Ο δήμος Δράμας εξηγεί γιατί κατεδάφισε το σκοπευτήριο όπου προπονούνταν η Κορακάκη
Αθλητισμός

Ο δήμος Δράμας εξηγεί γιατί κατεδάφισε το σκοπευτήριο όπου προπονούνταν η Κορακάκη

Γιατί λίγες ώρες πριν τον μεγάλο τελικό ξεκίνησε το γκρέμισμα του πρόχειρου σκοπευτηρίου

Το σκοπευτήριο στη Δράμα


Τους λόγους για τους οποίους συνεργεία του δήμου Δράμας κατεδάφισαν το σκοπευτήριο όπου μεταξύ άλλων έκανε προπονήσεις και η χρυσή πλέον ολυμπιονίκης Άννα Κορακάκη, διευκρινίζει στο LIFO.gr  ο κος Αγγελίδης Παύλος, ειδικός συνεργάτης του Δημάρχου Δράμας Χριστόδουλου Μαμσάκου.

 

 

Οι συγγενείς της Άννας Κορακάκη ανέφεραν στο αθηναϊκό πρακτορείο ότι δημοτικά συνεργεία, το πρωί, πριν από τον τελικό του αγωνίσματος των 25 μέτρων με αεροβόλο πιστόλι, κατεδάφισαν την πρόχειρη κατασκευή έξω από τη Δράμα, στην οποία έκανε προπόνηση η Άννα Κορακάκη. Το χαρακτηριστικό απόσπασμα αναφέρει: " Δεν ξέρουν και οι ίδιοι τι να υποθέσουν ...Μήπως, είχε άραγε η πόλη άλλο καλύτερο σκοπευτήριο; Μήπως για να μην κεντρίσει την αρνητική δημοσιότητα των ΜΜΕ, μήπως να μη δοθεί αρνητική εικόνα για την πόλη, τώρα που όλα τα φώτα της δημοσιότητας στράφηκαν πάνω στη χρυσή πρωταθλήτρια; Γιατί άραγε, ποιος ξέρει; Αναρωτιούνται χαμηλόφωνα, αλλά ακούγονται... Τόσα χρόνια σκληρής δουλειάς, επιμονής, κόπου, προσπάθειας, στη σκιά, «ποιος αλήθεια νοιάστηκε;». Μήπως τα ΜΜΕ που εδώ και τρεις μέρες επιδεικνύουν εξαιρετικό ενδιαφέρον ; Η μητέρα της Άννας Κορακάκη, η Φωτεινή, δε μπορεί να μην εκφράσει ένα πικρό παράπονο, που την «πνίγει» όλα αυτά τα χρόνια.«Θέλω να πω ένα παράπονο και δικό μου, θεωρώ και όλων των παιδιών που ασχολούνται με αυτά τα αθλήματα... Σας είπα, η Άννα έχει απίστευτες διακρίσεις τα τελευταία χρόνια. Κάθε φορά λοιπόν «κρεμόμασταν» στα δελτία ειδήσεων να ακούσουμε μια απλή αναφορά, τίποτε παραπάνω, μια απλή αναφορά... Τίποτε, ούτε αυτό, ούτε μια αναφορά..."

 

 

Η κατεδάφιση του σκοπευτηρίου (φωτό.: dramini.gr)

 

Η κατεδάφιση του σκοπευτηρίου (φωτό.: dramini.gr)

 

Η κατεδάφιση του σκοπευτηρίου (φωτό.: dramini.gr)

 

To θέμα πήρε μεγάλες διαστάσεις και οι φωτογραφίες από το γκρεμισμένο σκοπευτήριο κάνουν το γύρο των social media καθώς η εικόνα, μια μέρα μετά το θρίαμβο στο Ρίο, προκαλεί αίσθηση. Όμως από το δήμο σημειώνεται πως η πρόχειρη αυτή κατασκευή στο εγκαταλελειμμένο λατομείο ήταν προγραμματισμένο να απομακρυνθεί καθώς υπάρχει πρόσφατη απόφαση του δημοτικού συμβουλίου με την οποία έχει εγκριθεί ανανέωση των εγκαταστάσεων. Από το δήμο Δράμας σημειώνεται πως εντός των επόμενων 15 ημερών αναμένεται ειδικό κοντέινερ που θα εξυπηρετεί καλύτερα τους πολλούς αθλητές των συλλόγων που έως τώρα προπονούνταν σε άθλιες συνθήκες και πως τα συνεργεία έπρεπε να μπουν να καθαρίσουν το χώρο για να αρχίσει η εγκατάσταση των νέων υποδομών. Σύμφωνα δε με τον κο Αγγελίδη ο δήμος θα συνεχίσει να παραχωρεί το χώρο σε όλους τους αθλητές των συλλόγων που θέλουν να προπονούνται εκεί, κάτι που είχε γνωστοποιηθεί μεταξύ άλλων και στον πατέρα και προπονητή της ελληνίδας αθλήτριας.

