Πολιτική

Εφημερίδα παρουσιάζει έγγραφα για την πρόσληψη στο υπουργείο Κατρούγκαλου δυο συνεργάτιδών του δικηγόρων

Αναφέρει ότι δούλευαν στην εταιρεία που είχε αναλάβει τις υποθέσεις με τους δημ. υπαλλήλους

SOOC

Έγγραφα από την Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, από τα οποία προκύπτει ότι ο αν. υπουργός  Διοικητικής Μεταρρύθμισης  Γιώργος Κατρούγκαλος προσέλαβε ως συμβούλους δύο συνεργάτιδες του-δικηγόρους της εταιρίας, παρουσιάζει σήμερα η εφημερίδα «Παραπολιτικά».

 

Από τα έγγραφα που αποκαλύπτει η εφημερίδα, προκύπτει ότι πρόκειται για δύο συνεργάτιδες της δικηγορικής εταιρίας που είχε αναλάβει την υπόθεση με τους απολυμένους δημοσίους υπαλλήλους. Οι συγκεκριμένες συνεργάτιδες τοποθετήθηκαν  ως ειδικές σύμβουλοι στο γραφείο του, στο υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης.

 

Πρόκειται για τις Ανδριανή Ζωμένου και Αγγελική Μηλιάκου, οι οποίες -όπως αναφέρεται στο ΦΕΚ της 19ης Μαρτίου που δημοσιεύει η εφημερίδα- προσελήφθησαν από τις 27/01/2015 (δηλαδή την πρώτη ημέρα ανάληψης των υπουργικών καθηκόντων του κ. Κατρούγκαλου).

 

Ακολουθήστε το LiFO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

 

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο LiFO.gr

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Υπέγραφε εργολαβικά και αφού έγινε υπουργός ο Κατρούγκαλος

ΠολιτικήΥπέγραφε εργολαβικά και αφού έγινε υπουργός ο Κατρούγκαλος

25.3.2015
Kατρούγκαλος: Εκτελούν συμβόλαιο διαπλοκής

ΠολιτικήKατρούγκαλος: Εκτελούν συμβόλαιο διαπλοκής

23.3.2015
Κατρούγκαλος: Και ο Παυλόπουλος το ίδιο είχε κάνει, όταν ήταν υπουργός

ΠολιτικήΚατρούγκαλος: Και ο Παυλόπουλος το ίδιο είχε κάνει, όταν ήταν υπουργός

23.3.2015
Με μήνυση κατά της Bild και του Βήματος προειδοποιεί ο Κατρούγκαλος σήμερα

ΠολιτικήΜε μήνυση κατά της Bild και του Βήματος προειδοποιεί ο Κατρούγκαλος σήμερα

23.3.2015
O Kατρούγκαλος απαντά και για τη Λάρισα και κατηγορεί τη ΝΔ - Τι δηλώνει το Μαξίμου

ΠολιτικήO Kατρούγκαλος απαντά και για τη Λάρισα και κατηγορεί τη ΝΔ - Τι δηλώνει το Μαξίμου

22.3.2015
Κατρούγκαλος: Μισό συμφωνητικό να παρουσιαστεί και εγώ θα παραιτηθώ

ΠολιτικήΚατρούγκαλος: Μισό συμφωνητικό να παρουσιαστεί και εγώ θα παραιτηθώ

22.3.2015
10.000 ευρώ και συγγνώμη από το Βήμα απαιτεί ο Κατρούγκαλος

Πολιτική10.000 ευρώ και συγγνώμη από το Βήμα απαιτεί ο Κατρούγκαλος

21.3.2015
Προβοκάτσια και πλαστογραφία καταγγέλει ο Κατρούγκαλος

ΠολιτικήΠροβοκάτσια και πλαστογραφία καταγγέλει ο Κατρούγκαλος

21.3.2015
Ομοβροντία αντιδράσεων για τον Κατρούγκαλο και τις καταγγελίες

ΠολιτικήΟμοβροντία αντιδράσεων για τον Κατρούγκαλο και τις καταγγελίες

21.3.2015
Καταγγελία σε βάρος Κατρούγκαλου για συμφωνητικά με απολυμένους δημοσίους υπαλλήλους

ΠολιτικήΚαταγγελία σε βάρος Κατρούγκαλου για συμφωνητικά με απολυμένους δημοσίους υπαλλήλους

21.3.2015

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Κάρολος Παπούλιας για Σήφη Βαλυράκη: Του έχω θυμώσει για αυτή την τελευταία απόδραση, από τη ζωή

