Επτά μήνες φυλακή σε «ενοχλητική» υπάλληλο εισπρακτικής
Κοινωνία

Επτά μήνες φυλακή σε «ενοχλητική» υπάλληλο εισπρακτικής

Προϊσταμένη και διευθύνων σύμβουλος απαλλάχτηκαν

Σε 7 μήνες φυλακή καταδικάστηκε από το Μονομελές Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης υπάλληλος εισπρακτικής εταιρίας, η οποία σύμφωνα με τη μήνυση, κατηγορούνταν για παραβίαση προσωπικών δεδομένων και δυσφήμηση. Η υπάλληλος είχε αναλάβει, για λογαριασμό τράπεζας, την τηλεφωνική ενημέρωση οφειλέτριας με «πιεστικό τρόπο» και στη συνέχεια με προσβλητικούς χαρακτηρισμούς. «Με τρόπο εριστικό απαιτούσε να της πω πότε ακριβώς θα καταβάλω τις οφειλές μου, προσθέτοντας ότι είμαι ανώριμη και προτρέποντάς με να αφήσω τα παιδιαρίσματα», σημειώνει στη μήνυση η οφειλέτρια.

 

Όπως υποστήριξε επίσης, η υπάλληλος είχε ιδιαίτερα εκφοβιστικό ύφος, εξύβριζε και απειλούσε, λέγοντας ότι θα συνεχίσει «μέχρι να μου σπάσει τα νεύρα» και ότι «θα με κάνει ρεζίλι στους συναδέλφους μου».

 

Η υπάλληλος είπε στην απολογία της ότι δεν θυμάται τι ακριβώς ειπώθηκε, υποστηρίζοντας πάντως ότι λειτούργησε νομότυπα αφού χρησιμοποιούσε στάνταρ σενάριο επικοινωνίας».

 

Ακολουθήστε το LiFO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

 

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο LiFO.gr

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Εγκαίνια για το νέο Κέντρο Μελανώματος και Καρκίνου Δέρματος που ανακατασκευάστηκε από το Ίδρυμα Ωνάση

Κοινωνία Εγκαίνια για το νέο Κέντρο Μελανώματος και Καρκίνου Δέρματος που ανακατασκευάστηκε από το Ίδρυμα Ωνάση

19.9.2018
Προστασία από τους πιστωτές για δύο ακόμα μήνες για την FOLLI FOLLIE

Κοινωνία Προστασία από τους πιστωτές για δύο ακόμα μήνες για την FOLLI FOLLIE

12.9.2018
Πώς ο Πέτρος και ο Telly, ένα γκέι ζευγάρι που ζει στο Λονδίνο, άλλαξαν μέσω Instagram τη ζωή ενός 16χρονου

Κοινωνία Πώς ο Πέτρος και ο Telly, ένα γκέι ζευγάρι που ζει στο Λονδίνο, άλλαξαν μέσω Instagram τη ζωή ενός 16χρονου

5.9.2018
Οι αόρατοι πρόσφυγες της Ελλάδας

Κοινωνία Οι αόρατοι πρόσφυγες της Ελλάδας

9.7.2018
To Facebook διέγραψε τη σελίδα του βρετανικού ακροδεξιού κόμματος Britain First

Κοινωνία To Facebook διέγραψε τη σελίδα του βρετανικού ακροδεξιού κόμματος Britain First

14.3.2018
Η φρίκη της εθνοκάθαρσης των Ροχίνγκια πλέον είναι ορατή και από το διάστημα

Κοινωνία Η φρίκη της εθνοκάθαρσης των Ροχίνγκια πλέον είναι ορατή και από το διάστημα

12.11.2017
Έρευνα: Όταν σε μια πόλη διεξάγεται μαραθώνιος, αυξάνουν οι θάνατοι από εμφράγματα

Κοινωνία Έρευνα: Όταν σε μια πόλη διεξάγεται μαραθώνιος, αυξάνουν οι θάνατοι από εμφράγματα

11.11.2017
Ανατροπή στην υπόθεση Δασκαλαντωνάκη: Κέρδισαν και στον Άρειο Πάγο τα παιδιά και η σύζυγος του ιδρυτή της Grecotel.

Κοινωνία Ανατροπή στην υπόθεση Δασκαλαντωνάκη: Κέρδισαν και στον Άρειο Πάγο τα παιδιά και η σύζυγος του ιδρυτή της Grecotel.

