Πολιτική

Σκάνδαλο σεξουαλικής παρενόχλησης Ελληνίδων από τον πρέσβη της Βενεζουέλας στην Αθήνα εμπλέκει και παρέμβαση Τσίπρα για το θέμα

Αντιδράσεις για το δημοσίευμα που αποκαλύπτει επιστολή Τσίπρα σε Μαδούρο για υπόθεση σεξουαλικής παρενόχλησης με θύματα Ελληνίδες εργαζόμενες

Όταν η υπόθεση πήρε διαστάσεις, ο πρωθυπουργός έστειλε επιστολή για το θέμα στον πρόεδρο Μαδούρο και του ζητούσε την απομάκρυνσή του πρέσβη πριν ξεσπάσει σκάνδαλο το οποίο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από τα συστημικά μέσα για να βλάψει την Αριστερή παράταξη.

 

Aίσθηση προκαλεί δημοσίευμα της εφημερίδας ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ το οποίο αναφέρει πως ο Ελληνας πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας απέστειλε επιστολή στον πρόεδρο της Βενεζουέλας Νικόλας Μαδούρο στην οποία αναφέρονταν σε μια πρωτοφανής υπόθεση σεξουαλικής παρενόχλησης στην Αθήνα, με πρωταγωνιστή τον πρώην πρέσβη της Βενεζουέλας Φρανγκλίν Ραμόν Γκονζάλες. Το δημοσίευμα κάνει λόγο για περιστατικά που είχαν σημειωθεί το 2013, όταν ο Αλέξης Τσίπρας ήταν ακόμη στην αντιπολίτευση.

 

Aνάμεσα στις 5 γυναίκες που φέρονται σύμφωνα με το δημοσίευμα να είχαν πέσει θύματα του πρώην πρέσβη ήταν και κόρη πρώην υπουργού του ΣΥΡΙΖΑ. Τα αποσπάσματα που δημοσιεύει η εφημερίδα αποκαλύπτουν μαρτυρίες των γυναικών που εργάζονταν στην πρεσβεία και το πώς δέχονταν συστηματικά σεξουαλικές παρενοχλήσεις από τον πρέσβη. Όταν η υπόθεση πήρε διαστάσεις, ο πρωθυπουργός έστειλε επιστολή για το θέμα στον πρόεδρο Μοράλες και του ζητούσε την απομάκρυνσή του πρέσβη πριν ξεσπάσει σκάνδαλο το οποίο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από τα συστημικά μέσα για να βλάψει την Αριστερή παράταξη. 

 

Σύμφωνα με το Πρώτο Θέμα, ο Αλέξης Τσίπρας εφιστούσε την προσοχή στον πρόεδρο της Βενεζουέλας για το «ευαίσθητο θέμα» που είχε προκύψει με τον πρέσβη στην Αθήνα, ζητώντας την παρέμβασή του.

 

«Μέχρι στιγμής το προσωπικό της πρεσβείας έχει επιδείξει πολιτική ωριμότητα και δεν θα λάβει μέτρα εντός της Ελλάδας που θα δημοσιοποιούσαν το πρόβλημα, γεγονός που θα το εκμεταλλεύονταν στο έπακρο τα συστημικά μέσα ενημέρωσης για να βλάψουν την Αριστερά, τόσο στη Βενεζουέλα όσο και στην Ελλάδα», ανέφερε η επιστολή του Αλέξη Τσίπρα.

 

 

 

Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, με αφορμή δημοσίευμα της εφημερίδας εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

 

«Ο κ. Τσίπρας οφείλει να απαντήσει αν συγκάλυψε υπόθεση που εκθέτει τη χώρα»

 

«Ο έχων "αυταπάτες" κ. Τσίπρας, που επί χρόνια επικαλείται το δήθεν ηθικό του πλεονέκτημα, αποκαλύφθηκε.

 

Η στενή σχέση του με τον ηγέτη της Βενεζουέλας κ. Μαδούρο ήταν γνωστή από καιρό.

