Λιούις Χάμιλτον: Να γίνουμε όλοι βίγκαν για να σωθεί ο πλανήτης
Αθλητισμός

Λιούις Χάμιλτον: Να γίνουμε όλοι βίγκαν για να σωθεί ο πλανήτης

Ο σταρ της Φόρμουλα 1 ζητά από όλους τους φανς του να γίνουν βίγκαν

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής της Formula 1 Λιούις Χάμιλτον δήλωσε με ποστ στο Instagram την Τετάρτη ότι ανησυχεί για την «εξαφάνιση της ανθρώπινης φυλής» εάν οι άνθρωποι συνεχίσουν να τρώνε ζώα και κάλεσε όλους τους φανς να γίνουν βίγκαν.

 

«Είμαι λυπημένος από τη σκέψη του πού πηγαίνει αυτός ο κόσμος», έγραψε ο Χάμιλτον σε ένα Instagram story που όμως αργότερα διέγραψε.

 

Ο 32χρονος βασιλιάς της Formula προέτρεψε τους θαυμαστές του και με άλλα μηνύματα να «κάνουν κάποια έρευνα», να «βρουν συμπόνια» και να αποτρέψουν την «αποψίλωση των δασών, τη σκληρότητα στα ζώα και την καταστροφή του κλίματος».

 

«Γίνετε Vegan, είναι ο μόνος τρόπος για να σώσουμε πραγματικά τον πλανήτη μας», πρόσθεσε στη σελίδα του Instagram. «Ειλικρινά αισθάνομαι παραίτηση από τα πάντα. Γιατί να ασχοληθούμε όταν ο κόσμος είναι ένα τέτοιο χάος και οι άνθρωποι δεν φαίνεται να νοιάζονται, θα κρατηθώ μακριά για να μαζέψω τις δικές μου σκέψεις. Σας ευχαριστώ όλους εσάς που ασχολείστε με τον κόσμο».

 

Λίγες ώρες μετά, τα Instagram stories είχαν διαγραφεί. Υπενθυμίζεται πως ο Χάμιλτον έχει δηλώσει πριν από δύο χρόνια περίπου πως και ο ίδιος έχει ακολουθήσει τη vegan διατροφή ενώ το καλοκαίρι άνοιξε και το πρώτο εστιατόριο με πιάτα αποκλειστικά για όσους ακολουθούν τη διατροφή αυτή. 

 

Αθλητισμός

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Κόκκαλης - Μαρινάκης: Σκληρή κόντρα με ανακοινώσεις

Αθλητισμός Κόκκαλης - Μαρινάκης: Σκληρή κόντρα με ανακοινώσεις

20.11.2019
Στέφανος Τσιτσιπάς: Ακόμα δεν έχω πιστέψει τι κατάφερα

Αθλητισμός Στέφανος Τσιτσιπάς: Ακόμα δεν έχω πιστέψει τι κατάφερα

20.11.2019
Η Τότεναμ θα πληρώνει «χρυσό» τον Μουρίνιο - Πάνω από 47.000 ευρώ τη μέρα θα παίρνει ο Πορτογάλος προπονητής

Αθλητισμός Η Τότεναμ θα πληρώνει «χρυσό» τον Μουρίνιο - Πάνω από 47.000 ευρώ τη μέρα θα παίρνει ο Πορτογάλος προπονητής

20.11.2019
Συνελήφθη ο πρώην ποδοσφαιριστής του Άρη Σέρχιο Κόκε - Ως εγκέφαλος σε κύκλωμα ναρκωτικών

Αθλητισμός Συνελήφθη ο πρώην ποδοσφαιριστής του Άρη Σέρχιο Κόκε - Ως εγκέφαλος σε κύκλωμα ναρκωτικών

19.11.2019
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Για να γίνω ο καλύτερος, πρέπει να προσπαθώ κάθε βράδυ

Αθλητισμός Γιάννης Αντετοκούνμπο: Για να γίνω ο καλύτερος, πρέπει να προσπαθώ κάθε βράδυ

19.11.2019
Euro 2020: Νίκη της Εθνικής απέναντι στη Φινλανδία - Στο φινάλε έκανε την ανατροπή

Αθλητισμός Euro 2020: Νίκη της Εθνικής απέναντι στη Φινλανδία - Στο φινάλε έκανε την ανατροπή

