Φωτο: Thomas Daskalakis
Διασκέδαση

Athens Fashion Film Festival: Εικόνες από το τριήμερο μόδας και κινηματογράφου στην Τεχνόπολη

Τα βραβεία και τα highlights της φετινής διοργάνωσης.

Το τριήμερο πρόγραμμα του 2ου Athens Fashion Film Festival έκλεισε το βράδι της Κυριακής 16 Φεβρουαρίου, στο Αμφιθέατρο της Τεχνόπολης.


Το φεστιβάλ παρουσίασε ταινίες για τη μόδα (περισσότερες από εκατό, από όλες τις γωνιές του πλανήτη), φιλοξένησε σχεδιαστές, κινηματογραφιστές, επιχειρηματίες, επιστήμονες, δημοσιογράφους, influencers και φοιτητές, ενώ διοργάνωσε συζητήσεις και panel για όλα τα επίκαιρα ζητήματα που απασχολούν τον κόσμο του σινεμά, της μόδας και της τέχνης.


Το 2ο Athens Fashion Film Festival έκανε πρεμιέρα την Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου, με μια fashion performance, που επιμελήθηκαν από κοινού ο Μιχάλης Πάντος και η καλλιτεχνική διευθύντρια του AthensFFF, Νικόλ Αλεξανδροπούλου, με τη συμμετοχή 20 Ελλήνων σχεδιαστών: Adonis/ Angelos Bratis, Angelos Tsakiris/ Apostolos Mitropoulos/ Dassios/ Deux Hommes/ Dimitris Petrou/ Doca/ Evi Grintela/ Laskaris/ Maison Faliakos/ Marcello Nyktas/ Orsalia Parthenis/ Soffa/ Sotiris Georgiou/ The Artians/ The Old Man of The Seas/ Vassilis Zoulias/ Yorgos Eleftheriades/ Zeus + Δione.

 

Φωτο: Phivos Pentes

 

Φωτο: Phivos Pentes

 

Φωτο: Phivos Pentes

 

Φωτο: Phivos Pentes

 

Φωτο: Phivos Pentes

 

Φωτο: Thomas Daskalakis

Τα βραβεία του 2ου Athens Fashion Film Festival

International Jury

 

Best in Show
"Virtual Embalming"
by Frederik Heyman

 

Best Fashion Short
"The Path She Walks"
by Marloes ten Bhömer

 

Best Director
Akinola Davies Jr.
for "One Day Go Be One Day"

 

Best Script/ Concept
Daniel Kragh-Jacobsen, Katrine Winblad Nielsen, Lea Flodgaard,
Mathias Trads & Thomas Hoffmann
for "The Lift"

 

Best Cinematography
Joel Honeywell
for "One Day Go Be One Day"

 

Best Editing
DFran
for "One Day Go Be One Day"

 

Best Music
João Poppe Toulson
for "The Rite"

 

Best Artistic Direction
Frederik Heyman
for "Virtual Embalming"

 

Best Beauty/ Styling
Alicia Lombardini
for "Dances with Circles"

 

Best Documentary
"Nirvana"
by Jess Kohl

 

Best Green Film
"La Mer"
by Victor Claramunt

 

Emerging Talent
Rhea Dillon

 

Best Student Film
"Tomorrow Maybe - a film about you and me"
by Anna Fechtig

 

Youth Jury
Best in Show
"Virtual Embalming"
by Frederik Heyman

 

Best Student Film
"The Foster Sisters"
by Victims

Διασκέδαση
Πρέπει να είστε μέλος για να αναρτήσετε σχόλια

ΣΗΜΕΡΑ 30.10.2020

CITY GUIDE ΔΗΜΟΦΙΛΗ

CULTURE ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΘΕΜΑΤΑ ΔΗΜΟΦΙΛΗ