 

Αυτό όμως που δεν ήταν γνωστό, είναι ότι, όπως προκύπτει από το δημοσίευμα της εφημερίδας "Πρώτο Θέμα", ο Έλληνας πρωθυπουργός θα έφτανε στο σημείο να πρωταγωνιστήσει σε μια πρωτοφανή συγκάλυψη υπόθεσης σεξουαλικής παρενόχλησης στη χώρα μας από πρέσβη της Βενεζουέλας, με θύματα Ελληνίδες εργαζόμενες.

 

Αυτός είναι ο σεβασμός του κ. Τσίπρα για τις εργαζόμενες γυναίκες;

 

Ο Έλληνας πρωθυπουργός οφείλει άμεσα να δώσει εξηγήσεις.

 

Να απαντήσει, αν συγκάλυψε μια υπόθεση που εκθέτει τη χώρα, για να μην πληγωθεί το γόητρο της τότε ανερχόμενης "Αριστεράς"».

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

ΣΥΡΙΖΑ για Προϋπολογισμό: Η ΝΔ δίνει πολλά στους λίγους και λίγα στους πολλούς

Πολιτική ΣΥΡΙΖΑ για Προϋπολογισμό: Η ΝΔ δίνει πολλά στους λίγους και λίγα στους πολλούς

21.11.2019
Δημοσκόπηση: Προβάδισμα ΝΔ με 14 μονάδες - Τα πράγματα πάνε στη σωστή κατεύθυνση λένε 6 στους 10

Πολιτική Δημοσκόπηση: Προβάδισμα ΝΔ με 14 μονάδες - Τα πράγματα πάνε στη σωστή κατεύθυνση λένε 6 στους 10

21.11.2019
Θεοδωρικάκος: Η τελική πρόταση για την ψήφο των αποδήμων

Πολιτική Θεοδωρικάκος: Η τελική πρόταση για την ψήφο των αποδήμων

21.11.2019
Στο Άρειο Πάγο προσφεύγει ο Πάνος Καμμένος για την υπόθεση Πάχτα

Πολιτική Στο Άρειο Πάγο προσφεύγει ο Πάνος Καμμένος για την υπόθεση Πάχτα

21.11.2019
Δρίτσας για βιασμούς παιδιών στη Μόρια: «Μια φορά το εξάμηνο, αυτά τα λέγανε τα κανάλια»

Πολιτική Δρίτσας για βιασμούς παιδιών στη Μόρια: «Μια φορά το εξάμηνο, αυτά τα λέγανε τα κανάλια»

21.11.2019
Το χυδαίο σχόλιο του Κώστα Κεφαλογιάννη προκαλεί αντίδραση του ΣΥΡΙΖΑ - Ζητά καταδίκη από τη ΝΔ

Πολιτική Το χυδαίο σχόλιο του Κώστα Κεφαλογιάννη προκαλεί αντίδραση του ΣΥΡΙΖΑ - Ζητά καταδίκη από τη ΝΔ

21.11.2019
ΥΠΕΞ σε Τουρκία για το μεταναστευτικό: Δεν δεχόμαστε μαθήματα από κανέναν

Πολιτική ΥΠΕΞ σε Τουρκία για το μεταναστευτικό: Δεν δεχόμαστε μαθήματα από κανέναν

21.11.2019
Πιερρακάκης: Συγχώνευση των αριθμών μητρώων σε έναν έως το 2021

Πολιτική Πιερρακάκης: Συγχώνευση των αριθμών μητρώων σε έναν έως το 2021

21.11.2019
Πέτσας: Έτοιμα ως το καλοκαίρι τα κλειστά προαναχωρησιακά κέντρα στα νησιά

Πολιτική Πέτσας: Έτοιμα ως το καλοκαίρι τα κλειστά προαναχωρησιακά κέντρα στα νησιά

21.11.2019
Συνάντηση Μητσοτάκη - Πλένκοβιτς: «Ευκαιρία να τεθεί μια νέα φιλόδοξη ατζέντα και για τις δύο χώρες»

Πολιτική Συνάντηση Μητσοτάκη - Πλένκοβιτς: «Ευκαιρία να τεθεί μια νέα φιλόδοξη ατζέντα και για τις δύο χώρες»

21.11.2019
36 Σχόλια
12
konstas 14.5.2016 | 21:35
Εάν ισχύει η είδηση (αρχικά μου φάνηκε απίστευτη) τότε είναι ό,τι πιο αισχρό έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια για τον Τσίπρα.

