Η «Εφημερίδα των Συντακτών» κάνει λόγο για ρατσιστικό ξέσπασμα της Κικής Δημουλά
Πολιτισμός

Η «Εφημερίδα των Συντακτών» κάνει λόγο για ρατσιστικό ξέσπασμα της Κικής Δημουλά

Σε εκδήλωση των Atenistas στην Κυψέλη

Α.Δ.

 

UPDATE: Διαβάστε τι είπε στην πραγματικότητα, λέξη προς λέξη η Κική Δημουλά.

 

 

 

Η Άννα Δαμιανίδη αναφέρεται σήμερα στη στήλη της «Τρίτη Ματιά» στο ρατσιστικό -σύμφωνα με τα όσα περιγράφει- ξέσπασμα της ποιήτριας Κικής Δημουλά κατά τη διάρκεια εκδήλωσης των Atenistas στην Κυψέλη.

 

Συγκεκριμένα γράφει:

 

«Στο τέλος της περιήγησης στην αυλή του σχολείου περιμέναμε ν' ακούσουμε κάτι ωραίο και αξέχαστο από τα χείλη πνευματικών ανθρώπων.

 

Και τι είπε η ποιήτρια; Ότι δεν αντέχει τους μετανάστες στην Κυψέλη, τόσοι πολλοί που είναι, πιάνουν και τα παγκάκια, δεν βρίσκεις να καθίσεις στην πλατεία, άσε που κλέβουν και φοβάται να βγει από το σπίτι της, α-πα-πα! χάλια. Εντάξει δεν χρειαζόταν να είσαι διακεκριμένη ποιήτρια για να πεις τέτοια. Τα λένε κάθε μέρα γριές στο τρόλεϊ για να πιάσουν κουβέντα. Κι ούτε καν όλες, κάμποσες έχουν καταλάβει ότι δεν μπορείς να γενικεύεις έτσι και συγκρατούνται».

 

Σε άλλο σημείο του άρθρου της η Άννα Δαμιανίδη στέκεται στην προσπάθεια του Μένη Κουμανταρέα και του Μενέλαου Καραμαγγιώλη να προστατέψουν την ποιήτρια απ' το να εκτεθεί περαιτέρω:

 

«"Στην Κυψέλη μένουν κυρίως οικογενειάρχες που προσπαθούν να ενσωματωθούν", είπαν οι άνθρωποι προσπαθώντας να αλλάξουν κουβέντα. Σιγά, σιγά σηκωθήκαμε να φύγουμε, το έργο το είχαμε ξαναδεί. Περιμέναμε από μια διακεκριμένη ποιήτρια κάτι πιο βαθύ, πιο ανθρωπιστικό; Κάτι φωτεινό που θα βοηθούσε τη συνύπαρξη με τους μετανάστες, που θα μαλάκωνε τους ανθρώπους; Λάθος μας! Η ποιήτρια επιβεβαίωσε ότι στην Ελλάδα η μπαναλιτέ του ξενοφοβικού λόγου δεν γνωρίζει σύνορα, ταξικά και άλλα. Με άνεση μπορείς να γενικεύεις, να βγάζεις το ρατσισμό σου χωρίς άγχος, ακόμα και δημόσια, ακόμα και σε πρωτοποριακές συναντήσεις γνωριμίας μς το χώρο και τους γείτονες. Αλίμονο, τι είναι η πολιτική ορθότης για μια ποιήτρια που έφτασε στην κορυφή; Ξενέρωτες αμερικανιές».

 

 

 

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Άννα Καρίνα: Πέθανε η μούσα και πρώην σύντροφος του Ζαν-Λυκ Γκοντάρ

Πολιτισμός Άννα Καρίνα: Πέθανε η μούσα και πρώην σύντροφος του Ζαν-Λυκ Γκοντάρ

15.12.2019
«Άγριες Μέλισσες»: Πέθανε η Γιούλα Ζωιοπούλου, η διακεκριμένη ενδυματολόγος του σίριαλ

Πολιτισμός «Άγριες Μέλισσες»: Πέθανε η Γιούλα Ζωιοπούλου, η διακεκριμένη ενδυματολόγος του σίριαλ

14.12.2019
Το μυστήριο με τους κώνους στα κεφάλια των Αιγυπτίων που απεικονίζονται σε αρχαία ιερογλυφικά

Πολιτισμός Το μυστήριο με τους κώνους στα κεφάλια των Αιγυπτίων που απεικονίζονται σε αρχαία ιερογλυφικά

14.12.2019
Off-White με Λεονάρντο ντα Βίντσι: Virgil Abloh και Λούβρο συνεργάζονται για συλλεκτική κολεξιόν

Πολιτισμός Off-White με Λεονάρντο ντα Βίντσι: Virgil Abloh και Λούβρο συνεργάζονται για συλλεκτική κολεξιόν

14.12.2019
To έργο «Βlink» του Φιλ Πόρτερ ανεβαίνει στην Αθήνα - Δείτε το τρέιλερ

Πολιτισμός To έργο «Βlink» του Φιλ Πόρτερ ανεβαίνει στην Αθήνα - Δείτε το τρέιλερ

13.12.2019
Πέθανε ο ηθοποιός Ντάνι Αϊέλο

Πολιτισμός Πέθανε ο ηθοποιός Ντάνι Αϊέλο

13.12.2019
Μετρό Θεσσαλονίκης: Στο ΚΑΣ η μελέτη για τον Σταθμό Βενιζέλου - Τι προβλέπει για τις αρχαιότητες

Πολιτισμός Μετρό Θεσσαλονίκης: Στο ΚΑΣ η μελέτη για τον Σταθμό Βενιζέλου - Τι προβλέπει για τις αρχαιότητες

13.12.2019
«Αστικές Περιηγήσεις»: Μια έκθεση-περίπατο στην Αθήνα φιλοξενεί το Μουσείο της Πόλεως των Αθηνών

Πολιτισμός «Αστικές Περιηγήσεις»: Μια έκθεση-περίπατο στην Αθήνα φιλοξενεί το Μουσείο της Πόλεως των Αθηνών

13.12.2019
Όλες οι δωρεάν εκδηλώσεις του ΚΠΙΣΝ για την παραμονή Πρωτοχρονιάς

Πολιτισμός Όλες οι δωρεάν εκδηλώσεις του ΚΠΙΣΝ για την παραμονή Πρωτοχρονιάς

13.12.2019
Παράταση παραστάσεων για το «Tom in Greece» στη Στέγη Ιδρύματος Ωνάση

Πολιτισμός Παράταση παραστάσεων για το «Tom in Greece» στη Στέγη Ιδρύματος Ωνάση

13.12.2019
180 Σχόλια
avatar
@[email protected] 7.5.2013 | 14:58
Ούτε άποψη δεν μπορείς να έχεις πια!
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 16:18
Την ειπε την αποψη της η Δημουλα, γιατι να μην την πει και η αρθρογραφος? Ειναι λιγο αντιφατικο αυτο που λες και μπορει πολυ ευκολα να παραφραστει σε "Ουτε (ξενοφοβικη) αποψη δεν μπορεις να εχεις πια". Γιατι πρεπει να ακουμε χωρις να κρινουμε? ΅Επειδη το λεει ενας πνευματικος ανθρωπος του μεγεθους της Δημουλα? Δεν εχω καθολου ενοχες που θα διαφωνησω μαζι της, αντιθετως, επειδη ακριβως αυτο το σχολιο το ειπε ενας ανθρωπος του μεγεθους της, περιμενω ο λογος της να ειναι κατι παραπανω απο ξενοφοβικος με μικροπρεπη επιχειρηματα τυπου "μου πηρε τη θεση στο παγκακι". Αυτο ειναι απλα αστειο.
Nick Vertigo 7.5.2013 | 17:01
Άστα να πάνε φίλε. Τώρα με τον αντιρατσιστικό νόμο κιόλας, δεν θα μπορούμε να μιλάμε. Φασισμός της Δημοκρατίας φίλε. Μετά σου λέει κριτική σκέψη. Όλους φημωμένους μας θέλουν. Δεν αντέχουν να ακούνε την αλήθεια οι λαθρολάγνοι.

ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΦΑΣΙΣΜΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
ΝΑΙ ΣΤΟΝ ΦΑΣΙΣΜΟ ΤΟΥ ΦΑΣΙΣΜΟΥ
noufaro 7.5.2013 | 20:04
λαθρολαγνοι????
.........................
κομματακι υπερβολικο
avatar
DLAB 7.5.2013 | 17:32
Ποιος είπε στη Δημουλά ότι δεν μπορεί να έχει άποψη;

Ο σχολιασμός και η κριτική είναι τα εργαλεία της δημοσιογραφίας και η ουσία της δημοκρατίας. Αν θεωρείς την κριτική απαγόρευση άποψης σταμάτα να διαβάζεις άρθρα και μη μπαίνεις στον κόπο κανενός είδους σχολιασμού.

Το δικαίωμα της άποψης συνεπάγεται και την υποχρέωση να δεχτείς τον σχολιασμό.

- πρέπει να εξηγούμε και τα αυτονόητα πλέον.

Ellevoros 7.5.2013 | 18:35
Η αρθρογράφος, η οποία είναι επαγγελματίας και ξέρει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι κάνει, δεν εκθέτει απλά την άποψή της. Δίνει σήμα στην κοινωνία για να κανιβαλίσει, για ακόμα μία φορά, μία γνωστή προσωπικότητα για έναν ασήμαντο λόγο. Τέτοια λόγια και χαρακτηρισμοί αποκτούν ισχύ μόνο όταν λέγονται ενώπιον ενώς ευρέως κοινού. Ας σκεφτούμε λίγο, ποιος είναι αυτός που χρησιμοποίησε την δύναμή του για να διαδώσει στο ΕΥΡΥ ΚΟΙΝΟ τα όσα ειπώθηκαν για τους μετανάστες. Η κ. Δημουλά ή η αρθρογράφος; Μαθήματα κιτρινισμού από την Εφημερίδα των Συντακτών...
40churches 9.5.2013 | 16:16
Μαλλον για κλασικα μαθηματα "αριστερου" κασιδιαρισμου προκειται.Οποιου οι αποψεις δεν ταυτιζονται με τις δικες μας, τον βαφτιζουμε φασιστα και καθαρισαμε. Η διαφορα ειναι οτι οι πραγματικοι κασιδιαριστες καθαριζουν με τα χερια τους, ενω οι "αριστεροι αγωνιστες" βαζουν το πληθος να κανιβαλισει το θυμα και αυτοι μενουν εκ του ασφαλους στο παρασκηνιο. Ποτε πια θα καταλαβουμε οτι η Δημοκρατια καθοριζεται (αμφιδρομα) απο την ΑΝΟΧΗ στις ιδεες των αλλων και απο τα ΟΡΙΑ στις δικες μας ιδεες;
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 14:59
Δεν φτανει να γραφεις ωραιες λεξεις στη σειρα για να σημαινει οτι δεν εχεις [...] σε μι αγωνια μες στο κεφαλι σου...
Ellevoros 7.5.2013 | 14:59
Α ωραία. Ήρθε και στην Ελλάδα η μόδα του κοινωνικά υπερευαίσθητου δημοσιογράφου που κατηγορεί γνωστές προσωπικότητες για "ρατσισμό" με το παραμικρό (κακοποιώντας το νόημα του όρου φυσικά), προκειμένου να τραβήξει την προσοχή και να πουλήσει φύλλα. Υπέροχα.
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 15:41
δημοσιογραφία είναι η αντικειμενική δημοσίευση γεγονότων χωρίς την προσωπική άποψη του δημοσιογράφου. Πολλές φορές δε μας αρέσει αυτο που διαβάζουμε άλλα δε φταίει ο δημοσιογράφος-αρθρογράφος για αυτό.
Ellevoros 7.5.2013 | 17:03
@andreasaa Εσυ δηλαδή δεν διακρίνεις την έκφραση της προσωπικής γνώμης της δημοσιογράφου σε αυτό το άρθρο;
VHS Glitch 7.5.2013 | 17:26
"Αλίμονο, τι είναι η πολιτική ορθότης για μια ποιήτρια που έφτασε στην κορυφή;"

Ο λόγος που η ΧΑ είναι στο 10% και η espresso σαφώς σοβαρότερη εφημερίδα απο αυτή των Συντακτών της πλάκας.
Ανήθικος αυτουργός 7.5.2013 | 17:38
andreasaa "η αντικειμενική δημοσίευση γεγονότων χωρίς την προσωπική άποψη του δημοσιογράφου" τι σχέση έχει με το ρεπορταζ της Άννας Δαμιανίδη?
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 17:55
H Διαμαντίδη ηταν εκει και ακουσε οτι ακριβως ειπε η Δημουλα. Εγω στο συγκεκριμενο αποσπασμα δεν ειδα κανενα σχολιασμο των οσων ειπε. Ακομα και το "ρατσιστικο" η Εφημερίδα των Συντακτών το εβαλε. Δεν ξερω αν εχει παραποιησει τα λογια της Δημουλα, αλλα αν οχι τοτε το αρθρο προσωπικα μια χαρα μου φαινεται
easterlamb 7.5.2013 | 16:27
Δε βλέπω με ποιον άλλο τρόπο μπορείς να το μεταφράσεις το συγκεκριμένο σχόλιο της Δημουλά. Όσο άσχημη κι αν είναι η ούμπερ πολιτική ορθότητα, τι άλλο μπορεί να σημαίνει το "Οι μετανάστες μας πιάνουν τα παγκάκια"; Μήπως πρέπει να τους απαγορεύουμε και να κάθονται σε μπροστινές θέσεις λεωφορείου;
Bahamut 7.5.2013 | 21:38
Μπορεί να σημαίνει "Η χώρα έχει πάρα πολλούς μετανάστες." Αυτό από μόνο του ως δήλωση είναι ψέμα; Είναι ρατσιστικό (παραλήρημα) ή μια παρατήρηση ενός ανθρώπου που ζει εκεί;
Σιχαίνομαι και χλευάζω τις ρατσιστικές και φυλετικές αντιλήψεις αλλά είναι ψέμα πως όταν χρησιμοποιώ το λεωφορείο συχνά είμαι μόνο εγώ Έλληνας;
Ένα πρόβλημα ή τέλος πάντων ένα μείζον θέμα δε μπορεί να θιχτεί από τον φόβο της ταμπέλας του ρατσιστή άνευ ψηλάφησης;
easterlamb 8.5.2013 | 19:53
Και τι σημασία έχει αν είσαι ο μόνος Έλληνας; Γιατί είσαι ο μόνος Έλληνας για αρχή. Τι ώρες κινείσαι; Σε ποιες περιοχές; Πιστεύεις ότι φταίνε οι μετανάστες και δη οι πλέον εξαθλιωμένοι εξ αυτών, τόσο για την κατάστασή τους όσο και για τις περιοχές στις οποίες μένουν; Γιατί σαν ποσοστό δεν είναι αρκετοί σε σχέση με το σύνολο του πληθυσμού ώστε να είσαι ο ΜΟΝΟΣ Έλληνας. Άσε που πέρα από την Αθήνα όπου συνήθως μαζεύονται σε περιοχές που έχουν υποβαθμιστεί λόγω συμφερόντων, το χωριό μου που κυριολεκτικά έχει μόνο γέρους και μετανάστες ευτυχώς που τους έχει γιατί αλλιώς όλα τα χωράφια θα ήταν χέρσα (που ήτα, για χρόνια).
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 16:30
Να χαρακτηρισει καποιος ρατσιστικο αυτο που ειπε μπορει να ειναι λιγο υπερβολη, αν και ακουγεται ξενοφοβικο. Μην ξεχνας ομως απο την αλλη οτι εχουμε να κανουμε με εναν ανθρωπο που δικαιως εγινε διασημος για τον τροπο που γραφει και χρησιμοποιει την γλωσσα, οποτε δεν την δικαιολογουμε και ταυτοχρονα υποτιμουμε λιγο αν θεωρησουμε οτι εκανε απλα ενα εκφραστικο ατοπιμα? Δεν υποτιμουμε και λιγο την ξενοφοβια ως κατι το αθωο?
avatar
DLAB 7.5.2013 | 17:25
όχι δεν έχει έρθει ακόμα αυτή η μόδα, και σίγουρα δεν έχει έρθει για τα καλά

διαφορετικά δε θα ήταν η συντριπτική πλειοψηφία της ελληνικής κοινωνίας τόσο βαθιά ξενοφοβική, ομορφοβική και ρατσιστική

κανένας έλληνας δεν αγοράζει εφημερίδες που του λένε πόσο ρατσιστής είναι

η ευαισθησία σου σχετικά με την ιερότητα του όρου "ρατσισμός" δείχνει πως μάλλον τον εκτιμάς αναλόγως, όσο μετριόφρον και αν προσπάθησες να κάνεις το σχόλιό σου.
avatar
DLAB 7.5.2013 | 18:31
Ellevore -για κάποιο λόγο δε μπορώ να σου απαντήσω κάτω απ' το σχόλιό σου- δε σου έκανα καμία επίθεση

έχετε γίνει όλες οι ρατσίστριες υπερευαίσθητες όλοι σας επιτίθενται, νιώθετε κι εσείς τον φασισμό στο πετσί σας..