Πολιτική Κάρολος Παπούλιας για Σήφη Βαλυράκη: Του έχω θυμώσει για αυτή την τελευταία απόδραση, από τη ζωή

25.1.2021
Υπεγράφη η συμφωνία για τα Rafale- Πότε θα φτάσουν τα πρώτα

Πολιτική Υπεγράφη η συμφωνία για τα Rafale- Πότε θα φτάσουν τα πρώτα

25.1.2021
Ο Μητσοτάκης συνάντησε τον Σκρέκα στο ΥΠΕΝ: Ψηλά στην ατζέντα το Ταμείο Ανάκαμψης

Πολιτική Ο Μητσοτάκης συνάντησε τον Σκρέκα στο ΥΠΕΝ: Ψηλά στην ατζέντα το Ταμείο Ανάκαμψης

25.1.2021
Σάλος με τις δηλώσεις Αξιόγλου για Μπεκατώρου: «Οι κυρίες, αν δεν έχουν ευαρέσκεια, δεν μπαίνουν στα δωμάτια μοναχικών ανδρών»

Πολιτική Σάλος με τις δηλώσεις Αξιόγλου για Μπεκατώρου: «Οι κυρίες, αν δεν έχουν ευαρέσκεια, δεν μπαίνουν στα δωμάτια μοναχικών ανδρών»

25.1.2021
Μητσοτάκης: Τέλη της άνοιξης επιστροφή σε κάποια κανονικότητα, αν τηρηθούν τα χρονοδιαγράμματα των εμβολίων

Πολιτική Μητσοτάκης: Τέλη της άνοιξης επιστροφή σε κάποια κανονικότητα, αν τηρηθούν τα χρονοδιαγράμματα των εμβολίων

25.1.2021
Κωνσταντινούπολη: Ολοκληρώθηκαν μετά από 3 ώρες οι διερευνητικές επαφές Ελλάδας - Τουρκίας

Πολιτική Κωνσταντινούπολη: Ολοκληρώθηκαν μετά από 3 ώρες οι διερευνητικές επαφές Ελλάδας - Τουρκίας

25.1.2021
Το Ην. Βασίλειο μπορεί να γίνει «αποτυχημένο κράτος» χωρίς μεταρρυθμίσεις, λέει ο Γκόρντον Μπράουν

Πολιτική Το Ην. Βασίλειο μπορεί να γίνει «αποτυχημένο κράτος» χωρίς μεταρρυθμίσεις, λέει ο Γκόρντον Μπράουν

25.1.2021
Διερευνητικές επαφές: Ξεκινά σήμερα ο 61ος γύρος συζητήσεων για Ελλάδα - Τουρκία

Πολιτική Διερευνητικές επαφές: Ξεκινά σήμερα ο 61ος γύρος συζητήσεων για Ελλάδα - Τουρκία

25.1.2021
Οι ευχές Μητσοτάκη στον Τσίπρα- Για τον γιο του, που βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό

Πολιτική Οι ευχές Μητσοτάκη στον Τσίπρα- Για τον γιο του, που βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό

24.1.2021
«Δεν υπάρχει πρόβλεψη για πρόστιμα συγκεκριμένα σε μαθητές»-Διευκρινίσεις από Μακρή μετά τις αντιδράσεις

Πολιτική «Δεν υπάρχει πρόβλεψη για πρόστιμα συγκεκριμένα σε μαθητές»-Διευκρινίσεις από Μακρή μετά τις αντιδράσεις

