Ομπάμα: Περιμένουμε την γερμανική πρόταση για το πώς η Ελλάδα θα επιστρέψει στην ανάπτυξη
Πολιτική

Ομπάμα: Περιμένουμε την γερμανική πρόταση για το πώς η Ελλάδα θα επιστρέψει στην ανάπτυξη

Μέρκελ: Περιμένουμε τις ελληνικές προτάσεις

 

Την πρόταση της Γερμανίας για το πώς η Ελλάδα μπορεί να επιστρέψει στη βιώσιμη ανάπτυξη εντός Ευρωζώνης αναμένει ο Αμερικανός πρόεδρος Μπαράκ Ομπάμα από τη καγκελάριο Άγκελα Μέρκελ, σύμφωνα με δηλώσεις του αμέσως μετά τη συνάντηση που είχαν οι δύο ηγέτες. Ελπίζουμε η Ελλάδα να ανακάμψει εντός της ευρωζώνης, είπε.

 

Το πρόγραμμα διάσωσης βρίσκεται στη βάση κάθε διαπραγμάτευσης την οποία θα έχουμε σε ευρωπαϊκό επίπεδο με την Ελλάδα, υπογράμμισε η Άγκελα Μέρκελ, η οποία σημείωσε επίσης ότι περιμένει τις προτάσεις της Ελλάδας.

«Αυτό που μετράει είναι τι ακριβώς θα θέσει η Ελλάδα στο τραπέζι του Eurogroup, τόνισε η καγκελάριος."Η πολιτική της Γερμανίας είχε σαν γνώμονα από το 2010 έως και σήμερα την παραμονή της Ελλάδας στην Ευρωζώνη», κατέληξε.

 

Την ίδια ώρα η Wall Street κινείται πτωτικά λόγω της ανασφάλειας που δημιουργούν τόσο η πτώση των εισαγωγών και των εξαγωγών της Κίνας, όσο και οι διαπραγματεύσεις της Ελλάδας με τους δανειστές της.

 

Ακολουθήστε το LiFO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

 

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο LiFO.gr

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Τσαβούσογλου: «Η ελληνική κυβέρνηση πιστεύει ότι μπορεί να ξεφύγει με την στρατηγική της λοιδορίας»

Πολιτική Τσαβούσογλου: «Η ελληνική κυβέρνηση πιστεύει ότι μπορεί να ξεφύγει με την στρατηγική της λοιδορίας»

3.12.2020
Λέσβος: Συμφωνία Ελλάδας-ΕΕ για πρότυπη δομή φιλοξενίας προσφύγων και μεταναστών στο νησί

Πολιτική Λέσβος: Συμφωνία Ελλάδας-ΕΕ για πρότυπη δομή φιλοξενίας προσφύγων και μεταναστών στο νησί

3.12.2020
Μητσοτάκης: Τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά για όσο κρίνουν οι ειδικοί

Πολιτική Μητσοτάκης: Τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά για όσο κρίνουν οι ειδικοί

2.12.2020
Μητσοτάκης: Κλειστά τα μπαρ «μέχρι να έχουμε τα εμβόλια»

Πολιτική Μητσοτάκης: Κλειστά τα μπαρ «μέχρι να έχουμε τα εμβόλια»

2.12.2020
Γεωργιάδης: Προσανατολιζόμαστε σε ένα άνοιγμα των εποχικών ειδών

Πολιτική Γεωργιάδης: Προσανατολιζόμαστε σε ένα άνοιγμα των εποχικών ειδών

2.12.2020
Σύνοδος Κορυφής: Το πιο πιθανό σενάριο για κυρώσεις στην Τουρκία

Πολιτική Σύνοδος Κορυφής: Το πιο πιθανό σενάριο για κυρώσεις στην Τουρκία

2.12.2020
Γιώργος Πατούλης: Θετικός στον κορωνοϊό ο περιφερειάρχης Αττικής - Η ανάρτηση στο Facebook

Πολιτική Γιώργος Πατούλης: Θετικός στον κορωνοϊό ο περιφερειάρχης Αττικής - Η ανάρτηση στο Facebook

