκλαμβάνεται.
Τα μωρά πεινάνε και εκτός σπιτιού όπως ακριβώς συμβαίνει και με μας τους μεγαλύτερους. Όταν πεινάσουμε λοιπόν τσιμπάμε κάτι έξω. Τα μωρά με την ίδια λογική θηλάζουν και εκτός σπιτιού.
Ποτέ μου δεν κατάλαβα την ειρωνεία που ο περισσότερος κόσμος θεωρεί αποδεκτή τη θεά ενός γυμνου στήθους στην παραλία ή την μισόγυμνή κάλυψη του σε νυχτερινές εξόδους κτλ και από την άλλη δεν κατανοεί για ποιο λόγο είναι δοσμένο από τη φύση πέρα από τη σεξουαλικη διέγερση. Το στήθος υπάρχει και για να τρέφει το μωρό επίσης και καλό θα είναι να το καταλάβουμε όλοι μας και να μην σοκαριζομαστε και εναντιωνομαστε στη φυση
avatar
Ανώνυμος/η 18.7.2017 | 17:14
Όχι εγώ δεν είμαι υπέρ. Θεωρώ πως η μάνα που θηλάζει πρέπει να μένει στο σπίτι μέχρι να αποθηλασει. Να αρμεγεται σαν την κατσίκα για να αφήνει γάλα στο σπίτι και να πληρώνει γυναίκα να της κρατά το μωρό αν θέλει να βγει. Και γιατί δηλαδή να βγει; Τι τα θέλεις τα μωρά αν είναι να βγαίνει;
Σοβαρά τώρα το γκάλοπ έχει την ίδια αξία με το "είστε υπέρ ή κατά του να τρώτε τυρόπιτα στο δρόμο"; Ε λοιπόν σοκ. Είμαστε υπέρ.
cooluser 18.7.2017 | 18:36
Ερώτηση β.:

Θα νιώθατε ακριβώς το ίδιο αν απέναντί σας θήλαζε δημόσια μια ιδιαίτερα εμφανίσιμη δεσποινίδα 28 ετών, η οποία θα φόραγε ένα ριχτό καλοκαιρινό φόρεμα ημέρας ή μια κυρία 42 ετών με ιδιαίτερα ανεπτυγμένη τριχοφυΐα, κάποια παραπανίσια κιλά και μια ατυχέστατη ενδυματολογική και υποδηματική επιλογή που να προσδίδει στοιχεία παρακμής και άγνοιας του καιρού;
avatar
Ανώνυμος/η 18.7.2017 | 19:14
Βασικα ναι, ειναι ακριβως το ιδιο γιατι δεν προκειται περι σεξουαλικης πραξης-οποτε δεν εχει να κανει με αισθησιακα κριτηρια. Εσυ που την βλεπεις ως τετοια την αντιλαμβανεσαι ως "ανωμαλια¨γιατι ειναι ανωμαλη η αντιληψη σου-και οχι η πραξη.

Η πραγματικη ανωμαλια περι αυτου προκειται. Να αντιλαμβανεσαι την υπερτατη φυσικη πρακτικη - το ταισμα του νεογνου απο την μητερα του - σε σεξουαλικη.

Η μητερες θα θυλαζουν δημοσια οποτε γουσταρουν χωρις να ρωτανε καμια θλιβερη ταλιμπανικη μειοψηφια.

Δεν πρεπει καν να τιθεται θεμα δημοσκοπισης η οτιδηποτε αναγνωριζει το σκοταδι.
avatar
Το_κοτσύφι 18.7.2017 | 21:40
Συγγνώμη τι νόημα εχει η ερώτηση ειλικρινά δεν κατάλαβα.
Εννοεις οτι κάποιοι ψηφίζουν υπερ υποκριτικά μπας και δουν καμία "ιδιαίτερα εμφανισιμη δεσποινιδα 28 ετών " κλπ κλπ και πάρουν μάτι ;Αν είναι έτσι το πρόβλημα ειναι δικο τους.
Η κάτι αλλο που μου διαφεύγει ; Πραγματικά τι νοημα εχει η αποψη του καθενος ;Με την ιδια λογική όλους κάποια πράγματα μας ξενιζουν στην εμφάνιση αλλων,μας φαίνονται άσχημα ή κακόγουστα ή οτιδήποτε.Μπορει καποιος να υπαγορεύει στον άλλο πως θα διαχειριστεί την εικονα του,αν θα φοραει ριχτα φορεματακια η θα είναι παρατημενος ;
νερό 19.7.2017 | 00:01
Εννοείς ότι οι γυναίκες στα 28 είναι δεσπονίδες και όχι κυρίες; Κυρίες γίνονται σε ποια ηλικία για πες.

