O Πολάκης ξεσπά κατά της Κεραμέως: Είστε Βαλκάνια, ορθόδοξη, ταλιμπανική ακροδεξιά
Πολιτική

O Πολάκης ξεσπά κατά της Κεραμέως: Είστε Βαλκάνια, ορθόδοξη, ταλιμπανική ακροδεξιά

Ευθεία επίθεση Πολάκη κατά Κεραμέως για την Ιστορία

Επίθεση στην Yπουργό Παιδείας Νίκη Κεραμέως εξαπέλυσε ο Παύλος Πολάκης, σχετικά με τις αλλαγές που δρομολογούνται στην Παιδεία και στο μάθημα της Ιστορίας.

 

Ο πρώην αναπληρωτής υπουργός Υγείας κατηγορεί την Νίκη Κεραμέως ότι δεν θέλει να αναπτύξει την ταξική συνείδηση στα παιδιά, και ότι θέλει να επιστρέψει η Παιδεία στην εποχή της Διάπλασης των Παίδων.

 

Την χαρακτηρίζει μάλιστα: «μίξη βαλκάνιας ορθόδοξης ταλιμπανικής Ακροδεξιάς με το νεοφιλευθερισμό της Θάτσερ».

 

Σημειώνεται πως ο Παύλος Πολάκης σχολιάζει τη δήλωση της Υπουργού πως στόχος της είναι η σχολική ιστορία «να πάψει να είναι κοινωνικού χαρακτήρα» αλλά «να αναπτύσσει την εθνική συνείδηση». 

 

 

Η ανάρτηση του Παύλου Πολάκη


-ΟΧΙ κυρία Κεραμεως!! Δεν σας νοιάζει τόσο η ανάπτυξη "εθνικής συνείδησης" μεσα απο το μάθημα της ιστορίας ,αλλα η ΜΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ταξικής συνείδησης στα παιδιά των φτωχότερων λαϊκών στρωμάτων !!!-ΟΧΙ κυρία Κεραμεως .Δεν είστε φιλελεύθερη αστός πολιτικός .Ειστε μίξη βαλκανιας ορθόδοξης ταλιμπανικης Ακροδεξιάς με το νεοφιλευθερισμο της Θάτσερ!!!Ο κρότος θα ειναι μεγάλος.... γιατι επιστροφή στην εποχή της "διάπλασης των Παιδων" ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ!!!

 

 

Ακολουθήστε το LiFO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

 

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο LiFO.gr

Πολιτική

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Βουλή: Το ανέκδοτο Τσίπρα με τις 3 επιστολές στον νέο πρωθυπουργό και η απάντηση Μητσοτάκη για το ρούτερ

Πολιτική Βουλή: Το ανέκδοτο Τσίπρα με τις 3 επιστολές στον νέο πρωθυπουργό και η απάντηση Μητσοτάκη για το ρούτερ

25.11.2020
Μητσοτάκης: Διπλασιάζεται το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα για 500.000 δικαιούχους

Πολιτική Μητσοτάκης: Διπλασιάζεται το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα για 500.000 δικαιούχους

25.11.2020
Γεωργιάδης: Κλιμακωτό άνοιγμα καταστημάτων - Με μάσκα παντού

Πολιτική Γεωργιάδης: Κλιμακωτό άνοιγμα καταστημάτων - Με μάσκα παντού

25.11.2020
Κορωνοϊός: Οι 21 γιατροί - βουλευτές που προσφέρονται να ενταχθούν στο ΕΣΥ

Πολιτική Κορωνοϊός: Οι 21 γιατροί - βουλευτές που προσφέρονται να ενταχθούν στο ΕΣΥ

25.11.2020
Ευρωκοινοβούλιο: Έδωσαν τον λόγο στον Λαγό - Αντιδράσεις από Έλληνες ευρωβουλευτές

Πολιτική Ευρωκοινοβούλιο: Έδωσαν τον λόγο στον Λαγό - Αντιδράσεις από Έλληνες ευρωβουλευτές

24.11.2020
Στη Βουλή το νέο χωροταξικό ν/σ: Περιορίζεται η άναρχη δόμηση - Εκσυγχρονισμός των χρήσεων γης

Πολιτική Στη Βουλή το νέο χωροταξικό ν/σ: Περιορίζεται η άναρχη δόμηση - Εκσυγχρονισμός των χρήσεων γης

24.11.2020
Βουλή: Οι γιατροί - βουλευτές που προσφέρονται στη μάχη κατά της covid 19

Πολιτική Βουλή: Οι γιατροί - βουλευτές που προσφέρονται στη μάχη κατά της covid 19

24.11.2020
Γεραπετρίτης: Αν είχαμε 5.000 ΜΕΘ αυτό θα σήμαινε πολύ περισσότερους νεκρούς- ΣΥΡΙΖΑ: Καμία λογική

Πολιτική Γεραπετρίτης: Αν είχαμε 5.000 ΜΕΘ αυτό θα σήμαινε πολύ περισσότερους νεκρούς- ΣΥΡΙΖΑ: Καμία λογική