* όσο να 'ναι για να ακούσεις την αλήθεια για το ποιόν σου χρειάζεται και λίγος γόνιμος μαζοχισμός.
Ellevoros 7.5.2013 | 19:14
@DLAB Δεν μου έκανες καμία επίθεση,λες,αλλά έγινα "υπερευαίσθητη" ρατσίστρια μετά την επίθεση λες πιο κάτω! χαχαχαχα άσε μας κουκλίτσα μου! Βάλε σε τάξη το μυαλουδάκι σου και τράβα να ξεκατινιαστείς με τα τρολλ του επιπέδου σου. Πολλή σημασία σου έδωσα.
avatar
DLAB 8.5.2013 | 01:27
τρικυμία εν κρανίω
Exist 7.5.2013 | 15:01
Δικαίωμά της να πιστεύει και να λέει ό,τι θέλει, αλλά δεν καταλαβαίνω αυτή την εμμονή τόσο των ίδιων των ανθρώπων που σεβόμαστε και αγαπάμε όσο και των ΜΜΕ, να καταστρέφουν την εικόνα που έχουμε για εκείνους.

Κατανοώ την έμφυτη ανάγκη του ανθρώπου να χαίρεται περισσότερο με την καταστροφή των ειδώλων του παρά με την επιτυχία τους, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί και οι ίδιοι και τα ΜΜΕ κάνουν ό,τι μπορούν για να επισπεύσουν τις διαδικασίες...
easterlamb 7.5.2013 | 16:29
Δεν είναι το πρώτο φάουλ της Δημουλά. Έχει πάρει κατά καιρούς και σαφέστατες θέσεις υπέρ του μνημονίου κλπ κλπ. Άνθρωπος του πνεύματος μεν, όχι πολιτική προσωπικότητα δε. Μου αρέσει η ποίησή της και δε θα σταματήσει να μου αρέσει επειδή την αποκαθηλώνω σαν άνθρωπο. Όπως δε σταμάτησα να διαβάζω ελύτη επειδή ήταν παιδόφιλος ή δε σιχάθηκα τον Νταλί επειδή είχε υποστηρίξει το Χίτλερ. Ας μάθουμε να τα διαχωρίζουμε.
easterlamb 8.5.2013 | 19:43
Sovico, το θέμα του μνημονίου ανοίγει μια τεράστια συζήτηση (όταν μειώνεις τα έσοδα και αυξάνεις τα έξοδα ενός λαού μέχρι αηδίας, η αγορά σταματά να κινείται και η κρίση χειροτερεύει, είναι βασικοί κανόνες της οικονομίας αυτοί νομίζω), και το πρόβλημά μου δεν είναι καν ότι η Δημουλά μίλησε υπέρ σε κάποια χρονική στιγμή αλλά ότι σε μετέπειτα συνέντευξή της κλαιγόταν κιόλας για το πώς τα απανωτά μνημόνια χειροτέρεψαν το επίπεδο της ζωής της. Και εκεί νομίζω βλέπεις ότι πρόκειται απλώς για μια συντηρητική γυναίκα 80 χρονών (πόσους προοδευτικούς 80χρονους έχετε γνωρίσει άλλωστε;). Αλλά δεν έχει και σημασία. Είναι κρίμα που υπαρχουν αυτές οι απόψεις, όχι το ότι τις εκφράζει η Δημουλά.
Nick Vertigo 7.5.2013 | 17:07
Ερώτηση. Όταν ο Χρονάς βλακωδώς έγραψε ότι βρωμάνε τα σκέλια της Μόνικα γιατί δεν πετάχτηκε κανείς να πεί ότι του καταστρέφουν την εικόνα, αλλά έπεσαν να τον φάνε; Επειδή δεν είναι του ίδιου "μεγέθους" ποιητής; ΞΕΡΝΑΩ.

Μου θυμίζετε Χριστιανό να διαμαρτύρεται στον Dawkins που του "καταστρέφει" τα ιερά, παραθέτοντας απλά επιστημονικά γεγονότα. Η δημοσιογράφος απλά παρέθεσε τα γεγονότα. Που να έκραζε και άσχημα κιόλας (που σόρρυ, αλλά την έπαιρνε να το κάνει).

Ποιός έχει πει ότι ελευθεροστομία είναι λέω ό,τι θέλω και δεν θα με κρίνει κανείς; Να ανοίξετε τα λεξικά, έχετε λάθος σημασία στο μυαλό σας αρκετοί.

Και τι σκάτε στο φινάλε; Ξέρετε πόσοι Χρυσαυγίτες λένε ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ;
Bill Bist 7.5.2013 | 15:03
Γεράματα
ιάσονας κάναλης 7.5.2013 | 15:07
Πρέπει να καταλάβουμε πως είναι άλλο πράγμα ο ρατσισμός και άλλο η ξενοφοβία. Οι περισσότεροι Έλληνες που φωνάζουν για τους μετανάστες δεν έχουν μέσα τους ρατσισμό, δεν πιστεύουν στην φυλετική ανωτερότητα, δεν θέλουν τους μαύρους για δούλους, για ζώα, δεν ενοχλούνται απ' την ύπαρξη ενός π.χ. αφρικάνου παίκτη μέσα σε ένα γήπεδο... Οι περισσότεροι Έλληνες, έχουν απλώς μια δικαιολογημένη ξενοφοβία καθώς το μεταναστευτικό μπάχαλο στην Ελλάδα έχει παραγίνει.
avatar
zera 7.5.2013 | 15:16
χιλια like Γιωργάκης Κουτσιούκης
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 15:20
Η ξενοφοβια θα γινει ρατσισμος, βασικα εγινε ηδη. Το να φοβαμαι-Δεν θελω καποιον κοντα μου γιατι ειναι ξενος, ομοφυλοφιλος, αστεγος κλπ κλπ κλπ πηγαζουν απ το ρατσισμο. Ονομαστε το ξενοφοβια, μικρη η διαφορα.
DLiats 7.5.2013 | 15:51
Νομιζω Γεωργιε εκανες την καλυτερη περιγραφει του Ελληνα σημερα...Εκτος μικρων κ αμορφωτων ανθρωπων ο Ελληνας ποτε δεν υπηρξε ρατσιστης...Αντιθετα θα ελεγα μεσα στην ιδια μας την χωρα οι δηθεν αριστεροι της θολοκουλτουρας οπου μπορουν μειωνουν καθε τι ελληνικο...εις το ονομα της δηθεν παγκοσμιοποιησης..Να θυμισω απλα στους αναγνωστες οτι ο Σωκρατης ελεγε οτι ειναι πολιτης αυτου του κοσμου...Αυτο ομως δεν τον εμποδισε να πολεμησει για την Πατριδα του (την Αθηνα) και μαλιστα να διακριθει εις τα πεδια των μαχων με μεταλλιο ανδρειας...
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 16:23
Οχι ρε μεγαλε. Πιο μεγαλους ανθρωπιστες απ τους Ελληνες δε θα βρεις πουθενα. Τα κουβαδακια σου και σε αλλη Χρυση παραλια.
avatar
monse 7.5.2013 | 16:20
Οι Έλληνες δεν πιστεύουν στη φυλετική ανωτερότητα; Που δώσαμε τα φώτα του πολιτισμού στην οικουμένη; Που όταν οι άλλοι τρώγανε βελανίδια εμείς χτίζαμε Παρθενώνες; Που είμαστε οι πιο έξυπνοι και πολυμήχανοι και πιάνουμε πάντα κορόιδο τους κουτόφραγκους; Που όταν πάμε στο εξωτερικό προοδεύουμε και όλοι άλλοι τρώνε τη σκόνη μας; Δεν θέλουμε μαύρους για δούλους; Πόσες μέρες πέρασαν από τη Μανωλάδα και ξεχάσαμε κιόλας τις Μανωλάδες; Όλες εκείνες τις ειδήσεις στις εφημερίδες "Τον σκότωσε για να μην του πληρώσει τα μεροκάματα" από το '90 που ήρθαν οι πρώτοι Αλβανοί, τα ξεχάσαμε κι αυτά;
easterlamb 7.5.2013 | 16:31
Το πρόβλημα είναι ότι η ξενοφοβία δίνει πάτημα στους πραγματικούς ρατσιστές. Αφού όλοι φοβούνται και αφού δεν βοηθούν στην αφομοίωση γιατί να μην τους πετάξουμε έξω με ένα λόγο, να μην μας πιάνουν και τα παγκάκια...
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 16:50
Φιλε Γιωργακη επετρεψε μου να διαφωνησω. Η ξενοφοβια δεν ειναι ουτε δικαιολογημενη, ουτε αιτιολογημενη, ουτε αθωα. Ειναι ο ρατσισμος στην εφηβια του. Θα το θεσω αλλιως: υπηρχε ποτε περιπτωση η ΧΑ να εχει τετοια απηχηση αν δεν ημασταν ξενοφοβικοι? Εχουμε ξεκινησει να γινομαστε βαθυτατα ρατσιστες Dliats εδω και πολλα χρονια.

Με την σειρα μου κι εγω θα παραφρασω τον DLiats κα θα πω οτι και οι αριστεροι λενε οτι δεν εχουν πατριδα, αλλα αυτο δεν τους εμποδισε να πολεμησουν για αυτην. Οι μονοι τελικα που δεν το εκαναν ηταν οι πατριωτες που εχουμε στην βουλη τωρα, που αστυνομευαν για λογαριασμο του ομοιδεατη τους κατακτητη.
Δον Ιδιώτης 7.5.2013 | 17:02
@Γιωργάκης Κουτσιούκης
Ε όχι και να ενοχλούμαστε με έναν μαύρο μέσα σε ένα γήπεδο, ιδίως όταν είναι το αστέρι της ομάδας! Με έναν μαύρο μέσα σε ένα Πανεπιστήμιο όμως;
dims33 7.5.2013 | 17:15
Δηλαδή Γιωργάκη Κουτσιούκη εσένα κατα την άποψη σου ο ρατσιμός είναι άξιος στηλίτευσης και η ξενοφοβία δεν είναι? Και τα δύο ειναι κάκιστα φαινόμενα τα οποία οι κοινωνίες οφείλουν να καταπολεμούν αν θέλουν να σέβονται την εξέλιξη και την ιστορία τους. 'Οπως χείριστη είναι και η έλληψη παιδείας που οδηγεί στη ξενοφοβία και το ρατσισμό -άλλωστε η ξενοφοβία προωθεί τον ρατσισμό- Το λυπηρό ειναι πως πλέον και όπως φαίνεται η ξενοφοβία (για μένα αυτή έχει παραγίνει και όχι το "μεταναστευτικό μπάχαλο" όπως λές) δε πηγάζει μόνο απο "μπρόκολα" όπως συνηθίσαμε αλλα και από ανθρώπους των γραμμάτων και του πνεύματος. Αυτό και μόνο λέει αρκετά για τη παιδεία και τη προέλευση του ρατσισμού και της ξενοφοβίας και ορθώς αποτελεί είδηση κατα τη γνώμη μου.
Nick Vertigo 7.5.2013 | 17:18
κ. Κουτσιούκη όχι ότι απέχουν και παρασάγγας

Ξενοφοβία (από το "ξένος" + "φόβος") είναι όταν ένας άνθρωπος είναι επιφυλακτικός ή αντιπαθεί κάτι ή κάποιον που δεν ανήκουν στην ίδια εθνικότητα, θρησκεία κ.α.

Να σας διορθώσω. ΌΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ. ΟΛΟΙ. ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Ακόμα και σε έναν μικρό βαθμό. Υπάρχουν πολλές μελέτες που καταλήγουν εκεί. Προφανώς το πολεμάς και ή το νικάς εντελώς, είτε βρίσκεις τις ισορροπίες σου. Άνθρωποι χωρίς φοβίες, συμπλέγματα και προκαταλήψεις ΔΕΝ υπάρχουν. Παρόλαυτά σίγουρα στην Ελλάδα δεν είμαστε όλοι νεοναζί. Δεν είναι η πλειοψηφία η Χ.Α., μπορεί να είναι 3ο κόμμα, αλλά είναι και οι συνθήκες περίεργες. Δεν είναι η πλειοψηφία ακόμα ευτυχώς. Όμως σε αυτούς που στηρίζουν την Χ.Α. δεν θα χαριστώ. Αυτοί δεν είναι αυτό που εύκολα και αγαπισιάρικα παρουσιάζετε. Όχι. Ξέρουν για τις δολοφονίες, γιατί πλέον παίζουν κάθε μέρα στα mainstream media και είναι 0Κ με αυτό. Δεν τους ενοχλεί. Το δέχονται. Αυτό που έχει παραγίνει είναι να μιλάμε πλέον ανοιχτά για το ότι στηρίζουμε δολοφόνους και να το διαπραγματευόμαστε. Γίναμε δολοφονοσκεπτικιστές. Το εξατάζουμε δηλαδή ανά περίπτωση κιόλας. Εδώ το δέχομαι, εδώ όχι κτλ. Πολιτοφυλακές και έτσι. Και μας λέτε εσείς ότι η ξενοφοβία είναι δικαιολογημένη; Οι μαχαιριές στις σάρκες ανθρώπων δεν θα δικαιολογηθούν ΠΟΤΕ. ΠΟΤΕ. Τα βασανιστήρια και οι δολοφονίες δεν θα δικαιολογηθούν ποτέ. Ό,τι χρώμα πολιτικό και ιδεολογικό και αν τους δώσετε. ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ.
The Knights Who Say Ni! 7.5.2013 | 17:24
Θα διαφωνήσω και εγώ μαζί σου: Ο ρατσισμός είναι η ακραία και τελική μορφή της ξενοφοβίας.

Πρώτον, και ας το ξεκαθαρίσουμε από την αρχή για αυτό, (κυρίως στη μυωπική άποψη της ποιήτριας αναφέρομαι) ότι για το "μεταναστευτικό μπάχαλο" οι μόνοι που δεν φταίνε και δεν μπορούν να δώσουν λύση είναι οι ίδιοι οι μετανάστες / πρόσφυγες / κατατρεγμένοι.
Αν το κατανοήσουμε αυτό, μετά η συζήτηση γίνεται ευκολότερη:
Και μάλιστα προκύπτουν και λύσεις αλλά και υπεύθυνοι. (Εμείς δεν εξαιρούμαστε: έχουμε παραβιάσει κάθε συνθήκη που έχουμε υπογράψει για την προστασία και την διαχείριση αυτών των ανθρώπων και έχουμε καγγελθεί και καταδικαστεί για αυτό)

Οπότε τα παράπονα για τα παγκάκια μάλλον το σαμάρι χτυπούν.

Επί της ουσίας το σχόλιό σου, μου θύμισε ακριβώς το παρακάτω απόσπασμα από ένα εξαιρετικό άρθρο που είχα διαβάσει -πολύ- παλιότερα, και σου το συνιστώ να το διαβάσεις (αναφέρεται στη γαλλική κοινωνία που αντιμετώπισε παρόμοια προβλήματα πριν από εμάς. Η ομοιότητα ανατριχιαστική):

»...Με αυτόν τον τρόπο γεννιέται ο απόλυτος ξένος, που γίνεται παγκόσμια απειλή απέναντι στην οποία πρέπει να αμυνθούμε. Ωθούμενος ώς τις ακραίες συνέπειές του, ένας τέτοιος συλλογισμός παράγει τον ρατσισμό, δηλαδή την πιο ακραία μορφή της ξενοφοβίας. Φυσικά, όποιος είναι ξενόφοβος κινείται πάντοτε σε ένα γενικό επίπεδο, στιγματίζοντας μιαν ολόκληρη κοινότητα, έστω και αν σε προσωπικό επίπεδο θα έχει έναν άραβα, σενεγαλέζο ή ρουμάνο φίλο, για να τον επιδεικνύει απορρίποντας κάθε κατηγορία για ξενοφοβία εναντίον του ιδίου. ..."