Εννοείς ότι "μια κυρία στα 42 με ιδιαίτερα ανεπτυγμένη τριχοφυΐα, κάποια παραπανίσια κιλά" δεν είναι εμφανίσιμη;

Για πες κι άλλα μισογυνιστικά.

cooluser 20.7.2017 | 02:04
Προς όσους έβγαλαν αυθαίρετα συμπεράσματα:

α. έθεσα ένα ερώτημα

β. δεν εξέφρασα τη γνώμη μου ως προς κανένα από τα ερωτήματα που τέθηκαν, τόσο από εμένα, όσο και απλο τους υπόλοιπους.

είναι ιδιαίτερα απογοητευτική η ευκολία με την οποία μερικοί βγάζουν αυθαίρετα συμπεράσματα και δυστυχώς, είναι ενδεικτική του μέσου πολιτισμικού επιπέδου που συναντάει κανείς σήμερα
Parisios 20.7.2017 | 16:51
Καλά, cooluser, κι εγώ αν ρωτήσω π.χ. αν "πιστεύετε ότι οι γυναίκες άνω των 40 πρέπει να κυκλοφορούν δημόσια στο δρόμο χωρίς να τις συνοδεύει ένας άντρας;" δεν θα είμαι μισογύνης, απλά θέτω ένα ερώτημα χωρίς να εκφράσω τη γνώμη μου.
Δεν πειράζει, και η πισωπεταλιά καλή είναι.
cooluser 22.7.2017 | 20:09
παρίσιε, το ότι υπογράμμισα πως δεν εξέφρασα γνώμη δεν υποδηλώνει αν οι εικασίες που έγιναν πλησιάζουν ή όχι στη δεινητική γνώμη μου, αλλά την αντίθεσή μου στην διατύπωση αυθαιρέτων συμπετασμάτων αναφορικά με το τι πιστεύω εγώ ο ίδιος. άρα δεν θα μπορούσε να εκληφθεί και ως πισογύρισμα όπως ανέφερες, εκτός αν κάποιος δεν θεωρεί ότι ο τσίπρας έχει κάνει κολοτούμπες. κάπου εκεί χάνεται η λογική
VASILY ZAITSEV 18.7.2017 | 18:54
Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για το ευεργετικό του θυλασμού στα μωρά. Παλιά , μάλιστα, στα χωριά, αν μια μητέρα δεν μπορούσε και μπορούσε μια άλλη θήλαζε και τα παιδιά αυτής που δεν μπορούσε , τα δε παιδιά θεωρούνταν "αδέρφια εκ γάλακτος".

