Ο Βενιζέλος αποχωρεί από το ΚΙΝΑΛ - Οργή για την απόφαση να είναι ο Καμίνης επικεφαλής στο επικρατείας
Πολιτική

Ο Βενιζέλος αποχωρεί από το ΚΙΝΑΛ - Οργή για την απόφαση να είναι ο Καμίνης επικεφαλής στο επικρατείας

Εκτός ΚΙΝΑΛ ο Ευάγγελος Βενιζέλος μετά την απόφαση της Φώφης Γεννηματά να ορίσει επικεφαλής στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας τον Γιώργο Καμίνη

Ραγδαίες είναι οι εξελίξεις στο ΚΙΝΑΛ μετά την απόφαση της Φώφης Γεννηματά να ορίσει επικεφαλής στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας τον Γιώργο Καμίνη, αντί του Ευάγγελου Βενιζέλου όπως θεωρούταν δεδομένο. 

 

Λίγο μετά την ανακοίνωση της υποψηφιότητας του Γιώργου Καμίνη, ο Ευάγγελος Βενιζέλος, μέσα από τη σελίδα του στο Facebook πραγματοποίησε μια σκληρή ανάρτηση ανακοινώνοντας ουσιαστικά την παραίτησή του και λέγοντας πως η γραμμή του ΚΙΝΑΛ το καθιστά «ουρά του ΣΥΡΙΖΑ».

 

«Η κυρία Φώφη Γεννηματά ζήτησε να συναντηθούμε σήμερα. Στη συνάντηση μας μου είπε πως θεωρεί ότι έχουμε διαφορές ως προς τη γραμμή του ΚΙΝΑΛ, ότι είχε υποθέσει πως επιθυμώ να διαδραματίζω ένα ευρύτερο ρόλο και ότι σε κάθε περίπτωση έχει δεσμευθεί να τοποθετήσει στη θέση του επικεφαλής του ψηφοδελτίου επικρατείας του ΚΙΝΑΛ άλλο πρόσωπο. Μου είπε επίσης ότι δεν θα ήθελε να φανεί ότι δεν στηρίζω εκλογικά το ΚΙΝΑΛ και ως εκ τούτου η τελευταία θέση στο ψηφοδέλτιο επικρατείας θα μπορούσε να καλυφθεί από εμένα», έγραψε ο Ευάγγελος Βενιζέλος δείχνοντας το κλίμα σύγκρουσης.

 

«Ευχαρίστησα την κυρία Γεννηματά γιατί αντιλαμβάνεται το ρόλο μου ως ευρύτερο, αυτό όμως αντιφάσκει με την πρόταση της για τη συμμετοχή μου στην τελευταία θέση του ψηφοδελτίου επικρατείας. Εξέφρασα τη βεβαιότητα μου ότι αντιλαμβάνεται πλήρως τις πολιτικές συνέπειες της επιλογής της. Δεν της ευχήθηκα καλή επιτυχία σε ένα σχέδιο που καθιστά το ΚΙΝΑΛ ουρά του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά την ευχαρίστησα γιατί θα έχω πλέον τη δυνατότητα, χωρίς κομματικές δεσμεύσεις, να υπερασπιστώ δυναμικά τις θέσεις μου για το μέλλον της Πατρίδας», κατέληξε χαρακτηριστικά. 

 

 

Ακολουθήστε το LiFO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

 

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο LiFO.gr

Πολιτική

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Αρχίζουν οι ανακρίσεις για πιθανές ευθύνες Παπαγγελόπουλου στην υπόθεση Novartis

Πολιτική Αρχίζουν οι ανακρίσεις για πιθανές ευθύνες Παπαγγελόπουλου στην υπόθεση Novartis

27.10.2020
ΣΥΡΙΖΑ: «Ο κ. Τσιόδρας καλύπτει την αδράνεια της ΝΔ στην αντιμετώπιση του συνωστισμού στα ΜΜΜ»

Πολιτική ΣΥΡΙΖΑ: «Ο κ. Τσιόδρας καλύπτει την αδράνεια της ΝΔ στην αντιμετώπιση του συνωστισμού στα ΜΜΜ»

27.10.2020
Νίκη Κεραμέως: Θετική στον κορωνοϊό η υπουργός Παιδείας - Η ανάρτηση στο Twitter

Πολιτική Νίκη Κεραμέως: Θετική στον κορωνοϊό η υπουργός Παιδείας - Η ανάρτηση στο Twitter

