Στέλιος Κυμπουρόπουλος: H απάντηση στον Παύλο Πολάκη
Πολιτική

Στέλιος Κυμπουρόπουλος: H απάντηση στον Παύλο Πολάκη

Απάντηση Κυμπουρόπουλου στον αναπληρωτή υπουργό Υγείας, Παύλο Πολάκη για την εναντίον του επίθεση, επειδή έκανε χρήση του δικαιώματος που του δίνει ο νόμος να προσληφθεί στο ΕΣΥ ως ΑμΕΑ

Απάντηση στον αναπληρωτή υπουργό Υγείας, Παύλο Πολάκη για την εναντίον του επίθεση, έδωσε ο υποψήφιος ευρωβουλευτής της ΝΔ Στέλιος Κυμπουρόπουλος.

 

Μιλώντας στα «Παραπολιτικά 90,1» ο Στέλιος Κυμπουρόπουλος τόνισε πως βρίσκεται στη θέση αυτή μετά από μια διαδικασία υπό κρίση, σημειώνοντας ότι έχει περάσει από επιτροπή, έχει αξιολογηθεί και διορίστηκε μετά από 7 μήνες.

 

«Είναι μικρότητα να ανεβεί το ΦΕΚ. Ακολούθησα μια νόμιμη διαδικασία που υπήρχε κρίση, αξιολόγηση και σε αυτή τη θέση που βρίσκομαι εγώ βρίσκομαι κάτω από μια διαδικασία υπό κρίση. Δεν είμαι μόνιμος επιμελητής, για πέντε χρόνια κρίνομαι για το αν η εργασία μου μπορεί να ανταποκριθεί στις λειτουργίες ενός νοσοκομείου, άρα έχω περάσει από μια επιτροπή, η επιτροπή με αξιολόγησε πέρασα από μια διαδικασία 7-8 μηνών μέχρι να γίνει ο διορισμός μου», ανέφερε ο Σ. Κυμπουρόπουλος.

 

 «Δεν είναι μια μέρα σηκώθηκε ένα τηλέφωνο, χρησιμοποίησα ένα νόμο και την επόμενη μέρα μπήκα. Αυτά χρειάζονται κόπο, προσπάθεια κανείς δεν μίλησε ότι δεν χρειάζονται κάποια υποστήριξη για να φτάσουμε σε αυτό που χρειαζόμαστε ένα σύγχρονο ευρωπαϊκό κράτος. Υπηρεσίες για όλους, για όλους τους ανθρώπους που έχουνε ανάγκη, να μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα δικά τους εργαλεία, τις δικές τους δυνάμεις για να μπορούν να κάνουν την εργασία τους, την οικογένειά τους, να έχουν το σπιτικό τους, να κάνουν τα ταξίδια τους, να κυκλοφορήσουν σε ένα κράτος και να έχουν την προσβασιμότητα σε υπηρεσίες, δομές υγείας, εκπαίδευση. Η προσβασιμότητα δεν είναι μια θέση σε ένα νοσοκομείο, η προσβασιμότητα είναι παντού και αυτό απουσιάζει», πρόσθεσε απαντώντας στον Παύλο Πολάκη.

 

Και καταλήγει: «Όταν πέρασα στην Ιατρική Σχολή η προσβασιμότητα των κτιρίων ήταν ένα 15%, έτρεχα σε τεχνικές υπηρεσίες, στον πρόεδρο της σχολής για να μπορέσω να κάνω πιο προσβάσιμη τη σχολή. Όταν έφυγα από τη σχολή, η σχολή είχε γίνει με δικιά μου παρέμβαση ένα 85% προσβάσιμη. Αυτό θέλει κόπο, χρόνο και ξόδεμα του δικού μου ελεύθερου χρόνου για να κάνω κάτι το οποίο είναι απαραίτητο. Αυτά δεν τα ξέρει κανένας, τα λέω γιατί είναι μια πορεία η οποία είναι πολύ μικρή σταγόνα το ΦΕΚ που ανέβηκε και αυτό δεν είναι ντροπή, είναι άδικο γιατί χάνουμε την ουσία. Η ουσία είναι αλλαγή και η ουσία είναι να φτιάξουμε τα πράγματα έτσι ώστε να είναι λειτουργικά και προσβάσιμα».