Το ανησυχητικό είναι ότι, από ότι είδα σε άλλο site, το επίμαχο τμήμα του κειμένου της επιστολής βρίσκεται σε εισαγωγικά, πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει αντίγραφο της επιστολής. Εκτός αν είχαν το θράσος και να το βγάλουν από το κεφάλι τους και να το βάλουν σε εισαγωγικά (αυτό μου φαίνεται ακόμα πιο απίστευτο από το να ισχύει η είδηση)
avatar
KGIAGOU 15.5.2016 | 11:34
Νομίζω πάντως ότι πέρα από το αισχρό γράμμα του Τσίπρα
ο πρέσβης προστατεύεται από τον νόμο και δεν μπορεί να
δικαστει στην Ελλάδα.Νομίζω ότι το λένε ετεροδικία.Τώρα αν αυτό είναι σωστό τρέχα γύρευε.
Δον Ιδιώτης 15.5.2016 | 14:26
Μπορεί να κηρυχθεί persona non grata και να απελαθεί όμως.
avatar
Έπαρχος Μασπηρεκαιμασήκωσους 16.5.2016 | 00:19
Εκτός από την περίπτωση που έχει υπογραφεί ειδική διμερής συμφωνία. Π.χ. με χώρες της Ε.Ε. υπάρχουν τέτοιες συμφωνίες, δεν ξέρω αν υπάρχει με τη Βενεζουέλα.
Δον Ιδιώτης 15.5.2016 | 11:41
Κάθε θρησκεία έχει και τα σεξουαλικά της σκάνδαλα.
Όπως το Βατικανό έτσι και η (ελληνική) Αριστερά...
avatar
pane 16.5.2016 | 16:21
στη δεξιά απλά αυτά δεν είναι σκάνδαλα. Θα ασχολούταν τώρα ο Αβραμόπουλος ή ο Βενιζέλος (υπουργοί εξωτερικών εκείνη τη χρονιά) με κάτι γυναικούλες που γκρινιάζουν; Ενώ, ο Τσίπρας το έλυσε παντελονάτα. Ελληνική πατριαρχία σε όλες τις αποχρώσεις
avatar
aiginitissa 16.5.2016 | 19:08
Ε φυσικα. ετσι γινεται παντου. Ποιος ασχοληθηκε με τον Στρος Καν και την κακομοιρη καμαριερα που βρεθηκε κατηγορουμενη κι απο πανω; Η ποιος ασχοληθηκε με τον Κλιντον και με το λεκε στο φουστανι της Μονικας;
avatar
xristosd 15.5.2016 | 12:36
Ωχ η φυλλάδια ξαναχτυπά. Να δούμε και αυτό. Λες να είναι όπως ο Χιωτης Του Βήμα που τελικά τον διωξανε;
avatar
SKYHOOK47 15.5.2016 | 13:19
Η επιστολή συγχαρητηρίων έχει σταλεί από το 2013.Τώρα το ανακάλυψαν;;;Σίγουρα αυτό που έγινε είναι αισχρό.Το ότι εμφανίζεται όμως σαν είδηση τώρα είναι εξίσου αισχρό.Αν ο <<κομιστής>> ήταν μάγκας γιατί δεν το έπραξε τότε;;;Ο βρόμικος πόλεμος κυβέρνησης-αντιπολίτευσης(βολεμένοι vs ξεβολεμένοι)συνεχίζεται...
Don Kihoti-sancho panza 15.5.2016 | 13:26
Σε λίγο αυτοί του ΣΥΡΙΖΑ θα παρουσιαστούν και σαν VAMPIR (βαμπίρ) από τους θεσιώτες της διαπλοκής'
Ακόμα ο Θέμος συντάσει την ατζέντα της συζήτησης? ΈΛΕΟΣ