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=59827

Έντυπη Έκδοση Επτά, Κυριακή 5 Ιουλίου 2009
Πώς γεννιέται η ξενοφοβία
Από τον ΘΑΝΑΣΗ ΓΙΑΛΚΕΤΣΗ
Ο γάλλος κοινωνιολόγος Αλέν Τουρέν μιλάει στον Φάμπιο Γκαμπάρο, ανταποκριτή της ιταλικής «La Repubblica» στο Παρίσι.
Σοφη 7.5.2013 | 17:53
Γιατί φοβόμαστε τις λέξεις;Ρατσισμός.Ναι ρατσισμός.Τον συναντάς παντού.Σε μικρούς,σε μεγάλους,μορφωμένους,αμόρφωτους(αναφέρομαι σε θέματα παιδείας και όχι απολυτηρίων) ανθρώπους.Και παρόλο που ζούμε σε μια κοινωνία μίσους,ακόμα φοβόμαστε αυτές τις λέξεις.Παρόλα αυτά,ενδιαφέρουσα η επιλογή της λέξης "δικαιολογημένη".Σε έναν καθαρά προσφυγικό και μεταναστευτικό λαό;Δεν νομίζω.
ιάσονας κάναλης 7.5.2013 | 22:13
Δε συμμερίζομαι την άποψη, πως η ξενοφοβία και ο ρατσισμός είναι στον ίδιο δρόμο, στην αρχή η ξενοφοβία και παρακάτω ο ρατσισμός. Νομίζω πως η ξενοφοβία με τον ρατσισμό είναι σε δύο ξεχωριστούς δρόμους. Ωστόσο επειδή ο δρόμος στον οποίο βρίσκεται ο ρατσισμός με τον δρόμο που βρίσκεται η ξενοφοβία, είναι δίπλα δίπλα και καθότι ο άνθρωπος μεθά σαν έφηβος – καθώς δεν έχει φθάσει σε κανένα υψηλό επίπεδο ακόμα – και μπορεί να διαβούμε στον άλλο δρόμο, σε αυτόν του ρατσισμού, καλό κάνουν οι φίλοι που εφιστούν την προσοχή.
Η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων τώρα, δε φοβάται μήπως αναμιχθεί το αίμα μας, δε βλέπει τους αλλόφυλους σαν ζώα και περιουσία και ούτε θέλει το κακό τους. Η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων, φαβάται, ότι ο μεταναστευτικός μπατεσκυλοαλετισμός με τον μεταναστευτικό νεφελοβατισμό, όχι μόνο δε βοηθάει αυτούς αλλά πειράζει κι εμάς.
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 21:23
Κι εσύ πρέπει να καταλάβεις ότι η ξενοφοβία και ο ρατσισμός είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα.

Ρατσισμός δεν είναι να θέλεις σκλάβους, αλλά να κάνεις δικαρίσεις ανάμεσα στους ανθρώπους βάσει φυλετικών (ή άλλων) χαρακτηριστικών. Αν φοβάσαι λοιπόν τους ξένους, επειδή φυλετικά είναι πιθανότερο να είναι εγκληματίες, τι είσαι αν δεν είσαι ρατσιστής;

Αν έβαζες όση σκέψη έβαλες για να βρεις μια καλή δικαιολογία για τον ρατσισμό σου (και των πολλών που ανακουφίστηκαν με την φτηνή δικαιολογία σου) για να κατανοήσεις ότι ο φόβος για τον άλλον είναι όσο παράλογος είναι κάθε άλλος φόβος, θα είχες λύσει και το ξενοφοβικό σου πρόβλημα...
LixLux 7.5.2013 | 21:28
Τι είπες πάλι αγόρι μου; Ναι, φοβούνται τις Σουηδέζες το καλοκαίρι. Ναι, δεν έχουν γράψει μελέτες για το μικρότερο εγκέφαλο των μεταναστών. Είναι και τεμπέληδες (ωπ, γίνομαι ρατσιστής).
fafithozi 7.5.2013 | 21:35
ετσι ακριβως
avatar
Lenia29 7.5.2013 | 22:35
Κατά τη γνώμη μου δεν πρόκειται για δικαιολογημένη ξενοφοβία, αλλά για δικαιολογημένη αγανάκτηση μπροστά στην άστοχη διαχείριση του μεταναστευτικού προβλήματος από την πολιτεία. Οι περισσότεροι που φωνάζουν δεν έχουν πρόβλημα με τους μετανάστες αλλά με την αδυναμία της κοινωνίας να τους αφομοιώσει λόγω της άναρχης και σε μεγάλους αριθμούς εισόδου τους, της έλλειψης δομών ένταξης κτλ.
tsiprroine 8.5.2013 | 00:25
@Γιωργάκης Κουτσιούκης
Ντροπή σας να μπερδεύετε τον κόσμο με δύσκολες έννοιες. Στην χώρα που ακόμα και σήμερα (!) όλα τα αθλητικά παπούτσια είναι..."σπορτέξ", όλα τα κόμικς "μικυ μάους", όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές "κο(υ)μπιούτερ" και πολλά άλλα έρχεστε και προσπαθείτε να εξηγήσετε τι σημαίνει ρατσιστής..

Και τώρα τι θα κάνουν όλοι οι φίλοι μας που το έχουν πρόχειρη καραμέλα που θεραπεύει τα πάντα? Γιατί τους μπερδεύετε?

Κι άντε, έστω οτι κατανοήσουν ορισμένοι πως ρατσιστής είναι ΜΟΝΟ ο άνθρωπος που θεωρεί πως κάποια φυλή (συνήθως η δική του είναι η αλήθεια) είναι εξ ορισμού ανώτερη από κάποια άλλη, τι περιμένετε μετά να γίνει? Κι αν επίσης κάνετε προσπάθεια να τους εξηγήσετε πως όχι, δεν έχουν δυο διαφορετικές λέξεις την ίδια ή παρόμοια σημασία γιατί είναι "βολικό", τι ελπίζετε να συμβεί? Να φασκελωθούν στον καθρέπτη που για πολύ καιρό έχουν κάνει μια έννοια λάστιχο από αλόγιστη αναπαραγωγή όσων ακούνε χωρίς να τα κατανοούν ή να σας βρίσουν ως κρυφοφασίστα, εντεταλμένο εξωγήινο και πράκτορα των Αμερικάνων? Χαρά στο κουράγιο σας.

Μια σημείωση για την Κική Δημουλά, απλή στατιστική διαπίστωση για όσους μιλάνε και με ανθρώπους εκτός από πληκτρολόγια: οι άνθρωποι που έζησαν στον Πόλεμο είναι σχεδόν απίθανο να είναι ρατσιστές για διάφορους λόγους, είναι (έστω, να πούμε σχεδόν πάντα?) βαθιά ανθρωπιστές. Έχω μιλήσει με πολλούς παππούδες και γιαγιάδες που έζησαν και πολλοί ζουν ακόμα και δεν έχω βρει ούτε έναν (1), έτσι για δείγμα. Μου φαίνεται δύσκολο να είναι τελείως τυχαίο.

Δεν μπορεί πια κανείς να πει μια κουβέντα και αμέσως σείεται η γη να σπεύσουμε να του φορέσουμε κοστούμι τι είναι και τι δεν είναι. Σε λίγο θα λες πως λατρεύεις τις λιακάδες και δεν γουστάρεις τις συννεφιές και θα βρίσκονται 5-6 να σου πουν πως αυτό που κάνεις είναι.."ρατσισμός" (!!!) κατά των συννεφιασμένων ημερών που έχουν την δική τους αξία και για κάποιους ανθρώπους είναι σημαντικές.
avatar
Ανώνυμος/η 8.5.2013 | 00:52
Πού τον διάβασες το διαχωρισμό και που τον στηρίζεις έτσι άκοπα και πώς οι υπόλοιποι που το σημαίνουν ως σωστό με ψήφους στηρίζουν αυτό το επιχείρημα;
Επειδή δε μας αρέσουν οι λέξεις το δικό μας το βαφτίζουμε ξενοφοβία;
οκ...
easterlamb 8.5.2013 | 20:04
Απαντάω στην απάντησή σου στην οποία δεν μπορώ να απαντήσω άμεσα (@Γιωργάκης Κουτσιούκης). Ο "μπατεσκυλοιαλεστισμός" όπως τον περιγράφεις είναι κάτι για το οποίο ευθύνονται οι μετανάστες οι οποίοι κυριολεκτικά έρχονται στην Ελλάδα ως δούλοι; Μήπως φταίνε οι δουλέμποροι και οι Έλληνες πολιτικοί και στρατιωτικοί-συνοριοφύλακες; (Δεν αναφέρομαι στους φαντάρους). Και μην ακούσω μαλακίες για υδάτινα σύνορα που δεν μπορούν να φυλαχτούν, γιατί εννοείται ότι μπορείς να πατάξεις το πρόβλημα στην πηγή του που είναι οι δουλέμποροι. Αλλά εκεί είναι στη μέση λεφτά, συμφέροντα, ιστορίες... Ενώ ο εξαθλιωμένος μετανάστης στη γερανίου είναι πολύ εύκολος στόχος, μπορείς να του μεταθέσεις το πρόβλημά σου χωρίς να νιώσεις άσχημα για τις επιλογές σου και για την ψήφο σου σ'εκείνον που θα σε διόριζε ή θα φρόντιζε για τις υποθέσεις σου.
K.Τ. 7.5.2013 | 15:07
Ναι, όντως.. είπε κάτι ...'γραφικά' ....η κα Δημουλά..."και παίζουν κι εκείνο το παιχνίδι με τις κάρτες βρε παιδί μου...".
Τελικά πολλές φορές η ποίηση είναι αστή(-α)....
K.Τ. 7.5.2013 | 15:28
Πολύ ένταση για κάτι πολύ πολύ απλό...ακόμα και οι ποιητές γερνούν....με ό,τι ανασφάλειες αυτό συνεπάγεται...
Nick Vertigo 7.5.2013 | 17:20
Ναι ναι και ο Κατίδης ήταν ηλίθιος. Τα ξέρουμε.
easterlamb 8.5.2013 | 20:08
Nick Vertigo, ναι, ο Κατίδης είναι απλά ηλίθιος όπως και το 90% των χρυσαυγιτών-βασικά όπως και το 100% όσων βλέπουν τη χρυσή αυγή σαν λύση. Το πρόβλημα βρίσκεται σε εκείνους που θα υποστηρίξουν την κίνηση επειδή ο Κατίδης είναι ποδοσφαιριστής ή η Δημουλά ποιήτρια. Τι σημασία έχει; Οι απόψεις εξακολουθούν να είναι ηλίθιες, δεν έχουν σχέση όμως με το αν ο Κατίδης παίζει καλή μπάλλα ή με το αν η Δημουλά γράφει ωραίους στίχους.
avatar
zera 7.5.2013 | 15:13
Αγαπητη μου το μονο που καταφερατε ειναι να κανετε ακομα πιο συμπαθη την κυρια Δημουλα για την "αφελεια " της να πει τη γνωμη της η οποια αντικατοπτριζει την αληθεια αλλα και την εξισωνει με τις αμορφωτες γριουλες ε?? αληθεια τι επιπεδο!! Αυτο βεβαια εθιξε την υπεραυσθησια σας στις ομαδες που χρηζουν βοηθεια ..θα σας προτεινα λοιπον να παιρνετε την πλαστικη καρεκλα απο τη βεραντα σας οταν θελετε να πατε (το εγγονι σας φανταζομαι) στο παρκο ..
για να αφησετε τα παγκακια ελευθερα στους καημενους τους "λαθρομεταναστες"..αλλωστε εσεις εχετε την πολυτελεια να εχετε και πλαστικη καρεκλα ενω αυτοι οι καημενοι δεν εχουν!!!
- Εχετε και λεξικο φανταζομαι σπιτι σας οπου διπλα στη λεξη γενικευση καπου εκει θα εχει και τη λεξη "λάθρα"..

Ετσι με τοσο επιπλαστη πλαστικοτητα εσεις θα νιωσετε ακομα πιο καλος και καλλιεργημενος ανθρωπος κι εμεις ακομα πιο ρατσιστες!!! Συγχαρητηρια!
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 16:53
Αυτο μαλιστα! Αυτος ειναι ρασιστικος λογος, οχι της Δημουλα.
easterlamb 8.5.2013 | 20:13
Βλέπεις όμως πόσο χάρηκε ο/η zera με το λόγο της Δημουλά. Που δεν έχει σημασία αν είναι της Δημουλά, αλλά το ότι ένας άνθρωπος με τις απόψεις αυτές, πολύ εύκολα θα μπορούσε να συμφωνήσει με ένα Χρυσαυγίτη. Είναι σκοτεινοί οι καιροί, θέλει προσοχή.
manwiththescarf 7.5.2013 | 15:14
Ο καθένας ακούει αυτό που θέλει να ακούσει. Ιδίως στην ποίηση. Το πιο εύκολο, το λιγότερο μαγικό, το λιγότερο ποιητικό είναι να μείνει στο συμπαγές νόημα των λέξεων. Να μείνει στην επιφάνεια. Ναι, δεν αντιλέγω υπάρχει όντως η πιθανότητα η Κική Δημουλά, η ποιήτρια Κική Δημουλά, να ήθελε να μείνει στην επιφάνεια, να ήθελε να πει ότι την ένοχλούν οι μετανάστες επειδή της πιάνουν τα παγκάκια...
Ακόμα κι έτσι να είναι, αν αντιμετωπίσουμε το λόγο της, όπως αντιμετωπίζουμε τους στίχους της, αν διαβάσουμε από πίσω κάτι που μπορεί να μας δώσει ένα ουσιαστικό μάθημα, ένα μάθημα που μπορεί να μας βελτιώσει δε θα είναι πολύ πιο έντιμο προς τους εαυτούς μας. Πόσο λίγα έχει να μας δώσει μια ηλικιωμένη που εκφράζεται ρατσιστικά για τους ξένους, και πόσο πολλά μπορούμε να πάρουμε από μια Ποιήτρια που ακόμα και στις δηλώσεις της απαιτεί τον πνευματικό κόπο μας για να μας θρέψει από τον λιμό της τόσης Πραγματικότητας.

"Δεν αντέχω τους μετανάστες στην κυψέλη, πιάνουν όλα τα παγκάκια"...

Πχ. Δεν μπορώ πια να πονέσω, δεν έχω το θράσος να μιλήσω για τον πόνο μου, δεν έχω το θράσος να αναζητήσω το παγκάκι για να πάω να καθίσω να στοχαστώ... Μου το πήραν το παγκάκι οι μετανάστες, που καιρός για στοχασμούς; Ό,τι δεκανίκι στον πόνο υπάρχει ας το πάρουν αυτοί που πονούν, που πονούν πραγματικά, όχι εγώ. Δεν τους αντέχω τους μετανάστες, Δεν αντέχω τον πόνο του άλλου να μου χτυπάει κάθε μέρα την πόρτα και να μου υπενθυμίζει το "θρασύ" του δικού μου πόνου. Οι μετανάστες ήρθαν και έκατσαν στα παγκάκια μου. Νέοι πόνοι ήρθαν να ξαποστάσουν εκεί που παλιά οι δικοί μου μεταγράφονταν σε Ποίηση... Που καιρός για Ποίηση δίπλα σε τέτοιο ανθρώπινο σπαραγμό...