27.10.2020
Θετικός στον κορωνοϊό ο Μαργαρίτης Σχοινάς- Η ανάρτηση στο Twitter

Πολιτική Θετικός στον κορωνοϊό ο Μαργαρίτης Σχοινάς- Η ανάρτηση στο Twitter

27.10.2020
Πρόσκληση Μητσοτάκη σε Πούτιν, Μακρόν, πρίγκιπα Κάρολο - Για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση

Πολιτική Πρόσκληση Μητσοτάκη σε Πούτιν, Μακρόν, πρίγκιπα Κάρολο - Για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση

27.10.2020
Αχτσιόγλου για πτωχευτικό κώδικα: «Όσοι βγάζουν πάνω από 7.000 ευρώ χάνουν το σπίτι τους την επόμενη»

Πολιτική Αχτσιόγλου για πτωχευτικό κώδικα: «Όσοι βγάζουν πάνω από 7.000 ευρώ χάνουν το σπίτι τους την επόμενη»

26.10.2020
Μητσοτάκης: Ταραξίας με θρησκευτικό μανδύα η Τουρκία - Λαβρόφ: Θα συμβάλλουμε στην ομαλοποίηση

Πολιτική Μητσοτάκης: Ταραξίας με θρησκευτικό μανδύα η Τουρκία - Λαβρόφ: Θα συμβάλλουμε στην ομαλοποίηση

26.10.2020
Σακελλαροπούλου: Στην τουρκική προκλητικότητα αντιπαραθέτουμε την εθνική μας αποφασιστικότητα

Πολιτική Σακελλαροπούλου: Στην τουρκική προκλητικότητα αντιπαραθέτουμε την εθνική μας αποφασιστικότητα

26.10.2020
Δένδιας - Λαβρόφ: Eπιβεβαιώνονται οι ιστορικοί δεσμοί Ελλάδας - Ρωσίας

Πολιτική Δένδιας - Λαβρόφ: Eπιβεβαιώνονται οι ιστορικοί δεσμοί Ελλάδας - Ρωσίας

26.10.2020
Θετικός στον κορωνοϊό ο βουλευτής της ΝΔ Σταύρος Κελέτσης - Η ανάρτηση στο Facebook

Πολιτική Θετικός στον κορωνοϊό ο βουλευτής της ΝΔ Σταύρος Κελέτσης - Η ανάρτηση στο Facebook

26.10.2020
18 Σχόλια
skeletor 1.6.2019 | 16:31
Ελπίζω ο Βενιζέλος να ενταχθεί στη ΝΔ του Κυριάκου Μητσοτάκη. Έτσι κι αλλιώς, ταιριάζει περισσότερο με τον Κυριάκο Μητσοτάκη παρά με τη Φώφη Γεννηματά. Είναι κρίμα πάντως για το κέντρο, πολύ κρίμα.
avatar
σκύλος 1.6.2019 | 16:45
Χιλια κακά μπορεί να έχει ο Μπένι αλλά το μυαλό του είναι 50 καμίνηδες και 500 φώφες.

Ο ρόλος του την περίοδο της κρίσης και κυρίως η διετία της διακυβέρνησης του με Σαμαρά έχει ξεπλύνει κάθε του αμάρτημα.
WLGFQ 1.6.2019 | 17:59
Ασφαλώς έχετε είτε προβληματική μνήμη, είτε παράξενη αίσθηση του μακάβριου χιούμορ.

Ας μην θίξω την ευκολία στην ...έκδοση συγχωροχαρτιών.

Ας υπενθυμίσω πως ο εν λόγω -εκτός από τα όσα υπέροχα έκανε πριν την χρεοκοπία της χώρας- είναι ο άνθρωπος που, ως υπουργός Οικονομικών, υπέγραψε την υπαγωγή των ομολόγων της χώρας στο αγγλικό δίκαιο και την απαγόρευση της μετατροπής του εξωτερικού χρέους σε εθνικό νόμισμα, με αποτέλεσμα να υποθηκευθεί η χώρα για πάντα.

Μια άλλη πιθανότητα είναι να μην αντιλαμβάνεστε πως έχει σαφώς μεγαλύτερη σημασία για την κοινωνία το πώς χρησιμοποιεί κάθε μέλος της τις δυνατότητές του, για το καλό ή το κακό της, παρά το πόσες είναι αυτές.