Κάποτε στην Ελευθεροτυπία είχε αποπεμπτεί (από την εφημερίδα) για τα σεξιστικά του σχόλια, ακόμα με αυτά ασχολείται, πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι....
GEORGE S. 15.5.2016 | 18:36
Σύντροφε, μήπως πρώτα να μάθεις να μιλάς σωστά ελληνικά, ώστε να μπορείς να υπερασπίζεσαι το κόμμα, που σ' έκανε άνθρωπα, αποτελεσματικότερα και να μην ξεφτιλίζεσαι άδικα;
Αφήνω κατά μέρος την ακατανόητη εντός παρενθέσεως ελληνική απόδοση της έτσι & αλλιώς ξένης λέξης vampire, κι έρχομαι στα "βαρέα κι ανθυγιεινά":
- Προφανώς αναφέρεσαι στους "θιασώτες" (= ένθερμους υποστηρικτές), αλλά επειδή στο Σύριζα μοιράζουν θέσεις στο Δημόσιο, εσύ τους ταυτίζεις με το νεολογισμό "θεσιώτες"!!!!
- "συντάσσει", όχι "συντάσει".
- "αποπεμφθεί", όχι "αποπεμπτεί", απ' το αρχαίο ρ. "πέμπομαι".
Κοντολογίς, σύντροφε, καταλαβαίνω ότι οι ταξικοί αγώνες κι η προετοιμασία της Επανάστασης σ' έχουν κρατήσει μακριά απ' το κοινωνικό αγαθό της μόρφωσης και της ορθογραφίας, καθώς την ώρα που οι μικροί οπορτουνιστές μπουρζουάδες μάθαιναν γράμματα, εσύ οργάνωνες καταλήψεις στο 4ο Νηπιαγωγείο Περάματος αλλά έλεγα μήπως τώρα που είσαι στην κυβέρνηση, βάλεις επιτέλους μπρος να μάθεις σωστά ελληνικά την ώρα που ο σύντροφος Πρόεδρας μαθαίνει Αγγλικά κι η συντρόφισσα Περιστέρα ντοκτορικά. Απευθυνθείτε στο Κοινωνικό Φροντιστήριο που προετοιμάζει ο Ν. Φίλης, έτσι θα σάς έρθει και φτηνότερα ...
avatar
Marant2 16.5.2016 | 00:14
Αν ήταν,να διαλέξω ανάμεσα σε ανορθογραφία και αγένεια,σίγουρα θα επέλεγα το νήπιο που έκανε καταλήψεις.Η ελληνικη γλώσσα είναι μία απ΄τις δυσκολότερες γλώσσες του κόσμου.Ο Μπαμπινιώτης,διορθώνει συντάκτες της Καθημερίνης .Και καλά κάνει.Έσυ,με ποιά λογική υποβιβάζεις τα γραφόμενα του σχολιαστή;Ο ανορθογραφος,δεν μπορεί να έχει άποψη;
Don Kihoti-sancho panza 16.5.2016 | 00:37
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και για το δωρεάν μάθημα ελληνικών, εύχομαι λομως να βρεις το χρόνο να καλλιεργήσεις και την κριτική σου σκέψη, ως τότε πίστευε και μη ερεύνα τα παραμύθια της χαλιμάς(Βενεζουέλας)'
konstas 15.5.2016 | 23:18
Νίκο Καρανίκα εσύ;
avatar
Έπαρχος Μασπηρεκαιμασήκωσους 16.5.2016 | 00:21
Τα σχόλια στη lifo είναι υπόθεση όλων όχι μόνο των ειδήμων.
Vasilia 16.5.2016 | 18:11
Καρανικας; Χα χα ! Αυτος ειναι αμορφωτος κι αγραμματος!