Μια ιδέα, όχι για την προστασία της Δημουλά, για την προστασία του καθενός. Για την προστασία της ανωτερότητας της Τέχνης. Για να μην πάψουμε να ελπίζουμε, για να έχουμε ένα φως να μας φέγγει. Για να μην αφεθούμε να προστατεύουμε παγκάκια...

avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 15:19
Ωραίο σχόλιο και ωραίο nick!
avatar
Yamamoto 7.5.2013 | 15:28
Νιώθω την ανάγκη να σε ευχαριστήσω για το εύστοχο σχόλιο. Οχι μονο γιατι αγαπώ να διαβάζω τα ποιήματα της Κικής Δημουλά αλλα κυρίως γιατί αγαπώ να παιδεύω το μυαλό μου στην αναζήτηση των όποιων νοημάτων στην ποίηση.
Φαιη2 7.5.2013 | 15:52
Πολύ ωραία τα λέτε. Πραγματικά. Όμως πόσο βοηθάει αυτό τον άνθρωπο που κάθεται στο παγκάκι γιατί δεν έχει κάπου αλλού να κάτσει; Ή ακόμα και να κοιμηθεί; Με κάθε σεβασμό για την ποιήτρια Δημουλά και κανέναν αυτονόητο για τον άνθρωπο Δημουλά, που αυτή τη φορά δε στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Και έχουμε κι εμείς δικαίωμα στην άποψή μας.
manwiththescarf 7.5.2013 | 16:34
Πλέον περνάμε στο άλυτο ζήτημα του ρόλου τον οποίο καλείται να επιτελέσει η Ποίηση και η Τέχνη εν γένει...
easterlamb 7.5.2013 | 16:35
Οπότε ας κρύψουμε τον ανθρώπινο πόνο, ας τον βγάλουμε από το οπτικό μας πεδίο και θα πάψει να υπάρχει, αρκεί να μην μας τρώει τα παγκάκια. Ας μην δικαιολογούμε χωρίς να ξέρουμε και οι ίδιοι το υπόβαθρο και ας μη φανατιζόμαστε και άνευ λόγου επειδή τυχαίνει η κυρία που εξέφρασε αυτή την άποψη να είναι (ίσως η καλύτερη ελληνίδα) ποιήτρια. Δεν έγραψε στρατευμένη ποίηση ούτως ή άλλως, συναίσθημα είναι η ποίηση της Δημουλά και θρήνος, και ένας εντελώς δικός της, περίεργος, συντηρητικός φεμινισμός. Δεν της απαγορεύεται να ναι μια ηλικιωμένη γυναίκα με συντηρητικές απόψεις.
Nick Vertigo 7.5.2013 | 17:28
Αχ τι ωραία που τα λέτε. Προτείνω πέρα από τον ποιητικό λόγο, να μπεί και ο ξενοφοβικός λόγος στα Λύκεια. Να αναλύουν τον ξενοφοβικό λόγο της Δημουλά στην θεωρητική κατεύθυνση. Σοσάκι για τις πανελλήνιες.
avatar
kikitsif 7.5.2013 | 15:16
Δεν μπορουμε να μιλαμε εκ του ασφαλούς~ Αυτό που ξέρω είναι ότι αποτελεί εφιάλτη η συνύπαρξη με κάποιους μετανάστες για προφανείς λόγους που επιχείρησε να αναφέρει η κα. Δημουλά με τα δίκια της. Αυτό δεν είναι ρατσισμός..
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 15:44
Δηλαδή άμα έχω λόγο να τους φοβάμαι μπορώ να τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι και να πετάω ξενοφοβικά-ρατσιστικά σχόλια, μπροστά σε παιδιά λογικά, εφόσον λέει κάτι για αυλή σχολείου, σωστά;
greeko25 7.5.2013 | 15:23
Μικρότητα ναι , αλλα δεν νομίζω οτι αυτή η δήλωση με τα παγκακια αποτελεί ρατσιστικό ξέσπασμα .
avatar
monse 7.5.2013 | 16:04
Όχι βέβαια, προς Θεού! Η δήλωση "δεν τους αντέχω αυτούς τους μετανάστες, πιάνουν τα παγκάκια και κλέβουν κιόλας" δεν είναι καθόλου ρατσιστική. Απλά, βρε αδερφέ, μια στάλα ξενόφοβη, προκατατειλημένη, απάνθρωπη και στερεοτυπική είναι. Τίποτα το σοβαρό, δηλαδή, τζάμπα το κάνουμε θέμα...
avatar
Κώστας Κ 7.5.2013 | 15:31
Η αμερικανιά του "Πολιτικά Ορθού", αυτό το φασιστικό ιδεολόγημα που με το μανδύα της "δημοκρατικότητας" και του "ανθρωπισμού" ουσιαστικά απαγορεύει και φιμώνει οποιαδήποτε διαφορετική ή αιρετική άποψη να εκφραστεί ελεύθερα δυστυχώς έχει γίνει καθημερινός μπαμπούλας που αυτάρεσκα επισείουν στους τυχόν διαφωνούντες- θέλοντας να ταυτοποιηθούν με μια αμφίβολη "προοδευτικότητα"- διάφοροι "πνευματικοί" και μη. Να δούμε πότε θα γίνει η επανάσταση του Ορθού Λόγου εναντίον του "πολιτικά" Ορθού (που δεν είναι παρά η απόληξη ενός εντέρου γεμάτου σκατά)
Φαιη2 7.5.2013 | 15:54
Έχει ήδη γίνει αυτή η επανάσταση. Χρόνια τώρα. Από ανθρώπους που δεν καταλαβαίνουν ότι η γλώσσα κατασκευάζει και γι' αυτό είναι τρομερά επικίνδυνη. Ή, όπως έλεγαν παλιά, η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει. Χίλιες φορές πολιτική ορθότητα παρά να ανοίγει ο καθείς το στόμα του και όποιον πάρει ο Χάρος.
avatar
Κώστας Κ 7.5.2013 | 17:12
Και ποιός είναι αυτός που θα βάλει τα μέτρα και τα σταθμά περί του τι είναι πολιτικά ορθό και τι όχι; Και γιατί να είναι πολιτικά ορθή η παραπλανητική έκφραση μετανάστες, όταν αφορά εισβολείς που μπήκαν στη χώρα λαθραία, χωρίς χαρτιά, χωρίς διαδικασίες, οι περισσότεροι με παραβατική συμπεριφορά, και να μην είναι ορθή η έκφραση θολοκουλτουριάρης όταν περιγράφει άτομα που προσπαθώντας να αποδείξουν την "αριστερή προοδευτικότητά τους" πιθηκίζουν ξένα πρότυπα αναμασώντας κακοχωνεμένες αμερικανιές; ΥΓ Αφού υιοθετούν την αμερικανιά του "Πολιτικά Ορθού" γιατί δεν υιοθετούν και την άλλη που ονομάζεται "Μηδενική Ανοχή" στην παραβατικότητα;
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 18:07
Ο ορθός λόγος υπακούει που; στον ουμανισμό; στο νόμος και τάξη; στο εθνικό συμφέρον; στη καθαρότητα της φυλής; στο ελληνικό σύνταγμα; στο καταστατικό χάρτη των δικαιωμάτων του ανθρώπου του ΟΗΕ; στην ελεύθερη διακίνηση των κεφαλαίων; στην ελεύθερη διακίνηση των ιδεών; στο δίκιο του εργάτη; στην αειφορία;... Ορθολογισμός λοιπόν ως προς τι αγαπητέ φίλε; Εσύ γιατί διεκδικείς την αποκλειστικότητα του ορθού λόγου;
avatar
Ästhet 7.5.2013 | 18:43
Οποιος διατυπωνει μια αποψη θα πρεπει να ειναι ετοιμος να δεχεται και κριτικη για οσα ειπε. Ειναι τοσο απλο. Ειπε η δημουλα κατι που καποιος θεωρει ξενοφοβικο, τοτε αυτος μπορει να της ασκησει κριτικη και αυτη μπορει με τη σειρα της να του απαντησει. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει κανεις να δεχτει οσα λεει η δημουλα αδιαμαρτυρητα με το φοβο μην του πουν οτι κολλαει ταμπελες που κλεινουν τον διαλογο πριν αυτος καλα καλα ανοιξει. Αλλιως η κλαψα περι πολιτικης ορθοτητας ειναι εκ του πονηρου και προσπαθει η ιδια να κανει αυτο για το οποιο κατηγορει τους αλλους απαξιωνοντας εκ των προτερων καθε κριτικη.
Eyfrosynos 7.5.2013 | 15:33
Για να το δούμε και έτσι:

Μήμως γινόμαστε εμείς ρατσιστές απέναντι στους υπερήλικες, όταν τους στερούμε με αγένεια τα παγκάκια της βόλτας τους, ύστατο αποκούμπι στην κουραστική προσπάθειά τους να μην αποκοπούν από τον έξω κόσμο;

Κάθε άνθρωπος στη σεβαστή ηλικία των 82 ετών, όπως η Κική Δημουλά, έχει το δικαίωμα να παραπονεθεί για τη ζωτικής σημασίας αυτή στέρηση.
Είναι τουλάχιστον επιπόλαιο να βιαστούμε να τον πούμε ρατσιστή, επειδή οι καταχραστές των δικαίωμάτων του τυχαίνει να είναι αλλοδαποί.
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 15:45
Προσέχεις τι λες και πότε το λες. Τα λόγια μας, ιδικά αν είμαστε δημόσιο πρόσωπο και αναδημοσιεύονται πολύ περισσότερο, μας χαρακτηρίζουν.
Eyfrosynos 7.5.2013 | 17:03
Να είσαι βέβαιος ότι η Δημουλά πρόσεξε τι είπε και πότε το είπε. Και στο κάτω-κάτω δεν δασκαλεύεις εσύ έναν 82χρονο να "προσέχει τι λέει", ειδικά αν πρόκειται για ένα από τα ελάχιστα άτομα που κρατάνε όρθια και ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ αξιοπρέπεια!
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 19:18
@Eyfrosynos Το λεω με οσο θαρρος εχω, εσυ πες το θρασος αμα θες, οτι δε θελω η αξιοπρεπεια μου να κρατιεται απ μικροαστους ποιητες που ο κυκλος τους τους εκανε και εθνικους ποιητες. Ποσο μαλλον οταν αυτοι οι ποιητες δειχνουν ποσο μικροι ειναι οταν πρεπει να μιλησουν για μεγαλα κοινωνικα θεματα. Ισως τα παιδια μου να ειναι παιδια μεταναστων μια μερα, ε και ρε φιλε δε γουσταρω κανεις να λεει οτι τους πιανουν τα παγκακια, δε πα να το πει και ο Ελυτης ο ιδιος. Η δικια σου αξιοπρεπεια χρειαζεται τετοιους ανθρωπους να τη κρατανε στο υψος που νομιζεις, εγω τη δικια μου τη κραταω οσο ψηλα με βασταζουν τα δικα μου χερια και οχι αλλων
Eyfrosynos 7.5.2013 | 19:57
@ andreasaa
Το μεγαλείο του Ρίτσου δεν θα το βρεις στον θρήνο για τον θάνατο του Στάλιν, στους προλεταριακούς του θούριους και σε άλλα κακά του ποιήματα, αλλά στις εξομολογήσεις και στα πετάγματα της Ελένης, της Φαίδρας, του Αρίοστου και άλλων ηρώων που ξεπηδάνε από το μικροαστικό του σύμπαν...

Μαρξ, Λένιν και οι ποιητές τους μικροαστοί ήταν και αυτοί.
Βολέψου στην πραγματικότητά σου και μην την εξωραϊζεις.
Φαιη2 7.5.2013 | 15:55
Τα παγκάκια είναι δημόσια, άρα καταχραστής ουδείς.
Eyfrosynos 7.5.2013 | 16:29
Θέλω να σε δω γρια ή γκαστρωμένη και κανένα γαϊδούρι να μη σου δίνει τη θέση του με το τουπέ ότι "τα παγκάκια είναι δημόσια".
ημίθεος 7.5.2013 | 16:06
δεν έχεις κι άδικο... ας περιμένουμε τον επόμενο πνευματικό άνθρωπο που θα επί επιτέλους και κάτι για τα παγκάκια στο Ζάππειο και το Πεδίο του Άρεως που μετά τις 10 το βράδυ δεν βρίσκεις να κάτσεις με την ησυχία σου αν δεν είσαι ομοφυλόφιλος.
Eyfrosynos 7.5.2013 | 16:36
Οι γέροι και οι gay καλύπτουν βάρδιες διαφορετικών ωραρίων. Ούτε καν τον Ντίνο Χριστιανόπουλο δεν φαντάζομαι να βγαίνει για τη γεροντική βολτίτσα του μετά τις 10 το βράδυ στο παρκάκι του Βαρδάρη πλάι στο σταθμό...
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 16:56
Συμφωνω απολυτα για τους ηλικιωμενους, αλλα αυτο αφορα ολους μας, οχι μονο τους μεταναστες. Ρατσιστικο δεν ξερω αν ειναι ειναι, σιγουρα ομως ειναι ξενοφοβικο εκ μερους της
Eyfrosynos 7.5.2013 | 18:31
Μα σε γειτονιές σαν την Κυψέλη δεν έχω δει τα τελευταία χρόνια παγκάκια κατειλημμένα από Έλληνες...
Boris kidric 7.5.2013 | 17:58
Αν το πρόβλημα της Δημουλά ήταν ότι δεν βρίσκει παγκάκι να ξαποστάσει τα 82 της χρόνια και ΔΕΝ ήταν ξενοφοβική ή ρατσίστρια, θα απαιτούσε να φτιαχτούν περισσότερα πάρκα, να μπουν περισσότερα παγκάκια. Αλλά η κυρία δεν είπε αυτό. Είπε ότι κάποιος ξένος της πιάνει το παγκάκι. Όπως κάποιος ξένος παίρνει τη δουλειά κάποιου άλλου, όποιος κάποιος ξένος πιάνει το κρεβάτι στο νοσοκομείο. Αν ρωτήσουμε την κυρία Δημουλά, γιατί δεν διεκδικεί περισσότερα πάρκα, κρεβάτια στο νοσοκομείο, δουλειές, θα απαντούσε όπως ο Σαμαράς: έχουμε κρίση, δεν υπάρχουν λεφτά...Ευχαριστούμε κυρία ποιήτρια...Μας κάνατε να σηκωθούμε λίγο ψηλότερα από το επίπεδο του πιθήκου μας έχουν ρίξει...
Eyfrosynos 7.5.2013 | 18:47
Ο 82χρονος έχει ανάγκη το παγκάκι όσο ο νέος έχει ανάγκη τη/το γκόμενα/ο. Είναι ζωτικής σημασίας γι' αυτόν. Και στο κάτω-κάτω πλήρωνε 82 χρόνια δημοτικά τέλη για να το έχει στα γεράματα.
Η προοπτική του "να φτιαχτούν περισσότερα πάρκα" δεν μπορεί να αφορά έναν 82χρονο: στην καλύτερη των περιπτώσεων τα "περισσότερα πάρκα" θα έχουν φτιαχτεί όταν εκείνος θα πλησιάζει τα 100... Και να ζει τότε, βολτα δεν θα μπορεί να κάνει...
Του ηλικιωμένου του προσφέρεις κάτι ΣΗΜΕΡΑ και ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ. Ειδικά αν λέγεται Κική Δημουλά.
Boris kidric 7.5.2013 | 20:34
Όπως εγώ σέβομαι την ανάγκη του 82χρονου στο παγκάκι, έτσι κι αυτή να σεβαστεί την ΥΠΑΡΞΗ των ανθρώπων γύρω της. Να διεκδικήσει, δεν κατάλαβα;! επειδή δεν έχει το ΠΑΣΟΚ πια να της δώσει;! Ας αρχίζει να διεκδικεί πάρκα και παγκάκια!Και επίσης...Στη φάμπρικα δούλευε η Δημουλά και νιώθει τόσο κουρασμένη;! Άντε πια με τους μονίμως σε υπαρξιακή αναζήτηση μικροαστούς του ελέους- αρκετά τους φάγαμε στη μάπα τόσα χρόνια, τρώμε και την φασιστική τους μπόχα τώρα
Nick Vertigo 7.5.2013 | 20:13
Eyfrosynε μπράβο γιατί έθεσες ένα εξ ολοκλήρου καινούργιο θέμα όσον αφορά τους μετανάστες. ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΣΤΑ ΠΑΓΚΑΚΙΑ!

