O Πολάκης ξεσπά κατά της Κεραμέως: Είστε Βαλκάνια, ορθόδοξη, ταλιμπανική ακροδεξιά
Πολιτική

O Πολάκης ξεσπά κατά της Κεραμέως: Είστε Βαλκάνια, ορθόδοξη, ταλιμπανική ακροδεξιά

Ευθεία επίθεση Πολάκη κατά Κεραμέως για την Ιστορία

Επίθεση στην Yπουργό Παιδείας Νίκη Κεραμέως εξαπέλυσε ο Παύλος Πολάκης, σχετικά με τις αλλαγές που δρομολογούνται στην Παιδεία και στο μάθημα της Ιστορίας.

 

Ο πρώην αναπληρωτής υπουργός Υγείας κατηγορεί την Νίκη Κεραμέως ότι δεν θέλει να αναπτύξει την ταξική συνείδηση στα παιδιά, και ότι θέλει να επιστρέψει η Παιδεία στην εποχή της Διάπλασης των Παίδων.

 

Την χαρακτηρίζει μάλιστα: «μίξη βαλκάνιας ορθόδοξης ταλιμπανικής Ακροδεξιάς με το νεοφιλευθερισμό της Θάτσερ».

 

Σημειώνεται πως ο Παύλος Πολάκης σχολιάζει τη δήλωση της Υπουργού πως στόχος της είναι η σχολική ιστορία «να πάψει να είναι κοινωνικού χαρακτήρα» αλλά «να αναπτύσσει την εθνική συνείδηση». 

 

 

Η ανάρτηση του Παύλου Πολάκη


-ΟΧΙ κυρία Κεραμεως!! Δεν σας νοιάζει τόσο η ανάπτυξη "εθνικής συνείδησης" μεσα απο το μάθημα της ιστορίας ,αλλα η ΜΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ταξικής συνείδησης στα παιδιά των φτωχότερων λαϊκών στρωμάτων !!!-ΟΧΙ κυρία Κεραμεως .Δεν είστε φιλελεύθερη αστός πολιτικός .Ειστε μίξη βαλκανιας ορθόδοξης ταλιμπανικης Ακροδεξιάς με το νεοφιλευθερισμο της Θάτσερ!!!Ο κρότος θα ειναι μεγάλος.... γιατι επιστροφή στην εποχή της "διάπλασης των Παιδων" ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ!!!

 

Πολιτική

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

ΣΥΡΙΖΑ για ανακοίνωση Υπ. Προστασίας: Στα όρια της αθλιότητας το θράσος του Χρυσοχοΐδη

Πολιτική ΣΥΡΙΖΑ για ανακοίνωση Υπ. Προστασίας: Στα όρια της αθλιότητας το θράσος του Χρυσοχοΐδη

8.12.2019
Κριτική από Γερουλάνο για στολισμό στη Β. Σοφίας: «Χάλασε κάτι που ήταν καλό»

Πολιτική Κριτική από Γερουλάνο για στολισμό στη Β. Σοφίας: «Χάλασε κάτι που ήταν καλό»

8.12.2019
Ο Νίκος Δένδιας στις Βρυξέλλες για το Συμβούλιο Εξωτερικών Υποθέσεων - Τι θα συζητηθεί

Πολιτική Ο Νίκος Δένδιας στις Βρυξέλλες για το Συμβούλιο Εξωτερικών Υποθέσεων - Τι θα συζητηθεί

8.12.2019
Απάντηση Βορίδη στην επιστολή διαμαρτυρίας του Tommy Lee  για τα γαϊδουράκια της Σαντορίνης

Πολιτική Απάντηση Βορίδη στην επιστολή διαμαρτυρίας του Tommy Lee για τα γαϊδουράκια της Σαντορίνης

8.12.2019
ΥΠΕΞ: Η προσπάθεια της Τουρκίας να διαστρεβλώσει την Ιστορία προκαλεί θλίψη

Πολιτική ΥΠΕΞ: Η προσπάθεια της Τουρκίας να διαστρεβλώσει την Ιστορία προκαλεί θλίψη

8.12.2019
Παναγιωτόπουλος: Η Τουρκία μας είπε «να μη χτυπάμε πολύ τα χέρια στο τραπέζι»

Πολιτική Παναγιωτόπουλος: Η Τουρκία μας είπε «να μη χτυπάμε πολύ τα χέρια στο τραπέζι»

8.12.2019
Η απάντηση Μπακογιάννη για τον χριστουγεννιάτικο φωτισμό στην Αθήνα

Πολιτική Η απάντηση Μπακογιάννη για τον χριστουγεννιάτικο φωτισμό στην Αθήνα

8.12.2019
Δένδιας: Η Τρίπολη εκβιάστηκε για να υπογράψει τη συμφωνία με την Τουρκία

