Τα παιδιά στο Τόκιο κυκλοφορούν μόνα τους από 3 ετών και κανείς δεν ανησυχεί
Διεθνή

Τα παιδιά στο Τόκιο κυκλοφορούν μόνα τους από 3 ετών και κανείς δεν ανησυχεί

Αντιθέτως θεωρείται κάτι απολύτως φυσικό και ασφαλές

Στην Ιαπωνία το να βλέπεις μικρά παιδιά στο μετρό εντελώς μόνα τους ή και σε παρέες είναι μια πολύ συνηθισμένη εικόνα. Ντυμένα με τις σχολικές τους στολές και με την τσάντα στην πλάτη, 6χρονα γιαπωνεζάκια πηγαινοέρχονται στους δρόμους του Τόκιο, χρησιμοποιώντας τα μέσα μεταφοράς ανάμεσα σε ορδές ενηλίκων που δεν δείχνουν καμία μα καμία έκπληξη στο θέαμα.

 

Η αυτονομία τους μάλιστα ξεκινά από πολύ μικρότερες ηλικίες, καθώς από 3 ετών οι γονείς τους τα στέλνουν να κάνουν θελήματα. Πηγαίνουν στο φούρνο, στο μπακάλικο, κάνουν ψώνια και όλα αυτά χωρίς καμία επίβλεψη. Μάλιστα υπάρχει και σχετική τηλεοπτική εκπομπή, που προβάλλεται τα τελευταία 25 χρόνια στην Ιαπωνία. Το "Hajimete no Otsukai" (Το πρώτο μου θέλημα) παρακολουθεί με κρυφές κάμερες την καθημερινότητα αυτών των παιδιών, και το πως κάνουν διάφορες δραστηριότητες εντελώς μόνα τους από τόσο μικρή ηλικία.

 


Πως εξηγείται όμως αυτή η τόσο ασυνήθιστη για το Δυτικό Κόσμο ανεξαρτησία; Φυσικά ο λόγος δεν είναι γιατί τα παιδιά εκεί είναι εκ φύσεως πιο αυτάρκη από τα υπόλοιπα. «Όλα έγκεινται στη δυναμική της μάζας» εξηγεί ο ανθρωπολόγος Dwayne Dixon στο The Atlantic. «Τα παιδιά στην Ιαπωνία μαθαίνουν από νωρίς πως, σε ιδανικές συνθήκες, οποιοδήποτε μέλος της κοινωνίας μπορεί να εξυπηρετήσει ή να βοηθήσει κάποιο άλλο».


Αυτή η πεποίθηση ενισχύεται και στο σχολείο, όπου τα παιδιά καλούνται να καθαρίσουν ή να σερβίρουν φαγητό τα ίδια, αντί να το περιμένουν από το προσωπικό. «Κάτι τέτοιο επιμερίζει τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα και μαθαίνει σε όλους για παράδειγμα πώς να καθαρίζουν μια τουαλέτα» συμπληρώνει ο Dixon.


Με το να αναλάβει ένα παιδί την ευθύνη για κάποιον κοινόχρηστο χώρο, το όφελος είναι διπλό- αφενός κατανοεί την έννοια της ιδιοκτησίας αλλά και τις συνέπειες του να τα κάνει άνω κάτω, αφού στην τελική αυτό θα τα καθαρίσει μετά. Αυτή η λογική επεκτείνεται μετά στους δημόσιους χώρους. Οι δρόμοι της Ιαπωνίας άλλωστε είναι εξαιρετικά καθαροί. Το παιδί γνωρίζει πλέον εξ' ιδίων πως μπορεί να βασιστεί στην ομήγυρη αν χρειαστεί κάτι.


Βέβαια, ας μην παραγνωρίζουμε και το γεγονός πως η χώρα έχει πολύ χαμηλό δείκτη εγκληματικότητας, ένας πολύ βασικός λόγος που οι γονείς δεν τρομάζουν στην ιδέα πως τα παιδιά τους κυκλοφορούν μόνα εκεί έξω.


Δίνοντας οι γονείς αυτήν την ελευθερία στα παιδιά τους, δεν ενισχύουν το αίσθημα εμπιστοσύνης μόνο σε αυτά αλλά και σε ολόκληρη την κοινότητα. «Πολλά παιδιά στον κόσμο είναι αυτάρκη» παρατηρεί ο Dixon. «Αυτό όμως που υποπτεύομαι πως έχει εντυπωσιάσει τους ανθρώπους του Δυτικού κόσμου στην προκειμένη περίπτωση είναι η αίσθηση εμπιστοσύνης και συνεργασίας που υπάρχει εκεί, που τις περισσότερες φορές συμβαίνει σιωπηλά και αυθόρμητα» καταλήγει.

 

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Χάος στις ΗΠΑ: Δύο νεκροί στις διαδηλώσεις - Πυροβόλησαν αστυνομικούς

Διεθνή Χάος στις ΗΠΑ: Δύο νεκροί στις διαδηλώσεις - Πυροβόλησαν αστυνομικούς

30.5.2020
Η ΕΕ συνεχίζει να στηρίζει τον ΠΟΥ - «Καλούμε τις ΗΠΑ να επανεξετάσουν την απόφασή τους»

Διεθνή Η ΕΕ συνεχίζει να στηρίζει τον ΠΟΥ - «Καλούμε τις ΗΠΑ να επανεξετάσουν την απόφασή τους»

30.5.2020
Οι Τούρκοι επιλέγουν Ιμάμογλου - Δεύτερος ο Ερντογάν σε δημοσκόπηση

Διεθνή Οι Τούρκοι επιλέγουν Ιμάμογλου - Δεύτερος ο Ερντογάν σε δημοσκόπηση

30.5.2020
Το Ιράν χαλαρώνει το lockdown: Ανοίγουν ξανά τα τεμένη για καθημερινή προσευχή