24.1.2021
35 Σχόλια
12
Ανήθικος αυτουργός 28.3.2015 | 12:59
Πρώτη φορά αριστερά!
avatar
Ανώνυμος/η 28.3.2015 | 13:44
Η προπαγάνδα και ο κιτρινισμός στο απόγειο. Οι θέσεις των ειδικών συμβούλων διαρκούν όσο οι θητεία του κάθε υπουργού και είναι αυτονόητο να είναι άτομα της επιλογής και της εμπιστοσύνης του. Μήπως θέλετε να δείτε πόσους είχε ο Βενιζέλος;
http://tinyurl.com/oaww5c3
Ψάξτε στο διαύγεια, κοινή πρακτική όλων των μέχρι τώρα υπουργών. Αν μου πείτε ότι θα έπρεπε να τους αμοίβουν από την τσέπη τους, να το δεχτώ, αλλά μην ανακαλύπτουμε ξαφνικά την Αμερική.
Όλοι μαζί τώρα πατήστε "ΟΧΙ" 1,2,3, πάμε!
Διογένης Κυνικός 28.3.2015 | 14:03
Η άσκηση κριτικής στην Κυβέρνηση δεν είναι προπαγάνδα και κιτρινισμός. Προπαγάνδα όμως είναι κάποιοι να προσπαθούν να με πείσουν ότι είναι καλύτεροι από τους προηγούμενους ενώ κάνουν τα ίδια με εκείνους...
avatar
killerkako 28.3.2015 | 14:19
σου έβαλα αρνητική όχι γιατί έχεις άδικο για τα άτομα εμπιστοσύνης αλλά γιατί έβαλε μεσα στο ΦΕΚ πρόβλεψη να συνεχίζουν να δικηγορούν. Δηλαδή εκτός του ότι θα πληρώνονται διπλά , θα μπορούν να εκπροσωπούν ανθρώπους στρεφόμενους κατά του υπουργείου από το οποίο πληρώνονται και για το οποίο δουλεύουν!!
CRISH 28.3.2015 | 13:00
Όττο Φον Μπίσμαρκ, «Καθηγητές τρεις κι εχάθη η πατρίς!»
Διογένης Κυνικός 28.3.2015 | 13:15
Το να προσλαμβάνονται ως ''σύμβουλοι'' υπουργών κολλητοί τους, δεν είναι καινοφανές, δεν πρωτοτυπεί ο κ. Κατρούγκαλος. Από εκεί και πέρα, το να παίρνεις ως σύμβουλό σου (σε κομβικό υπουργείο για τη Δημόσι Διοίκηση)δύο κοπελίτσες που τελείωσαν προχθές τη Νομική και μέχρι χθες τις είχες ασκούμενες στο γραφείο σου να φτιάχνουν καφέδες και να κάνουν τη λάντζα, δείχνει και την ποιότητα και χρησιμότητα των υπουργικών ''συμβούλων'' σε πλείστες όσες περιπτώσεις...
avatar
Mono gia shmera mama sto yposxomai 28.3.2015 | 14:18
Συγγνώμη, από περιέργεια, τις ξέρεις τις κυρίες και μιλάς έτσι απαξιωτικά;

Για τους υπόλοιπους, ποιος από εσάς θα αναλάμβανε Υπουργός, ανάμεσα σε εκατοντάδες υπαλλήλους που διόρισαν οι προηγούμενοι, που -υποτίθεται πως- θα αξιολογήσεις (κάποιοι θα πάρουν πόδι) και δεν θα έφερνε -έστω- δυο ανθρώπους που εμπιστεύεται;
Διογένης Κυνικός 28.3.2015 | 14:57
Ξέρεις πώς λειτουργούν τα δικηγορικά γραφεία με τους ''συνεργάτες'' στα οποία υπάρχουν τα αφεντικά και οι άλλοι κάνουν απλά τη λάντζα και τους γραμματοκομιστές; αν όχι, μην το συζητήσουμε καλύτερα... Και οι δύο κυρίες είναι 29 και 27 ετών αυτή τη στιγμή, δηλαδή εάν στα 25 τους είχαν τελειώσει την άσκηση, δικηγόροι είναι 4 και 2 έτη αντίστοιχα... Τα συμπεράσματα δικά σας...
avatar
Mono gia shmera mama sto yposxomai 28.3.2015 | 15:26
Ξέρω πολύ καλά μιας και έχω κινηθεί στον χώρο.
Έχω γνωρίσει έμπειρους, μπούφους δικηγόρους και ασκούμενους αστέρια, πόσο μάλλον νέους δικηγόρους.

Δεν μου λέει τίποτα λοιπόν.

