Τα θέματα των πανελλαδικών σε Αρχαία και Μαθηματικά
Κοινωνία

Τα θέματα των πανελλαδικών σε Αρχαία και Μαθηματικά

Συνέχεια των Πανελλαδικών σήμερα

Η συνέχεια των Πανελλαδικών εξετάσεων 2014 έγινε σήμερα με τους υποψήφιους να εξετάζονται στα κύρια μαθήματα της κατεύθυνσης τους: Τα μαθηματικά κατεύθυνσης και τα Αρχαία ελληνικά.

 

Βατά και χωρίς παγίδες χαρακτηρίστηκαν από καθηγητές και μαθητές τα θέματα σε Αρχαία Ελληνικά και Μαθηματικά.

 

Αύριο, οι Πανελλαδικές εξετάσεις συνεχίζονται για τους υποψήφιους των ΕΠΑΛ (ομάδα Α') με το μάθημα των Μαθηματικών. Για τα βασικά μαθήματα των Γενικών Λυκείων οι εξετάσεις ολοκληρώνονται στις 12 Ιουνίου με Αρχές Οικονομικής Θεωρίας.


Τα σημερινά θέματα για τα Αρχαία μπορείτε να δείτε αναλυτικά εδώ

 

Τα σημερινά θέματα των Μαθηματικών μπορείτε να δείτε αναλυτικά εδώ

 

Ακολουθήστε το LiFO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

 

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο LiFO.gr

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Εγκαίνια για το νέο Κέντρο Μελανώματος και Καρκίνου Δέρματος που ανακατασκευάστηκε από το Ίδρυμα Ωνάση

Κοινωνία Εγκαίνια για το νέο Κέντρο Μελανώματος και Καρκίνου Δέρματος που ανακατασκευάστηκε από το Ίδρυμα Ωνάση

19.9.2018
Προστασία από τους πιστωτές για δύο ακόμα μήνες για την FOLLI FOLLIE

Κοινωνία Προστασία από τους πιστωτές για δύο ακόμα μήνες για την FOLLI FOLLIE

12.9.2018
Πώς ο Πέτρος και ο Telly, ένα γκέι ζευγάρι που ζει στο Λονδίνο, άλλαξαν μέσω Instagram τη ζωή ενός 16χρονου

Κοινωνία Πώς ο Πέτρος και ο Telly, ένα γκέι ζευγάρι που ζει στο Λονδίνο, άλλαξαν μέσω Instagram τη ζωή ενός 16χρονου

5.9.2018
Οι αόρατοι πρόσφυγες της Ελλάδας

Κοινωνία Οι αόρατοι πρόσφυγες της Ελλάδας

9.7.2018
To Facebook διέγραψε τη σελίδα του βρετανικού ακροδεξιού κόμματος Britain First

Κοινωνία To Facebook διέγραψε τη σελίδα του βρετανικού ακροδεξιού κόμματος Britain First

14.3.2018
Η φρίκη της εθνοκάθαρσης των Ροχίνγκια πλέον είναι ορατή και από το διάστημα

Κοινωνία Η φρίκη της εθνοκάθαρσης των Ροχίνγκια πλέον είναι ορατή και από το διάστημα

12.11.2017
Έρευνα: Όταν σε μια πόλη διεξάγεται μαραθώνιος, αυξάνουν οι θάνατοι από εμφράγματα

Κοινωνία Έρευνα: Όταν σε μια πόλη διεξάγεται μαραθώνιος, αυξάνουν οι θάνατοι από εμφράγματα

11.11.2017
Ανατροπή στην υπόθεση Δασκαλαντωνάκη: Κέρδισαν και στον Άρειο Πάγο τα παιδιά και η σύζυγος του ιδρυτή της Grecotel.

Κοινωνία Ανατροπή στην υπόθεση Δασκαλαντωνάκη: Κέρδισαν και στον Άρειο Πάγο τα παιδιά και η σύζυγος του ιδρυτή της Grecotel.