15.8.2017
Εκτός κινδύνου η 29χρονη που δέχθηκε αδέσποτη σφαίρα στον Κορυδαλλό

Κοινωνία Εκτός κινδύνου η 29χρονη που δέχθηκε αδέσποτη σφαίρα στον Κορυδαλλό

2.8.2017
Ο ΣΥΡΙΖΑ στο Μέγαρο - Φωτογραφίες από την Κεντρική Επιτροπή

Κοινωνία Ο ΣΥΡΙΖΑ στο Μέγαρο - Φωτογραφίες από την Κεντρική Επιτροπή

28.7.2017
35 Σχόλια
12
avatar
psarotoufekas 4.6.2013 | 18:44
"Η υπάλληλος είπε στην απολογία της ότι δεν θυμάται τι ακριβώς ειπώθηκε".. Ας βρουνε λοιπον τις συνομιλιες οι οποιες καταγραφοντε και να δουμε ποιος λεει αληθεια.
Γιατι η υπαλληλος εκανε την δουλεια της και πληρωνεται γι αυτο τον λογο, αλλα υπαρχουν και καποια ορια!! Αν οντως ειπε αυτα τα λογια τοτε ειναι για κλωτσιες!!
avatar
Όνομα Εμφάνισης:. 4.6.2013 | 19:39
στη φυλακή να μπουν και αυτοί που επιτρέπουν την λειτουργία εισπρακτικών εταιρειων, που ξεφτιλίζουν αυτούς που δεν μπορούνε να πληρώσουν
rumours 4.6.2013 | 21:01
αυτές οι συνομιλίες γιατί δεν καταγράφονται;
avatar
Copyleft 5.6.2013 | 09:32
Καταγράφονται υποχρεωτικά, και για εσωτερικούς λόγους των call centers (έλεγχος απόδοσης κλπ). Είμαι βέβαιος ότι τη συνομιλία την έφαγε η μαρμάγκα (εκτός αν είναι ελλιπές το άρθρο ως προς αυτό το σημείο).
avatar
Ladro di Merendine 5.6.2013 | 22:01
Νομίζω ότι το παραπάνω περιστατικό συνέβη αρχές του 2009, και ο νόμος περί "εταιριών ενημέρωσης οφειλετών" (που μεταξύ των άλλων τις υποχρεώνει να καταγράφουν τις συνομιλίες και να τις διατηρούν για ένα χρόνο) πέρασε, νομίζω, το Σεπτέμβρη. Άρα μπορεί και να μην είχε καταγραφεί, ή και να είχε καταγραφεί, πολύ πιθανόν να μην υπάρχει πια στα αρχεία.
Πάντως, αυτές οι εταιρίες είναι όντως αισχρές και πρέπει να κλείσουν...
avatar
safridia 7.6.2013 | 15:56
Εαν κλεισουν οι εταιριες πως θα ερθει η αναπτυξη που προσπαθει να μας φερει ο Αντωνης μας; Τι πραγματα ειναι αυτα που λετε;
kiss my fanny!!! 4.6.2013 | 21:42
Σιγά μην την πλήρωναν οι ανώτεροι. Ποιος επικεφαλής την πληρώνει ποτέ στην Ελλάδα; Πλήρωσε κανένας πολιτικός για την κατάσταση της χώρας μας; Ακριβώς ίδια κατάσταση.
to_kerataki_mou 4.6.2013 | 21:45
Προϊσταμένη και διευθύνων σύμβουλος απαλλάχτηκαν Πηγή: www.lifo.gr Εκεί είναι το κλειδί. Όσο δεν μπορεί να αποδειχθεί το προφανές και έχει βρεθεί ο τρόπος να μετατίθεται όλη η ευθύνη στους κατώτερους υπαλλήλους, λες και οι απειλές και οι ηθικοί εκβιασμοί να αποτελούν επιλογή των υπαλλήλων και όχι εντολή της διοίκησης, αυτή η αλητεία και η ξεφτίλα θα συνεχίζουν.
Παπ-Άριος 4.6.2013 | 21:52
ΚΑΚΩΣ!

Ο προιστάμενος γιατί αθωώθηκε;

Για ρωτήστε κάποιον που δουλευει εκει, να σας πει τι πιεση τρώει ο υπάλληλος...!
avatar
klinis 5.6.2013 | 14:17
Να κάνει άλλη δουλειά. Κάποιες δουλειές είναι ντροπή..

Παπ-Άριος 6.6.2013 | 01:15
Οκ! Δηλαδή δεν φταίει ο δολοφόνος, αλλά το πιστόλι.. ΟΚ!
Deli 4.6.2013 | 22:37
Μαλιστα...πεταξαμε μια πετρα σε καποιον και καταδικαστηκε η πετρα....ξυπνησε το πρωι η υπαλληλος και ειπε: δε ριχνω καμια χριστοπαναγια σημερα?
avatar
Ανώνυμος/η 5.6.2013 | 00:10
Η διαφορά της πέτρας από την υπάλληλο νομίζω είναι σαφής και η παρομοίωση άτυχη. Κακώς αθωώθηκαν οι άλλοι, αλλά δικαίως τιμωρήθηκε και αυτή, δεν είναι άμοιρη ευθυνών.