Συγχαρητήρια στη Φώφη που αντιλήφθηκε έστω και τραγικά καθυστερημένα, το πόσο τεράστιο βαρίδιο είναι για την πολιτική ζωή του τόπου το συγκεκριμένο άτομο που δεν έχει το ελάχιστο αξιοπρέπειας να εξαφανιστεί από την πολιτική σκηνή. Ελπίζω να αποτελεί η απόφασή της μια καλή αρχή και για άλλες παρόμοιες κινήσεις.
skeletor 1.6.2019 | 21:59
Με τέτοια μυαλά στις τάξεις τους, δεν είναι να απορείς που έχασαν με 9,5%.
avatar
σκύλος 1.6.2019 | 22:39
είναι ο άνθρωπος που, ως υπουργός Οικονομικών, υπέγραψε την υπαγωγή των ομολόγων της χώρας στο αγγλικό δίκαιο και την απαγόρευση της μετατροπής του εξωτερικού χρέους σε εθνικό νόμισμα, με αποτέλεσμα να υποθηκευθεί η χώρα για πάντα. Πηγή: www.lifo.gr

και γω που νόμιζα ότι οι ψεκασμένες αρλούμπες βαρουφακοχαικάληδων λέγονται πλέον χαμηλόφωνα ακόμα και στα καφενεία...
skeletor 1.6.2019 | 18:18
Περιττό να πούμε ότι αυτό είναι η χαριστική βολή για ΣΥΡΙΖΑ. Άνετη αυτοδυναμία ΝΔ. Στη θέση κάποιων στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ, θα έψαχνα ήδη για άσυλο.
Ο Νοών... νοείτω 1.6.2019 | 20:26
Ειλικρινά ρε συ skeletor (γιατί σε αντιλαμβάνομαι πολύ ενθουσιασμένο - μπορεί να κάνω και λάθος), πιστεύεις δηλαδή πως η Ν.Δ. θα κυβερνήσει;;;...

Αν δεν υπάρξουν εκπλήξεις στις εθνικές εκλογές και βγει η Ν.Δ. αυτοδύναμη, την τετραετία (με όλο αυτόν τον τερατώδη, νεοφυλελεύθερο οργασμό που βρίσκονται - και τους φαίνεται...), δεν θα την βγάλουν.
Δύο, δυόμιση χρονάκια τους βλέπω να αντέχουν - και πολλά τους είναι...!
avatar
σκύλος 1.6.2019 | 23:02
Δύο, δυόμιση χρονάκια τους βλέπω να αντέχουν - και πολλά τους είναι...! Πηγή: www.lifo.gr

Άντε να κατέβει και κανένας σε καμια πορεία γιατί 4 χρόνια με τη συγκυβέρνηση τσίπρα-καμμενου σκουριάσατε εσείς οι ''αυτόνομοι΄΄...
Ο Νοών... νοείτω 1.6.2019 | 20:19
Συμφωνούμε ότι ο Βενιζέλος είναι ένας εύστροφος άνθρωπος και πολιτικός.
Δεν αρκεί όμως μόνο αυτό. Το θέμα είναι το πως κάποιος χρησιμοποιεί την ευστροφία του, αρνητικά ή θετικά;
Ο Βενιζέλος, όπως αποδείχτηκε επί της κοινής διακυβέρνησης Σαμαρά και όχι μόνο, την χρησιμοποίησε ιδιαίτερα αρνητικά και καταστροφικά για την κοινωνία.
Εκτός αυτού, οι απόψεις για το άτομο του, εντός του πολιτικού κόσμου, δεν είναι οι θετικότερες...
avatar
σκύλος 1.6.2019 | 22:52
Ο Βενιζέλος, όπως αποδείχτηκε επί της κοινής διακυβέρνησης Σαμαρά και όχι μόνο, την χρησιμοποίησε ιδιαίτερα αρνητικά και καταστροφικά για την κοινωνία. Πηγή: www.lifo.gr

Εεεε ναι είναι γνωστόν τοις πάσι, ότι μετά τους Σαμαροβενιζέλους, με τον συριζα ήρθε η ελπίδα στη κοινωνία!

Καλά δε, πριν με το Γιωργάκη, ήταν φανταστική η πρότασή του για δημοψήφισμα στους Μέρκελ & Σαρκοζί.

Σαρώσαμε...

Όταν συγκρίνουμε, πρέπει να αναφερόμαστε έναντι ποιου.

Δηλαδή καλό το Α σε σχέση με το Β.