15.8.2017
Εκτός κινδύνου η 29χρονη που δέχθηκε αδέσποτη σφαίρα στον Κορυδαλλό

Κοινωνία Εκτός κινδύνου η 29χρονη που δέχθηκε αδέσποτη σφαίρα στον Κορυδαλλό

2.8.2017
Ο ΣΥΡΙΖΑ στο Μέγαρο - Φωτογραφίες από την Κεντρική Επιτροπή

Κοινωνία Ο ΣΥΡΙΖΑ στο Μέγαρο - Φωτογραφίες από την Κεντρική Επιτροπή

28.7.2017
19 Σχόλια
avatar
mo1983 2.6.2014 | 12:24
Προβλέπεται εκτόξευση βάσεων...
avatar
Τερατίνι 2.6.2014 | 12:28
Δώστε πόνο σε Λογοτεχνία και Λατινικα!
Όπως κάθε χρόνο σχεδόν κάνουν τα γλυκα ματια σε κάποια μαθήματα και σε ενα τουλάχιστον χαντακωνουν καργα!
tsartsa 2.6.2014 | 14:52
Άκου εκεί βατά τα θέματα στα μαθηματικά! Μου φαίνεται δεν ξέρουμε τι λέμε...Μόνο 1ο-2ο θέμα ήταν βατότατα και έπιανε κανείς σχεδόν άνετα 50/50...Γ3 και Γ4 πολύ δυσκολότερα και ειδικά το 4ο θέμα σε καμία περίπτωση εύκολο! Το Δ2β δεν έβγαινε ούτε με σφαίρες, όχι πως τ'άλλα έβγαιναν δηλαδή...Ίσως θα'πρεπε να'μαστε λίγο πιο επιφυλακτικοί σε αυτά που λέμε.
Weinstrass 2.6.2014 | 15:22
Σταματήστε λίγο. Τα θέματα είναι αντικειμενικά ΕΥΚΟΛΑ για μαθητή που εκατσε και διαβασε. Στο 2ωρο είχα τελειώσει και κοιτουσα το ταβανι. Και να πω πως είμαι και κανας αινσταιν; ΠΕΡΣΥ ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΑΠΟ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΕΓΡΑΦΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΛΓΕΒΡΑ! Καθισα ομως, διαβασα, εστρωσα τον ποπούλη μου, πηρα καμια 15αρια κιλά για να δω τι; Εναν νεροβραστο ρυθμο μεταβολής και μια ασυμπτωτο της πουτσας που εχουν ολα τα βοηθήματα. Αντε σοβαρευτείτε ρε είστε για γελια. Αυτο θελατε; Να πηγαίνουν όλοι καλα και να μην περναει κοσμος απο αριθμητικά και επειδή ξεχνάει ενα κομμα;
Βαλτε τα με τη σωστή σειρα. Στις εξετασεις αυτες πρεπει να υπαρχουν θεματα για τους διαβασμένους, για τους καλούς, για τους λιγο πιο καλούς και για τους ΑΡΙΣΤΟΥΣ. Αριστος δεν είσαι οταν παιρνεις 100 με τη μισή ελλάδα πανω απο 18. Αριστος είσαι οταν παιρνείς 17 με τη μισή Ελλάδα κατω απο τη βάση. Αν δεν διαβάσεις η δε σου κόβει δεν θα γραψεις ΤΕ-ΛΟΣ.