Mother of all facepalms
Eyfrosynos 7.5.2013 | 20:37
Nick Vertigo, ήλπιζα τα πεζά σου να είναι καλύτερα από τους στίχους σου. Εις μάτην...
Nick Vertigo 7.5.2013 | 21:01
Mε χτύπησες εκεί που πονάω ρε συ. Αν κι εγω πραγματικά σε θαυμάζω γιατί σου λέω, μόλις διαμόρφωσες τη νέα πολιτική agenda. Θέλουμε τα μάρμαρα, θέλουμε τις κατοχικές αποζημιώσεις και θέλουμε ΤΑ ΠΑΓΚΑΚΙΑ ΜΑΣ ΠΙΣΩ. Αυτά τα 3. Είναι η νέα πολιτική agenda. Θα υιοθετηθεί σε πολύ λίγο και από την κυβέρνηση. Hell... Και από την αντιπολίτευση μη σου πω. \m/
Φαιη2 7.5.2013 | 15:56
Πάντως όλο αυτό μου θυμίζει τις πλατείες, που έχουν γεμίσει πάλι παιδάκια που παίζουν. (Ναι, ξενάκια). Ένα θέαμα που το είχαμε χρόνια ξεχάσει σ' αυτή την τόσο πληγωμένη πόλη.
Jenny_JJJ 7.5.2013 | 16:22
Οι μετανάστες που κοιμούνται στα παγκάκια θυμίζουν παιδιά που παίζουν;Μην φτάνουμε σε υπερβολές που ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα!
Φαιη2 7.5.2013 | 16:57
Μιλάω για τους δημόσιους χώρους, που τους είχαμε ξεχάσει και τώρα τους θυμηθήκαμε και τους διεκδικούμε εκ νέου. Αν θέλεις καταλαβαίνεις.
avatar
lowchip 7.5.2013 | 16:04
για μπείτε λίγο στην θέση της κυρίας Δημουλά ....Να είσαι κοντά στα 80 να μένεις σε μια γειτονιά που παλιά ήταν ασφαλής να θέλει να πάει μια βόλτα και να κάτσει στο παγκάκι που μια ζωή από την τσέπη της πλήρωνε με τους φόρους!Η Ελλάδα στην κατάσταση που είναι δεν μπορεί να φροντίζει καν τους έλληνες όχι και τους ξένους!Αυτό άμα λέγετε ρατσισμός μάλλον έχετε μπερδέψει κάποιες βασικές έννοιες...
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 16:48
Αμα ειναι να μπω στη θεση καποιου, αυτη θα ειναι του μεταναστη. Να εισαι σιγουρος. Πιο πολυ ταυτιζομαι αλλωστε οπως παει η κατασταση με τους μεταναστες παρα με 80χρονες περσονες της τεχνης και της κουλτουρας.
avatar
lowchip 7.5.2013 | 19:02
δεν έχω κανένα θέμα με τους μετανάστες!έχω ζήσει έξω και πίστεψε με ξέρω πολύ καλά πως είναι να ζεις σε μία ξένη χώρα!Στην θέση της κυρίας Δημουλά ,άμα συνεχίσουμε να ζούμε στην Ελλάδα , αργά η γρήγορα όλοι θα βρεθούμε ανεξαρτήτως τέχνης κουλτούρας η διασημότητας
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 20:30
Οχι φιλε μου, δεν μπαινω στην θεση της Ποιητριας, θα μπω στη θεση του μεταναστη, γιατι ειμαι μεταναστης και θα σηκωθω να δωσω τη θεση μου σε ενα ηλικιωμενο γιατι θελω εγω και γιατι του αξιζει, οχι γιατι του ανηκει, ουτε επειδη ειναι ανωτερος, ουτε επειδη ειμαι απο αλλη χωρα. Κι εγω το πληρωνω το παγκακι και το καθε δημοσιο εργο. Τι ασυναρτησιες ειναι αυτες με τα παγκακια - ειναι σοβαρη συζητηση?
avatar
lowchip 8.5.2013 | 00:34
μάλλον έχεις χάσει το πραγματικό νόημα το τι συζητάμε εδώ!Για σένα μπορεί να είναι ασυναρτησίες το παγκάκι αλλά έχω το δικαίωμα σαν έλληνας να μην φοβάμαι να κυκλοφορήσω και να μπορώ να απολαμβάνω τα λιγοστά πάρκα της χώρας μου!έλεος πια...Τα πάρκα μπορεί για σένα να μην είναι κάτι σημαντικό αλλά υπάρχουν ηλικιωμένοι άνθρωποι που δεν έχουνε χρήματα να πάνε να κάτσουν σε μαγαζί και η μοναδική τους έξοδος είναι να πάνε να κάτσουν σε ένα παγκάκι που εσύ το υποτιμάς για τους δικούς σου λόγους!
avatar
Ανώνυμος/η 8.5.2013 | 01:47
Ξερεις οι μεταναστες βρισκονται στα παρκα προφανως επειδη και αυτοι δεν εχουν χρηματα. Αλλα μεταξυ φτωχων προτεραιοτητα εχει ο Ελληνας, ετσι δεν ειναι? Γιατι φυσικα δικια του ειναι η χωρα, δικα του και τα παρκα. Ειναι λιγο θλιβερο παντως σε μια συζητηση περι παρκων να προβαλεται εμμεσα το μοτο εξω οι ξενοι απο τα παρκα μας για να κατσουν οι δικοι μας. Μικρογραφια του εξω οι ξενοι απο την χωρα. Δεν νομιζω να εχω χασει το νοημα, εκτος αν θεωρεις λογικο να βαλουμε πορτιερηδες στα παρκα.
kiss my fanny!!! 8.5.2013 | 14:41
"προτεραιοτητα εχει ο Ελληνας, ετσι δεν ειναι? Γιατι φυσικα δικια του ειναι η χωρα, δικα του και τα παρκα."

Βρε Toolio, πλάκα μας κάνεις; Δηλαδή σε ποιον ανήκουν τα πάρκα αν όχι σε εμάς που τα χτίσαμε πληρώνοντας φόρους μια ολόκληρη ζωή. Δηλαδή αν πάω εγώ στη Γερμανία ή την Αγγλία για διακοπές θα μου ανήκουν και τα πάρκα τους; Λίγη σοβαρότης δε βλάπτει.

lowchip
Έχω ακούσει τουρίστες να παραπονιούνται για την κατάσταση με τους μετανάστες στο κέντρο της Αθήνας και όσοι ξένοι γνωρίζω που ήρθαν για διακοπές στην Ελλάδα αυτό ίσως τους ενόχλησε πιο πολύ απ'όλα διότι ΟΛΟΙ είπαν ότι στη χώρα τους ΔΕ συμβαίνει κάτι αντίστοιχο. Ρατσιστές λοιπόν κι αυτοί ή λογικοί άνθρωποι με απόψεις;
easterlamb 8.5.2013 | 20:22
Kiss my Fanny, ξέρεις γιατί στις χώρες τους δε συμβαίνει κάτι αντίστοιχο; Γιατί υπαρχει μέριμνα. Η Ελλάδα είναι από τις πλέον ομοιογενείς χώρες της Δύσης. Στην Ελβετία όμως ας πούμε (κάνω κι εγώ άστείες συγκρίσεις βέβαια), απαγορεύεται να υπάρχουν άστεγοι. Όσοι δεν έχουν, κοιμούνται σε κρατικούς χώρους (και υπάρχουν άδεια δημόσια κτήρια στην Ελλάδα). Επίσης αν έχεις κάρτα απόρου, μπορείς να μπεις σε σούπερ μάρκετ και να φας τζάμπα ό, τι θέλεις (όχι όμως και να πάρεις για το σπίτι σου βέβαια). Με όλα αυτά το αποτέλεσμα είναι να μην υπάρχει εγκληματικότητα. Οι πολιτικές μίσους, μίσος και προβλήματα φέρνουν. Θα πρεπε να το χουμε διδαχθεί ήδη, μας το βροντοφωνάζει η παγκόσμια ιστορία.
Bahamut 7.5.2013 | 16:05
Είναι γνωστό πως ούτε πολλοί είναι οι μετανάστες, και πως δεν κλέβει κανένας από αυτούς. Οι περιοχές που μένουν είναι οι πιο ασφαλείς και καθαρές τις Αθήνας. Το να πιστεύει κάποιος κάτι άλλο είναι ρατσιστικό παραλήρημα.
easterlamb 8.5.2013 | 20:27
Οι μετανάστες διάλεξαν να έρθουν για να κλέψουν; Ή μήπως τους έφεραν δουλέμποροι υποσχόμενοι εντελώς διαφορετικές συνθήκες, αγοράζοντάς τους ουσιαστικά; Και διάλεξαν μόνοι τους το πού θα μείνουν ή μήπως συμφέρει κάποιους πολιτικά και οικονομικά η θέση τους; Είναι τυχαίο που σε όλη την Ακαδημίας ας πούμε έχει 6 μπάτσους σε κάθε γωνία να πίνουν καφέ και να μιλάνε μεταξύ τους και στη Μασσαλίας (πεζόδρομος μπροστά στη νομική), είναι τίγκα στους άστεγους, κάποιοι βαράνε πρέζα από το πρωί και δεν τους κουνάει κανένας; Και τέλος, παμε ένα στοίχημα ότι σε μια 10ετία μάξιμουμ η ομόνοια θα είναι χοτ σποτ, αφού πρώτα πουληθούν τα πάντα σε εξευτελιστικές τιμές, όπως έχει γίνει με τη μισή Αθήνα κατά καιρούς;
elwing 7.5.2013 | 16:05
Κρίμα. Τρίτος πνευματικός άνθρωπος στη σειρά που με απογοητεύει σε μικρό χρονικό διάστημα: μένης κουμανταρέας, γιώργος χρονάς, κική δημουλά. Από εκεί που περιμένεις ν' ακούσεις ένα λόγο να σε παρακινήσει να γίνεις καλλίτερος άνθρωπος.
avatar
atman 7.5.2013 | 22:38
υποθετω (ισως δικαιως) θα σε απογοητευε και ο κουνδουρος http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=502977
elwing 8.5.2013 | 00:53
"...Ο διπλανός μου βγάζει ένα κέρμα και του το δίνει. Ο Πακιστανός τού το πετάει στα μούρα,. Επειδή θύμωσε. Με ποιο δικαίωμα θύμωσε; Δεν έχει δικαίωμα. Τον βούτηξα απ' τον σβέρκο..."
Απίθανος είναι, περιγράφει το περιστατικό και συνεχίζει να το υποστηρίζει: ο Πακιστανός δεν έχει δικαίωμα να θυμώσει.
Δεν είχα διαβάσει το κείμενο, αλλά πρόκειται για παλιά απογοήτευση που όπως και άλλες προτιμώ να μην ανακαλώ
avatar
kirdou 7.5.2013 | 16:06
Είμαι επιφυλακτικός με το δημοσίευμα.Αν ισχύει πάντως είναι μια κακή στιγμή της Δημουλά.
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 16:08
Η Δαμιανίδη είναι μια φθηνή υποκρίτρια...
avatar
Spiros P 7.5.2013 | 17:30
Υποκριτές είναι αυτοί που δεν βλέπουν μπροστά τους, δεν προτείνουν λύσεις, δεν κάνουν διάλογο και γράφουν απλά "είναι ρατσίστρια" κατά την γνώμη μου.
Το να αποκαλείς την Δαμιανίδη υποκρίτρια, μάλλον σημαίνει πως δεν την διαβάζεις συχνά.
avatar
st. paul 7.5.2013 | 16:10
''Tα λένε κάθε μέρα γριές στο τρόλεϊ για να πιάσουν κουβέντα.''
Ξεχειλίζει από αλληλεγγύη για την τρίτη ηλικία ο αρθρογράφος.
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 18:02
Λαθος δικο μου. Το διαβασα τελειως λαθος. Οπως και να χει βεβαια δε αλλαζει η αποψη μου οτι το σχολιο ειναι ρατσιστικο. Ειναι τοσο ρατσικο οσο το "γεμησε ο κοσμος gay" η "να πεθανουν οι Εβραιοι που εχουν λεφτα"
Jenny_JJJ 7.5.2013 | 16:18
Δίνετε περισσότερο βάθος και νόημα στα λόγια αυτά,επειδή είναι της Δημουλά.Θα ήθελα να'ξερα πόσοι θα είχαν την ίδια άποψη αν οι δηλώσεις προέρχονταν από (άσχετο παράδειγμα για να δείξω τι εννοώ) καμιά τηλεπερσόνα.
Συμφωνώ στο ότι άλλο ο ρατσισμός,κι άλλο η ξενοφοβία,πρώτη φορά όμως βλέπω να αναγνωρίζεται αυτό και να υπερασπίζεται το δικαίωμα του καθενός να εκφέρει άποψη σε τέτοια ζητήματα.Είναι ευχάριστο-το δυσάρεστο είναι ότι εφαρμόζεται μόνο σε συγκεκριμένους ανθρώπους.
Nick Vertigo 7.5.2013 | 20:17
Αν τα είχε πει ο Νότης θα είχε σειστεί το διαδίκτυο. Αποτροπιασμός παντού. Τώρα είναι αλλιώς. Τώρα "βρε παιδιά ας εξετάσουμε και το..."

εδώ άλλοι γράφουν ότι οι μετανάστες κάνουν κατάληψη στα παγκάκια.
Ανοίγει νέο κεφάλαιο. ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΤΑ ΠΑΓΚΑΚΙΑ ΜΑΣ.
avatar
kikitsif 7.5.2013 | 16:22
οκ εσείς από ανατολικά μια χαρά είστε βολεμένοι. Πηγαίνετε να ζήσετε δυτικά να δείτε την γλύκα. Ότι και να πουν αυτός ο άνθρωπος δεν χάνει την αξία του.
easterlamb 7.5.2013 | 16:41
Λοιπόν, η Δημουλά είναι μια ηλικιωμένη συντηρητική γυναίκα. Παράλληλα τυχαίνει να έχει γράψει κάποιους υπέροχους, ζεστούς στίχους. Δεν υπάρχει αντίθεση και δεν υπάρχει και πρόβλημα. Είναι κρίμα βέβαια να μιλά ένας άνθρωπος του πνεύματος τοσο επιπόλαια, τόσο ξενοφοβικά, από την άλλη όμως δεν είναι κρίμα είτε να υπερασπιστείς/δεχτείς μια άποψη επειδή την είπε η Δημουλά (από πότε έχουν οι ποιητές το αλάθητο ή το δικαίωμα να λένε ό,τι γουστάρουν;) είτε να την κράξεις περισσότερο από ό, τι τη μέση 80χρονη με απόψεις.. 80χρονης;
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 16:55
Κραζω περισσοτερο γιατι η Δημουλα δεν εχει καν το ελαφρυντικο του αμορφωτου ανθρωπου.
easterlamb 8.5.2013 | 19:38
Ναι, οκ, αμόρφωτη μπορεί να μην είναι, αλλά μεσοαστή τη λες. Οι γνώσεις δεν αλλάζουν τις παγιωμένες απόψεις των ανθρώπων. Τόσοι επιστήμονες έχουν υπάρξει που υποστηρίζουν ανωτερότητες φυλών. Για να στο πω και αλλιώς, είμαι παιδι δυο μορφωμένων γονεων, ο δε πατέρας μου σπούδασε στο Λονδίνο. Δεν παύει να εκφράζει ρατσιστικές απόψεις, ευτυχώς όχι ακραίες. Δεν βλέπω γιατί να κρίνουμε απόψεις της που δεν έχουν σχέση με το έργο της με γνώμωνα την ιδιότητά της.
avatar
marikon 7.5.2013 | 16:49
Μόνο τρόμο και απογοήτευση νιώθω με τα σχόλια που διαβάζω....πάντα ξεκινάει με το φόβο προς το διαφορετικό και καταλήγει στο μίσος ή στην αδιαφορία, που πολλές φορές είναι το ίδιο επικίνδυνη με το μίσος.
"Και ποια είναι η πιο αψηλή εντολή; Ν' αρνηθείς όλες τις παρηγοριές-θεούς, πατρίδες, ηθικές, αλήθειες - ν' απομείνεις μόνος και ν' αρχίσεις να πλάθεις εσύ, με μοναχά τη δύναμή σου, έναν κόσμο που να μην ντροπιάζει την καρδιά σου. Ποια 'ναι η πιο αντρίκια χαρά; Ν' αναλαβαίνεις την πάσα ευθύνη." φοβισμένα ποντίκια
avatar
Nafn 7.5.2013 | 16:52
Η Δημουλά είπε αυτό που αισθάνεται, ότι φοβάται.
Που ακριβώς είναι το πρόβλημα; Στο ότι εξέφρασε με λόγια αυτό που αισθάνεται ή στο ότι φοβάται;
Εάν το πρόβλημα είναι στο πρώτο, η αντίδραση ορισμένων είναι καθαρό φασιστική...δηλαδή θα της απαγορέψουμε να μιλάει;
Εάν το πρόβλημα είναι στο δεύτερο τότε αυτό δείχνει ότι κάποιοι έχουν μεγάλο θέμα αφού περιμένουν από συνανθρώπους τους να είναι μηχανές και όχι άνθρωποι.
Εκτός και αν κάποιοι από εσάς πιστεύουν ότι οι άνθρωποι του πνεύματος δεν έχουν δικαίωμα στο φόβο....
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 16:57
Θελουν οι π*υτ@νες να κρυφτουν και η Δημουλα δε τις αφηνει..
Βγαλτε ολοι σιγα σιγα τα ρατσιστικα σας κ*υρ@δι@ που κρυβατε μες στο κεφαλι σας τοσο καιρο τωρα που βρηκατε πατημα στις δηλωσεις ενος "πνευματικου" ανθρωπου.

ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕ!
Δον Ιδιώτης 7.5.2013 | 16:59
Απορώ με όσους θεωρούν πως ένα τέτοιο σχόλιο δεν είναι ρατσιστικό και πως το "πολιτικά ορθό" είναι "αμερικανιές" ή υπερβολές.
Δηλαδή τι λιγότερο έχει αυτό το σχόλιο απ' το "μου τη δίνουν οι εβραίοι γιατί πιάνουν όλα τα παγκάκια" που θα έλεγε κάποιος "νοικοκύρης" στη Γερμανία του '36;
Εκτιμώ την ποιήτρια Κική Δημουλά αλλά είχε μια άτυχη στιγμή, είναι κρίμα, όμως συμβαίνει.
Τα υπόλοιπα του στυλ "ο έλληνας είναι πονόψυχος και αντιρατσιστής ΑΛΛΑ..." να με συγχωρείτε αλλά τα θεωρώ υποκριτικά...
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 20:56
να σου δειξω εγω τη διαφορα, οι εβραιοι δεν επιαναν τα παγκακια, και δεν ηταν τοσο πολλοι και δεν εκλεβαν, δηλαδη ο γερμανος 8α ελεγε ψεμματα. οι μεταναστες αντιθετα οι ταλαιπωροι απο αναγκη και μονο τα κανουν ολα αυτα. και η Δημουλα, οσο και αν το αρνιομαστε εμεις οι βολεμενοι, ζει μια πολυ χειροτερη καθημερινοτητα στα τελευταια της. Και ναι φταινε οι μεταναστες, οι καυμενοι το ξαναγραφω, που τους εφερε η μοιρα στην Αθηνα. Αυτο λεει η Δημουλα, και οχι οτι οι μεταναστες ειναι υπανθρωποι η οτι η ζωη τους αξιζει λιγοτερο απο των Ελληνων, οπως υπονοουν οι περισσοτεροι σχολιαστες. ουτε και εγω θα τους αντεχα μεσα στα ποδια μου, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν εχουν ακριβως τα ιδια δικαιωματα στη ζωη και στην ευτυχια με μενα. τουλαχιστον ετσι δικαιολογω την δηλωση της.
Δον Ιδιώτης 8.5.2013 | 00:31
Φίλε μου, δεν φταίνε οι μετανάστες αν το ελληνικό κράτος δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως πολιτική στο μεταναστευτικό πρόβλημα. Άνθρωποι θα εξακολουθούν πάντα να μεταναστεύουν ψάχνοντας καλύτερες συνθήκες ζωής και κανείς δεν μπορεί να τους κατηγορήσει γι αυτό. Πίστεψέ με, κι εσύ θα έψαχνες μια καλύτερη ζωή αν είχες γεννηθεί στο Αφγανιστάν.
ημίθεος 7.5.2013 | 16:59
γράψε και πες ό,τι θέλεις και θα γράψουμε και θα λέμε ό,τι θέλουμε...
avatar
clandestino 7.5.2013 | 17:04
εδω και πολυ καιρο-με αφορμη ενα προσωπικο παραδειγμα-σκεφτομουν που ειναι οι ποιητεs.....
κατεληξα οτι πια κατα βαση μενουν σε ενα μικροαστικο μικροκοσμο τουs χωριs να εχουν ιδεα τι γινεται στην πραγματικη κοινωνια......
ΟΧΙ η δημουλα δεν ειναι καλυτερη απο αυτουs που ελεγαν τουs μικρασιατεs προsφυγεs ...τουρκοσπορουs,τιs μικρασιατισεs ...παστρικεs
ΟΧΙ η δημουλα δεν ειναι ποιητρια των φτωχων!
ΝΑΙ η δημουλα ειναι μια ποιητρια των φοβισμενων μικροαστων....

Υ.Γ:στην ιστορια εμειναν οι ποιητεs/συγγραφειs που πηραν θεση στην ταξικη κοινωνια(ουγκω,ντικενs,βυρων,ντοστογιεφσκι,...,....) και οχι οι ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΔΕΣ μικροαστοι που το μονο που τουs ενοιαζε ηταν τα ΑΤΟΜΙΚΑ ΤΟΥΣ παθη αποκομμενα απο την ταξικη κοινωνια.....
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ κυρια δημουλα.....
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 17:25
Η μεγαλύτερη νίκη της Χρυσής Αυγής δεν ήταν η είσοδός της στη Βουλή, αλλά η αυτόματη κατάρρευση των νεοελληνικών κοινωνικών ταμπού απέναντι στον ρατσισμό. Η ξενοφοβία, οι δηλώσεις μίσους και η απέχθεια προς το διαφορετικό, μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα πήραν ένα γενικότερο κοινωνικό συγχωροχάρτι προκειμένου να εκφράζονται ανοιχτά, επώνυμα και από οποιονδήποτε. Είτε αμόρφωτο, είτε μορφωμένο, είτε άνθρωπο της τέχνης και των γραμμάτων.

Και παρόλο που το παρόν ιστολόγιο συνεχίζει να αραιώνει όλο και περισσότερο τις αναρτήσεις του για να μην επαναλαμβάνεται συνεχώς, το θέμα της ανόδου του ρατσισμού και του φασισμού θα πρέπει πάντα να παραμένει σε μία κατάσταση διαρκούς επαγρύπνησης. Διότι, όσο και αν έχουν αναλυθεί τα αίτια και τα γεγονότα που οδήγησαν στην «εκτόξευση» της Χρυσής Αυγής, το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι η σταδιακή απορρόφηση της ρητορικής μίσους από την κοινωνία μας. Η ευρύτερη αποδοχή ότι κάπου κάπου δεν έγινε και τίποτα να πέφτει καμιά ανάποδη. Ότι δεν έγινε και τίποτα αν συνεχώς διαχωρίζουμε τους ανθρώπους σε Πακιστανούς, Αλβανούς και Έλληνες. Ότι έχουμε αποδεχτεί πως οι υπηρέτες του πολιτεύματος είναι όλοι διεφθαρμένοι προδότες, οπότε η λύση θα έρθει είτε από «χαρισματικούς» ηγέτες είτε από την εκτενή αυτοδικία.

Σε μία πολιτισμένη κοινωνία, η Κα Δημουλά δεν θα μπορούσε να πει αυτά που είπε, τόσο ανοιχτά και ανέμελα, γιατί πολύ απλά δεν θα μπορούσε να βρει τον κατάλληλο διαλεκτικό τρόπο ώστε να τα εκφράσει χωρίς να βρει μία σειρά από επικοινωνιακά εμπόδια ανάμεσα στην ίδια και το κοινό της. Θα ήταν, ίσως, αδύνατο για την μέση κοινωνική συνείδηση να συνδυάσει το πνεύμα της με τα λεγόμενά της και στην καλύτερη των περιπτώσεων, μάλλον θα εισέπραττε αμήχανα περιπαιχτικά γέλια.

http://ellinaki.blogspot.gr/2013/05/blog-post.html?spref=fb
avatar
Ενας Ελληνας Εθνικιστης 7.5.2013 | 19:37
Μηπως η Χρυση Αυγη ανεβηκε εξαιτιας της εγκληματικοτητας των λαθρομεταναστων και της εκτεταμενης ανεργιας των Ελληνων παλι εξαιτιας τους? Μηπως το συστημα "ανοιχτε τα συνορα να μπουν οσοι θελουν" αγανακτησε πολλους? Καλε οχι, ιδεα τους ειναι ολα οσα συμβαινουν...Ετσι για να μην ειμαστε συνεχεια μομοπλευροι και τυφλοι..
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 20:17
Οπου κωλος και πορδη
Ελληνας Εθνικιστης

Ενα διστιχο που εμπνευστηκα απο την δυστυχη μοιρα μας να ανεχομαστε τον Homo Fasciens. Μια εξελιξη των ανθρωπων προς τα πισω που συνεβει μολις μεσα σε λιγους μηνες. Γιατι μεχρι πριν απο αυτους τους μηνες λαθραιοι και παρανομοι ηταν οι Χρυσαυγητες και εγκληματικη ηταν και ειναι η δικη τους η δραση. Μιλαει ο Εθνικισμος για εγκληματικοτητα....

avatar
atman 7.5.2013 | 22:47
εεε, εσυ δεν εχεις παρει ακομα ειδηση οτι εργοστασιο με εργοστασιο που κλεινει, κλεινει ανεξαρτητα απο το τι εθνικοτητας προσωπικο απασχολει.
avatar
atman 7.5.2013 | 22:42
εγω θα ελεγα οτι η ανοδος της ΧΑ οφειλεται στο οτι ακριβως καποια θεματα εγιναν Ταμπου και οταν η πραγματικοτητα δεν μπορουσε πλεον να τα υποστηριξει με κανενα τροπο σκασαν με πολυ ασχημο τροπο.
Ως πριν 5 χρονια οποιος μιλουσε για αναγκη μεταναστευτικης πολιτικης, ξεχνωντας ακομα και τα ΔΟυβλινα Ι ΙΙ κλπ αντιμετωπιζοταν ως ακροδεξιος.
Nick Vertigo 7.5.2013 | 17:30
Το νέο ποίημα της Κικής Δημουλά σε αποκλειστικότητα στο LIFO.GR

Πήγα βόλτα στη Κυψέλη,
είδα τους μελαμψούς και σκιάχτηκα
μου ήρθε να ζωγραφίσω μια σβάστικα

Πιάνουν όλα τα παγκάκια
και που θα κάτσουμε οι λευκοί
Θα πάω καλύτερα σπίτι μου
να φτιάξω μια φακή
μη ξεχάσω να πάρω και παγάκια

Ω μετανάστη μελαμψέ γιατί μου πήρες τη θέση;
Καλά να πάθεις, έκατσες εκεί που τα περιστέρια
έχουν χέσει.
avatar
Deniz karadeniz 9.5.2013 | 14:34
Διαφωνώ και με τις θέσεις σου και με όλα σου τα σχόλια. Αλλά με το ποιηματάκι σου, πέθανα στο γέλιο. (ειλικρινά). Ειδικά εκεί με τα περιστέρια...
avatar
Spiros P 7.5.2013 | 17:32
Καλό θα ήταν να διαβάζαμε όλο το άρθρο της Άννας Δαμιανίδη, να υπήρχε ένα λινκ, όπως και της εκδήλωσης ώστε να έχουμε εικόνα. http://atenistas.org/2013/05/02/kipseli/
BiRiBi 7.5.2013 | 17:55
Μία καλοπροαίρετη ερμηνεία, που έδωσα στα λεγόμενα της εν λόγω κυρίας, είναι, πως δεν έχει κανένα πρόβλημα με τους ανθρώπους αυτούς, παρά μόνο το γεγονός που της στερούν τα παγκάκια, τη πειράζει. Ένας έμμεσος υπαινιγμός πως δεν την ενοχλούν είτε γενικά είτε ως μετανάστες.
Αυτό που έγραψα είναι ένα ενδεχόμενο, που μάλλον απίθανο φαντάζει. Περιμένω με ενδιαφέρον το υστερόγραφο της.
avatar
Meli89 7.5.2013 | 18:07
Ε εντάξει ρε παιδιά δεν το πιστέυω ότι όλοι τρέχετε σαν τα πρόβατα να σχολιάσετε και να κρίνετε έναν άνθρωπο σύμφωνα με κάτι το οποίο δεν έχετε ψάξει πρώτα και επιβεβαιώσει. Το έψαξα και παντού έβγαινε αυτό το άρθρο που ακόμα και η Lifo ( δεν το περίμενα) έχει αναδημοσιεύσει, και κανείς σας δεν σκέφτηκε να πάει να βρει την πραγματική δήλωση της Δημουλά. Για να ξέρουμε λοιπόν τι μας γίνεται λιγάκι, η πραγματική δήλωση της Δημουλά είναι η παρακάτω, και αν ακόμα την βρίσκεται ρατσιστική τότε μάλλον δεν ξέρετε να διαβάζεται λογοτεχνία ή ποίηση. Συγνώμη για το όποιο ύφος, απλώς έχω μπουχτίσει με το να βλέπω πετσοκομμένες και παραποιημένες ειδήσεις και δηλώσεις ανθρώπων ειδικά όταν προέρχονται από περιοδικά ή sites που θεωρώ γενικώς αξιόλογα.


[ΑΠΑΝΤΗΣΗ LIFO: Αγαπητέ αναγνώστη/τρια, μπερδεύτηκες. Η "πλήρης δήλωση" που λες είναι απλώς το σχόλιο του manwithascarf που κάνει μια προσπάθεια πιθανής ερμηνείας της φράσης που έχει σε εισαγωγικά.]

avatar
Meli89 7.5.2013 | 18:38
Πάω πάσο, αυτή την δήλωση την βρήκα σε άλλο site και δεν μπορώ να ελέγξω την εγκυρότητα της, παρόλα αυτά δεν είδα και πουθενά αλλού την πραγματική δηλώση (απ' την στιγμή που αυτή δεν ισχύει). Αυτό που έχετε αναρτήσει εδώ πέρα είναι μια αναδημοσιέυση που κυκλοφορεί ακριβώς η ίδια σε όλο το διαδίκτυο αλλά είναι τα λόγια της κυρίας Άννα Δαμιανίδη και πως εκείνη ερμήνευσε την δήλωση. Δεν είδα πουθενά την δήλωση της Δημουλά αυτή καθ' αυτή. Και πάλι συγγνώμη, δεν με ενδιαφέρει και πολύ η Δημουλά σαν Δημουλά, αλλά η σωστή πληροφόρηση.