24.11.2020
Τσαβούσογλου: «Η ΕΕ να αναγνωρίσει τα λάθη της» - Άνοιγμα σε Μπάιντεν

Πολιτική Τσαβούσογλου: «Η ΕΕ να αναγνωρίσει τα λάθη της» - Άνοιγμα σε Μπάιντεν

24.11.2020
«Κακόγουστη φάρσα»- Αντιδράσεις από ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΜέΡΑ25 για την προκαταρκτική έρευνα για το Πολυτεχνείο

Πολιτική «Κακόγουστη φάρσα»- Αντιδράσεις από ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΜέΡΑ25 για την προκαταρκτική έρευνα για το Πολυτεχνείο

23.11.2020
18 Σχόλια
Κατερίνα Καρέτα 6.9.2019 | 15:26
λολ «μίξη βαλκάνιας ορθόδοξης ταλιμπανικής Ακροδεξιάς με το νεοφιλευθερισμό της Θάτσερ». Κάπως εύστοχο .
avatar
foodinspector 6.9.2019 | 21:04
Αποδεικνύεται ότι όταν ο Πολάκης δεν τραμπουκίζει άσκοπα (να τους θάψει 3 μέτρα κάτω από τη γη") και δεν παρασύρεται από το θυμικό ενός αψύ κρητικού (δήλωση για Κυμπουρόπουλο) έχει κάτι ουσιαστικό να πει: Απάντησε πολύ σωστά στη δυσανεξία του κοινωνικού στοιχείου της ιστορικής εξέλιξης από όσους, όπως η υπουργός παιδείας, γεννήθηκαν με ένα χρυσό κουτάλι στο στόμα. Θα πρέπει βέβαια να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια για να διατηρήσει το επίπεδο, δεν είναι εύκολο
avatar
σκύλος 7.9.2019 | 15:33
η υπουργός παιδείας, γεννήθηκαν με ένα χρυσό κουτάλι στο στόμα. Πηγή: www.lifo.gr

ενώ εσύ γεννήθηκες με κανονικό κουτάλι στο στόμα;

τι διαβάζουμε ρεεε;
Ashton Heston III 7.9.2019 | 19:06
Σπουδαίο επίπεδο, όντως. Πολύ ουσιαστικές παρατηρήσεις. Κρίμα, τον είχαμε παρεξηγήσει.
Ashton Heston III 7.9.2019 | 19:28
«Μητσοθατσερισμό», έτσι αποκαλούσε το ορίτζιναλ αυριανικό Πασόκ της εφηβείας του Πολάκη την ιδεολογία της πρώτης κυβέρνησης Μητσοτάκη. Τα ίδια «εύστοχα» λένε και οι δευτεροκλασάτοι κληρονόμοι τους (δευτεροκλασάτοι αυριανιστές...).

Αντί για Γιαννόπουλο και Κουτσόγιωργα έχουμε Πολάκη. Και αντί για Τηλέμαχο Χυτήρη έχουμε Ζουράρη (ως «διανόηση» του Κινήματος...).

Πολύ απογοητευτική η τοποθέτηση της Κεραμέως στο συγκεκριμένο θέμα πάντως.
avatar
σκύλος 6.9.2019 | 15:40
O Πολάκης ξεσπά κατά της Κεραμέως: Είστε Βαλκάνια, ορθόδοξη, ταλιμπανική ακροδεξιά Πηγή: www.lifo.gr

Είμαστε όλοι ακροδεξιοί, φασίστες, χουντικοί και τρώμε και παιδάκια.
sn07 6.9.2019 | 16:12
Τα επιχειρήματα είναι μεταξύ ανθρώπων. Στον πίνακα αξίζει μόνο το:

Ουστ τομάρι Που τολμάς και μιλάς. Ντροπή για την Κρήτη. Απέδειξαν πολλοί πως ψηφίζουν όπως οδηγούν. Σα να μην πω..
Haifischnet 6.9.2019 | 16:28
Γιατί πρέπει η Ιστορία ως μάθημα είτε να αναπτύσσει εθνική είτε ταξική συνείδηση;

Πόσες ταχύτητες μπορεί να έχει ένα μάθημα;

Σ' αυτήν την χώρα, η διδασκαλία του συγκεκριμένου μαθήματος, είτε με τον έναν είτε με τον άλλον είτε με τον τρίτο τρόπο έχει αποτύχει ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ. Χρειάζεται μία ριζική αναθεώρηση του τρόπου διδασκαλίας για να πετύχει. Κι αυτό όχι αποστηθίζοντας. Η Ιστορία είναι κουβεντιαστό μάθημα, δεν είναι ούτε θεώρημα ούτε τύπος για να την μαθαίνεις απ' έξω.