M. K. 2.6.2014 | 16:33
Ας μην λέμε όμως μεγάλα λόγια κι ας περιμένουμε να βγουν τα αποτελέσματα. . Ναι πρέπει να υπάρχουν και δύσκολα ερωτηματα, δεν μπορούμε ομως να βάζουμε ταμπέλες του τύπου "τα θέματα ήταν βατα.. ή ακόμη χειρότερα εύκολα". Αυτό λοιπον καλείται να το κρίνει καθένας υποψήφιος ξε χω ρι στα!
avatar
Midnight Poison 2.6.2014 | 16:36
Ειλικρινά βλέποντας ένα τέτοιο σχόλιο δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω...Αρχικά να πω ότι απ'τη στιγμή που συγκεκριμενοποιείς την κατάσταση λέγοντας "για μαθητή που έκατσε και διάβασε", δεν μπορεί να είναι αντικειμενικά. Επιπλέον τι σου δίνει την εντύπωση ότι όποιος τελειώνει μέσα στο 2ωρο συνεπάγεται ότι έχει πάει καλά; Ο καθένας έχει τους δικούς του ρυθμούς και χρειάζεται το χρόνο του, εκτός κι αν έχεις την εντύπωση ότι οι Πανελλήνιες είναι ένας διαγωνισμός όπου ο γρηγορότερος κερδίζει.Όσο για τα θέματα, λες την άποψή σου, αλλά δεν καταλαβαίνεις ότι δεν εκφράζει την πλειοψηφία, την οποία δε φαίνεται να λαμβάνεις και πολύ υπ'όψην σου. Τι θα πει να υπάρχουν θέματα "για τους διαβασμένους, για τους καλούς, για τους λίγο πιο καλούς και για τους άριστους"; Τα θέματα πρέπει να είναι για ΟΛΟΥΣ. Κι ας μην έχουν όλοι τα ίδια αποτελέσματα. Δηλαδή ένα παιδί που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να παρακολουθήσει φροντιστήριο, αλλά θέλει να έχει την ευκαιρία να μπει στην τριτοβάθμια εκπαίδευση πώς να μπορέσει να στηριχθεί σε ένα κακογραμμένο βιβλίο και καθηγητές που τα θεωρούν όλα αυτονόητα για να το επιτύχει; Και όσο για τους αρίστους, τους οποίους τόσο φαίνεται να θαυμάζεις, μάθε ότι ακόμα και σε μια κοπέλα που πέρυσι έγραψε 19,4 στα Μαθηματικά κατεύθυνσης, σε θέματα που ακόμα και καθηγητές δυσκολεύτηκαν να λύσουν, τα θέματα φάνηκαν απαιτητικά. Όσο για της απόψεις σου περί αριστείας τι να πω...Άριστος είσαι όταν γράφεις καλά τελεία και όχι σε σχέση με το πως τα πήγαν οι υπόλοιποι. Αυτός ο ανταγωνισμός μεταξύ των εξεταζομένων είναι αν όχι αστείος, τουλάχιστον περιττός. Για να μην αναφέρουμε ότι δεν έχουν όλα τα παιδιά τους ίδιους στόχους, ούτε προσβλέπουν σε μια θέση στην Ιατρική, τη Νομική ή το Πολυτεχνείο. Και εν τέλει πραγματικά άριστος είσαι όταν ανεξαρτήτος δικού σου αποτελέσματος, κατανοείς ότι τα πράγματα δεν είναι για όλους το ίδιο, σέβεσαι το συνάνθρωπό σου και δεν αναφέρεσαι σε εκείνον με μειωτικούς χαρακτηρισμούς τύπου "δε σου κόβει". Γενικά όταν έχεις ΗΘΟΣ.
tsartsa 2.6.2014 | 16:52
@Weinstrass

