ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI
Αθλητισμός

Ο Ολυμπιακός στους «32» του Europa League με νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα

Με γκολ στο 88' ο Ολυμπιακός πέρασε στους «32» του Europa League

Νικώντας με 1-0 τον Ερυθρό Αστέρα μέσα στο στάδιο Καραϊσκάκη, ο Ολυμπιακός πήρε το εισιτήριο για τους «32» του Europa League.

Κατά η διάρκεια του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν πολλές ευκαιρίες αλλά τελικά σημείωσαν το πολυπόθητο γκολ ώστε να κατακτήσουν την τρίτη θέση στον όμιλό τους. Το νικηφόρο γκολ σημείωσε στο 88' ο Ελ Αραμπί μετά από επιτυχημένη εκτέλεση πέναλντι. Στο πρώτο ημίχρονο του αγών οι ερυθρόλευκοι έδειξαν την υπεροχή τους απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα χάνοντας ευκαιρίες να σημειώσουν γκολ. Την μεγάλη ευκαιρία του ημιχρόνου έχασε ωστόσο ο Ερυθρός Αστέρας. Στο 40′ ο Μάριν κέρδισε το πέναλτι από τον Γκιλιέρμε. Και στο επόμενο λεπτό, στο 41′, ο Τομανέ ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Η πίεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Στο 46' το σουτ του Γκιγέρμε πέρασε εκτός και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπόργιαν μπλόκαρε την κεφαλιά του Μασούρα. Ο τερματοφύλακας του Ερυθρού Αστέρα στο 54' απέκρουσε για άλλη μια φορά την προσπάθεια του Γκιγέρμε, ενώ στο 59' ο Ελ Αραμπί μετά τη σέντρα του Τσιμίκα έπιασε τη «σκαστή» κεφαλιά με την μπάλα όμως να σταματάει στο κάθετο δοκάρι του Αστέρα. Ο Ολυμπιακός είχε φτάσει τις 22 τελικές, αλλά δεν μπορούσε να βρει το γκολ που θα του επέτρεπε να συνεχίσει στο Europa League. Η λύτρωση για την ομάδα του Πειραιά ήρθε στο 86'. Ο Ζάντερ έκανε χέρι σε προσπάθειά του να σταματήσει τη σέντρα, ο Ορσάτο υπέδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Ελ Αραμπί το εκτέλεσε εύστοχα.

ΓΚΟΛ: 88′ Ελ Αραμπί με πέναλτι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29′ Καμαρά, 42′ Γκιλιέρμε, 45′ Ποντένσε, 90+3′ Γκερέρο – 59′ Ρόντιτς, 70′ Ντεκενέκ, 81′ Μπόργιαν, 86′ Ζαντέ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά (61′ Γκερέρο), Μασούρας (71′ Λοβέρα), Ποντένσε, Ελ Αραμπί (90′ Μπενζιά).

Ερυθρός Αστέρας (Β. Μιλόγεβιτς): Μπόργιαν, Ντεγκενέκ, Ίβανιτς, Μάριν, Ματέο Γκαρσία, Τομανέ (58′ Φαν Λα Πάρα), Μιλούνοβιτς, Πέτροβιτς, Ρόντιτς (82′ Ζάντε), Γκόμπελιτς, Βουκάνοβιτς (65′ Μποακιέ).

Με πληροφορίες από gazzetta.gr

Ακολουθήστε το LiFO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο LiFO.gr

Αθλητισμός

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μοίρασε τρόφιμα στα Σεπόλια μακριά από τις κάμερες

Αθλητισμός Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μοίρασε τρόφιμα στα Σεπόλια μακριά από τις κάμερες

24.11.2020

Αθλητισμός Κάστερ Σεμένια: Στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων το θέμα της τεστοστερόνης των αθλητριών

23.11.2020
Ήττα των γυναικών της Λυών μετά από 4 χρόνια και 80 ματς

Αθλητισμός Ήττα των γυναικών της Λυών μετά από 4 χρόνια και 80 ματς

21.11.2020

Αθλητισμός Σκαρφαλωμένη σε κατάρτι 20 μ., μόνη, σε ένα σκάφος που πλέει στον Ατλαντικό- Γιατί το Vendee Globe είναι ο πιο δύσκολος αγώνας

20.11.2020

Αθλητισμός Στέφανος Τσιτσιπάς: «Δεν θέλω να είμαι πια παιδί - Θέλω να μου συμπεριφέρονται ως άντρα»

18.11.2020

Αθλητισμός Τσιτσιπάς: Νίκη στο Λονδίνο επί του Ρούμπλεφ - Τώρα με Ναδάλ για πρόκριση στα ημιτελικά

18.11.2020

Αθλητισμός Νεκρός διάσημος stuntman - Ο "Jetman" της Γαλλίας σκοτώθηκε στο Ντουμπάι ενώ προπονούνταν

18.11.2020

Αθλητισμός Ο Κύργιος ρώτησε τον Αντετοκούνμπο αν θα πάει στους Miami Heat - Η απάντηση στο Twitter

17.11.2020

Αθλητισμός Μπαχ: Θα προσπαθήσουμε να εμβολιαστούν όσο δυνατόν περισσότεροι για τους Ολυμπιακούς αγώνες, αθλητές και θεατές