Γούστο έχει κι ο Πολάκης που κόπτεται για τα λαϊκά στρώματα και την φτωχολογιά! Κανονικά πρέπει να σηκωθεί η φτωχολογιά και να τον βαράει.
fstunco 6.9.2019 | 16:33
Ποιος ειναι ο κυριος? κατι μου θυμιζει, αλλα ... δεν!
ms12 6.9.2019 | 17:39
Ο πληθυντικος πληθυντικός ομως, κυριος....
Μπράβο Κρήτη
avatar
MisspentYouth 6.9.2019 | 19:06
Εμένα πάντως, αν με έβριζε ο πολάκης και το συνάφι του, θα αισθανόμουνα πολύ περήφανη, γιατί θα σήμαινε ότι κάτι σωστό κάνω...
avatar
Απλά Μαθηματικά 6.9.2019 | 20:03
Ναι τα λέει χαριτωμένα το χρυσό μου.
Σήμερα βρήκε και το απαλλακτικό βούλευμα για τους υποτιθέμενους διορισμούς στο ΚΕΕΛΠΝΟ, τον βλέπω για φυλακές Μαλανδρίνου σύντομα.
avatar
ΕΛΠΟ 6.9.2019 | 20:16
O Πολάκης ξεσπά κατά της Κεραμέως: Είστε Βαλκάνια, ορθόδοξη, ταλιμπανική ακροδεξιά Πηγή: www.lifo.gr

Θέλει να μας πει ότι ο ίδιος είναι Παγκόσμιος, άθεος, σταλινικός ακροαριστερός.

Καμία έκπληξη, όταν πρόκειται για τον Πολάκη και την πτέρυγα που εκπροσωπεί, "'η εσείς ή εμείς" δηλαδή. Να γυρίσουμε στις εποχές των ακραίων πολιτικών παθών.

Δυστυχώς για αυτόν, στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πια - και δεν θέλουμε να ξαναϋπάρξουν ποτέ - "Αη-Στράτηδες", αλλά ούτε και "Σιβηρίες".

Μακάρι στις επόμενες εκλογές, όσοι τον ψήφισαν να ξανασκεφτούν σε ποια χώρα θέλουν να ζήσουν τα παιδιά τους.
avatar
Ανώνυμος/η 6.9.2019 | 22:12
Η Ιστορία ως μάθημα έχει δύο βασικούς στόχους:
-την καλλιέργεια της ιστορικής σκέψης
-και την καλλιέργεια της εθνικής συνείδησης

Συμβαίνει όμως τα περισσότερα βιβλία Ιστορίας να προβάλλουν ιστορικά στερεότυπα και προκαταλήψεις απέναντι στους άλλους λαούς. Αν το Υπουργείο Παιδείας λοιπόν καταφέρει να εξαλείψει αυτά τα στερεότυπα με τη συγγραφή νέων βιβλίων και την αντικειμενική παρουσίαση των ιστορικών γεγονότων, η υγιής ανάπτυξη της εθνικής συνείδησης είναι απαραίτητη για κάθε έθνος.

*Η ταξική συνείδηση μίστερ Πολάκη έχει μάλλον περισσότερη σχέση με το μάθημα της Κοινωνιολογίας.
avatar
Ηροστρατος 6.9.2019 | 23:47
Κι απο ποτε η "ιστορικη σκεψη" εχει σχεση με την "εθνικη συνειδηση";;!!!
Οπως ειπε και ο Hobsbaum, ο πιο σπουδαιος μοντερνος ιστορικος:
"Getting its history wrong is part of being a nation"!
avatar
Ανώνυμος/η 7.9.2019 | 03:25
Δεν συσχέτισα την ιστορική σκέψη με την εθνική συνείδηση. Έγραψα μόνο τους στόχους της Ιστορίας στην εκπαίδευση με βάση το αναλυτικό πρόγραμμα. Οι στόχοι είναι φυσικό να διαφέρουν μεταξύ τους.

Ο Hobsbaum επίσης στο βιβλίο του "Έθνη και εθνικισμός" τάσσεται κατά της καλλιέργειας της εθνικής συνείδησης για τους λόγους που έγραψα παραπάνω (στερεότυπα, προκαταλήψεις, ο καλός εαυτός μας και οι κακοί άλλοι). Δεν θεωρεί την εθνική συνείδηση γενικότερα ως επιβλαβή για ένα έθνος εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι...
avatar
yamil 7.9.2019 | 10:35
Κοίτα ποιος μιλάει!...
Και βέβαια... πώς μιλάει!...
Όσο για την ουσία του ζητήματος, πότε θα αφήσουμε τους ειδικούς (παιδαγωγούς, διδακτικούς και δασκάλους) να κάνουν τη δουλειά τους; Γιατί θα πρέπει κάποια στιγμή να ξεχωρίσουμε την Ιστορία ως επιστήμη από τη Διδακτική της Ιστορίας.
avatar
Scooby Doo 8.9.2019 | 00:04
Οι απόψεις της υπουργού παιδείας δεν συνάδουν με τις ευρωπαϊκές αξίες που η Νέα Δημοκρατία διατείνεται ότι υποστηρίζει σθεναρά ενώ μπορούν να οδηγήσουν στην επώαση εθνικιστικών αντιλήψεων.Είναι δε λυπηρό να ειπώνονται αυτά τα λόγια από έναν άνθρωπο με σπουδές στις ΗΠΑ,την πλέον πολυπολιτισμική χώρα.