Άσε ότι η δουλειά που έχουν να κάνουν στο Υπουργείο, είναι μάλλον πιο κοντά σε λάντζα, μιας και θέλει έμπιστα άτομα να διαχειριστούν τόνους χαρτούρας, κάτι που ο "φτασμένος" δικηγόρος θα θεωρήσει προσβολή να κάνει και δεν θα το κάνει.
Caricature 28.3.2015 | 14:31
Φαντάζομαι τις γνωρίζεις προσωπικά
avatar
Ανώνυμος/η 28.3.2015 | 20:28
H μια κοπελίτσα αυτό που τελείωσε προχθές δεν ήταν η Νομική αλλά διδακτορικό στη Σορβόννη, στο δημόσιο δίκαιο, αν αυτό λέει κάτι.
Η άλλη πάλι ήταν ήδη μετακλητή στο γραφείο του ως ευρωβουλευτή και μεταφέρθηκε.
Θα έλεγα ότι έχει χαθεί το μέτρο.
Διογένης Κυνικός 29.3.2015 | 13:40
Το ότι τελείωσε διδακτορικό στο Δημόσιο Δίκαιο στη Σορβόννη μπορεί να την καθιστά μία αξιολογότατη επιστήμονα και πιθανώς μία εξαιρετική πανεπιστημιακή δάσκαλο στο μέλλον. Από αυτό όμως ως το να είναι υπουργικός σύμβουλος σε ζητήματα της Ελληνικής Δημόσιας Διοίκησης έχει μία τεράστια διαφορά... Και για να μην παρεξηγούμαι, δε σημαίνει ότι οι προηγούμενοι διάλεγαν καλύτερους υπουργικούς συμβούλους...
kosko 28.3.2015 | 13:26
Οπως εχω ξαναπει, πρωτη φορα αριστερα αλλα με τις συνηθειες των δεξιων και των πασοκων, ετσι για να μην ξεχνιομαστε!
avatar
tktk 28.3.2015 | 17:35
Και των εθνο-καμμένων... Για να μην ξεχνιόμαστε!
to_kerataki_mou 28.3.2015 | 13:36
Και δεν προσέλαβε σαν συμβούλους τα παιδιά του ; Αίσχος !
Διογένης Κυνικός 28.3.2015 | 13:56
Για να μην ξεχνιόμαστε με το χάλι των συμβούλων των Υπουργών, και επειδή έχουμε κοντή μνήμη σε αυτή τη χώρα, το 2009 με Πρωθυπουργό ΓΑΠ ο κ. Χρυσοχοΐδης είχε προσλάβει ως σύμβουλό του τον υιό του κ. Διώτη (του γνωστού με τη λίστα Λαγκάρντ) ο οποίος ήταν ακόμη φοιτητής στη Νομική και χρώσταγε και 12 μαθήματα όντας 28 ετών!!!!!

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=305707
Lucretius 28.3.2015 | 14:01
Δεν έχασε χρόνο όμως! Αμέσως να μειώσει την ανεργία και πέσατε και τον φάγατε.
Διογένης Κυνικός 28.3.2015 | 18:29
Το θέμα είναι ότι δεν μειώνει την ανεργία: οι κυρίες εργαζόμενες είναι και πλέον θα είναι ανήκουν στους διπλοθεσίτες εάν τους επιτραπεί η εκ παραλλήλου άσκηση δικηγορίας...
avatar
JHL_ 28.3.2015 | 19:08
Νομίζω ειρωνικά το έγραψε :)
Διογένης Κυνικός 28.3.2015 | 20:25
JHL_ το αντελήφθην, και όπως φαίνεται ούτε και η ειρωνεία δεν μπορούσε να κολλήσει στην περίπτωση αυτή....
karamchristi 28.3.2015 | 14:31
Σε αυτές τις θέσεις συνήθως μπαίνουν άτομα εμπιστοσύνης. Εσείς αν γίνεται ποτέ υπουργοί, βάλτε τον πρώτο τυχόντα που θα συναντήσετε στο πεζοδρόμιο.
karamchristi 28.3.2015 | 14:46
*γίνετε (κεκτημένη)
avatar
Mono gia shmera mama sto yposxomai 28.3.2015 | 15:36
Μέχρι και στο 14:46 βάζουν αρνητικές (κεκτημένη)
avatar
Ανώνυμος/η 28.3.2015 | 19:07
Θα το κάνουν από ...κεκτημένη :)
karamchristi 28.3.2015 | 20:10
@Mono gia shmera mama sto yposxomai

Ναι, πατάνε αρνητικές ψήφους, γιατί είναι γνωστό πως στις πολλές και μικρές επιχειρήσεις στην Ελλάδα δεν παίρνουν συγγενείς και γνωστούς, αλλά τους πρώτους τυχαίους. Κάνουν και κλήρωση στους αρίστους.
Δεν πάμε καλά, καλά κάνουν βέβαια και προσλαμβάνουν γνωστούς και συγγενείς αφενός της εμπιστοσύνης και αφετέρου που έχουν κάποια γνώση.

Έχουν καταργήσει τη λογική πια ελέω λαϊκισμού.