18.11.2019
Τσιτσιπάς: Σπατάλη φαιάς ουσίας τα social media - Έχω αναπτύξει «φοβία»

Αθλητισμός Τσιτσιπάς: Σπατάλη φαιάς ουσίας τα social media - Έχω αναπτύξει «φοβία»

18.11.2019
Ο 34ος Δρόμος Ελευθερίας επιστρέφει: Ο ιδιαίτερος ημιμαραθώνιος σε μία ιστορική διαδρομή

Αθλητισμός Ο 34ος Δρόμος Ελευθερίας επιστρέφει: Ο ιδιαίτερος ημιμαραθώνιος σε μία ιστορική διαδρομή

18.11.2019
Γιάννης Αντετοκούνμπο σε Τσιτσιπά: «Συνέχισε, μην σταματάς»

Αθλητισμός Γιάννης Αντετοκούνμπο σε Τσιτσιπά: «Συνέχισε, μην σταματάς»

18.11.2019
Στέφανος Τσιτσιπάς: Το τεράστιο χρηματικό έπαθλο που κέρδισε στο ATP Finals London

Αθλητισμός Στέφανος Τσιτσιπάς: Το τεράστιο χρηματικό έπαθλο που κέρδισε στο ATP Finals London

18.11.2019
14 Σχόλια
annibas 16.10.2019 | 10:18
Βέβαια ο Αμαζόνιος καίγεται για να γίνει χωράφι με σόγια και το θερμόμετρο του θερμοκηπίου το προκαλούν το CO2 που ακόμα παράγει το άθλημα του.
Ας καταργήσουμε την f1 για να σωθεί ο πλανήτης είπε ένας βοσκός προβάτων στην Ισλανδία.
avatar
Γράφων 16.10.2019 | 10:20
Το να είσαι vegan στο Παγκράτι που τρώει πιπεριές Ολλανδίας με κινόα Περού, ρεβύθια Μεξικό, φακές Καναδά, γίγαντες και σκόρδα Κίνας είναι βλακώδες (σ.σ. όλα τα ανωτέρω ισχύουν και είναι αυτά που βρίσκουμε κατά κόρον στα super markets).

Καλύτερα να έχεις κουνέλια στο μπαλκόνι σου και να τα σφάζεις και να τρως. Δεν καταλαβαίνω αν ψάχνουμε λόγους αντιπαράθεσης ή τρόπους να μειώσουμε τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα.

Μεταξύ μοσχαρίσιου κρέατος Αρδεννών και κινόα Περού υπάρχει ένα φυσιολογικό και ισορροπημένο διαιτολόγιο που δεν κοστίζει τόσο πολύ σε CO2. Φάε εποχιακά, δηλ. όχι από θεραμινόμενα θερμοκήπια) και ντόπια προϊόντα (που δεν έχουν ταξιδέψει τον μισό πλανήτη).

Αν είναι να φας κρέας προτίμησε μικρά ζώα (κουνέλια, κοτόπουλα), που έχουν μικρότερες διατροφικές ανάγκες και μικρότερο κύκλο ζωής. Μείωσε την κατανάλωση κρέατος και δη του κόκκινου. Μείωσε την κατανάλωση εισαγόμενων αγροτικών προϊόντων. Πάνω από όλα: διάβαζε τις ετικέτες αυτών που τρως. Τότε θα ανακαλύψεις ότι το μπέικον έχει 70% χοιρινό, οι ψαροκροκέτες 30-50% ψάρι, το τυρί του τοστ (τετηγμένο) 70% τυρί.

Αν θες να το παίξεις οικολόγος μην φας basmati και jasmin που έρχονται από του διαόλου τη μάνα. Φάε ρύζι από τις Σέρρες. Μην φας σπόρους chia, φάε κουνέλι Αρκαδίας, μην φας surimi Ταϋλάνδης, φάε σαρδέλα Αιγαίου.

Τόσο απλά.
Ο Τριγεφυριώτης 16.10.2019 | 13:56
Το κλειδί είναι η ισορροπία και η μετριοπάθεια, Γράφοντα!
Μπορείς να φας τα πάντα, αλλά μετριοπαθώς και σε ισορροπία.

Ωραία η σαρδέλα Αιγαίου, αλλά εξίσου ωραίος είναι κι ο βακαλάος, κι ο τόνος, κι ο σολομός.
Σόρρυ, αλλά αυτό που προτείνεις είναι ολίγον ανεφάρμοστο!