 

Ακολουθήστε το LiFO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

 

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο LiFO.gr

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Η Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία ζητά από την Σ.Μπεκατώρου «να γίνει συγκεκριμένη» για την κακοποίηση από παράγοντα

Αθλητισμός Η Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία ζητά από την Σ.Μπεκατώρου «να γίνει συγκεκριμένη» για την κακοποίηση από παράγοντα

15.1.2021
Google: Αφιερωμένο στον Τζέιμς Νέισμιθ, τον «πατέρα» του μπάσκετ, το σημερινό doodle

Αθλητισμός Google: Αφιερωμένο στον Τζέιμς Νέισμιθ, τον «πατέρα» του μπάσκετ, το σημερινό doodle

15.1.2021
Σοφία Μπεκατώρου: «Του έλεγα όχι και εκείνος συνέχιζε» - Η Ολυμπιονίκης μίλησε για τον βιασμό της από παράγοντα της Ομοσπονδίας

Αθλητισμός Σοφία Μπεκατώρου: «Του έλεγα όχι και εκείνος συνέχιζε» - Η Ολυμπιονίκης μίλησε για τον βιασμό της από παράγοντα της Ομοσπονδίας

14.1.2021
Το Netflix ετοίμασε ντοκιμαντέρ για τον Πελέ - Δείτε το τρέιλερ

Αθλητισμός Το Netflix ετοίμασε ντοκιμαντέρ για τον Πελέ - Δείτε το τρέιλερ

14.1.2021
Ξέσπασμα Τσιτσιπά στο Twitter: Τους λυπάμαι, δεν έχουν προσωπική ζωή και ασχολούνται μαζί μου

Αθλητισμός Ξέσπασμα Τσιτσιπά στο Twitter: Τους λυπάμαι, δεν έχουν προσωπική ζωή και ασχολούνται μαζί μου

14.1.2021
Formula 1: Ο Γκροζάν έβγαλε τις γάζες πρώτη φορά μετά το ατύχημα - Η ανάρτησή του

Αθλητισμός Formula 1: Ο Γκροζάν έβγαλε τις γάζες πρώτη φορά μετά το ατύχημα - Η ανάρτησή του

14.1.2021
Ο Ολυμπιονίκης Λεωνίδας Πελεκανάκης πέθανε από κορωνοϊό

Αθλητισμός Ο Ολυμπιονίκης Λεωνίδας Πελεκανάκης πέθανε από κορωνοϊό

14.1.2021
Ο ΛεΜπρον Τζέιμς σούταρε no-look τρίποντο μετά από στοίχημα με τον Σρόντερ [ΒΙΝΤΕΟ]

Αθλητισμός Ο ΛεΜπρον Τζέιμς σούταρε no-look τρίποντο μετά από στοίχημα με τον Σρόντερ [ΒΙΝΤΕΟ]

13.1.2021
La Vanguardia: «Ρισκάρει πτώχευση η Μπαρτσελόνα» - Χρέη εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ

Αθλητισμός La Vanguardia: «Ρισκάρει πτώχευση η Μπαρτσελόνα» - Χρέη εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ

12.1.2021
Ποδόσφαιρο: Ο Καζουγιόσι Μιούρα θα συνεχίσει να παίζει και μετά τα 54α γενέθλιά του- Ανανέωσε το συμβόλαιό του

Αθλητισμός Ποδόσφαιρο: Ο Καζουγιόσι Μιούρα θα συνεχίσει να παίζει και μετά τα 54α γενέθλιά του- Ανανέωσε το συμβόλαιό του