Πολιτική Δένδιας: Η Τρίπολη εκβιάστηκε για να υπογράψει τη συμφωνία με την Τουρκία

8.12.2019
Σχοινάς: Η Ελλάδα είναι η Ρεάλ των Βαλκανίων

Πολιτική Σχοινάς: Η Ελλάδα είναι η Ρεάλ των Βαλκανίων

8.12.2019
Κεραμέως: Τα παιδιά θα διδάσκονται εθελοντισμό, σεξουαλική αγωγή & επιχειρηματικότητα στα σχολεία

Πολιτική Κεραμέως: Τα παιδιά θα διδάσκονται εθελοντισμό, σεξουαλική αγωγή & επιχειρηματικότητα στα σχολεία

8.12.2019
18 Σχόλια
12
Κατερίνα Καρέτα 6.9.2019 | 15:26
λολ «μίξη βαλκάνιας ορθόδοξης ταλιμπανικής Ακροδεξιάς με το νεοφιλευθερισμό της Θάτσερ». Κάπως εύστοχο .
avatar
foodinspector 6.9.2019 | 21:04
Αποδεικνύεται ότι όταν ο Πολάκης δεν τραμπουκίζει άσκοπα (να τους θάψει 3 μέτρα κάτω από τη γη") και δεν παρασύρεται από το θυμικό ενός αψύ κρητικού (δήλωση για Κυμπουρόπουλο) έχει κάτι ουσιαστικό να πει: Απάντησε πολύ σωστά στη δυσανεξία του κοινωνικού στοιχείου της ιστορικής εξέλιξης από όσους, όπως η υπουργός παιδείας, γεννήθηκαν με ένα χρυσό κουτάλι στο στόμα. Θα πρέπει βέβαια να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια για να διατηρήσει το επίπεδο, δεν είναι εύκολο
avatar
σκύλος 7.9.2019 | 15:33
η υπουργός παιδείας, γεννήθηκαν με ένα χρυσό κουτάλι στο στόμα. Πηγή: www.lifo.gr

ενώ εσύ γεννήθηκες με κανονικό κουτάλι στο στόμα;

τι διαβάζουμε ρεεε;
Ashton Heston III 7.9.2019 | 19:06
Σπουδαίο επίπεδο, όντως. Πολύ ουσιαστικές παρατηρήσεις. Κρίμα, τον είχαμε παρεξηγήσει.
Ashton Heston III 7.9.2019 | 19:28
«Μητσοθατσερισμό», έτσι αποκαλούσε το ορίτζιναλ αυριανικό Πασόκ της εφηβείας του Πολάκη την ιδεολογία της πρώτης κυβέρνησης Μητσοτάκη. Τα ίδια «εύστοχα» λένε και οι δευτεροκλασάτοι κληρονόμοι τους (δευτεροκλασάτοι αυριανιστές...).

Αντί για Γιαννόπουλο και Κουτσόγιωργα έχουμε Πολάκη. Και αντί για Τηλέμαχο Χυτήρη έχουμε Ζουράρη (ως «διανόηση» του Κινήματος...).

Πολύ απογοητευτική η τοποθέτηση της Κεραμέως στο συγκεκριμένο θέμα πάντως.
avatar
σκύλος 6.9.2019 | 15:40
O Πολάκης ξεσπά κατά της Κεραμέως: Είστε Βαλκάνια, ορθόδοξη, ταλιμπανική ακροδεξιά Πηγή: www.lifo.gr

Είμαστε όλοι ακροδεξιοί, φασίστες, χουντικοί και τρώμε και παιδάκια.
sn07 6.9.2019 | 16:12
Τα επιχειρήματα είναι μεταξύ ανθρώπων. Στον πίνακα αξίζει μόνο το:

Ουστ τομάρι Που τολμάς και μιλάς. Ντροπή για την Κρήτη. Απέδειξαν πολλοί πως ψηφίζουν όπως οδηγούν. Σα να μην πω..
Haifischnet 6.9.2019 | 16:28
Γιατί πρέπει η Ιστορία ως μάθημα είτε να αναπτύσσει εθνική είτε ταξική συνείδηση;

Πόσες ταχύτητες μπορεί να έχει ένα μάθημα;

Σ' αυτήν την χώρα, η διδασκαλία του συγκεκριμένου μαθήματος, είτε με τον έναν είτε με τον άλλον είτε με τον τρίτο τρόπο έχει αποτύχει ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ. Χρειάζεται μία ριζική αναθεώρηση του τρόπου διδασκαλίας για να πετύχει. Κι αυτό όχι αποστηθίζοντας. Η Ιστορία είναι κουβεντιαστό μάθημα, δεν είναι ούτε θεώρημα ούτε τύπος για να την μαθαίνεις απ' έξω.