Επειδή σ'έχω δει πολλές φορές να γράφεις ασυναρτησίες και να παίρνεις του κόσμου τα dislike (και από'μένα φυσικά) σ'ευχαριστώ που μου δίνεις αυτή την ευκαιρία να σου κάνω ένα ηθικό δίδαγμα και να σου "στρώσω" μια και καλή τον "ποπουδάκο" σου, που λες κι εσύ (μαζί με άλλες ύβρεις που υποδεικνύουν την ελλιπή επιχειρηματολογία σου)...Καταρχάς, θα ξεκινήσω λέγοντας πως έχω διαβάσει ώρες ολόκληρες ΟΛΗ τη χρονιά, με πραγματική κούραση, κόπωση, προσπάθεια και στέρηση ελευθεριών και προσωπικής ζωής. Μπορεί να μην πήρα κιλά σε αντίθεση με'σένα, που το προβάλλεις και σαν επιχείρημα, αλλά έμεινα ο ίδιος (και μάλιστα έγινα ακόμη καλύτερος) υπό συνθήκες πίεσης, και αυτό είναι κάτι που δείχνει σταθερότητα χαρακτήρα και αξιών και πνευματική δύναμη. Μπορεί εσύ να νομίζεις ότι το να γράφεις 18 και 20 είναι κάτι το "άριστο" (δεν υπάρχει άριστος), αλλά "άριστος" είναι αυτός που ξέρει τον εσωτερικό του κόσμο καλύτερα απ'ό,τι οι άλλοι, δεν τον πειράζει το τελικό αποτέλεσμα εφ'όσον έχει καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια και ξέρει ότι οι πανελλήνιες είναι ένα ψίχουλο μπροστά σε όλα αυτά που θα συναντήσει στην υπόλοιπη ζωή του. Για μένα, αυτός που γράφει 18 και 20 συνήθως είναι λιγότερο "άξιος" για μια σχολή, παρά απ'ότι ένας μαθητής που είναι "μέτριος", γιατί πολλές φορές άτομα που πετυχαίνουν υψηλές βαθμολογίες έχουν αφιερώσει όλο σχεδόν το χρόνο τους στο να διαβάζουν, αντί να βλέπουν το ζήτημα σφαιρικά, δηλαδή να ψάξουν εξαντλητικά το πού θέλουν να περάσουν, τι τους ενδιαφέρει και βλέπουν μόνο ποιά σχολή έχει τα περισσότερα μόρια για να τη δηλώσουν στο μηχανογραφικό και να κάνουν την οικογένεια χαρούμενη, αλλά τον εαυτό τους μίζερο και απογοητευμένο...Δυστυχώς, τόσα χρόνια τώρα φαίνεται πως η "πλύση εγκεφάλου" που προσπαθούν να κάνουν στους νέους (και όχι μόνο) πετυχαίνει άψογα. Εκφράζω την πλήρη απαξίωση και την αντιπαράθεσή μου με τα, δήθεν, επιχειρήματά σου και με τις θετικές ψήφους που σου δόθηκαν, διότι πολύ απλά ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ (όποιες είναι αυτές) ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ Η ΣΧΟΛΗ ΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΜΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ (αν τελειώσουν) ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΒΑΡΙΑ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ! Κάτι που σε καμία περίπτωση δεν εξασφαλίζεται με το υπάρχον εκπαιδευτικό σύστημα και τη διαδικασία των Πανελληνίων και σαφώς δεν πρόκειται να αλλάξει σύντομα με συντηρητικές απόψεις σαν τις δικές σου...Ελπίζω κάποτε να το καταλάβουμε όλοι μας αυτό.
avatar
thevillager 2.6.2014 | 17:19
Να σας πω και εγώ την άποψή μου ως περσινός. Τα φετινά θέματα ήταν πολύ καλύτερα σε σχέση με τα δικά μας. Υπήρχε διαβάθμιση και ναι, τα θέματα ήταν βατά για έναν ο οποίος είχε διαβάσει σωστά. Το περσινό Β3, δεν μπόρεσαν να το λύσουν οι 3 μαθηματικοί του σχολείου μου ενώ το προσπαθούσαν και οι 3 μαζί. Μην παραπονιέστε με το παραμικρό. Οι πανελλήνιες, όσο και να μην το καταλαβαίνεται, είναι ένας διαγωνισμός. Διαγωνίζεστε με όλο το πανελλήνιο, για το ποιος θα γράψει καλύτερα από τον άλλον. Και είναι λογικό, να υπάρχουν και δύσκολα κομμάτια, γιατί πρέπει να ξεχωρίσει το μυαλό από τον πολύ καλά διαβασμένο. Δεν φταίνε τα θέματα, τα οποία ξαναλέω ότι είναι βατά για έναν πολύ καλά διαβασμένο, αν δεν γράφετε εσείς καλά. Γκρίνια με το παραμικρό...
Weinstrass 2.6.2014 | 17:45
Θα ήθελες να βγουμε καμια φορά;
Weinstrass 2.6.2014 | 17:45
Θα ήθελες να βγουμε καμια φορά;
avatar
thevillager 2.6.2014 | 17:30
Και να προσθέσω και κάτι άλλο. Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι δεν είναι όλοι για να μπουν στο Πανεπιστήμιο. Δεν γίνεται να έχουμε μια χώρα 11.000.000 ανθρώπων και να είναι όλοι επιστήμονες.
Weinstrass 2.6.2014 | 17:44
Βρε χρυσέ μου, μπορεί εσυ να ξοδευες τον χρόνο σου για να διαβάζεις Οσκαρ Γουάιλντ , να μαθαίνεις να ζείς την ζωή σου και να είσαι πιο ψαγμένος απο εμενα.
Τελίκά ομως καθε μαθητής που διαβασε πιο πολύ απο εσενα πρεπει να ανταμειφθεί αναλόγως.