1.12.2020
Τηλεφωνική επικοινωνία Μητσοτάκη με Μακρόν - Τι συζήτησαν

Πολιτική Τηλεφωνική επικοινωνία Μητσοτάκη με Μακρόν - Τι συζήτησαν

1.12.2020
Πομπέο: Οι ενέργειες της Τουρκίας υπονομεύουν τη συνοχή του ΝΑΤΟ - Η απάντηση Τσαβούσογλου

Πολιτική Πομπέο: Οι ενέργειες της Τουρκίας υπονομεύουν τη συνοχή του ΝΑΤΟ - Η απάντηση Τσαβούσογλου

1.12.2020
Βουλή: Εξηγήσεις από Κικίλια, Χαρδαλιά, Τσιόδρα και Αρκουμανέα ζητά ο ΣΥΡΙΖΑ

Πολιτική Βουλή: Εξηγήσεις από Κικίλια, Χαρδαλιά, Τσιόδρα και Αρκουμανέα ζητά ο ΣΥΡΙΖΑ

1.12.2020
20 Σχόλια
VASILY ZAITSEV 9.2.2015 | 20:20
"Ομπάμα: Περιμένουμε την γερμανική πρόταση για το πώς η Ελλάδα θα επιστρέψει στην ανάπτυξη"

Δηλαδή η γερμανική πολιτική δεν οδηγεί στην ανάπτυξη την Ελλάδα (και -πιθανώς-κατ' επέκταση τις χώρες που εφαρμόζεται αντιστοίχως;)
Δια στόματος Αμερικανού προέδρου ... Ενδιαφέρον ... πολύ ενδιαφέρον!

Να δω τους εγχώριους υποστηρικτές!

Και φυσικά να δούμε και τη συμφωνία ή τη διαφωνία ... όχι στους τίτλους αλλά στην ουσία...

avatar
Leontios 10.2.2015 | 11:26
ΑΚΡΙΒΩΣ!! Βασικά... μόνο σε μένα και τον ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ ΑΥΤΟΧΕΙΡΑ είναι τόσο εξωφθαλμη η πατάτα της καγκελαρίου? Αν θεωρείς ρε φιλενάδα ότι έχεις δίκιο, η απάντηση σε μια τέτοια ερώτηση είναι αυτόματα: "Η γερμανική πρόταση για ανάπτυξη είναι το ΤΡΕΧΟΝ πρόγραμμα". Δεν υπάρχει μεγαλύτερη αποδοχή σφάλματος από την απάντηση-μπάλα στην εξέδρα που έδωσε αντ' αυτού!!!
avatar
scoop 9.2.2015 | 20:37
Εδώ δεν υπάρχει -ακόμη- ελληνική πρόταση για το πως θα επιστρέψουμε στην ανάπτυξη. (Και όχι τα μετρα που ανακοινωθηκαν χθες δεν ονομαζονται αναπτυξη)
avatar
scoop 9.2.2015 | 21:27
Μπορει καποιος απο αυτους που πατησαν οχι στο σχολιο μου να μου αναφερει τα μετρα υπερ της αναπτυξης που εχει ανακοινωση η κυβερνηση μεχρι σημερα;

Και οχι, οι προσληψεις στο δημοσιο, η πωληση των βουλετικων αυτοκινητων, η αυξηση του κατωτατου μισθου, το ανοιγμα της ΕΡΤ, παταξη της φοροδιαφυγης κλπ, οσο ορθα και να ειναι (ορισμενα) δεν αποτελουν αναπτυξη.
Ιζόλδη 9.2.2015 | 21:34
Scoop είναι αντανακλαστικό, μην το παίρνεις προσωπικά, συνέχισε να σχολιάζεις
avatar
scoop 9.2.2015 | 21:39
@Ιζολδη: Παργματικα η ερωτιση μου δεν ηταν ουτε αντιδραστικη στις αρνητικες ψηφους ουτε ειρωνικη. Πραγματικα θα ηθελα να μου πει καποιος αν ειδε καποια αναφορα περι αναπτυξης στις χθεσινες δηλωσεις.
avatar
Ανώνυμος/η 9.2.2015 | 21:51
"...Μπορει καποιος απο αυτους που πατησαν οχι στο σχολιο μου να μου αναφερει τα μετρα υπερ της αναπτυξης που εχει ανακοινωση η κυβερνηση μεχρι σημερα.."