ιάσονας κάναλης 28.3.2015 | 15:06
Τι γίνεται εδώ με δυο λόγια: Ο κ. Κατρούγκαλος έχει υπογράψει δουλειές (και μετά τις εκλογές) στις οποίες οι πελάτες έχουν αντίδικο το δημόσιο. Το υπουργείο που έχει αναλάβει παίζει ρόλο στην εξέλιξη της υπόθεσης. Εάν δικαιωθούν οι πελάτες η δικηγορική εταιρεία «ΑΠ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ- ΕΛ. ΚΟΥΤΣΙΜΠΟΥ – Γ. ΚΑΤΡΟΥΓΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ»" πέρα από τη φήμη θα πάρει και ποσοστό ως αμοιβή. Στο υπουργείο έχει διορίσει ως συμβούλους και δυο δικηγορίνες από την εταιρεία οι οποίες ασχολούνται και στη δικηγορική εταιρεία και στο υπουργείο με την ίδια υπόθεση!
Και το κόμμα εξακολουθεί να υποστηρίζει πως υπάρχει μόνο κιτρινισμός και προπαγάνδα!

avatar
Ανώνυμος/η 28.3.2015 | 19:09
Ίσως δεν έχετε ενημερωθεί από ότι φαίνεται ότι οι υποθέσεις στις οποίες αναφέρεσθε έχουν κλείσει από το Φεβρουάριο, τα συμφωνητικά έχουν ακυρωθεί.
avatar
Mono gia shmera mama sto yposxomai 28.3.2015 | 20:43
Μηηηη, μη μη χαλάς την αφήγηση...

Και για το θέμα του ποστ έχει απαντήσει ο Κατρούγκαλος κάτι ενδιαφέρον, υποθέτω μπορεί να γίνει και εδώ το update.
Δον Ιδιώτης 28.3.2015 | 15:10
Αυτές τις θέσεις "ειδικών συμβούλων" δεν υποτίθεται ότι ο "πρώτη φορά αριστερά" ΣΥΡΙΖΑ που φέρνει το καινούριο θα τις καταργούσε;
Όσοι υπερασπίζονται τέτοιες παλαιοκομματικές πρακτικές μου φαίνονται απόλυτα τραγικοί. Εντάξαι παιδιά το καταλαβαίνω ότι το κόμμα σας σας πρόδωσε, δεν είναι ανάγκη να το υπερασπίζεστε. Βρείτε μια ήσυχη γωνιά να κλάψετε...
avatar
Mono gia shmera mama sto yposxomai 28.3.2015 | 16:45
"Θα καταργήσουμε τον στρατό συμβούλων" είχε πει, δεν είπε ότι ξαφνικά θα δουλεύουν μόνοι τους.

"Σύμφωνα με τον υπουργό τα υπουργεία μειώθηκαν απο 45 σε 37 και ο συνολικός αριθμός των συμβούλων, συνεργατών και μετακλητών μειώθηκε απο 1.173 σε 554.

Ειδικότερα, οι μετακλητοί απο 726 έγιναν 360 και οι συνεργάτες - σύμβουλοι απο 447 σε 194.

Τα στοιχεία διαβίβασε ο κ. Μάρδας στην Βουλή προς απάντηση ερώτησης του βουλευτή της ΝΔ Χρήστους Σταικούρα αναφορικά με τις πηγές χρηματοδότησης των πρώτων μέτρων για την αντιμετώπιση της ανθρωπιστικής κρίσης που έχουν κοστολογηθεί στα 200 εκατ. ευρώ."

http://www.koutipandoras.gr/article/136639/dimitris-mardas-apo-726-eginan-360-oi-metaklitoi-ypalliloi-ton-ypoyrgeion

Αν θέλουμε, ας μιλάμε με πλήρη στοιχεία και όχι με αποσπασματικά δημοσιεύματα.
Διογένης Κυνικός 28.3.2015 | 18:28
Το άρθρο έχει κάποιο λάθος καταρχήν: δεν υπήρχαν 45 και δεν υπάρχουν τώρα 37 υπουργεία, τα μέλη πάντως της παρούσας Κυβέρνησης είναι 40 (με τους υφυπουργούς) και όχι 37.
Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τη μείωση των μετακλητών και ειδικών συμβούλων, το θέμα είναι να παραμείνει μέχρι τέλους αυτή η πολιτική.
Τέλος, καλό θα είναι να σημειώσουμε ότι για πρώτη φορά από την παρούσα Κυβέρνηση καθιερώνεται θέση Αναπληρωτή Γενικού Γραμματέα σε ορισμένα Υπουργεία με ετήσιο κόστος 1,5 εκ. ευρώ.
http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/211162/anaplhroths-genikos-grammateas-sto-ypoyrgeio.html
12