Κανείς δεν απαγορεύει σε μια μητέρα να θηλάσει έστω και δημόσια. Αρα λοιπόν τι θέλουν να δείξουν; το πόσο καλές μαμάδες είναι; ... Θα έχουν το χρόνο και τον τρόπο να το κάνουν πολλές πολλές φορές όσο το μωρό μεγαλώνει και γίνεται παιδί , έφηβος-η, ενηλικιώνεται κλπ κλπ. Και φυσικά ούτε και θέμα χρονικού προγραμματισμού τίθεται .. για όλα υπάρχει ο τρόπος. Και δεν ακούω τις "φανατικές μαμάδες" να διαμαρτύρονται για τις ελλιπείς δομές, να ζητούν βρεφονηπιακούς σταθμούς ώστε να μπορούν για παράδειγμα, να επανέλθουν στην εργασία τους ή κάτι τέτοιο.
Τελικά όλο αυτό με το δημόσιο θηλασμό μήπως έχει και μια δόση υποκρισίας;
avatar
Kaliakouda 18.7.2017 | 20:21
Από ότι κατάλαβα τξ ερώτημα δεν τέθηκε για τον ομαδικό δημόσιο θηλασμό, αλλά για το δικαίωμα να θηλαζει ένα μωρό σε δημόσιο χώρο χωρίς σχολια/εμπόδια. Προσωπικα δεν συμμετέχω σε ομαδικό δημόσιο θηλασμό, απλά θηλαζω τη μικρή μου όταν το θελήσει, όπου το θελήσει και ουδέποτε χρειαστηκε να αντιμετωπίσω καποια ασχημη αντιδραση.
VASILY ZAITSEV 18.7.2017 | 22:55
Δεν αναφέρθηκα στον ομαδικό δημόσιο θηλασμό αλλά στο , ας μου επιτραπεί η έκφραση, κίνημα του ανοικτού θηλασμού που αναπτύσσεται ποικιλοτρόπως.
Βαγγέλης 18.7.2017 | 20:39
Χωρίς να με ενοχλεί, νομίζω πως το θέμα εντάσσεται σε μια νέα μόδα που θέλει την ιδιότητα της μητέρας ως ένα είδος άλλης καριέρας, με εργασιακά δικαιώματα και επαγγελματικούς στόχους, τύπου, πώς να γίνεις τέλεια μητέρα. Αυτή η υστερία καταλήγει πάντα σε βάρος του παιδιού.
Ο Νοών... νοείτω 18.7.2017 | 22:31
Για να καταλάβουμε πόσο πίσω είμαστε (αναφέρομαι στο γεγονός ότι ο δημόσιος θηλασμός σε μεγάλη μερίδα προκαλεί σοκ), στην Ολλανδία, με νόμο, επιτρέπεται ο δημόσιος πεο-θηλασμός!...

Υ.Γ.: Με όλο τον σεβασμό στη μητρότητα το γράφω αυτό. Απλώς θέλω να τονίσω πόσο υποανάπτυκτοι νοητικώς είμαστε σε πολλά ζητήματα.

σ.σ.: Με τον δημόσιο πεοθηλασμό και γενικότερα με το δημόσιο σεξ στα πάρκα -γιατί αυτό είναι που επιτρέπεται στην Ολλανδία με πρόσφατο νόμο- (άρα και ο πεοθηλασμός συγκαταλέγεται σε αυτό), ΟΧΙ, ΔΕΝ συμφωνώ.
Ο Νοών... νοείτω 19.7.2017 | 01:24
..χαλαρώστε. Υπέρβαλα (αν και ισχύει ο νόμος στην Ολλανδία για δημόσιο σεξ στα πάρκα - νομίζω ότι πέρσι ψηφίστηκε...), αλλά είμαι υπέρ του δημόσιου θηλασμού.
Προσπάθησα να πω ότι είμαστε πολύ πίσω σε (και) σε αυτό το ζήτημα. (Υπάρχουν μητέρες που ντρέπονται να θηλάσουν δημοσίως, ακόμη και με διακριτικό τρόπο).
avatar
Προσωρινώς ο Ποκοπίκος 19.7.2017 | 12:12
Νοών νοείτω, η μη θηλασμος βρεφους δημοσια λόγο κοινωνικης ντροπης στερει την τροφή στο βρεφος όταν η φυση το επιβάλει, το σεξ η πεοθηλασμος δεν είναι της ιδιας κατηγορίας, αμα δεν κανεις την ώρα και την στιγμη που σου ήρθε η όρεξη ΔΕΝ θα πάθεις τιποτα.

Σιγα μην περνόμαστε όπου βρεθουμε και σταθουμε λες και θα πάθουμε κατι αν δεν...ο μη θηλασμος του βρεφους την ώρα και την στιγμη που η φυση το επιτάσσει μπορεί να έχει συνέπειες για το βρεφος(όταν αυτο γίνεται συνήθεια).