Δεν μπορώ επίσης να καταλάβω γιατι ολη αυτη η φασαρία για τις πανελλήνιες:
Ξερω, 'οι νεοι εχουν εμφυτη την ταση για αμφισβήτηση. Νομίζουν πως οταν παρουν δυναμη στα χέρια τους θα πλάσουν εναν κόσμο χωρίς αδικίες κτλ κτλ'. Τα λεει ο Κριαράς, τα έμαθα και εγω αυτα στην εκθεση μη νομίζεις.
Το θεμα είναι πως, είτε το θελεις ειτε οχι αυτες οι ριμαδες οι εξετάσεις ειναι οτι πιο ΔΙΚΑΙΟ μπορεί να προσφέρει σε εναν μαθητή αυτο το σαπιο συστημα. Και εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι:
Τι αντιπροτάσεις εχουμε;
Ολοι μεσα και μετα να διώχνουμε τους σκαρτους; Μεεεεχ, εδω δεν μπορούμε να διώξουμε τους αιώνιους φοιτητές.
Εξετάσεις απο την πρώτη λυκείου; Γαμησε τα, ευτυχώς που γεννήθηκα το 96'.
Να διαλέγει το πανεπιστήμιο τους φοιτητές του; Εκει να δείς ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ.

Ξανατονίζω, παρτε τα με τη σωστή σειρα:
Διαβάζεις; Γραφεις! Τοσο απλό. Ο κόσμος δεν είναι κουνελάκια και λουλουδάκια, ουτε θα σου γλείφουνε τον πατο ολη σου τη ζωή.
Εγω αυτο που εμαθα φετος μεσα απο την διαδικασία των εξετάσεων-επειδή βλεπω παντα το ποτήρη μισογεμάτο- είναι οτι πρεπει να ιδρώσεις για να πετύχεις, και αν ιδρωσες και δεν πετυχες, να προσπαθήσεις και άλλο.
Επιπλέον είδα ολα τα παιδιά να ωριμάζουν απότομα, να σκέφτονται το μέλλον τους, να τα βαζουν σε μια σειρά τα πραγματα.

Δεν αντέχω τον σουσουδισμό ορισμένων: Πως ρε φιλαράκι ιδρωσες στο διάβασμα οταν ο ρυθμός αυτός της μεταβολής είναι ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ σε παρα πολλά βοηθήματα; Πως ρε αγορι μου σκοτώθηκες οταν δεν μπορείς να χειριστείς ανισότητες με αυξουσες/κυρτές κτλ.
Διαβάζω ξερεις τι σημαίνει; Μαλλον όχι.

ΤΕΛΙΚΑ ομως εγώ ενα ξέρω: Αμα θελεις να κανεις κατι πραγματικά και οχι για να ευχαριστήσεις τον μπαμπα, αμα αγαπάς αυτο που κυνηγάς θα κανεις τα παντα, και για να το πετύχεις οι πανελλήνιες θα σου φανούν κρεμούλα.
Η γενιά μας που τα θελει όλα ετοιμα εχει να φαει πολλά αγγούρια γιατι κοιταμε το τι 'πρεπει θεωρητικά να γίνει απο τους αλλους για εμας ' και οχι το ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΜΑΣ. Να σου υπενθυμίσω πως κανεις δεν σου χρωστάει τίποτα.