 

Ακολουθήστε το LiFO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

 

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο LiFO.gr

Πολιτική

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Μητσοτάκης: Τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά για όσο κρίνουν οι ειδικοί

Πολιτική Μητσοτάκης: Τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά για όσο κρίνουν οι ειδικοί

2.12.2020
Μητσοτάκης: Κλειστά τα μπαρ «μέχρι να έχουμε τα εμβόλια»

Πολιτική Μητσοτάκης: Κλειστά τα μπαρ «μέχρι να έχουμε τα εμβόλια»

2.12.2020
Γεωργιάδης: Προσανατολιζόμαστε σε ένα άνοιγμα των εποχικών ειδών

Πολιτική Γεωργιάδης: Προσανατολιζόμαστε σε ένα άνοιγμα των εποχικών ειδών

2.12.2020
Σύνοδος Κορυφής: Το πιο πιθανό σενάριο για κυρώσεις στην Τουρκία

Πολιτική Σύνοδος Κορυφής: Το πιο πιθανό σενάριο για κυρώσεις στην Τουρκία

2.12.2020
Γιώργος Πατούλης: Θετικός στον κορωνοϊό ο περιφερειάρχης Αττικής - Η ανάρτηση στο Facebook

Πολιτική Γιώργος Πατούλης: Θετικός στον κορωνοϊό ο περιφερειάρχης Αττικής - Η ανάρτηση στο Facebook

1.12.2020
Τηλεφωνική επικοινωνία Μητσοτάκη με Μακρόν - Τι συζήτησαν

Πολιτική Τηλεφωνική επικοινωνία Μητσοτάκη με Μακρόν - Τι συζήτησαν

1.12.2020
Πομπέο: Οι ενέργειες της Τουρκίας υπονομεύουν τη συνοχή του ΝΑΤΟ - Η απάντηση Τσαβούσογλου

Πολιτική Πομπέο: Οι ενέργειες της Τουρκίας υπονομεύουν τη συνοχή του ΝΑΤΟ - Η απάντηση Τσαβούσογλου

1.12.2020
Βουλή: Εξηγήσεις από Κικίλια, Χαρδαλιά, Τσιόδρα και Αρκουμανέα ζητά ο ΣΥΡΙΖΑ

Πολιτική Βουλή: Εξηγήσεις από Κικίλια, Χαρδαλιά, Τσιόδρα και Αρκουμανέα ζητά ο ΣΥΡΙΖΑ

1.12.2020
Ο αντιδήμαρχος Ν. Μακρόπουλος απάντησε για το Μπάντεν Μπάντεν και την Άστον Μάρτιν: «Εκ παραδρομής»

Πολιτική Ο αντιδήμαρχος Ν. Μακρόπουλος απάντησε για το Μπάντεν Μπάντεν και την Άστον Μάρτιν: «Εκ παραδρομής»

1.12.2020
Γεραπετρίτης: Εντός Δεκεμβρίου το εμβόλιο στην Ελλάδα - Όσοι το κάνουν θα παίρνουν βεβαίωση

Πολιτική Γεραπετρίτης: Εντός Δεκεμβρίου το εμβόλιο στην Ελλάδα - Όσοι το κάνουν θα παίρνουν βεβαίωση

1.12.2020
16 Σχόλια
και όμως γυρίζει 23.4.2019 | 13:56
Γνώση, ποιότητα, αξιοπρέπεια. Άντε να τα εννοήσει ο κάθε πολλάκις κακομοίρης.
skeletor 23.4.2019 | 13:58
Ο Πολάκης είναι ο Τσίπρας.
Ο Πολάκης είναι ο ΣΥΡΙΖΑ.

Αυτοί είναι.
avatar
Άρης Κωνσταντινίδης 23.4.2019 | 14:26
Έτσι ακριβώς. Όταν στηρίζεις Τσιπρα, στηρίζεις και Πολακη. Και αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να δεχτώ ότι το αγνοούν οι ψηφοφόροι τους που δήθεν εμφανίζονται "προοδευτικοι". Το γνωρίζουν και το εγκρίνουν. Είτε γιατί έτσι σκέφτονται και οι ίδιοι, είτε γιατί απλώς δεν το θεωρούν προβλημα.
avatar
leonlm 23.4.2019 | 16:31
όπως οταν στηριζεις Μητσοτακη στηριζεις Άδωνι και Βορίδη μάλλον.Λέω εγω τωρα....
Ashton Heston III 23.4.2019 | 19:30
Ο Πολάκης στην παρούσα συγκυρία της "σοσιαλδημοκρατικής στροφής" :-))) είναι "liability" για τον Τσίπρα (δηλαδή το αντίθετο του "asset", που ήταν--υποτίθεται--ο Βαρουφάκης). Τού κάνει ζημιά.