Συγκρίνεις ατυχως ερωτικη αναγκη ενηλικων που δεν κινδινευουν εαν δεν ικανοποιήσουν τις ορεξεις τους με την τροφική αναγκη βρεφους....

Είμαι 100% υπερ ακομα και του δημοσιου ομαδικου ακτιβιστικου θηλασμου(αν και το θεωρω υπερβολη και παλι υπερ είμαι) και 100% κατα στα "προχω" να παω περιπατο και να δω ομαδικους ακτιβιστικους πεοθηλασμους. Πρόοδος δεν είναι ότι είναι αντιθετο του παλιου...αυτο είναι ανωριμη εφηβικη επαναστατικοτητα.

Sweetdream 19.7.2017 | 00:13
Ως μαμά 2 παιδιών δεν καταλαβαινω την εμμονή και τον " ιερό φανατισμό" πολλών μητέρων με τον δημόσιο θηλασμό. Θήλαζα μια χαρά παντού με ένα σεντονάκι να μου προσφέρει τη διακριτικοτητα που ήθελα. Κατανοώ το σκεπτικό της πλήρους "απενεχοποιησης" της φυσικότατης διαδικασίας του θηλασμού,αλλά ας μην εθελοτυφλούμε. Η θέα του γυναικείου στήθους προκαλεί και αφου μοναδικός σκοπός είναι το τάισμα του μωρού,γιατί να το βγάλεις φάτσα-φόρα? Κακώς ή κακώς δε ζούμε σε κάποια αφρικανική κοινωνία όπου οι γυναίκες κυκλοφορούν γυμνοστηθες στην καθημερινότητά τους, οπότε οι γύρω τους είναι εξοικειωμένοι με το θέαμα. Εδώ το στήθος αποτελεί σεξουαλικό σύμβολο και αυτό δε σταματάει αυτόματα με το που αποκτάμε παιδί. Κάποιες γυναίκες ίσως θεωρούν ότι η μητρική ιδιότητα τους δίνει το ακαταλόγιστο και με αφορμή το "θαύμα/ιερότητα/μεγαλείο" του θηλασμού κάνουν το δικό τους statement. Η αλήθεια είναι ότι αυτό που κάνουμε το έκαναν εκατομμύρια γυναίκες πριν από έμάς. Λίγη διακριτικοτητα και μετριοπαθεια δε βλάπτει.
alx3 22.7.2017 | 10:31
Το καλύτερο σχόλιο.
avatar
Ανώνυμος/η 19.7.2017 | 00:37
Φυσικα κ ναι! Ειναι παντελως ηλιθιο το να επιτρεπεται στους ανδρες μονο να κυκλοφορουν γυμνοι απο τη μεση κ πανω. Ασε δε που θα ειναι χαρμα ιδεσθαι (δεν αναφερομαι στο θηλασμο, αλλα σε γυμνοστηθες γυναικες γενικως).
avatar
Edric 19.7.2017 | 09:53
Η τρίτη ερώτηση εμπεριέχει μια αναποφασιστικότητα στην απάντησή της. Η ερώτηση θα έπρεπε να ήταν "Αν ήσασταν μητέρα, θα θέλατε να θηλάζετε δημοσίως το μωρό σας;". Γιατί όπως είναι η σημερινή κατάσταση της κοινωνίας η απάντησή μου στην ερώτηση αν θα θήλαζα δημοσίως είναι όχι. Κι αυτό γιατί δε θέλω να έχω τον κάθενα με διαφορετικές απόψεις να με κατηγορεί ότι κάνω κάτι που νομίζει ότι προσβάλει τη δημοσια αιδώ. Αν όμως η ερώτηση ήταν αν θα ήθελα τότε η απάντησή μου θα ήταν ναι.
muse 19.7.2017 | 10:55
Δεν θα επρεπε να τιθεται καν θεμα στη θεα ενος μωρου που τρωει. Αυτο ειναι ο θηλασμος: ενα μωρο που πεινασε και τρωει.
12