Συγγνώμη αν θελω να ξεχωρίσω απο την μαζα και να ανταμειφθούν οι προσπάθειές μου, συγγνώμη που πιστεψα πως τα θεματα ήταν ευκολα, συγγνώμη που διαβασα ενδελεχώς, χωρίς κενα -στο ρυθμό μεταβολής γκουχουγκουχου- και συγγνώμη που βλεπω την πραγματικότητα, οχι μια ουτοπική κατασταση στο κεφάλι μου.


Α και κατι τελευταίο: Τον λογαριασμό τον εκανα κυριολεκτικά 3 λεπτα πριν κανω το σχόλιο, ακριβώς για να κανω το σχόλιο.
Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στο άλλο μισο, αν σε νοιαζει.

Και σε παρακαλώ μη μιλας για επιχειρήματα οταν το καλύτερό σου είναι 'ε μα δε λυνότανε'...
Ααασταδιαλα πια!
avatar
mo1983 2.6.2014 | 19:50
Είσαι νέος, αλλά φαίνεται το Μαθηματικό μυαλό σου. ένα+ένα κάνουν δύο απλά... ωραίος... καλή συνέχεια. τα φετινά θέματα ήταν τα πιο εύκολα των τελευταίων ετών και θα φανει και στις βάσεις αυτό. άντε καλά αποτελέσματα σε όλους.
M. K. 2.6.2014 | 20:06
Ας μην ξεχναμε οτι με το Β3 δεν καθορίστηκε το αν θα περάσεις γιατί ήταν ΕΝΑ ερώτημα! Ωστόσο αναλογιστείτε οτι γραψατε εκθεση για την έλλειψη ανθρωπιας και αυτή τη στιγμή το επιβεβαιωνετε! Ας κοιτάξει ο καθένας την δουλειά του και να μην καταστρέφει την ψυχολογία των υποψηφίων , τίποτα δεν τελείωσε για κανέναν μας... Καλή συνέχεια και λίγη ταπείνωση και μετριοφροσυνη θα κάνει καλο σε κάθε υποψηφιο!
bukowski 3.6.2014 | 01:32
τα θέματα ήταν βατά. και σε ότι γράφουν οι από κάτω για τα περσινά τα δύσκολα, που δεν έλυσαν το β3 ούτε οι καθηγητές, κόστισε σε κανέναν; όχι. σταματήστε να πνίγεστε σε μια κουταλιά νερού. και κάτι τελευταίο, στις σχολές δεν πρέπει να μπαίνουν όποιοι θέλουν, εκτός και αν θέλεις να έχουμε νευροχειρουργούς με απολυτήριο λυκείου με 15.
avatar
μαργαριταα_ 2.6.2014 | 15:33
Μπορεί τα θέματα να ήταν εύκολα,αλλά δεν τα περίμενε κανείς!Τρίτη συνεχόμενη χρονιά Ηθικά;;!!
Τα περισσότερα απο τα παιδιά δεν το περίμεναν και δεν ήταν κατάλληλα προετοιμασμένα. Οι βάσεις δεν εξαρτώνται μόνο απο τα θέματα αλλα και απο την επίδοση των μαθητών...
avatar
la haine 2.6.2014 | 21:17
Ποτε θα καταλαβετε σε αυτη τη χωρα οτι η συνεπεια και η ικανοτητα προσηλωσης και εφαρμογης παρωπίδων ειναι ο μονος στοχος αυτου του εκπαιδευτικου συστηματος;!
Στις Πανελληνιες δε γραφουν οι εξυπνοι, τα καλα μυαλα, τα ατομα που ξερουν τι θελουν. Στις Πανελληνιες γραφουν οι επιμελεις και τα ατομα που θυσιαζουν μια ολοκληρη χρονια -απο τις καλυτερες της ζωης τους- αποστηθιζοντας πραγματα τα οποια σε μια εβδομαδα θα τα εχουν ξεχασει. Δηλαδη ο πιο υπακουος, αυτος που αυριο μεθαυριο θα ειναι καλυτερος εργατης, ανεξαρτητως της σχολης.
Εγω δε θα ελεγα με περηφανια οτι πηρα 15 κιλα στις Πανελληνιες παντως. Το οτι βρηκες δικαιολογια για να ξεσπασεις την λαιμαργια σου και να γεμισεις τα κενα που ειχες λογω του "στρωσιματος" αυτου πως ακριβως το συνδεεις με την επιτυχια; Κοσμος αυτοκτονει για τις Πανελληνιες και καθομαστε και λεμε αν ειναι ευκολα τα θεματα.
Α και κατι ακομα, απο μια μαθητρια που τα εγραψε ολα στο διαγωνισμα αλλα δεν τα αιτιολογησε με βαση το βιβλιο γιατι δεν το ανοιξε ποτε, επιτυχημενος ειναι αυτος που κανει ο,τι θελει στη ζωη του χωρις βεβαια να επιβαρυνει τους αλλους. Το ποσο εγραψες στις Πανελληνιες ποσως θα σε κανει ευτυχισμενο/η στη ζωη σου.
Βαθύπλουτη 2.6.2014 | 22:30
Στα μαθηματικά τα θέματα ήταν ευκολότερα από αυτά που μπήκαν το 11,12 και 13. (για τα οποία η μαθηματική εταιρεία είχε αναφέρει ότι ήταν τα δυσκολότερα των τελευταίων ετών) Σε καμία περίπτωση δεν ήταν γελοία. Αυτοί που τα χαρακτηρίζουν εύκολα το λένε με την έννοια ότι δεν υπήρχαν εκπλήξεις-δεν έπεσε κάτι τρομερά ασυνήθιστο. Πιστεύω πως τα παιδιά είχαν μελετήσει αντίστοιχα θέματα με τους καθηγητές τους. (στα φροντιστήρια φυσικά, όχι στα σχολεία...) Αν είχες κάνει μία καλή προσπάθεια μέσα στη χρονιά μπορούσες να γράψεις έναν αξιοπρεπή βαθμό. Και αν είχες τρελαθεί στο διάβασμα είχες τη δυνατότητα να λύσεις όλα τα θέματα. (με την προυπόθεση να μην πάθεις κρίση πανικού απ'το άγχος κ να μπορείς να διαχειριστείς σωστά τον χρόνο σου. Γιατί συμβαίνουν αυτά δυστυχώς.)