Εχει τωρα καμια σχεση αυτος με τον περιφημο κ. Ανδρεα Ανδριανοπουλο της ΝΔ; Με σπουδες...παρτε βαθια ανασα... στις Πολιτικες Επιστημες στην Αθηνα και Συγκριτικη Πολιτειολογια, Αναπτυξη και Διεθνεις Σχεσεις στα Πανεπιστημια Κεντ και Κεμπριτζ της Αγγλιας και Οσλο της Νορβηγιας. Διπλωματουχος του ειδικου τμηματος Ηγεσιας και Διοικησης της Σχολης Κεννεντυ του Πανεπιστημιου του Χαρβαρντ ενω ειναι και κατοχος δυο επιτιμων διδακτορικων διπλωματων!!!
Ουαου! Εγραψε μαλιστα προσφατα ενα υπεροχο αρθρο για το "Λονδονισταν και τις αντι-Βρετανικες χειρονομιες και τις φυλες του κοσμου" και δεν ειχε ουτε ενα ορθογραφικο!
Οχι,να τα λεμε αυτα!
CRISH 15.5.2016 | 13:40
Που είναι ρε παιδια κατι ευαίσθητες αγωνιστριες για τα δικαιώματα των γυναικων; Γιατι το κανουν το θεμα γαργαρα; Αυτές τις εντολες εχουν παρει;
Vasilia 15.5.2016 | 18:28
Αυτο σκεφτομουν κι εγω οταν ημουν ΜΟΝΗ σαν το κουκο σε αρθρο για τον Ν. Γεωργιαδη. Που πηγαν ολοι οι αναγνωστες-αναγνωστριες με τις "ευαισθησιες τους"; Μηνα σε γαμο πηγανε, μηνα σε γλεντοκοπι; Μην χασανε τον δρομο τους σε καποιο βοσκοτοπι; Αχνα,μυτη δεν ανοιξε!
Εδω κατι κινειται...υπομονη.
avatar
aiginitissa 16.5.2016 | 19:10
Γιατι, το ηξεραν;
CRISH 16.5.2016 | 21:29
Τωρα δεν το εμαθαν;
Don Kihoti-sancho panza 15.5.2016 | 14:02
Ότι πιο δυσφημιστικό κυκλοφεί στα MEDIA αυτό το καιρό είναι η Βενεζουέλα του Μαντούρo, βάλε στο μίγμα και λίγο σκάνδαλο από sex και συνέδεσέ του με τον πολιτικό σου αντίπαλο!
Αυτό κύριοι και κυρίες λέγεται και είναι η διαπλοκή που σερβίρεται σε κρύο πιάτο στους Ιθαγενείς!!
Άμα δεν πιάσει η δόση τότε έχουν εφεδρεία και
την βόρεια Κορέα.....
avatar
hali houli 15.5.2016 | 19:58
τόσα troll του Συριζα μαζεμένα είχα καιρό να δω...αρχιζώ να πιστεύω ότι η ειδηση είναι αληθινή
avatar
panstefan 15.5.2016 | 14:07
Συγνώμη κιόλας αλλά εκείνοι που συγκαλυψαν την υπόθεσή ήταν αυτοί που κυβερνούσαν, οι οποίοι ενώ επί ένα χρόνο ήξεραν τις καταγγελίες, τις έκαναν γαργαρα. Αυτό δε το παραμύθι ότι ακόμα και για τον καιρό φταίει ο Τσίπρας έχει και κάποια όρια.
Vasilia 15.5.2016 | 17:33
Κι ομως μονο τα δελτια καιρου δεν κανουν "επιθετικη αντιπολιτευση"...ακομα. Θυμαται κανεις να χανει η Ελλαδα στην Γιουροβιζιον ή να παιρνει κακη θεση και να φταιει η ...κυβερνηση;
avatar
Μεταφοραί ο Μητσος 16.5.2016 | 08:53
Ας μην έκανε απευθειας αναθέσεις η κυβέρνηση να μη φορτωθει την ευθυνη.