Δεν πάτησα όχι (αλλά ούτε και ναι) ..εκείνο που μπορώ να πω είναι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έχοντας δώσει το βάρος στην διαπραγμάτευση και αποσπώντας κάποια "δώρα" (π.χ. μείωση τοκοχρεολυσίων) και με βάση μια ευτυχή κατάληξη του μελοδράματος της διαπραγμάτευσης θα προσπαθήσει ασκήσει ένα πρόγραμμα δημόσιων επενδύσεων (με στοχο τους ισοσκελισμένους προυπολογισμούς) με την λογική να προσπαθήσει να δώσει μια πνοή στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις (π.χ. τροφιμων κ.λ.π.).

Πολλά θα εξαρτηθούν και από το φορολογικό νόμο για τον οποίο δεν έχουμε ενδείξεις.

Πάντως ποτέ μια κυβέρνηση δεν μπορείς να την κρίνεις με βάσει τις προγραμματικές δηλώσεις στην βουλή που πάντα είναι γενικόλογες αλλά με καταθεση συγκεκριμένων νόμων στην πορεία.

Κοινώς ο χρόνος (ο πανδαμάτωρ ) θα δείξει...
avatar
fontas 9.2.2015 | 23:36
η μείωση των πρωτογενούς πλεονάσματος από 3 (και 4,5 του χρόνου) σε 1-1,5% αποδίδει στο κράτος περίπου 2% του ΑΕΠ - το υπόλοιπο δλδ για κρατικές επενδύσεις. Με το σχέδιο των προηγούμενων κυβερνήσεων πήγαινε σε αποπληρωμή τόκων - στο πηγάδι.
avatar
xristosd 9.2.2015 | 22:50
ΜΜάλλον χρειάζεται να δεις τις δηλώσεις των επιμέρους υπουργών. Αλλά, και δίχως αυτές, ποιά είναι η αναπτυξιακή πολιτική μέχρι τώρα, για να ξέρουμε και εμείς:
μισθοί πείνας
κανενα ασφαληστικό δικαίωμα για τους νέους
ξεπούλημα δημόσιας ιδιοκτησίας για φακές!
κανένα εργατικό δικαίωμα
κατασκευή δρόμων σε πολλαπλάσιο κόστος από ότι σε εξωτερικό και με συνδρομή δική μας (βλ. διώδια) και κράτους (βλ. κρατκή χρηματοδότηση)
rethink athens που ούτε η ευρώπη δεν μάσησε τη βλακεία του εγχειρήματος
τι άλλο να πω scoop (και έχω πολλά άλλα!)
avatar
scoop 9.2.2015 | 23:55
@xristosd: Μου ανεφερες τι δεν εκανε η προυγουμενη κυβερνηση. Δεν ρωτησα αυτο. Ξερω τι δεν εκανε. Πρεπει καποια στιγμη να σταματισουμε τις συγκρισεις με το πολυ κακο παρελθον. Δεν εχει νοημα. Παμε παρακατω.
avatar
scoop 10.2.2015 | 00:07
@παρατηρητης: Τις προγραμματικες δηλωσεις κρινω. Που δειχνουν και τις προθεσεις, όχι; Ο προθυπουργος δεν εχει δεσμευτει οτι θα κανει οτι εχει ανακοινωσει; Αρα εγω βασει αυτουδεν μπορω να κρινω; Βεβαια περμενοντας να δουμε και το αποτελεσμα, αλλα αυτο αργει ακομη.

Ο φορολογικος νομος που με βρισκει συμφωνη, δεν ειναι αναπτυξη ειναι φορολογικος νομος που θα φερει εσοδα στο κρατος.