Όλες οι άλλες οι συγκρίσεις είναι αφηρημένη τέχνη τύπου Σεφερλή:

πχ. Καλό εε; - Κακό εεε;
Ο Νοών... νοείτω 2.6.2019 | 11:46
@σκύλος 1.6.2019 | 22:52

Σκύλος, πρέπει να αρχίσεις, σιγά-σιγά να κατανοείς κάποια πράγματα (αν μπορείς...) και να σταματήσεις να κρίνεις κοντόφθαλμα και εμμονικά. Κι επειδή απευθύνεσαι σε εμένα, δεν έκανα καμία σύγκριση. Εσύ είσαι αυτός που από μόνος σου μπήκες σε... Σεφερλίδικες, εξαιρετικά βλακώδες συγκρίνεις, χωρίς να καταφέρνεις να αποδείξεις τίποτα χρήσιμο, παρά μόνο να παρουσιάζεις ένα παιδαριώδες σκεπτικό με σύγκριση λαθών με άλλα λάθη, βάσει του οποίου (σκεπτικού), το λιγότερο ή μικρότερο λάθος μετατρέπεται σε «λύση».

Τον Βενιζέλο τον κρίνω βάσει των αποτελεσμάτων των δικών του πολιτικών πράξεων (όπως και τον καθένα), με πολλά και σημαντικά λάθη, όπως πρακτικά αποδείχτηκε, τα οποία όξυναν ακόμη περισσότερο την ήδη κοινωνικοοικονομική και πολιτική κρίση.

Αυτή τη στιγμή δεν θεωρώ κανέναν άξιο και ικανό να κυβερνήσει, πόσο δε ανθρώπους, ακριβώς τους ίδιους ανθρώπους, (βλέπε Ν.Δ, ΚΙΝΑΛ, ΣΥΡΙΖΑ κ.α.), οι οποίοι να καταφέρουν να εξομαλύνουν την κατάσταση στην χώρα μας. Πρώτον γιατί ως πολιτικές οντότητες είναι εξαιρετικά ανεπαρκείς, σε κάθε επίπεδο και δεύτερον γιατί η γενικότερη, αρνητική δυναμική στην Ευρώπη, πολιτικά, κοινωνικά και οικονομικά έτσι όπως έχει διαμορφωθεί, έχει εγκλωβίσει και συνεχίζει να μπλοκάρει (ίσως όχι τυχαία...), σχεδόν αυτοματισμένα, κάθε διεξοδική λύση η οποία νομοτελειακά συγκρούεται με το ευρωπαϊκό, πολιτικοοικονομικό κατεστημένο σύστημα, το οποίο έχει καταστεί ιδιαίτερα όξινο και επικίνδυνο για τις ευρωπαϊκές κοινωνίες, τις οποίες, όλο και περισσότερο, οδηγεί στο τέλμα. Αποτέλεσμα η άνοδος της ακροδεξιάς σε μία -κατά τ΄άλλα- δημοκρατική Ευρώπη (που μόνο αυτό δεν είναι, όπως αποδεικνύεται). Ένα πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η απόφαση (αναφαίρετο, δημοκρατικό δικαίωμα τους!!), της Μεγάλης Βρετανίας να αποχωρήσει ολοκληρωτικά από την ομοσπονδία της Ευρωπαϊκής Ένωσης, στην οποία παρουσιάζονται συνεχή εμπόδια και ξεκάθαρα εκβιαστικά διλλήματα, με αποχώρηση υπό δεσμευτικούς όρους (από που και ως που;;...), από την πλευρά της Ευρωπαϊκής Ενώσεως, που μόνο στη δημοκρατία δεν παραπέμπει όλη αυτή κατάσταση, με ένα παράλογο σκεπτικό, «εάν δεν είστε μαζί μας, τότε είστε εχθροί μας», κλπ, κλπ...!

Όσο αφορά τους χαρακτηρισμούς και επειδή δεν έχεις την παραμικρή ιδέα, ούτε κατά προσέγγιση σε ποιόν απευθύνεσαι, να είσαι πιο προσεκτικός στους παιδαριώδεις χαρακτηρισμούς σου. Τέλος, τις πορείες διαμαρτυρίας, ειδικά κάθε λίγο και λιγάκι για... ψήλου πήδημα, τις θεωρώ, ως τρόπο διαμαρτυρίας, κάτι εντελώς ξεπερασμένο και παρωχημένο, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων και καταστάσεων στις οποίες μπορούν να αποδώσουν, συνδυαστικά πάντα με πρακτικούς τρόπους αντίδρασης και αντιμετώπισης των εκάστοτε ζητημάτων, εννοείται, εντός ενός δημοκρατικού, νομικού πλαισίου που δίνει ξεκάθαρα της δυνατότητες ρεαλιστικών, διεξοδικών λύσεων. Να σημειωθεί πως αν και εφόσον οι λύσεις δεν επέλθουν έχοντας εξαντλήσει κάθε νόμιμο μέσο (άρα δεν υφίσταται δημοκρατία...), τότε ναι η κάθε κοινωνική έκρηξη είναι ένα φυσικό επόμενο, όπως τόσες φορές έχει αποδείξει η ιστορία, νεότερη και σύγχρονη.