Αν ψηφιζαν οι Έλληνες, όπως παλιοτερα για το ποιο τραγούδι θέλουν, τότε και μόνο τότε θα ειχες δικιο.

Οταν γουστάρεις απευθειας αναθέσεις να αναλαμβάνεις την ΕΥΘΥΝΗ μικρο μου.
Vasilia 16.5.2016 | 17:19
Δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται απευθειας αναθεση, δες Ρουβας,Βισση,Παπαριζου κ.α Αλλα ειναι η πρωτη φορα που μπλεκεται η πολιτικη ιδεολογια σε ολο αυτο! Δεν θυμαμαι να φταιει η Δεξια επειδη δεν τα πηγε καλα ο Ρουβας! Ουτε καν η κυβερνηση! Αλλο η ΕΥΘΥΝΗ και αλλο για μια ακομη φορα "σκανδαλα" για χαμηλη ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ.
Εδω μεγαλε κοντεψαν να τα βαλουν με τον Αρη Βελουχιωτη!
avatar
hali houli 15.5.2016 | 20:05
έτσι όπως περιγράφεται προφανώς η υπόθεση έμεινε εντός πρεσβείας και κόμματος:
"Μέχρι στιγμής το προσωπικό της πρεσβείας έχει επιδείξει πολιτική ωριμότητα και δεν θα λάβει μέτρα εντός της Ελλάδας που θα δημοσιοποιούσαν το πρόβλημα, Πηγή: www.lifo.gr:"
Vasilia 15.5.2016 | 17:57
Πρωτο Θεμα-εγγυηση. Η μεγαλη της δημοσιογραφικης δεοντολογιας σχολη. Οσο για την ανακοινωση της ΝΔ ας την ξαναδουμε απο αλλο πρισμα:
"Ο κ. Μητσοτακης οφειλει να απαντησει αν συγκαλυψε υποθεση που εκθετει τη χωρα".

"Η στενη σχεση του με τον βουλευτη του κομματος
κ. Νικολαο Γεωργιαδη ηταν γνωστη από καιρο".

"Αυτος ειναι ο σεβασμος του κ. Μητσοτακη για τα ανηλικα παιδια;".

"Ο προεδρος αξιωματικης αντιπολιτευσης οφειλει αμεσα να δωσει εξηγησεις".

"Να απαντησει, αν συγκαλυψε μια υποθεση που εκθετει τη χωρα,το κομμα του,την Δεξια, για να μην πληγωθει το γοητρο του".
avatar
Μεταφοραί ο Μητσος 16.5.2016 | 08:58
1. Εφυγε απο τη Ν.Δ.

2. Αν είχες επιστολή του Μητσοτάκη αντιστοιχη με του Τσίπρα θα έστηνες κρεμάλες μαζί με τις κότες της επιτροπής γυναικών του συριζα.

3. Γιατι ο Τσίπρας δεν απαντάει αλλα στέλνει ολα τα εμμισθα τρολάκια του να λένε ανοησίες;
Vasilia 16.5.2016 | 18:44
Το ειπες και μονος σου....εφυγε. Αν δεν γινοταν η αποκαλυψη εκει θα ηταν ακομα. Βλεπεις ο Μητσοτακης και το κομμα μεχρι τοτε κρατουσαν σιγη ιχθυος.
Το 2 το προσπερναμε και στο 3 απαντω πως επιτελους πρεπει καποτε να αρχισετε να σκεφτεστε με ψυχραιμια και Δημοκρατικα. Να μην εκτιθεστε. Η πολυφωνια ειναι καλο πραγμα οπως και η διαφορετικη αποψη. Οχι μονο μπομ...μπομ...μπομ οπως στην διαφημιση. Εδω στο λιφο ενας στους δεκα εχει διαφορετικη γνωμη και μιλατε για πληρωμενα τρολ! Απο προσωπικη εμπειρια;
Παρεπιπτοντως το Μαξιμου απαντησε αλλα μην μπεις καν στο κοπο να το διαβασεις ,αφου ηδη το εχεις κατακρινει.


12