Για να μην τον διώχνει σημαίνει πως (1) τον συμπαθεί γιατί έχουν πολλά κοινά γι αυτό και κάνουν παρέα οικογενειακώς (2) μπορεί μεν να τού χάνει Κεντρώους ψηφοφόρους, αλλά τού φέρνει σαφώς περισσότερους Συριζαίους ψηφοφόρους. Υπάρχουν δηλαδή Συριζαίοι που γουστάρουν Πολάκη, ή που αντί να ντρέπονται λένε "Βορίδης/Άδωνις/Μαρέβα" (λέω εγώ τώρα) και δεν τους ενοχλεί η αθλιότητα, η φαυλότητα και η ανικανότητα του εν λόγω προσώπου. Αυτοί είναι οι Συριζαίοι.

Ο Βορίδης και ο Γεωργιάδης δεν χάνουν ψήφους στον Μητσοτάκη κάθε φορά που ανοίγουν το στόμα τους (ειδικά ο δεύτερος είναι πολύ δημοφιλής στην ΝΔ--φαύλο και άθλιο και ανίκανο πάντως δεν τον λες, εκτός και αν διαβάζεις Τοκουμέτο).

(Πάντως το να βγαίνεις μπροστά και να υποστηρίζεις τον Πολάκη στα σχόλια στην παρούσα συγκυρία δείχνει πολύ χοντρό φανατισμό και μίσος).
TexM 23.4.2019 | 16:48
@ leonlm #whataboutism

Whatabout Mareva?

/s
Ορίων 23.4.2019 | 19:33
@leonlm:
Εγώ πάντως που δεν στηρίζω Βορίδη ή Άδωνι και δεν έχω ψηφίσει το κόμμα τους, αναγνωρίζω ότι ο Μητσοτάκης έκανε μερικές ιδιαίτερα αξιοσημείωτες επιλογές κατά την κατάρτιση του ευρωψηφοδελτίου. Χωρίς να προσπερνώ άλλες απογοητευτικές, συμβατικές επιλογές, πιστεύω ότι υποψήφιοι όπως ο Στέλιος Κυμπουρόπουλος, η Καλυψώ Γούλα, ο Δημήτρης Καιρίδης, αποτελούν εξαιρετικές προτάσεις. Whatabout Συριζα; Δυστυχώς δεν μπορεί ένας Πλουμπίδης να σώσει την κατάσταση. Η ήττα θα είναι βαριά και καθοριστική. Περαστικά, από τώρα.
avatar
leonlm 24.4.2019 | 01:01
Περαστικά καλυτερα σε εκείνους που οραματίζονται Κυριάκο σωτήρα της χώρας...οπως οραματίστηκαν Αλέξη πριν 5 χρονια.Ψήφισε καλέ μου φίλε το ευρωψηφοδέλτιο της ΝΔ του Κυριάκου (?).Υποθέτω πως θα δικαιωθούν οι προσδοκιες σου
Ashton Heston III 24.4.2019 | 07:25
Φίλε μου καλέ, επειδή γελοιοποιηθήκατε εσείς οι κοψοχέρηδες Συριζαίοι με τον χάχα που ψηφίσατε (όπως φαινόταν ότι θα γίνει εξαρχής--αν είχατε λίγο "νιονιό") δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν υπάρχει ελπίδα στο στερέωμα και πως "όλοι είναι ίδιοι".
Ορίων 24.4.2019 | 08:03
Συνήθως δεν κάθομαι να ανταπαντώ, αλλά όταν έχεις να κάνεις με whatabouters, την μπάλα πρέπει να την ξαναστέλνεις από την κερκίδα στο γήπεδο. Το θέμα μας εδώ αγαπητέ δεν είναι ο Βορίδης, ο Άδωνις ή αν η Βόζενμπεργκ δεν φόρεσε ζώνη (εκτός και αν πραγματικά δεν το αντιλαμβάνεσαι). Το θέμα είναι η υπεράσπιση της ισοτιμίας. Όπως έγραψε ο φίλτατος Ashton παραπάνω, το αρχικό σχόλιο σου δείχνει μεγάλο μίσος και φανατισμό. Εξάλλου αυτά είναι τα δύο χαρακτηριστικά που εξέθρεψαν οι κυβερνώντες για να κυβερνήσουν.
avatar
leonlm 24.4.2019 | 16:11
Εάν προσπαθείτε να πείσετε τους εαυτούς σας οτι ο Μητσοτάκης και οι συν αυτώ έρχονται για να μας σώσουν ενώ κυβερνούσαν μέχρι πριν 4 χρόνια,με ό,τι συνέβη από τη μεταπολίτευση ως εδώ....σηκώνω τα χερια ψηλά.Επίσης δεν κατανοώ την δική σας φανατική ρητορική.Εμείς..που ίσως δεν έχουμε "νιονιο" δεν ψηφίζουμε Συριζα-ΝΔ.Για εσάς δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτια...εσεις περιμέντε τον Μεσσία,μέρες που είναι,στο πρόσωπο του Μητσοτάκη
Ashton Heston III 24.4.2019 | 21:10
Μεσσίες φυσικά και δεν περιμένουμε (δεν ξέρω αν ίσχυε το ίδιο και για σένα το 2015) όμως αυτό το απόλυτο χάλι σίγουρα πρέπει να φύγει και να μην ξαναγυρίσει.
avatar
σαλιγκάρι 23.4.2019 | 14:56
πάμε στοίχημα ότι δεν θα ιδρώσει το αυτί του Πολάκη με την απάντηση;
ο σκοπός του είναι να προσβάλλει χυδαία γιατί ποντάρει στον ντόρο που κάνει η χυδαιότητα και στην σκόνη που σηκώνει
δεν τον ενδιαφέρει κάτι άλλο.
avatar
Ramon Ramone 23.4.2019 | 16:24
Κράζετε λούγκρες τον κρητίκαρο που τα λέει όξω από τα δόντια, αλλά κατά βάθος τον γουστάρετε και τον θέλετε τρελά, κακό χρόνο να 'χετε, σαφρακιασμένες. Στο διάολο, συγχύστηκα. Πάω σπίτι να του γράψω τραγούδι στο πιάνο, του άντρακλα...
TexM 23.4.2019 | 17:07
Παρατηρώ μια χαρακτηριστική έλλειψη σχολίων από φίλους, ψηφοφόρους και τρολ των 0,60€ του ΣΥΡΙΖΑ στα θέματα που αφορούν την επίθεση Πολάκη στον Κυμπουρόπουλο.