[ΑΠΑΝΤΗΣΗ LIFO: Δεν υπάρχει "δήλωση Δημουλά" σε κάποιο ΜΜΕ. Διαβάστε το άρθρο απ' την Εφημερίδα των Συντακτών για να καταλάβετε σε ποιους φέρεται να το είπε - σε κοινό που την άκουγε. Η κυρία Διαμαντίδη ήταν απλώς μία απ' τους αυτήκοους μάρτυρες.]
avatar
Meli89 7.5.2013 | 19:01
Kική Δημουλά: ''Δεν αντέχω τους μετανάστες στην Κυψέλη, πιάνουν όλα τα παγκάκια!'' Αυτός ο τίτλος φαίνεται σαν δήλωση όμως, ενώ στο άρθρο μιλάει για ερμηνεία. Τελικά είναι ή δεν είναι δήλωση η συγκεκριμένη φράση εγώ αυτό προσπαθώ να καταλάβω ρε παιδιά; Γιατί το ψάχνω στην online έκδοση της εφημερίδας των συντακτών και δεν βρίσκω το θέμα.
avatar
Αλέκας 7.5.2013 | 18:26
Πρώτα-πρώτα δεν πρόκειται για δημόσια δήλωση, αλλά για κάτι που ειπώθηκε σε κάποιους φίλους σε μια ομήγυρη. Οπότε ανήθικη και ξεδιάντροπη είναι η δημοσίευσή της. Κοροϊδευόμαστε τώρα; Ποιός δεν έχει πει αντίστοιχα πράγματα σε ιδιωτικές συζητήσεις; Ανήθικος είναι αυτός που κάνει την τρίχα τριχιά. Και από το επίπεδο των σχολίων φαίνεται η κακεντρέχεια του νεοέλληνα. Αλλά, κύριοι, κυρίες, όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Περαστικά σας.
Nick Vertigo 7.5.2013 | 21:14
Κοιτάχτε, καταλαβαίνω τι λέτε περί δεοντολογίας, από την άλλη, με αυτή τη λογική και τους κανόνες, δεν θα μπορούσε να υπάρξει η ερευνητική δημοσιογραφία και το πραγματικό ρεπορτάζ. Ρεπορτάζ δεν είναι πάω στην επίσημη πηγή μου δίνει το info και το βγάζω. Αυτό το κάνουν και με δελτία τύπου. Προφανώς η κάθε επίσημη πηγή θα σου πει μόνο τις θέσεις της και ό,τι τη συμφέρει. Το ρεπορτάζ, είναι πάω παραπέρα. Βρίσκω το λάκο στη φάβα και προσπαθώ να βρώ άλλες πηγές να μου δώσουν την ιστορία. Διασταυρώνω και μετά το δημοσιοποιώ. Ε όπως καταλαβαίνει κανείς δεν μπορεί να υπάρξει σοβαρό ρεπορτάζ ακολουθώντας απόλυτα το "ηθικό" όπως μπορεί να ορίζεται από πολλούς. Λέτε ότι το Watergate (δεν συγκρίνω τίποτα) θα έβγαινε αν πήγαιναν ωραία και καλά και έπαιρναν απλές συνεντευξούλες; Όχι. Θέλει να λερώσεις τα χέρια σου (σε ένα βαθμό). Και ανάλογα με το βαθμό κρίνεται ο δημοσιογράφος αν ξεπέρασε τα όρια. Δεν θεωρώ ότι η Δαμιανίδη ξεπέρασε τα όρια. Έπρεπε να είναι επίσημη δήλωση της Δημουλά για να βγεί; Πιθανότατα να μην έβγαινε. Και η ενημέρωση που έχεις τώρα δεν θα υπήρχε. Το τι θα κάνεις με την ενημέρωση που έχεις στα χέρια σου και το πως θα τη διαχειριστείς είναι δικό σου θέμα. Αλλά ο δημοσιογράφος στο έδωσε. Θα ήταν ηθικό να μη το βγάλει; Τι θα γινόταν αν το δημοσιοποιούσαν πολίτες πιχι σε blogs και έλεγαν "ηταν στην παρέα και δημοσιογράφοι, αλλά το αποσιώπησαν". Και πάλι για ανηθικότητα δημοσιογραφική δεν θα μιλάγαμε; Τα όρια είναι λεπτά. Αλλά δεν πιστεύω πως εν προκειμένου έχουν ξεπερασθεί.
Nick Vertigo 7.5.2013 | 21:30
*Update δεν πρόκειται καν για ιδιωτική κουβέντα, τζάμπα τα έγραφα. Εκτός αν δημόσια δήλωση εσείς εννοείται να έκανε press conference ασούμε. Δεν τίθεται καν θέμα. Μια χαρά επαγγελματίας είναι η Δαμιανίδη
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 22:11
με την προϋπόθεση πάντα ότι δεν το είπε δημόσια.(αδιευκρίνιστο ακόμα περιέργως) είσαι παρόν σε μια κουβέντα, και κάποιος λέει κάτι το δημοσιεύεις χωρίς να ρωτήσεις είναι ρεπορταζ αυτό? σίγουρα όχι. αν είχε ανοιχτο μανγητόφωνο δηλαδή έκανε συνέντευξη ή καταγραφή θα ήταν σαφώς ηθικά κατοχυρωμένη. αν δημοσιοποιείς ιδιωτικά γεγονότα φλερτάρεις με τον κιτρινο τύπο. θα ήταν πολύ κυρία αν τη ρωταγε κε Δημουλά μπορώ να γράψω αυτό σα δική σας δήλωση ή αν της ΄λεγε ευθέως αυτή η δήλωση σας είναι ξενοφοβική και ανοιγε ετσι μια συνένετυξη όπου θα υπήρχε και η γνώμη του άλλου. αυτα είναι στοιχειώδη
avatar
Ästhet 7.5.2013 | 18:50
Προς οσους δεν διαβασαν το κειμενο παραπανω: Η δημοσιογραφος χαρακτηριζει το σχολιο της δημουλα ξενοφοβικο και οχι ρατσιστικο. Οποτε ολοκληρη η συζητηση για το εαν οι ελληνες ειναι ρατσιστες ειναι εκ του περισσου. Ας συζητησουμε λοιπον για αυτο που λεει το σχολιο και οχι για αυτο που μας βολευει γιατι θεωρουμε μπορουμε με ενα δυο επιχειρηματα να το καταριψουμε.
avatar
parsley 7.5.2013 | 18:54
Ήμουν κι εγώ εκείνη την μέρα στην εκδήλωση , που μιλούσε η Κική Δημουλά για την αγαπημένη περιοχή της , την Κυψέλη. Η αλήθεια είναι πως στάθηκε περισσότερο από ότι θα έπρεπε στο γεγονός ,πως στην περιοχή μένουν πολλοί ξένοι και στο υψηλό ποσοστό εγκληματικότητας. Μερικοί από το κοινό μείναμε λίγο σαστισμένοι ,άλλοι χειροκροτάγανε και φωνάζαν μπράβο. Είπε λόγια που ακούμε συχνά από ανθρώπους της ηλικίας της , αλλά από έναν πνευματικό άνθρωπο δεν τα περιμέναμε. Παρόλαυτα , προσωπικά θεωρώ περισσότερο ανήθικο το γεγονός , πως η δημοσιαγράφος παραποιήσε τα λόγια της κ.Δημουλά και απομόνωσε μέρος των δηλώσεων τις, προκειμένου να γράψει ένα άρθρο για να "πουλήσει" και να πετύχει αρκετές αναδημοσιεύσεις και σχολιασμό από τα social media. Το πέτυχε αρκετά αυτό που επιθυμούσε! Αυτά που αναφέρει η δημοσιογράφος δεν περιγράφουν με ακρίβεια τα λόγια της Δημουλά , αλλά έχει πιαστεί από λέξεις προκειμένου να μεγαλοποιηθεί το θέμα περισσότερο απ'όσο πρέπει. Αυτό μπορούν να το επιβεβαιώσουν και άλλα άτομα που είχαν παρεβρεθεί στην εκδήλωση.
ημίθεος 7.5.2013 | 19:59
οι Ρώσοι έχουν μια ωραία παροιμία που νομίζω ταιριάζει κι εδώ: "λέει ψέμματα σαν αυτόπτης μάρτυρας". Όταν λέτε ότι η δημοσιογράφος έχει απραποιήσει τα λόγια της κυρίας Δημουλά εννοείτε ότι άλλα κατέγραψε το κασσετοφωνάκι σας και άλλα έγραψε η δημοσιογράφος; Αν είναι έτσι, έχετε δίκιο...
avatar
parsley 8.5.2013 | 03:39
http://www.tanea.gr/news/greece/article/5016105/ti-akribws-eipe-h-kikh-dhmoyla-gia-thn-kypselh-kai-toys-metanastes/ είναι αρκετό νομίζω για να καταλάβεις αν όντως είχα δίκιο ή όχι. Ξαναδιαβάζω τα λεγόμενα της κ.Δημούλα και πως αυτά παραποιήθηκαν , και εξοργίζομαι για το πόσο ξεδιάντροπος και ανήθικος άνθρωπος είναι η εν λόγω δημοσιογράφος.
tropique 7.5.2013 | 19:05
Ο κ.Καμίνης ας φυτέψει μερικά ακόμα παγκάκια στην Κυψέλη να ξεκουράζονται οι πνευματικοί άνθρωποι που ως γνωστόν τη βγάζουν στα παγκάκια. Για το ότι κλέβουν πολλοί μετανάστες, ε, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας, ισχύει. ¨ολοι μας έχουμε κάποιο κρουσμα ζήσει. Ειδικά αν ειπώθηκε όχι από μικροφώνου αλλά σε ομηγυρη φίλων δεν βλέπω το μεμπτό.
ΣΠΑΣΙΚΛΑΚΙ 7.5.2013 | 19:18
Η Δημουλά είπε αυτό που σιγοψυθιρίζει ο κάθε Έλληνας , αλλά δεν το λέει ανοικτά για να μην τον παρουν για ΧΑίτη.
next door's mouse ~( ,,°> 7.5.2013 | 19:26
"Η Άννα Δαμιανίδη αναφέρεται σήμερα στη στήλη της «Τρίτη Ματιά» στο ρατσιστικό -σύμφωνα με τα όσα περιγράφει- ξέσπασμα της ποιήτριας Κικής Δημουλά κατά τη διάρκεια εκδήλωσης των Atenistas στην Κυψέλη. Πηγή: www.lifo.gr"
- ΑΡΑ δεν ξέρουμε τι ακριβώς και πώς το είπε η Δημουλά αλλά έχουμε μόνο την μεταφορά του γεγονότος από τρίτο πρόσωπο. ΕΠΕΙΔΗ πριν ρίξουμε την Δημουλά στον βάραθρο ή την κάψουμε στην πυρά (βλέπω ότι φτάνουμε στο άλλο άκρο όποιος λέει τη λέξη 'μετανάστης' να τον καίμε σαν τις μάγισσες στο μεσαίωνα), θα ήθελα να ακούσω να το λέει ή ίδια ή και κάποιος άλλος που την άκουσε να μας πει δημοσίως τι ακριβώς και πως το είπε αυτό η Δημουλά._
avatar
άτιμη νωχέλεια 7.5.2013 | 19:33
Σε λεω "μεταναστη"
γιατι εισαι αιχμαλωτος

κριμα για τα ποιηματα της
διαμαντής φλωράκης 7.5.2013 | 19:40
Είναι που κάποιες φορές η ποίηση ξεχνά, ή δεν νιώθει πως είμαστε οι τραγικοί συνοδοιπόροι στην αινιγματι-κή, όλο πόνο, δάκρυα και αίμα έρημο της Ύπαρξης, την οποία πρέπει να διασχίσουμε κρατώντας ο ένας το χέρι του άλλου μέχρι την αρχή του Επέκεινα, που θα είναι το Μηδέν, ή η εκπλήρωση των πιο ωραίων ονείρων μας.
διαμαντής φλωράκης
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 19:41
Τελικά δεν έχει διευκρινιστεί αν είναι δήλωση δημόσια της Δημουλά ή μεταφορά ιδιωτικής κουβέντας.
Έχει τεράστια διαφορά το ένα με το άλλο, για το δημόσιο λόγο σου κρίνεσαι η μεταφορά ιδιωτικής κουβέντας άνευ αδείας είναι δημοσιογραφικό malpractice και αγγίζει τα όρια του κουτσομπολιού!
(Α)ντιφών ο Αθηναίος 7.5.2013 | 19:43
"η Άννα Δαμιανίδη στέκεται στην προσπάθεια του Μένη Κουμανταρέα και του Μενέλαου Καραμαγγιώλη να προστατέψουν την ποιήτρια απ' το να εκτεθεί περαιτέρω"

Φυσικά αυτό δεν απέτρεψε την ίδια την κα Δαμιανίδη να την κανιβαλίσει με την δύναμη που έχει η πένα της, στους αναγνώστες της και όχι μόνο...

Ας αφιερώσουμε λοιπόν ένα τραγουδάκι σε αυτήν την "προοδευτική" δημοσιογραφία:

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ ΗΤΤΑΣ (Γενιά Του Χάους)

Οι αγγελιοφόροι της νύχτας μιλούν για τον άνθρωπο με λόγια πικρά,
μιλούν για πράξεις αψυχολόγητες, παράλογες κι αφύσικες,
για δηλητηριασμένες ψυχές γεμάτες τραύματα και βαθιές πληγές,
μιλούν για τον φόβο της συνείδησης, τον φόβο της ευθύνης,
για δειλία, προδωσία και για κατάχρηση εξουσίας.
Και ειν' απόψε τα λόγια τους πικρά.
Ίσως γιατί κανένας δεν θέλει να τ' ακούσει.
Τρέχουν όλοι και κρύβονται σαν τα μικρά παιδιά,
με το δάχτυλο κανέναν δεν θέλουν να τους δείξει.
Άκουσε, άκουσε το μήνυμα της ήττας όταν λες:
Εμπρός να κάψουμε τον εμπρηστή.
Εμπρός να βιάσουμε τον βιαστή.
Εμπρός να κρεμάσουμε τον δήμιο.
Εμπρός να σκοτώσουμε τον φονιά.
Εμπρός να κλέψουμε τον κλέφτη.
Εμπρός να εξυγιανθεί η κοινωνία.
Το μήνυμα της ήττας το φωνάζουν
αυτοί που νοιώθουν νικητές.
Το μήνυμα της ήττας το φωνάζουν
αυτοί που νοιώθουνε κατακτητές.
Το μήνυμα της ήττας το φωνάζουν
της πάσης φύσης εξουσίας οι εραστές.
Το μήνυμα της ήττας το φωνάζουν
αυτοί που ποτέ τους δεν σκέφτηκαν "γιατί".
avatar
LAMPROS 7.5.2013 | 19:47
Οι (πνευματικοί;) άνθρωποι, στερημένοι πλέον απο έμπνευση, μη έχοντας να πούν ή να γράψουν κάτι αξιόλογο, πιπιλίζουν την ξενοφοβία για να μένουν στην επικαιρότητα, σημεία των καιρών.

Η μεγάλη μου απορία είναι, πού ήταν όλοι αυτοί οι (πνευματικοί;) άνθρωποι τόσα χρόνια, που το κράτος είχε ξέφραγο αμπέλι τα σύνορα, που υπέγραφε την Δουβλίνο 2, που αλλοτριώνονταν η Ελληνική κοινωνία απο τις πιστωτικές κάρτες, και τα καταναλωτικά δάνεια, που η κάθε κατίνα έπαιρνε αλλοδαπή για τις δουλειές στο δυάρι που έμενε, για να την λέει ΚΥΡΙΑ, χωρίς φυσικά να πληρώνει ασφάλεια, (όπως και ο υπουργός εργασίας Πολύδωρας, αλλα και άλλοι πολιτικοί λεβέντες υπέρμαχοι των μεταναστών, αλλα και ο φυρερίσκος), τί πρότειναν και τι έκαναν για να σταματήσει αυτή η αλλοτρίωση; Προφανώς ζούσαν στον δικό τους κόσμο.
Στις δύσκολες στιγμές πάντα οι αδύναμοι την πληρώνουν. Τώρα που το ευρωπαϊκό καράβι έπεσε στην ξέρα, οι βόρειοι κατηγορούν τους τεμπέληδες νότιους, οι νότιοι τους μετανάστες, οιμ μετανάστες ποιόν να κατηγορήσουν; Τελικά, οι απόκληροι αυτού του κόσμου φταίνε για όλα.
noufaro 7.5.2013 | 20:16
Παρότι πολυ εκτιμω την Δημουλα και με τρελαινουν καποια ποιηματα της και αναγνωρίζω ότι διακατεχονται απο μεγαλη ευαισθησία και ανθρωπια...
Ε όχι. ΦΑΟΥΛ! Τεράστιο σφάλμα να σχολιασει τα "πιασμενα παγκακια".
Απο εκεί που σχολιαζαμε για τις δουλειες, τώρα θα λέμε για τα παγκάκια;; Μηπως μετα θα πει για τις θεσεςι στα λεωφορεία;;; Στις ουρες;;;
Τα παγκακια ανηκουν σε όλους. Και μου αποπνέει μια ηρεμια το πιασμενο παγκακι. Μια ωραια ειρήνη. Και οι ανθρωποι ξαναβρίσκουν εκεί λίγο απο την αξιοπρεπειά τους. Το δικαίωμα του να ρεμβάζουν με τον φίλο ή τον ξαδερφο τις Κυριακές. Όπως όλος ο κόσμος/
LixLux 7.5.2013 | 21:14
Χωρίς να γνωρίζω τις ιδιαίτερες συνθήκες της δήλωσης (τι ερώτηση δέχτηκε, αν είχε στοιχείο ειρωνείας η δήλωση) θυμίζει απλά τον κλασσικό κοινωνικό ρατσισμό: φτωχοί εναντίον φτωχότερων, μας παίρνουν τις δουλειές, τα παγκάκια (τι να κάνουν οι φτωχοί, να πάνε για μπυρίτσα;), κυκλοφορούν ανάμεσα μας. Ε, ναι.

Σφίξαν οι κρίσεις και καθείς βγάζει τον αληθινό του εαυτό πίσω από τα προσωπεία της πνευματικότητας.
Nick Vertigo 7.5.2013 | 21:18
Πάρα πολλοί χρήστες αναφέρουν πως "δεν ξέρω τι ειπώθηκε", τι "γράφτηκε και πως", αν "ηταν δηλώσεις τις" και μπλα μπλα μπλα. Αλλά όλοι παίρνουν θέση. Ε διαβάστε και το original κείμενο να λυθούν οι απορίες

http://www.efsyn.gr/?p=47572
fedora 7.5.2013 | 21:21
Αυτό που έχει ενδιαφέρον, πέρα από το αν είπε και τι είπε η Δημουλά, είναι το πώς σχολιάζουν οι αναγνώστες της lifo μια είδηση. Φαίνεται ότι τοποθετούνται όχι απέναντι στην είδηση καθαυτή αλλά απέναντι στο πρόσωπο που αυτή αφορά.