12.1.2021
17 Σχόλια
12
VITROUVIOS 10.8.2016 | 12:26
Κ ειδικέ συνεργατα, του δημάρχου Δράμας, πράγματι αναλάβατε δύσκολο έργο, αλλα ξεχάσατε ότι απευθύνεστε σε Έλληνες που ξέρουν πως λειτουργεί το δημόσιο μας. Ντροπή στο δήμαρχο που δε βγήκε να ζητήσει συγγνώμη, γιατι όλοι κάνουμε λάθη, και έβαλε τον αντ αυτού να λέει αηδίες.
avatar
σιγανό•ποταμάκι 10.8.2016 | 12:34
Το κοντέινερ ανήκει στις "νέες υποδομές";
Ο Νοών... νοείτω 11.8.2016 | 20:40
Εύλογη η απορία σου αλλά μη πάει το μυαλό σου στα κοντέινερ της Cosco.

Πρόκειται για προκατασκευασμένα κτίσματα, τύπου "κοντέιντερ", επειδή μεταφέρονται και τοποθετούνται όπως τα κοντέινερ.

Ορίστε μερικά παραδείγματα:

http://www.kms.gr/images/0104.jpg

http://www.skouras.eu/htmlGre/images/mobileoffice.jpg

http://www.kmf.gr/files/forita_grafeia/3.jpg

http://www.geranoi-express.gr/var/m_f/f5/f59/179803/62705-21.jpg
avatar
σιγανό•ποταμάκι 12.8.2016 | 14:19
Δεν εξέφρασα εύλογη απορία αλλά ειρωνικό σχόλιο.
Ο Νοών... νοείτω 12.8.2016 | 15:38
@σιγανό•ποταμάκι 12.8.2016