Καλή επιτυχία στα παιδιά που δίνουν. Και μην απογοητεύεστε, αν δεν πήγατε καλά σήμερα. Πέρασε. Προετοιμαστείτε για τα υπόλοιπα!
avatar
enas akoma nikos 4.6.2014 | 12:43
Συγκριτικά με πέρσι, φέτος οι βάσεις θα πάνε στο θεό. Τουλάχιστον με τα μαθήματα της τεχνολογικής που έχω δει ως τώρα. Δεν αρέσει σε πολλοίς η λέξη εύκολα αλλά ενώ δεν μπορούμε να που ξεκάρφωτα ότι ένα μάθημα ήταν δύσκολο η εύκολο μπορεί να γίνει σύγκριση του ίδιου με άλλη χρονιά ώστε να είναι ποιο αντικειμενικό το αποτέλεσμα. Και επειδή κάποιος είπε ότι μόνο τα πρώτα 2 θέματα είναι βατά στα μαθηματικά (προσωπικά νομίζω ότι τουλάχιστον μέχρι το 4α είναι βατά), αντίστοιχα πέρσι μόνο κάποια ερωτήματα απ τα θέματα πέρσι ήταν βατά. Δεν το λέω γιατί πιστεύω ότι θα έπρεπε τα θέματα να είναι σαν πέρσι αλλά να έχουν μια διαβαθμισμένη δυσκολία, την οποία ούτε φέτος έχουν.
Για την ιστορία εγώ πέρσι έδωσα και έβγαλα 15 χιλιάδες κάτι μόρια (με 10,5 στα μαθηματικά κατεύθυνσης) δεν έπιασα την πρώτη επιλογή μου αλλά μπήκα σε σχολή που ήθελα. (η σχολή έπεσε λόγο των θεμάτων 1500 μόρια)