Καθόλου απλά, λοιπόν!

avatar
Γράφων 16.10.2019 | 14:33
Δεν κατενόησα.

Το "καθόλου απλά" με το "μπορείς να φας τα πάντα" είναι μια αντίθεση.
Ο Τριγεφυριώτης 16.10.2019 | 18:14
Γράφοντα, μας προτείνεις να τρώμε εποχιακά και προϊόντα του τόπου μας.
Αυτό στις σύγχρονες παγκοσμιοποιημένες κοινωνίες της αφθονίας είναι ανεφάρμοστο.
Ο σύγχρονος Αθηναίος δεν μπορεί να τρώει μόνο σαρδέλα, γαύρο και λιθρίνι. [Που και να το δοκίμαζε, οικονομικά δεν βγαίνει, διότι οι θάλασσες της Μεσογείου δεν δίνουν μεγάλες παραγωγές. Γι' αυτό, άλλωστε, τα ελληνικά ψάρια είναι ακριβά (συν τω ότι υπάρχουν πολλοί ψαράδες!).]
Επίσης, οι οικονομίες είναι διεθνοποιημένες, που σημαίνει ότι η Βραζιλία μας πουλάει πάμφθηνες μπανάνες, τις οποίες ούτε με κιάλι δεν θα βλέπαμε με την πρότασή σου!, κι εμείς πουλάμε στους Ιταλούς το λαδάκι μας, δια των οποίων πουλιέται σχετικά φθηνά σε όλον τον κόσμο.
Το πρόβλημα δεν είναι η ποικιλία, αλλά ο καταναλωτισμός και δη η υπερκρεατοφαγία.

Μέτρον άριστον και μεσογειακή διατροφή!
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να τρώμε αποκλειστικά τσιπούρα ιχθυοκαλλιέργειας Αμβρακικού και τομάτες κατά το θέρος.

Καθόλου απλά δεν είναι τα πράγματα!

Κατενόησες νυν;
avatar
Γράφων 16.10.2019 | 21:36
Ορθώς γε φρονεις ώ Σώκρατες.

Μα αν μου επιτρέπεις,
Έφτασε ο καιρός που πρέπει να προσέχεις
Αν θες να έχεις
Ωσαύτως απ τις μόδες να απέχεις.

Γαύρος κι αθερίνα
Και ουχί μίσο, τεμπούρα και τερίνα
Εκτός αν ο veganισμός
Ακούγεται πλέον λογικός.
Ο Τριγεφυριώτης 17.10.2019 | 17:27
Χαχα
Καμία σχέση με τον βηγκανισμό.
Το τρώω το κρεατάκι μου (μέχρι και σκύλο δοκίμασα στο Σαγκχάι• το συνιστώ ανεπιφύλακτα, πεντανόστιμο!).
Η μίσο είναι νόστιμη σούπα, αλλά σαν την κακαβιά εν έχει!
avatar
Γράφων 17.10.2019 | 23:29
Φάε σαλιγκάρια στον Σπυραντώνη να με θυμηθείς...
Ο Τριγεφυριώτης 18.10.2019 | 15:24
Πατησιώτης είσαι, έτσι δεν είναι;
Έχω φάει, αλλά δεν μ' ενθουσιάζουν τα σαλιγκάρια.
avatar
Γράφων 18.10.2019 | 19:23
Είμαι ένας παμφαγος αθηναίος που αγαπάει την πόλη του.

Πατήσια, yes.
avatar
Αντώνης Βλάχος 19.10.2019 | 02:46
Γράφωντα,

Ο κύριος λόγος που υπάρχουν οι βιγκανς, είναι ηθικός, και όχι οι εκπομπές διοξειδίου.

Ενημερώσου από το "Περί κρεατοφαγίας" του Πλούταρχου, αλλά και από τον Πυθαγώρα.
Ο Τριγεφυριώτης 19.10.2019 | 13:36
Από πότε η Ηθική του Πλουτάρχου ή των Πυθαγορείων κατέστη καθολική και δεν το πήρα χαμπάρι;
Επιπλέον, ένα τέτοιο ενδεχόμενο θα σήμαινε ότι οι γυναίκες είναι πράγματα και σίγουρα κατώτερες των ανδρών.
Ενδιαφέρουσα η Ηθική που μας προτείνεις, Αντώνη!
Ο Νοών... νοείτω 23.10.2019 | 09:53
Διοξείδιο του άνθρακα.