Φαντάζεται κανείς τι θα έγραφαν αν μια τέτοια ανάρτηση κατά ΑΜΕΑ είχε γίνει από κάποιον άλλο. Για να βοηθήσω την ένδεια επιχειρημάτων παραθέτω το παρακάτω Multiple choice από τη βίβλο του ΣΥΡΙΖΑ:

1) Παρερμηνεύτηκαν οι (γραπτές και αυτούσιες) δηλώσεις του από όλους.
2) Ο υπουργός έκανε ένα "επικοινωνιακό" λάθος. Οι άλλοι τόσα χρόνια κλέβανε...
3) Είναι αντιπερισπασμός της ΝΔ από τα μεγάλα σκάνδαλα που έρχονται, θα δείτε...
4) Έχουν κάνει hack τους λογαριασμούς του υπουργού (!)
5) Βρίζοντας τον ήθελε να αναδείξει ότι η ΝΔ είναι αυτή που δεν σέβεται τους ΑΜΕΑ. (???)
και....
6) Ο Πολάκης δεν ήταν ποτέ πραγματικός ΣΥΡΙΖΑ και δεν είχε, ούτε έχει καλές σχέσεις με τον Τσίπρα.

Τείνω προς το 6)
konstas 25.4.2019 | 00:47
Όοοοοχι κύριε Κυμπουρόπουλε !!! Τώρα θέλεις και ...προσβασιμότητες;;;

Όχι... όταν πηγαίνεις στο πεζοδρόμιο και κατεβαίνεις και στον δρόμο, να πηγαίνεις όπως όλοι οι άλλοι και όχι να περιμένεις να φτιάχνει το κράτος ειδικές ράμπες για σένα και ευρύχωρα πεζοδρόμια ! (Κατά λογική Πολάκη πάντα)

Γελοίο ως επιχείρημα; Προφανώς.... αλλά πόσο διαφορετικό από το επιχείρημα Πολάκη για το ζήτημα του διορισμού;