ΑΠΕ-ΜΠΕ
Αθλητισμός

Βόλεί: Στους «16» της Ευρώπης η Εθνική Ελλάδος για έναν πόντο

Στις 16 καλύτερες ομάδες του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βόλεϊ ανδρών, προκρίθηκε η εθνική Ελλάδος μετά τη νίκη της Ρουμανίας επί της Πορτογαλίας με 3-1.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ισοβάθμισε στην τέταρτη θέση του ομίλου με Πορτογαλία και Ρουμανία, ωστόσο πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση λόγω καλύτερης διαφοράς πόντων. Τελικά κάποιες φορές γίνονται και θαύματα κι ένα τέτοιο παρακολουθήσαμε σήμερα στην Sud De France Arena, όπου η Ρουμανία κέρδισε με 3-1 την Πορτογαλία και για έναν πόντο η Ελλάδα προκρίθηκε στους «16» του Ευρωβόλεϊ.

Πριν την έναρξη του αγώνα η Εθνική ήξερε ότι χρειάζονταν μόνο νίκη της Ρουμανίας με 3-1 σετ και μάλιστα με διαφορές έως 5-6 πόντους στα σετ για να μπορέσει να κάνει μια απίστευτη ανατροπή και να πάρει το εισιτήριο. Οι Ρουμάνοι προηγήθηκαν με 1-0 σετ, οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν και ξεκίνησαν δυνατά το τρίτο με το σκορ στο 4-0 και 9-5, αλλά οι Ρουμάνοι παρόλο που γνώριζαν ότι δεν είχαν σχεδόν καμία ελπίδα (δεν είχαν καλό συντελεστή πόντων) γύρισαν με άνεση το σετ επικρατώντας με 18-25 κι αυτή η διαφορά ήταν πλέον που έκανε πιο πιθανή την πρόκριση της Εθνικής.

Η Πορτογαλία παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο κυνηγούσε συνεχώς το σκορ και προσπέρασε 17-16 με άσο του Μάρκο Φερέιρα, αλλά η Ρουμανία ξαναπήρε το προβάδισμα για να φτάσουμε στο 23-23. Ο προπονητής της Πορτογαλίας απέσυρε τον Μάρκο Φερέιρα από το σερβίς, ο Μπρούνο που μπήκε πέρασε απλά τη μπάλα με τον Ατσιομπανιτέι να κάνει το 24-23 και ο ίδιος παίκτης τελείωσε και την κόντρα μπάλα μετά από ένα απίθανο ράλι διαμορφώνοντας το τελικό 25-23 που έστειλε την Ελλάδα στους 16.

Ελλάδα, Ρουμανία και Πορτογαλία ισοβάθμισαν στην 4η θέση με ίδιο ρεκόρ (1 νίκη-5 ήττες), ίδια σετ (5-13), αλλά η διαφορά ήταν στους πόντους όπου η εθνική είχε 386 κερδισμένους, 432 χαμένους και συντελεστή 0.89354, οι Πορτογάλοι 386-433 και συντελεστή 0.8915 και οι Ρουμάνοι 372-439 (και συντελεστή 0.84).

Επόμενος προορισμός της Εθνικής η Λιουμπλιάνα, όπου θα αντιμετωπίσει το Σάββατο 21/9 την ομάδα που θα πάρει την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο (λογικά είναι η Ρωσία).

Με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΠΣΑΤ

Αθλητισμός

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Διεκόπη ο αγώνας βόλεϊ, επεισόδια και δακρυγόνα

Αθλητισμός Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Διεκόπη ο αγώνας βόλεϊ, επεισόδια και δακρυγόνα

15.12.2019

Αθλητισμός Νέος βανδαλισμός στο άγαλμα του Ιμπραΐμοβιτς - «Κάποιος προσπάθησε να του πριονίσει τα πόδια»

13.12.2019
Super League: Αποχή αποφάσισαν οι διαιτητές - Στον «αέρα» το ΠΑΟΚ - ΑΕΚ

Αθλητισμός Super League: Αποχή αποφάσισαν οι διαιτητές - Στον «αέρα» το ΠΑΟΚ - ΑΕΚ

13.12.2019
Έρευνα: Πόσα παίρνουν οι ποδοσφαιριστές στην Ελλάδα σε σχέση με τους πολίτες

Αθλητισμός Έρευνα: Πόσα παίρνουν οι ποδοσφαιριστές στην Ελλάδα σε σχέση με τους πολίτες

13.12.2019
Ο Ολυμπιακός στους «32» του Europa League με νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα

Αθλητισμός Ο Ολυμπιακός στους «32» του Europa League με νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα

12.12.2019

Αθλητισμός Δωρεάν η Ακαδημία Ποδοσφαίρου του Δομάζου με μόνη «πληρωμή» την τροφή για αδέσποτα

11.12.2019

Αθλητισμός Συνελήφθη ο Μίλαν Γκούροβιτς για κακοποίηση - Χτύπησε την γυναίκα και την 16χρονη κόρη του

11.12.2019
Άννα Κορακάκη: Έκανα προπόνηση δίπλα σε ποντίκια, έκαιγα στόχους για να ζεσταθώ

Αθλητισμός Άννα Κορακάκη: Έκανα προπόνηση δίπλα σε ποντίκια, έκαιγα στόχους για να ζεσταθώ

11.12.2019

Αθλητισμός Ο Στέφανος Τσιτσιπάς διεκδικεί το βραβείο του πιο βελτιωμένου παίκτη για το 2019

10.12.2019

Αθλητισμός Ασταμάτητος Γιάννης Αντετοκούνμπο: Νέα σούπερ εμφάνιση και 15η διαδοχική νίκη των Μπακς