Και εσυ και ο fontas μου αναφερετε κρατικες επενδυσεις. Θεωρειτε πως μονο αυτες ειδικα με το πως εχει μαθει εως τωρα να λειτουργει το δημοσιο (και συγνωμη η σταση της κυβερνησης δεν μου δινει καμια ελπιδα οτι θα εξυγειανθει) μπορουν πραγματικα να φερουν την αναπτυξη στη χωρα;

Αναφερεις και την πνοη στις μικρομεσαιες επιχειρησεις. Συμφωνω οτι πρεπει να δωθει γιατι αυτος ο τομεας ειναι κατα τη γνωμη μου εκεινος που εχει πληγει περισσοτερο τα τελευταια χρονια. Ομως εγω δεν αναφερομαι -μονο- σε αυτα. Υπαρχουν επιχειρησεις μεσαιες & μεγαλες στη χωρα οι οποιες και παραγουν και κανουν εξαγωγες. Επιχειρησεις που φερνουν και ξενους επενδυτες οι οποιοι με τις παρουσες συνθηκες νομιζω πως θα το ξανασκεφτουν για να επενδυσουν στη χωρα μας.





avatar
Ανώνυμος/η 10.2.2015 | 00:42
Προς Scoop

"...Ο φορολογικος νομος που με βρισκει συμφωνη, δεν ειναι αναπτυξη ειναι φορολογικος νομος που θα φερει εσοδα στο κρατος..."

O Φορολογικός νόμος σε βρίσκει σύμφωνη;;
Μα δεν τον ξέρουμε ακόμα.
Στους πρωτοετείς των οικονομικών σχολών διδάσκεται ότι η φορολογική νομοθεσία ως αναδιανεμιτικό εργαλείο είναι ΚΑΙ αναπτυξιακό.
Και να γιατί πολύ χαμηλές φορολογίες κάνουν τις επενδύσεις ελκυστικές(υπο προυποθέσεις) , σταθερό και κατανοητό φορολογικό πλαίσιο στρώνουν το πλαίσιο για "ασφάλεια επενδύσεων" κ.λ.π.


"Και εσυ και ο fontas μου αναφερετε κρατικες επενδυσεις. "

Κανένα δυτικού τυπου κράτος δεν ανέκαμψε χωρίς τις δημόσιες επενδύσεις.
Σαφώς και από μόνες τους οι δημόσιες επενδύσεις δεν κάνουν την διαφορά αλλά εδώ και 5 χρόνια κυλιούνται στα πατώματα.


"...η σταση της κυβερνησης δεν μου δινει καμια ελπιδα οτι θα εξυγειανθει..."

Από κυβέρνηση 10 ημερών πότε προλαβες και κατάλαβες τις προθέσεις τους.

Ριξε μια ματιά στο ετήσιο στατιστικό δελτίο της Τραπεζας της Ελλάδας .Θα δεις από το 1977 και μετά ιδιωτικές επενδύσεις σε αυτή την χώρα δεν γίνονται.
Αναρωτήθηκες γιατί;;
avatar
Ανώνυμος/η 9.2.2015 | 21:26
«Αυτό που μετράει είναι τι ακριβώς θα θέσει η Ελλάδα στο τραπέζι του Eurogroup, τόνισε η καγκελάριος."Η πολιτική της Γερμανίας είχε σαν γνώμονα από το 2010 έως και σήμερα την παραμονή της Ελλάδας στην Ευρωζώνη»

Ολο αυτό το μεταφράζω ως εξής...

Μέρκελ:Που στη ευχή είναι οι προτάσεις της Ελλάδας ;;
Eμεις επιθυμούμε την παραμονή της Ελλαδας στην Ευρψζώνη όπως και το 2010(μνημόνια).
Ισως κάναμε λάθη ...αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να παρετε ΟΛΑ όσα ζητάτε αλλά 30%(βλέπε δηλώσεις Βαρουφάκη σήμερα και πριν λίγες ημέρες)

Kαι off the record μιας και έχει βουίξει ο τόπος από τις διαροές μάλλον η Ελλάδα μπορεί να πάρει τα εξής