Αποτελεί υποπροϊόν όλων των καύσεων ορυκτών καυσίμων (κάρβουνου, πετρελαίου, βενζίνης, φυσικού αερίου κλπ.), αλλά και του ξύλου, πλαστικών κ.ά. οργανικών ενώσεων. Παράγεται ακόμα από την αποσύνθεση οργανικών ουσιών. Μεγάλες ποσότητες διοξειδίου του άνθρακα εκπέμπονται επίσης από τα ηφαίστεια* και από τις θερμές πηγές αλλά και από τη διάλυση των ανθρακικών πετρωμάτων. Ενωμένο, με τη μορφή ανθρακικών αλάτων, βρίσκεται σε μεγάλες ποσότητες στο στερεό φλοιό της γης. Τα κυριότερα ανθρακικά ορυκτά είναι οι διάφορες ποικιλίες του CaCO3 (ασβεστόλιθοι, ασβεστίτης, μάρμαρο κ.ά.), ο μαγνησίτης MgCO3, ο σιδηρίτης FeCO3, ο δολομίτης CaCO3.MgCO3 κ.ά. Παράγεται επίσης κατά την αναπνοή όλων των φυτών και των ζώων και από τους μύκητες και μικροοργανισμούς που εξαρτώνται άμεσα ή έμμεσα από τα φυτά για την τροφή τους.

(*) Σύμφωνα με εκτιμήσεις του Γεωλογικού Ινστιτούτου των ΗΠΑ τα ηφαίστεια παράγουν σε παγκόσμιο επίπεδο 200 εκατομ. τόνους διοξειδίου του άνθρακα ετησίως.

[Στοιχεία από Wikipedia].

Οπότε, σε πρώτη φάση, ας σκεφτεί ο αγαπητός Λιούις Χάμιλτον να εγκαταλείψει τον μηχανοκίνητο αθλητισμό, μια ακόμη από τις κύριες, μη φυσικές πηγές παραγωγής διοξειδίου του άνθρακα (σε όλες τις βαθμίδες, από την εξόρυξη των πρώτων υλών, την βιομηχανική παραγωγή, την διεξαγωγή αγώνων και τα παράγωγα όλων αυτών: διοξείδιο και άχρηστο, βιομηχανικό υλικό) και μετά προτείνει τη χορτοφαγία ως εναλλακτική λύση σωτηρίας του φυσικού περιβάλλοντος...

Σε μια κοινωνία, σε παγκόσμιο επίπεδο, η οποία οικονομικά, μεθοδολογικά, ιδεολογικά εξαρτάται από την εξόρυξη πρώτων υλών για την βιομηχανική παραγωγή υλικών πρώτης ανάγκης, όσα λέγονται και υποστηρίζονται ως εναλλακτικές λύσεις του περιβαλλοντολογικού προβλήματος του πλανήτη μας, είναι πανάκεια.

Στις καλύτερες των περιπτώσεων σημειώνεται ένα μικρό ποσοστό μείωσης των βλαπτικών παραγώγων στο φυσικό περιβάλλον το οποίο αθροιστικά έχει το ίδιο αρνητικό αποτέλεσμα. Το μόνο που αλλάζει ως κάτι θετικό είναι η μείωση του βλαπτικού χρόνου. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο όμως.
avatar
SIFIS VAN KRETA 23.10.2019 | 13:48
προς "Νοων που ενοησες".., το ζητημα ειναι πολυδιαστατο, και οι λυσεις που προτεινεις υπεραπλουστευτικες...το O/S του πλανητη ειναι το εμποριο...αλλιως να πιασουμε ο καθενας απο ενα μωλο να ψαρευουμε..τι σου φταιει ο μηχανοκινητος αθλητισμος??ασε που δεν ξερεις καν οτι η αυτοκινηση και ο ιδιος ο μηχανοκινητος αθλητισμος τηνουν προς την ηλεκτροκινηση, με ηπιοτερο (οχι μηδενικα καθως χρειαζεται παραγωγη καθε τι) αντικτυπο στον πλανητη...εγω που τα αγαπαω αυτα δλδ να μη θεωρω τον εαυτο μου ευαισθητο οικολογικα?