Κι εγώ σου απάντησα με στοιχεία και μάλλον δεν πήρες χαμπάρι τίποτα.
avatar
σιγανό•ποταμάκι 13.8.2016 | 09:28
Αγαπητέ/ αγαπητή δεν είχα στο μυαλό μου την εικόνα των εμπορευματοκιβωτίων του λιμανιού, αλλα ακριβώς τα προκάτ "οικήματα", που ενδεικτικά παρέθεσες, στα οποία κατά καιρούς έχουν στεγαστεί σεισμοπαθείς και λοιποί αναξιοπαθούντες.
Η αντικατάσταση του παραπήγματος στη Δράμα με ένα κοντέινερ/ προκάτ (πες το όπως θες), για να προπονείται μια Ολυμπιονίκης είναι ντροπή, δεν συμφωνείς;
avatar
Λαμπρος Κοντος 10.8.2016 | 13:15
Μα ειναι,νομιζω,προφανες οτι αποτελει καθαρα χρονικη συμπτωση η "εξαφανιση" του αχουριου με τα ερειπια το οποιο χρησιμοποιουσε ως προπονητηριο η χρυση,πλεον,ολυμπιονικης,την ΙΔΙΑ την ημερα του αγωνα της Κορακακη !
Ηταν μια προαποφασιμενη,προγραμματισμενη,και αρτια οργανωμενη ενεργεια η οποια,ολως τυχαιως,συνεπεσε να γινει την συγκεκροιμενη χρονικη στιγμη.
Και οποιος πιστευει οτι εγινε ΑΚΡΙΒΩΣ για να μην γινει καμμια "στραβη" και κερδισει το χρυσο η σπουδαια αυτη κοπελλα,οποτε την αμεσως επομενη ημερα θα γεμιζαν τα social media με "παραλληλες φωτογραφιες"της γκρεμισμενης καλυβας του Καραγκιοζη διπλα στα Taj Mahal,στα "διαστημικα κεντρα"τα οποια ειναι σκοπευτικα κεντρα αλλων χωρων οπως π.χ.αυτο της Κινας.Και ,αφου περναγε η αρχικη παγκοσμια εκπληξη,το διεθνες "κραξιμο"θα εφθανε μεχρι την στρατοσφαιρα.
Αλλα ειπαμε.Ολα αυτα ειναι ανοησιες και κακοβουλες φημες.Και οποιος τα πιστευει αυτα ειναι "ανθελλην,αχρηστος και κτηνος",και,οπως ελεγε παλια και ο Χαρρυ Κλυνν,"...να του καει το βιντεο" !!!
avatar
Ανώνυμος/η 10.8.2016 | 15:48
Η σύγκριση της χρεοκοπημένης χώρας μας με την Κίνα των εξαγωγών αξιας τρις δολαρίων με ξεπερνάει.
Και συμφωνούν μαζι σου άλλοι 32 εως τωρα.
Παμε συνελληνες καθε πόλη και κλειστό σκοπευτήριο καθε χωριό και ανοικτό....
avatar
Λαμπρος Κοντος 11.8.2016 | 01:17
@ti na pis
Πραγματι,τι να πεις...
Οντως η λογικη του "ραβδος εν γωνια ,αρα βρεχει"ειναι ενα ακομη νεοελληνικο "προνομιο" το οποιο "ξεπερναει"εμενα...
Ποιος,που,πως και ποτε συνεκρινε την Ελλαδα της χρεωκοπιας με την Κινα του παροντος ;
Προφανως κανεις.
Η οποια συγκριση αφορουσε σε αξιομνημονευτα γεγονοτα και πρακτικες,και μονον.
Διοτι εαν το οτι η Κινα με το σκοπευτηριο/ανακτορο και η Γερμανια που σιγουρα διαθετει πολλα υπερσυγχρονα τετοια κεντρα χανουν το χρυσο μεταλλιο απο ενα κοριτσι το οποιο εχει ως προπονητηριο την παραγκα του Καραγκιοζη(...και μαλιστα μετα απο ...σεισμο)δεν αποτελει αξιομνημονευτο γεγονος, τοτε οι λεξεις εχουν χασει την σημασια τους.
Και εαν πιστευει κανεις οτι δεν θα επεφτε διεθνες κραξιμο εαν καποιος,εστω ο Δημος,δεν εκανε κατι γι'αυτη την ντροπη(...η εαν δεν προσεποιειτο οτι θα κανει κατι,οπως κανουν συνηθως οι πολιτικοι...)τοτε εγω δεν μπορω να κανω τιποτα για το ροζ συννεφακι στο οποιο καθεται.
Διοτι εαν δεν ειναι σε θεση να καταλαβει οτι εαν το κρατος δεν ειναι σε θεση-για οποιοδηποτε λογο-να εξασφαλισει οχι πολυτελειες,αλλα τις στοιχειωδεις προυποθεσεις προετοιμασιας για τους αθλητες που στελνει στους Ολυμπιακους αγωνες και ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ απο αυτους να "του φερουν"μεταλλια,τοτε το ελαχιστο που οφειλουν οι εκπροσωποι του να κανουν εαν καποιος αθλητης,ω του θαυματος,"ανεβασει"την ελληνικη σημαια στον ψηλοτερο ιστο και κλαψει-μαζι με παρα πολλους ελληνες-στο ακουσμα του εθνικου μας υμνου,ειναι οχι απλα να μην τολμησουν να στηθουν μαζι με τον αθλητη για φωτογραφιες,αλλα να εμφανισθουν μονον για να ζητησουν συγγνωμην.Οχι απλα απο τον αθλητη,αλλα απο ολους μας.
Οσο για το (υποπτα...) προσομοιαζον με το "σλογκαν"της χουντας (καθε πολη και σταδιο,καθε χωριο και γυμναστηριο)καταληκτικο "πυροτεχνημα "σου δεν νομιζω οτι αξιζει,καν,να το σχολιασω.
ανώριμος23 10.8.2016 | 13:41
Ας καταλαβουμε καποια στιγμη οτι η Ελλαδα εχει χρεωκοπησει και δεν υπαρχει μία. Εδω δεν υπαρχουν αλλες σημαντικοτερες υποδομες, θα εχτιζαν σκοπευτηριο, ειμαστε σοβαροί; Επίσης όλοι εσεις που κραζετε το Κρατος, ειστε οι ιδιοι που φωναζατε για τους Ολυμπιακους 2004. ότι ξοδευονται απιστευτα λεφτα για υποδομες και δεν ειναι σωστό. Γενικα ο Ελληνας μια ζωή γκρινιαζει για τα παντα
Ugg-α-μπ-Uggas 10.8.2016 | 14:41
Εάν, βέβαια, δεν κέρδιζε ποτέ, τότε αυτό το παράπηγμα θα έμενε στην θέση του και η αθλήτρια της σκοποβολής στην αφάνεια...
avatar
Ανώνυμος/η 10.8.2016 | 15:26
Υπάρχει όμως και η αντίθετη λογική σε αυτήν την υπόθεση. Γιατί κυρίες και κύριοι χρειάζεται να αναβαθμίσουμε εμείς τις εγκαταστάσεις μας, εφόσον με αυτές πήραμε χρυσό και χάλκινο και να μην υποβαθμίσουν οι "και καλά αναπτυγμένες" χώρες τις δικές τους????
Τροφή για σκέψη...
:)