Αν για παράδειγμα αυτές τις δηλώσεις τις είχε κάνει, ας πούμε, ο Φαήλος Κρανιδιώτης ή ο Μιχαλολιάκος, πολλοί από τους παραπάνω σχολιαστές θα διαμαρτύρονταν εντόνως για το ρατσισμό. Θα αναρωτιόνταν για το πού οδεύει η ελληνική κοινωνία. Θα διαρρήγνυαν τα ιμάτιά τους στο όνομα της Δημοκρατίας και της Ισότητας. Να, όμως που τώρα ο ρατσισμός γίνεται μια εξωραϊσμένη ξενοφοβία. Οι μετανάστες έγιναν ξαφνικά "πάρα πολλοί και με παραβατική συμπεριφορά". Τα ανθρώπινα δικαιώματα γίνονται "ανόητη πολιτική ορθότητα". Αίφνης νοιαζόμαστε για τους συνταξιούχους και δεν διαμαρτυρόμαστε πια που τους πληρώνουμε τις συντάξεις τους, ούτε τους κατηγορούμε για τα δανεικά.

Δυο μέτρα και δυο σταθμά!

Τελικά, η απόδοση των σχετικών απόψεων στη Δημουλά είναι πολύ βολική για τους περισσότερους. Γιατί, όπως γράφτηκε και πιο πάνω, είναι πράγματα που οι περισσότεροι πιστεύουν αλλά δεν έχουν το θάρρος να το παραδεχτούν (δημοσίως). Τώρα έχουν ένα ωραιότατο άλλοθι.
Nick Vertigo 7.5.2013 | 21:26
Όπως φαίνεται από το άρθρο της Άννας Δαμιανίδη στην Εφημερίδα των Συντακτών, δεν πρόκειται για ιδιωτική κουβέντα. Το όλο θέμα προέκυψε σε περιήγηση στην Κυψέλη από τους Ατενίστας που εκεί ήταν και η Δημουλα και ο Κουμανταρέας. Όταν τέλειωσε η περιήγηση, στην αυλή ενός σχολείου πια, όπως σημειώνει η Δαμιανίδη: "Mια θεατρική ομάδα που έγραψε επί τούτου μικρά δρώμενα για να παιχτούν στη βόλτα, είχαν τυπώσει πληροφορίες, και ζήτησαν από δυο λογοτέχνες να μιλήσουν για τη γειτονιά τους". Τους ζητήθηκε να μιλήσουν. Και μίλησαν δημόσια. Η Δημουλά είπε ό,τι είπε. Ως εκ τούτου δεν προκύπτει malpractice όπως ισχυρίζονται κάποιοι χρήστες.
avatar
Ανώνυμος/η 7.5.2013 | 23:06
έχεις δίκιο ήταν δημόσια κουβέντα.
έχει βέβαια γίνει αποσπασματική μεταφορά του λόγου (οκ δεν είναι μεμπτό , είναι σύνηθες αυτό γιατί είναι υποκειμενικό το κείμενο-άποψη, δεν είναι ρεπορτάζ... και στάζει λίγο χολή )
Δικαίωμα της λοιπόν να γράφει την κριτική της για όσα άκουσε σε ένα δημόσιο λόγο, καλό θα ταν βέβαια και η ίδια η δημοσιογράφος αναλογιζόμενη το πόσο ευαίσθητο είναι αυτό το θέμα και το πόσο μπορεί στον ψηφιακό κόσμο να πάρει διαστάσεις (κάτι που σίγουρα δεν ξέρει η κα Δημουλα) να χε παραθέσει και μια διευκρινιστική από τη μεριά της ποιήτριας δήλωση.
Μιας και τη σοκάρει :" Η επικράτηση του ρατσιστικού λόγου χωρίς αιδώ και περίσκεψη. Η έλλειψη της παιδείας που θα τον συγκρατούσε." ας έκανε ένα βήμα προόδου διδάσκοντας αυτά που γνωρίζει σε όσους κατά την άποψή της τα αγνοούν
avatar
kkre1827 7.5.2013 | 21:38
Βλέπω την Κική σε περίοπτη θέση του Επικρατείας της Χ.Α.
avatar
Deniz karadeniz 9.5.2013 | 14:51
Kkre1827, αιδώς σοί.
ein Steppenwolf 7.5.2013 | 22:06
Οι άνθρωποι της γενιάς της Κικής Δημουλά δεν είχαν ακόμη μάθει να εκφράζονται με πολιτικά ορθό τρόπο. Ίσως θα ήταν καλύτερα αν η Άννα Δαμιανίδη είχε προσπεράσει τη λανθασμένη και αφελή άποψη της ποιήτριας. Τώρα όσοι τη φθονούν βρήκαν την ευκαιρία να βγάλουν πάνω της το άχτι που έκρυβαν μέσα τους.
avatar
Κώστας Κ 7.5.2013 | 22:42
Το "Πολιτικά Ορθό" είναι μια αμερικανιά εξίσου φασιστική και αυταρχική με τη βία των Νεοναζιστών. Στραγγαλίζει οποιαδήποτε ανθρώπινη αυθόρμητη έκφραση γνώμης θέτοντας γελοίες προϋποθέσεις και περιορισμούς εδραζόμενους σε προτεσταντικές ηθικές και υποκριτικές σεμνοτυφίες του Αμερικανικού (ρατσιστικού) Νότου. Δυστυχώς σαρώνει και την Ευρώπη και ακόμη περισσότερο την Ελλάδα, λόγω κάποιων "προοδευτικών" αλλά πιθηκιζόντων "διανοουμένων" που, ως συνήθως, ξεπατικώνουν και αντιγράφουν οτιδήποτε έρχεται από την Εσπερία με άτσαλο και χοντροκομμένο τρόπο. Η μαντάμ Σουσού είναι καθεστώς στην Ελλάδα. Ξυπνήστε και μην μασάτε.
avatar
parpika 7.5.2013 | 22:08
Μένω στο Παγκράτι και μόλις επέστρεψα από μια όμορφη βόλτα στην περιοχή και αργότερα πάλι θα τη ρίξω τη βόλτα μου. Θα ήθελα πολύ να ξέρω αν όλοι αυτοί που όταν ακούνε κάτι "ρατσιστικό" ενοχλούνται, θα πήγαιναν τώρα 10 μ.μ., μια βολτίτσα στην Κυψέλη, στην Πατησίων και στα πέριξ. Θα ήθελα να ξέρω που σκατά ζει η δημοσιογράφος που σχολιάζει μια μεγάλη γυναίκα (που πρέπει να βγάλει το σκασμό επειδή είναι και μεγάλη ποιήτρια).
Emperor 8.5.2013 | 00:27
Μένω Κυψέλη και πριν λίγο γύρισα από βόλτα. Δεν με έσφαξε και δεν με έκλεψε κανείς. Δεν με έχει σφάξει και δεν με έχει κλέψει κανείς εδώ και 12 χρόνια που ζω εδώ. Και όσο ζούμε σε δημοκρατία, μπορούμε να σχολιάζουμε όσο και όποιον θέλουμε. Καταλάβατε ή να κάνω και κακά;
avatar
parpika 8.5.2013 | 15:42
Το πρόβλημα είναι ότι έχουμε την εντύπωση ότι έχουμε δημοκρατία και ότι η δημοκρατία έχει και σχέση με τα κακά μας. Ας είναι...
avatar
Deniz karadeniz 9.5.2013 | 14:59
Πολύ σωστό το σχόλιό σας.
avatar
atman 7.5.2013 | 22:26
παρεπιπτόντως υπαρχει και αυτο http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=502977


για μενα και στραβος ειναι ο γιαλος και στραβα αρμενιζουμε, ταυτοχρονα, ουτε ξενοφοβια αλλα ουτε και μηδενικη ομοιοσταση.
avatar
atman 7.5.2013 | 22:34
και το αρθρο http://www.efsyn.gr/?p=47572 παντως τα ανθρωπινα δικαιωματα ειναι οικουμενικα και πρεπει να ασκουνται οπουδήποτε.


Δεν γινεσαι ουτε ανθρωπιστης ουτε προοδευτικος αν λες "ποια κριση στην ελλαδα ΔΕΝ εχετε κριση, αφου μπορειτε αν θελετε να μεταναστευσετε ολοι στην Γερμανια"

π.χ. για τη καταρευση του εργοστασιου στο μπαγκλαντες τι καναμε και τι πρεπει να κανουμε για να γινουν ανθρωπινες οι συνθηκες εργασίας εκει;
(οχι οτι εδω ειναι ιδανικες)
δεν εινα ανθρωπινο, το δικαιωμα στο ουσιαστικο ξεριζωμα, ανθρωπινο ειναι το δικαιωμα να μπορεις να επιλεξεις που θα ζησεις απο επιλογη οχι απο ουσιαστικο διωγμο.τι κανουμε για αυτο;
avatar
atman 7.5.2013 | 23:23
παντως εκανε και η δημουλα μια βλακεια. δεν μετακομισε φιλοθεη.
στην φιλοθεη μπορουν ολοι να ειναι οσο κοσμοπολιτες χρειαζονται να ειναι. αλλος κοσμος, αλλη χωρα ισως και αλλος πλανητης.
avatar
Foulh 8.5.2013 | 00:00
Η Κικη Δημουλα με εκανε να αναγνωρισω την αξια της νιοτης και τη δυναμη μου. Πηγη εμπνευσης και μεγαλη Δασκαλα. Σ´ενα σημερα γεματο αδιεξοδα σεβαστειτε τουλαχιστον αυτους τους λιγους, μεγαλους ανθρωπους που φωτιζουν το δρομο μας...
avatar
atman 8.5.2013 | 01:11
το απομαγνητοφωνημενο κειμενο. για το αν το "ρεπορταζ" της εφ.συντ. ειναι δικαιο και ακριβες μπορειτε να αποφασίσετε μόνοι σας.
Maggie 8.5.2013 | 09:30
Στο Λονδίνο σε μη φυλασσόμενα μέρη έχουν για παγκάκι ένα σανίδι ακριβώς για αυτόν τον λόγο: να μην το πιάνουν οι άστεγοι για κρεβάτι. Και πω πω συγνώμη που θα το πω, αλλά όπως έχει δικαίωμα αυτός να το κάνει κρεβάτι έτσι έχω κι εγώ να το κάνω καρέκλα στο μπαλκόνι που δεν εχω. Και θέλω κι εγώ να χρησιμοποιώ το παγκάκι, ισότητα δεν έχουμε;
kiss my fanny!!! 8.5.2013 | 14:36
Από τη στιγμή που την ενοχλεί αυτό καλά έκανε και το είπε. Γιατί όμως σε περίπτωση που το πει αυτό κάποιος άλλος βαπτίζεται χρυσαυγίτης; Αχ αυτοί οι Έλληνες με τα δύο μέτρα και τα δύο σταθμά.
sovarofanis 8.5.2013 | 14:41
Κυρία Δημουλά, αν είστε απέναντι από τη Χρυσή Αυγή, θα πρέπει να τουλάχιστον να ανέχεστε τους ανθρώπους που υποφέρουν από τη ρατσιστική βία στη χώρα μας!
sovarofanis 10.5.2013 | 11:45
Βλέπω πως τα περισσότερα μέλη κρίνουν αρνητικά το σχόλιό μου, θα ήθελα όμως να μου πουν γιατί! Δεν είπαμε να ανεχόμαστε τους εγκληματίες, τους παράνομους μετανάστες όμως που η χώρα μας επέτρεψε να μπαίνουν και να παραμένουν, χωρίς να παρέχουμε τη δυνατότητα σε όσους το δικαιούνται να αιτούνται προστασία, οφείλουμε ως άτομα να τα ανεχόμαστε! Δεν δικαιολογείται οποιαδήποτε βίαιη συμπεριφορά εναντίον τους! Δεν δικαιολογείται επίσης σε ένα δημόσιο πρόσωπο του πνεύματος να κάνει τέτοια δήλωση δημοσίως. Δεν είναι το ίδιο να το λέει η γιαγιά μας και το ίδιο να το λέει η Δημουλά!
avatar
Outliner 8.5.2013 | 14:59
Ο απαράδεκτος δημοσιογράφος τής "Εφημερίδας των Συντακτών" απλά ζητάει να πουλήσει. Διαβάστε μόνοι σας τι είπε η Δημουλά επί λέξει και βγάλτε τα συμπεράσματά σας:
http://www.tanea.gr/news/greece/article/5016105/ti-akribws-eipe-h-kikh-dhmoyla-gia-thn-kypselh-kai-toys-metanastes/
OnyR 8.5.2013 | 16:16
Εγώ πάλι θα πω το εξής. Μου φαίνεται πολύ ύποπτο πως το άρθρο αυτό κυκλοφόρησε μία εβδομάδα μετά αφ'ότου έγινε η δράση των Ατενίστας. Αναρωτιέμαι συνεπώς μήπως υπάρχουν συγκεκριμένες σκοπιμότητες από πίσω που θέλουν να αμαυρώσουν την προσπάθεια της ομάδας αυτής, ρίχνοντας της λάσπη και παρερμηνεύοντας δηλώσεις ατόμων υποστηρικτών της.
Page Up 8.5.2013 | 21:47
ωραίος και ο παναθηναικός ωραίος και ο ολυμπιακός .....

όταν τους βαρεθούμε όμως...

Συζητάμε και λίγο για Ποδόσφαιρο...

μέχρι τότε ας μην τσιμπάμε στην πρώτη σπόντα που θα ρίξει
ο κάθε Πικραμένος Κιτρινιστής

που απομονώνει μια πρόταση και την κάνει σημαία

του πιστεύω του
ή της διάθεσής του να ασχοληθούμε μαζί του

........................................

θα είχε πιστευω περισσότερο πολιτισμό η κουβέντα
αν μιλάγαμε με τόσο πάθος για την το έργο της Δημουλά και οχι και οχι για

την παρουσίαση ...από Κάποια ...
μιας δήλωσης της ....
αυτό κρύβει τον κίνδυνο μα μιλάμε Υποθετικά....

τσάμπα και βερεσέ δηλαδή για εκτόνωση και μόνο ....

δεν μπορεί ο υπερασπιστής των μεταναστών ή ο αντίποδας του
να έχουν ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο

κάτι καλό θα λέει και το αντίπαλο Μέρος ....

δεν μπορεί ....

αντε και καλά κρασια ...:-))
artNfish 9.5.2013 | 20:45
Έχω βαρεθεί την ψευτοκουλτούρα μερικών που το πάιζουν ελεύθερα πνεύματα και αντι ρατσιστές. Η γυναίκα αυτη εξέφρασε τον φόβο της για την σημερινή κατάσταση στη γειτονιά της. Σίγουρα δεν φταίνε όλοι οι αλλοδαποι για την κατάσταση της αθήνας, αλλά ναι! η εγκληματικότητα εχεί ανέβει στα υψη απο τοτε που ήρθαν οι παράνομοι μετανάστες στη χώρα. Σε αυτό δεν φταίει κανέις αλλος αλλα εκτός απο τις κυβερνήσεις μας οπου επέτρέψαν να γίνει αυτο το μπάχαλο, γιατι ποτε δεν θωρακίσαν τα σύνορα και κάναν πάντα τα στραβα μάτια μπροστά στα συμφέροντα της ευρωπαικής ένωσης. Βλέπε Δουβλίνο ΙΙ. Εννοείται αυτόι οι άνθρώποι(παρανομοι μετανάστες) δεν θα ήθελαν αν μείνουν στην ελλάδα, αλλα θα ήθέλαν να πάνε σε μια πιο ανεπτυγμένη χωρα της ευρώπης για να ζήσουν μια διαφορετική ζωή απ' οτι στην πατρίδα τους. Εδώ λιμοκτονούν και για να επιβιώσουν προβαίνουν σε ακρέες συμπεριφορές. Γιαυτό βάλτε τα με τους πολίτικους, οχι με την Δημουλά εσένα εμένα και τον παράνομο ματανάστη!!!
Ο Νοών... νοείτω 10.5.2013 | 06:22
Τα καταφέρανε πάλι οι Atenistas. Μετά από τους τόσους φίκους που φυτέψανε, τα κατάφεραν να μετατρέψουν και την Κική Δημουλά σε "μαϊντανό"...