Γούστο έχει κι ο Πολάκης που κόπτεται για τα λαϊκά στρώματα και την φτωχολογιά! Κανονικά πρέπει να σηκωθεί η φτωχολογιά και να τον βαράει.
fstunco 6.9.2019 | 16:33
Ποιος ειναι ο κυριος? κατι μου θυμιζει, αλλα ... δεν!
ms12 6.9.2019 | 17:39
Ο πληθυντικος πληθυντικός ομως, κυριος....
Μπράβο Κρήτη
avatar
MisspentYouth 6.9.2019 | 19:06
Εμένα πάντως, αν με έβριζε ο πολάκης και το συνάφι του, θα αισθανόμουνα πολύ περήφανη, γιατί θα σήμαινε ότι κάτι σωστό κάνω...
avatar
Απλά Μαθηματικά 6.9.2019 | 20:03
Ναι τα λέει χαριτωμένα το χρυσό μου.
Σήμερα βρήκε και το απαλλακτικό βούλευμα για τους υποτιθέμενους διορισμούς στο ΚΕΕΛΠΝΟ, τον βλέπω για φυλακές Μαλανδρίνου σύντομα.
avatar
ΕΛΠΟ 6.9.2019 | 20:16
O Πολάκης ξεσπά κατά της Κεραμέως: Είστε Βαλκάνια, ορθόδοξη, ταλιμπανική ακροδεξιά Πηγή: www.lifo.gr

Θέλει να μας πει ότι ο ίδιος είναι Παγκόσμιος, άθεος, σταλινικός ακροαριστερός.

Καμία έκπληξη, όταν πρόκειται για τον Πολάκη και την πτέρυγα που εκπροσωπεί, "'η εσείς ή εμείς" δηλαδή. Να γυρίσουμε στις εποχές των ακραίων πολιτικών παθών.

Δυστυχώς για αυτόν, στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πια - και δεν θέλουμε να ξαναϋπάρξουν ποτέ - "Αη-Στράτηδες", αλλά ούτε και "Σιβηρίες".

Μακάρι στις επόμενες εκλογές, όσοι τον ψήφισαν να ξανασκεφτούν σε ποια χώρα θέλουν να ζήσουν τα παιδιά τους.
Mακεδόνας 6.9.2019 | 22:12
Η Ιστορία ως μάθημα έχει δύο βασικούς στόχους:
-την καλλιέργεια της ιστορικής σκέψης
-και την καλλιέργεια της εθνικής συνείδησης

Συμβαίνει όμως τα περισσότερα βιβλία Ιστορίας να προβάλλουν ιστορικά στερεότυπα και προκαταλήψεις απέναντι στους άλλους λαούς. Αν το Υπουργείο Παιδείας λοιπόν καταφέρει να εξαλείψει αυτά τα στερεότυπα με τη συγγραφή νέων βιβλίων και την αντικειμενική παρουσίαση των ιστορικών γεγονότων, η υγιής ανάπτυξη της εθνικής συνείδησης είναι απαραίτητη για κάθε έθνος.

*Η ταξική συνείδηση μίστερ Πολάκη έχει μάλλον περισσότερη σχέση με το μάθημα της Κοινωνιολογίας.
avatar
Ηροστρατος 6.9.2019 | 23:47
Κι απο ποτε η "ιστορικη σκεψη" εχει σχεση με την "εθνικη συνειδηση";;!!!
Οπως ειπε και ο Hobsbaum, ο πιο σπουδαιος μοντερνος ιστορικος:
"Getting its history wrong is part of being a nation"!
Mακεδόνας 7.9.2019 | 03:25
Δεν συσχέτισα την ιστορική σκέψη με την εθνική συνείδηση. Έγραψα μόνο τους στόχους της Ιστορίας στην εκπαίδευση με βάση το αναλυτικό πρόγραμμα. Οι στόχοι είναι φυσικό να διαφέρουν μεταξύ τους.

Ο Hobsbaum επίσης στο βιβλίο του "Έθνη και εθνικισμός" τάσσεται κατά της καλλιέργειας της εθνικής συνείδησης για τους λόγους που έγραψα παραπάνω (στερεότυπα, προκαταλήψεις, ο καλός εαυτός μας και οι κακοί άλλοι). Δεν θεωρεί την εθνική συνείδηση γενικότερα ως επιβλαβή για ένα έθνος εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι...
12