υσ: Αν διαβάζει κάποιος πολιτικός, να δηλώσω ότι αστειευόμουν και να μη του μπουν τίποτα περίεργες ιδέες και ξανα στήσει τις ίδιες λαμαρίνες που γκρέμισε η μπουλντόζα.
avatar
SokMou 10.8.2016 | 15:43
Και βέβαια να πούμε ότι οι υπερβολικές Ολυμπιακές Εγκαταστάσεις Σκοποβολής στο Μαρκόπουλο έχουν παραχωρηθεί στην Αστυνομία για εκπαίδευση στην κοντσίνα ίσως.Ποιός ξέρει σε τι χάλι είναι τώρα και γιατί δεν παραχωρούνται στους αθλητές για προπόνηση! Η Κινέζα προπονιόταν στο Πεκίνο στην αντίστοιχη αίθουσα αγώνων που έχουε και εμείς και βέβαια γινόντουσαν και οι αγώνες στο Ρίο. Το κοτέτσι μας μάρανε.Όταν κάνεις αθλητισμό σε αυτό το επίπεδο πας όπου έχει εγκαταστάσεις και προπόνητές. Γιατί να έχει η Δράμα σκοπευτήριο;.Η Αθήνα που έχει δηλαδή τι το κάνει. Στην Γερμανία έχει και όλο το team που χρειάζεται. Ο πρωταθλητισμός σε αυτό το επίπεδο είναι σαν να διαλέγεις Πανεπιστήμιο. ¨ΟΧι Φροντιστήριο πανελλαδικών!Η Άννα Κορακάκη προπονιόταν με την Εθνική Γερμανίας!πως και οι αθλήτριες του επί κοντώ προπονιουνται στις ΗΠΑ με τους καλύτερους του κόσμου.
VASILY ZAITSEV 10.8.2016 | 21:21
Δεν είναι ότι κατεδαφίστηκε ένα παράπηγμα που το χρησιμοποιούσε η κα Κορακάκη ως χώρο προπόνησης.
Το θέμα είναι ότι η κα Κορακάκη αύριο το πρωί που θα γυρίσει απο το Ριο και όταν σβήσουν τα φώτα των καμερών δεν θα έχει ούτε αυτό το χώρο για να μας κάνει με το ζόρι περήφανους (διότι εμείς δε φαίνεται να επιθυμούμε να είμαστε περήφανοι για τα παιδιά μας).
Το θέμα είναι ότι ούτε στο παράπηγμα δε θα μπορεί να πάει μια ντουζίνα παιδιών να τη δουν να προπονείται και να ακολουθήσουν το παράδειγμά της.
Το θέμα είναι ότι η "δημιουργία αξιοπρεπούς χώρου προπόνησης" θα έχει την τύχη του μισοβουλιαγμένου πλοίου στον Πειραία. Αυτή την εικόνα δίνουμε ... μισοβουλιαγμένου πλοίου!
avatar
th_nikos 10.8.2016 | 23:32
Μία ζωή σε αυτή τη χώρα μας ενδιέφερε το φαίνεσθαι και ποτέ η ουσία. Και μετά απορούμε γιατί βιώνουμε τις καταστάσεις που βιώνουμε.
avatar
Ανώνυμος/η 11.8.2016 | 21:11
Container: ο ελβατικός σουγιάς του ελληνικού δημοσίου!

Κυκλοφορεί στα παρακάτω μοντέλα:
Container EDU-100 Education Edition: Ιδανική λύση ανάγκες όταν τα λεφτά για το σχολείο φαγώθηκαν.

Container HOME-100, HOME-200, HOME-WC Family Edition: Η λύση έκτακτης ανάγκης σε περιπτώσεις φυσικών καταστροφών. Προσφέρει τόσο αποτελεσματική λύση, που συνήθως γίνεται μόνιμη.

Και τώρα
Container SKO-2016 Sports Edition: Βγάζει ακόμα κι ένα κράτος σαν το ελληνικό ασπροπρόσωπο σε περιπτώσεις εκτάκτων αναγκών σε αθλητικές υποδομές.

Νέα μοντέλα Under development.
Stay tuned!
12