Υ.Γ.: Στην γενικευμένη σύγκριση που έκανες, πως μεταξύ Βενιζέλου και Καμίνη, ότι ο Βενιζέλος είναι ευφυέστερος (αλήθεια, από που προκύπτει αυτό;;;), να σημειωθεί πως και ο Καμίνης (καθηγητής του Συνταγματικού Δικαίου στη Νομική σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών), είναι ένας άνθρωπος ευφυής. Να σημειωθεί πως στην θητεία του στον "Συνήγορο του Πολίτη", έναν από τους κορυφαίους δημοκρατικούς θεσμούς της χώρας μας, ως επικεφαλής, από την ίδρυσή του το 1998 έως το 2010 που παραιτήθηκε της θέσεως του, ήταν πολύ αποτελεσματικός, παρουσιάζοντας ιδιαίτερο έργο. Από εκεί και πέρα όπου αλλού τοποθετήθηκε, ειδικά επί της εκλογής του ως δήμαρχος Αθηναίων, ήταν το εντελώς αντίθετό...
Και επαναλαμβάνω, το ζήτημα δεν είναι αποκλειστικά και μόνο η ευφυΐα αλλά και πως αυτή χρησιμοποιείται. Πολλές φορές ένα πρακτικό μυαλό είναι αποτελεσματικότερο τους ευφυούς ή του ιδιαίτερα ευφυούς, το οποίο, πολλές φορές, είναι και χαώδες.

Υ.Γ.2: Με την Ν.Δ. κάτσε και θα δεις τι μας έρχεται... ...θα φάμε μεγάλη... ήττα!... (Ελπίζω να διαψευστώ).
avatar
σκύλος 2.6.2019 | 13:17
Τρικυμία εν κρανίω...
Βαγγέλης 1.6.2019 | 16:58
Συνήθως καταχεριάζω τον Θεοδωράκη, αλλά τώρα ήρθε η ώρα της Γεννηματά. Το ΚΙΝΑΛ υπό την ηγεσία της έγινε ένα ΚΚΕ του κέντρου. Το "ούτε με τους μεν, ούτε με τους δε" δεν είναι πολιτική θέση, δεν ενδιαφέρει τον ψηφοφόρο. Κάποτε το ΠΑΣΟΚ είχε κάνει την έκπληξη, το 1996 ήταν. Η έκπληξη αυτή τη φορά έγινε από άλλο κόμμα, το οποίο δικαίως θα σαρώσει στις εκλογές. Η αποχώρηση Βενιζέλου απελευθερώνει κάποιους από μας στο να στηρίξουμε αυτή την υπέρβαση, έστω κι αν δεν έγινε δυστυχώς από τον χώρο μας.
avatar
Άρης Κωνσταντινίδης 1.6.2019 | 16:59
Το ΚινΑλ χάθηκε οριστικά στο βαθύ ΠΑΣΟΚ. Κρίμα γιατί έρχονται κρίσιμες εκλογές και βλέπω το κομμα να δυσκολεύεται να μπει στη βουλή.
VASILY ZAITSEV 1.6.2019 | 18:29
Στην αρχή αντιπρόεδρος στη ΝΔ για ένα διάστημα προσαρμογής και μετά αρχηγός!
asmilon 1.6.2019 | 19:42
Θεωρω τον τιτλο παραπλανητικο - η οργη προφανως δεν ειναι στο γεγονος οτι ο Καμινης πηγε επικεφαλης του επικρατειας, αλλα οτι τον εβαλε στην τελευταια και προφανως μη εκλογιμη θεση.
Libretarian 1.6.2019 | 21:23
Εαν μπει ο Βενιζελος στο επικρατειας της ΝΔ ο Κυριακος θα εχει κανει την ανατροπή της δεκαετιας και παει καλπαζοντας για 38%+
avatar
leonlm 2.6.2019 | 01:45
Φτασαμε στο σημειο ο Βενιζελος να θεωρειται πολιτικο κεφαλαιο της χωρας.Ποιος...εκεινος που χτυπουσε το χερι στο τραπεζι,κουνουσε το δαχτυλο στους πολιτες,ετρεχε νυχτα στο Ζαππειο μετα απο ηττες πριονιζοντας καρεκλες και...βεβαιως...εμπνευστηκε τον απαραιτητο ΕΝΦΙΑ.

ειλικρινα δεν ξερω αν αξιζουμε να βγουμε πο την κριση.Με τετοια μνημη αμεσα θα ξαναχρεωκοπησουμε