Παγκόσμιο κύπελλο ξιφασκίας με αμαξίδιο: «Χρυσός» ο Τριανταφύλλου
Αθλητισμός

Στην κορυφή του κόσμου ανέβηκε ο Πάνος Τριανταφύλλου στην ξιφασκία με αμαξίδιο, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο

Στην κορυφή του κόσμου ανέβηκε ο Πάνος Τριανταφύλλου στην ξιφασκία με αμαξίδιο, πετυχαίνοντας τη σημαντικότερη ατομική διάκριση για τη φετινή χρονιά.

Ο «ασημένιος» παραολυμπιονίκης του Ρίο, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην σπάθη του Παγκοσμίου Κυπέλλου ξιφασκίας με αμαξίδιο που διεξάγεται στο Άμστερνταμ και πλέον βρίσκεται ένα βήμα πιο κοντά στην εξασφάλιση του «εισιτηρίου» που οδηγεί στους παραολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο.

Ο Τριανταφύλλου, σε όμιλο και αγώνες κατάταξης πέτυχε συνολικά εννέα νίκες σε 10 αγώνες, με την σπουδαιότερη εξ αυτών να την πετυχαίνει στα ημιτελικά όπου επικράτησε 15-9 του Πολωνού «χάλκινου» Παραολυμπιονίκη στο Ρίο, στο ίδιο όπλο, Αντριάν Κάστρο.

Στη φάση των ομίλων, ο Τριανταφύλλου είχε πέντε νίκες και μία ήττα, όμως στους αγώνες κατάταξης ήταν ασταμάτητος. Νίκησε 15-12 τον Γάλλο Βαλέ (δύο μετάλλια σε Παραολυμπιακούς Αγώνες στο ξίφος ασκήσεως), 15-8 τον Γάλλο Ιφέμπε, 15-9 τον Κάστρο ενώ στον τελικό επικράτησε 15-9 του Ούγγρου Ταργιάνι.

Με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Αθλητισμός

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Κολύμβηση: Χρυσός με ρεκόρ Ευρώπης ο Βαζαίος

Αθλητισμός Κολύμβηση: Χρυσός με ρεκόρ Ευρώπης ο Βαζαίος

6.12.2019

Αθλητισμός Ανδρέας Βαζαίος: Πανελλήνιο ρεκόρ και πρόκριση στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

6.12.2019

Αθλητισμός Βίντεο με τον Ντέιβιντ Μπέκαμ να κοιμάται προβάλλεται στο νοσοκομείο που γεννήθηκε

6.12.2019

Αθλητισμός Η Άννα Ντουντουνάκη κατέρριψε τρεις φορές σε μία ημέρα το πανελλήνιο ρεκόρ στην πεταλούδα

5.12.2019
Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης: Ο Χρήστου στον τελικό με πανελλήνιο ρεκόρ

Αθλητισμός Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης: Ο Χρήστου στον τελικό με πανελλήνιο ρεκόρ

4.12.2019
Ελβετία: Ο Ρότζερ Φέντερερ «ανέβηκε» σε νόμισμα των 20 ελβετικών φράγκων

Αθλητισμός Ελβετία: Ο Ρότζερ Φέντερερ «ανέβηκε» σε νόμισμα των 20 ελβετικών φράγκων

3.12.2019
«Βασιλιάς» ο Μέσι - Κατέκτησε για 6η φορά τη «Χρυσή Μπάλα»

Αθλητισμός «Βασιλιάς» ο Μέσι - Κατέκτησε για 6η φορά τη «Χρυσή Μπάλα»

2.12.2019
Έγραψε ιστορία ο Σπανούλης: Κορυφαίος σε ranking στα χρονικά της Euroleague

Αθλητισμός Έγραψε ιστορία ο Σπανούλης: Κορυφαίος σε ranking στα χρονικά της Euroleague

30.11.2019
Μετά το άγαλμα του Ιμπραΐμοβιτς βανδάλισαν και κτίριο του στη Στοκχόλμη

Αθλητισμός Μετά το άγαλμα του Ιμπραΐμοβιτς βανδάλισαν και κτίριο του στη Στοκχόλμη

28.11.2019
Σαρωτικός Αντετοκούνμπο: 18ο νταμπλ - νταμπλ σερί και νέα νίκη για τους Μπακς

Αθλητισμός Σαρωτικός Αντετοκούνμπο: 18ο νταμπλ - νταμπλ σερί και νέα νίκη για τους Μπακς