α)Καταργηση της τροικας και αντικαταστασή της από κάποια ευρωπαική επιτροπή

β)Το ποσοστό του ΑΕΠ που θα αποπληρώνει τα δάνεια θα είναι από 4,5% σε 1,5

γ)Τιτλοποίση κάποιου μέρους των δανείων σε SWAP

δ) Το 1,9 δις από τα κέρδη της ΕΚΤ από πώληση ελληνικών ομολόγων


Και πιθανόν τους δίνουμε

α) Κάποιες ιδιωτικοποιήσεις
β)Υποσχεση για πάταξη της φοροδιαφυγής ( ειδικά με την λίστα Λαγκάρντ θα δοθεί μπόλικο θέαμα μιας και εμπλέκονται πολιτικοί(δες ομολογία Βενιζέλου)
γ)Πάταξη γραφειοκρατέιας
δ)Αποδεχόμαστε μέρος εργαλειοθήκης του ΟΟΣΑ
ε)οπωσδήποτε ισοσκελισμένοι προϋπολογισμοί .....

VASILY ZAITSEV 9.2.2015 | 21:41
Οι παρατηρήσεις σου δείχνουν εύλογες με βάση αυτά που διαβάζουμε και ακούμε.
Τώρα βέβαια σχετικά με την "εργαλειοθήκη του ΟΟΣΑ" και την αποτελεσματικότητά της αν είναι όπως στη "μεταρρύθμιση του γάλακτος" ... σωθήκαμε!
avatar
Ανώνυμος/η 9.2.2015 | 22:56
"...εργαλειοθήκη του ΟΟΣΑ..."

Νομίζω ότι έχει σχέση καταρχήν με τα κλειστά επαγγέλματα που συνεχίζουν να είναι κλειστά (περιπετρα ,ταξιτζήδες ,φορτηγατζήδες)

Εξειδικευμένα forum τώρα το απόγευμα μιλάνε για σίγουρο συμβιβασμό με προξενήτρα τον Γιουνκερ.
Ο ΣΥΡΙΖΑ ΔΕΝ θα πάρει ότι ζήτησε αλλά θα πάρει καποια σοβαρά και αξιοπρεπή ανταλάγματα.

Ο Μαρδας επιβεβαίωσε σήμερα ότι το πλεόνασμα του 2004 δεν είναι 5 δις όπως έλεγε η ΝΔ αλλά 2,9 δις (αν και οι κακές γλώσσες λένε ότι δεν είναι καν πλεόνασμα )
Smaug 9.2.2015 | 23:22
Πάντως και ο Βαρουφάκης είπε πως θα συνεργαστεί με τον ΟΑΣΑ στα πλαίσια των μεταρρυθμίσεων. Επίσης η πρόσφατη εργαλειοθήκη του ΟΑΣΑ είχε μέσα εκατοντάδες προτάσεις, μην κοιτάς που ως κλασσικοί κοντόφθαλμοι επιλέξαμε να δούμε 2-3 απο αυτά.
avatar
Μαντειο των Δελφων 9.2.2015 | 21:59
Αυτη τη στιγμη ολοι κανουνε "lip service" και τιποτε αλλο. Η Αμερικη φωβαται το βουλιαγμα του DOW JONES διοτι το 30-35% των εταιρειων και κεφαλαιων ερχονται απο Ευρωπη.
avatar
Μαντειο των Δελφων 9.2.2015 | 22:56
Ολοι φωβουνται τα χρηματιστηρια τους
avatar
D1M1TR1S 10.2.2015 | 09:46
Γατάκι Ομπάμα... άκουσες τίποτα για ανάπτυξη στις προγραμματικές δηλώσεις του Πρωθυπουργού???
avatar
Λαμπρος Κοντος 10.2.2015 | 10:19
Ολοι,τελικα,κατι περιμενουν.
O Ομπαμα περιμενει την Γερμανικη προταση.
Η Μερκελ περιμενει την Ελληνικη προταση.
Εμεις τι ακριβως περιμενουμε ;
Ελπιζω οχι "κατανοηση,συμπαθεια και συνεργασια".
Ισως το να επικρατησει η λογικη του "το μη χειρον,βελτιστον".
Ειναι η μονη η οποια εχει μια καποια πιθανοτητα να επικρατησει ,ειδικα οταν εχεις να κανεις με Γερμανους.