Κατά τη γνώμη μου γενικά οι εισπρακτικές εταιρίες θα έπρεπε να διωχθούν συλλήβδην όταν διαπιστώνονται τέτοια (πράγμα πολύ συχνό) φαινόμενα.
Parisios 5.6.2013 | 10:42
Δεν είναι άμοιρη ευθυνών, αλλά αν δεν φταίνε τα αφεντικά της που την έβαλαν να παίρνει τηλέφωνα και της είπαν ότι αν ο τάδε δεν πληρώσει απολύεσαι, τότε δε μπορείς να πεις ότι φταίει αυτή...
Deli 5.6.2013 | 13:55
Ψυχολογικη πιεση σε εργασιακο περιβαλλον προφανως δεν εχεις βιωσει...και δε μιλαμε για πιεση που αφορα ¨deadlines" κτλ....μιλαμε για ωμους εκβιασμους και απειλες...προφανως και εχει ευθυνες η ιδια αλλα οι ευθυνες του ηθικου αυτουργου ειναι αυτες που πρεπει αν αναζητηθουν σε πρωτο βαθμο καθως εκει βρισκεται και η λυση του προβληματος. Ατυχως κατανοησες εσυ λοιπον.
avatar
ΤΝΚΣ 7.6.2013 | 04:32
Ας εκανε πρωτη καταγγελια αυτη!
C.Dallas 4.6.2013 | 23:26
Μια αποτυχημένη χώρα δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερη δικαιοσύνη, δεν υπάρχει λόγος όλα να δουλεύουν σκ@τ@ και η δικαιοσύνη να δουλεύει σωστά.
avatar
Nikolaos Vourvachis 5.6.2013 | 00:38
Καλά της κάνανε. Για να είμαι σαφής βέβαια,η υπάλληλος δεν είναι ο ακρογωνιαίος λίθος του προβλήματος, αλλά μην το παίζουμε ξερόλες και αναλυτές, η τύπισσα θα έπαιρνε 800€ βαριά 1000, και θα έκανε καφρίλες όλη μέρα. Αν είχε τσίπα, τα μισά από αυτά θα τα έδινε σε ψυχοφάρμακα για την ανήθικη δουλειά που έκανε όλη μέρα, αλλά μάλλον δεν ένοιωθε. Τη δουλειά αυτή δεν την κάνεις, τελεία και παύλα. Το να μην την καταδικάζεις είναι ισοδύναμο με το να μην καταδικάζεις τον μπάτσο ο οποίος ξεσπάει όλο του το μένος δέρνοντας κόσμο, με το επιχείρημα ότι κάνει τη δουλειά του. Οπότε,εν κατακλείδει, ψόφος στα αφεντικά της, ψόφο και σε αυτήν.
Deli 5.6.2013 | 13:57
Σιγα μην επαιρνε και 3.000....που ζεις εσυ; Τον βασικο μισθο στην καλυτερη των περιπτωσεων.
Poet_of_Silence 5.6.2013 | 14:46
800 με 1000 ευρώ;;; Αν είναι για τόσα πάω και γω. Αλλά χλωμό το βλέπω.
avatar
Greta 5.6.2013 | 00:42
Η κυρια ειχει να πληρωσει για τη μηνυση κι ολο το story να πληρωσει τις οφειλες της δεν μπορουσε?! (φυσικα αυτο δεν δικαιολογει σε κανενα επιπεδο την τηλεφωνητρια!!!)
avatar
Copyleft 5.6.2013 | 09:34
Τα δικαστικά έξοδα βαρύνουν τον καταδικασθέντα.
avatar
jacob 5.6.2013 | 10:43
Tι Αντουανεττα Χριστε μου.Καλα αφου δεν ειχε ψωμι γιατι δεν ετρωγε παντεσπανι.
avatar
klinis 5.6.2013 | 14:19
Σε χαλάει η πολύ τηλεόραση
Deli 5.6.2013 | 14:34
100 ευρω κανει η μηνυση. Ολο το story οταν λες τι εννοεις; Προφανως παλι τη μηνυση..απλα το γραψες για ντορο...τα εξοδα της δικης οπως θα διαβασες ηδη βαραινουν αυτον που χανει. Ημιμαθης εισαι, διαβασε και λιγο, οχι μονο espresso και σοκ...
Παπ-Άριος 7.6.2013 | 20:34
Πολύ Άδωνι διαβάζεις εσύ!
12