ΕΡΑ
Αθλητισμός

Τσιτσιπάς: Στα ημιτελικά του Ντουμπάι με ανατροπή

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ένα βήμα πιο κοντά σε ένα ακόμη τρόπαιο

Ένα βήμα πιο κοντά στον τελικό του τουρνουά ATP 500, το οποίο διεξάγεται στο Ντουμπάι, βρίσκεται ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που προκρίθηκε στους «4» με ανατροπή σε βάρος του Γιαν-Λέναρντ Στρουφ.

Ο Έλληνας τενίστας, αν και έχασε το πρώτο σετ από τον Γερμανό αντίπαλό του, που βρίσκεται στο Νο 34 της παγκόσμιας κατάταξης, πήρε τα επόμενα δύο σετ στη μεταξύ τους αναμέτρηση και μαζί και το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς της διοργάνωσης. Ο αγώνας είχε διάρκεια 2 ώρες και 23 λεπτά.

Ο Στρουφ πήρε το πρώτο σετ με 6-4, αλλά ο Τσιτσιπάς «απάντησε» στο δεύτερο, επικρατώντας επίσης με 6-4. Έτσι, ο νικητής της αναμέτρησης κρίθηκε στο τρίτο σετ, όπου ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε εκ νέου με 6-4.

Χθες, ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που βρίσκεται Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης, νίκησε, στο πλαίσιο της φάσης των «16» τον Αλεξάντερ Μπούμπλικ από το Καζακστάν

O Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει αύριο τον Νταν Έβανς.

Με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ/SNDA

Ακολουθήστε το LiFO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο LiFO.gr

Αθλητισμός

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Αθλητισμός Ο Μπόρις Μπέκερ κατηγορείται ότι απέκρυψε τρόπαια από το τένις κατά την πτώχευση

22.10.2020
Champions League: Ο Ολυμπιακός νίκησε την Μαρσέιγ με γκολ στις καθυστερήσεις

Αθλητισμός Champions League: Ο Ολυμπιακός νίκησε την Μαρσέιγ με γκολ στις καθυστερήσεις

Ποδόσφαιρο: Επιστρέφουν οι φίλαθλοι στα γήπεδα -Τι προβλέπει η απόφαση

Αθλητισμός Ποδόσφαιρο: Επιστρέφουν οι φίλαθλοι στα γήπεδα -Τι προβλέπει η απόφαση

19.10.2020
Πέθανε ο αθλητικογράφος Κώστας Μπατής

Αθλητισμός Πέθανε ο αθλητικογράφος Κώστας Μπατής

18.10.2020

Αθλητισμός Ο MVP Γιάννης Αντετοκούνμπο αποθέωσε στο «Ελ.Βενιζέλος» τον αδελφό του και πρωταθλητή του ΝΒΑ, Κώστα