Διεθνή Το Ιράν χαλαρώνει το lockdown: Ανοίγουν ξανά τα τεμένη για καθημερινή προσευχή

30.5.2020
Don't do it: Το δυνατό σποτ της Nike κατά της ρατσιστικής βίας στις ΗΠΑ

Διεθνή Don't do it: Το δυνατό σποτ της Nike κατά της ρατσιστικής βίας στις ΗΠΑ

30.5.2020
«Απέτυχα ως μητέρα»: Η YouTuber που έδωσε τον υιοθετημένο γιο της απαντά στους haters

Διεθνή «Απέτυχα ως μητέρα»: Η YouTuber που έδωσε τον υιοθετημένο γιο της απαντά στους haters

30.5.2020
Ελβετία: Νεκρός βρέφος από κορωνοϊό - Για πρώτη φορά από την έναρξη της πανδημίας

Διεθνή Ελβετία: Νεκρός βρέφος από κορωνοϊό - Για πρώτη φορά από την έναρξη της πανδημίας

30.5.2020
Πανεπιστήμιο απέβαλε Ελληνοαυστραλό φοιτητή για δυο χρόνια - Ακτιβιστής και επικριτής της Κίνας

Διεθνή Πανεπιστήμιο απέβαλε Ελληνοαυστραλό φοιτητή για δυο χρόνια - Ακτιβιστής και επικριτής της Κίνας

30.5.2020
ΗΠΑ: Νεκρός 19χρονος διαδηλωτής στο Ντιτρόιτ - Άνοιξαν πυρ μέσα από SUV

Διεθνή ΗΠΑ: Νεκρός 19χρονος διαδηλωτής στο Ντιτρόιτ - Άνοιξαν πυρ μέσα από SUV

30.5.2020
Κέρδισε έργο του Πικάσο σε λοταρία και τώρα δεν ξέρει τι να τον κάνει

Διεθνή Κέρδισε έργο του Πικάσο σε λοταρία και τώρα δεν ξέρει τι να τον κάνει

30.5.2020
14 Σχόλια
anemos77 8.10.2015 | 13:42
αλλος κοσμος -αλλη κουλτουρα παλια (πριν καμια 30αρια χρονια) σε αυτο ήμασταν λιγο καλυτερα -8χρονα πηγαιναν μονα στο φουρνο
avatar
NEMESIS2015 9.10.2015 | 05:02
Ναι...επειδη ακριβως ειναι αλλος κοσμος και αλλη κουλτουρα την οποια εσυ ΠΑΣΙΦΑΝΕΣΤΑΤΑ δεν την εχεις ζησει απο κοντα (σε αντιθεση με 'μας τους "καμενους" - δυο φορες αρραβωνιασμενος με Γιαπωνεζες ο υποφαινομενος στα υπ' οψιν παρακαλω) σταματα να ωραιοποιεις τα πραματα, και κοιτα να ρωτας πρωτα κι αυτους που ξερουν! Αντε αγορι μου!
avatar
Καμαραίος 9.10.2015 | 15:49
Βλέπω ότι και σε άλλα σχόλια κράζεις τους άλλους επειδει και καλα "Ωραιοποιούν τα πράγματα". Για να εχεις αραβωνιαστεί 2 γιαπωνέζες προφανώς κάτι δεν πηγε καλά στον "έγγαμο βιο" σου. Άρα δεν μπορείς να έχεις αντικειμενική άποψη γιατί μάλλον έχεις πονέσει. Άρα άσε τους ανθρώπους να ωραιοποιούν τα πράγματα. Δεν ζητησε κανείς την άποψη σου, man.
avatar
Γκαργκάουλας 10.10.2015 | 08:55
Δεν μας ενδιαφέρει ρε φίλε πόσες φορές αρραβωνιάστηκες. Ασχετο το σχόλιο σου ...μάλλον κολλημένος είσαι.
avatar
NEMESIS2015 10.10.2015 | 16:26
Το σχολιο μου, σχετικα με τις παλιες μου Γιαπωνεζες αρραβωνιαρες, ηταν ΣΧΕΤΙΚΟΤΑΤΟ γιατι πολυ απλουστατα ετσι καταδικνειεται το οτι εχω "τριφτει" με αυτον τον λαο και τους ξερω παρα πολυ καλα σε συγκριση με 'σας τους ασχετους και τους "ξερολες"!
bal isra 8.10.2015 | 14:37
Έτσι είναι, βλέπεις τσιλιβιθράκια να περιμένουν το τρένο. :)

Έχοντας πάει και σε δυο λύκεια, ισχύει οτι καθαρίζουν μόνα τους τις τάξεις τους, κανονικά με σκούπα, φαράσι, ξεσκονιστήρι. Όχι ότι είναι η καλύτερή τους όταν έχουν σειρά για φασίνα, αλλά ξέρουν οτι πρέπει να το κάνουν!
Ούτως ή άλλως στο σχολείο είναι με τις παντόφλες καθώς τα παπούτσια μένουν υποχρεωτικά στην είσοδο, οπότε είναι απείρως πιο καθαροί όλοι οι χώροι.
avatar
NEMESIS2015 9.10.2015 | 05:05
Σε τι δυο λυκεια εχεις παει μεγαλε;...Σε Ιαπωνικα;!....Επτρεψε μου....ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ! Κι εγω ειχα παει στο Πανεπιστημιο της αρραβωνιαρας μου της Γιουμι πισω στο '98 στην Kanagawa (περιχωρο του Τοκυο) κι ομως το κτηριο βρωμουσε κι εζεχνε, και μαλιστα σε πολλες περιπτωσεις θυμιζε και κατι απο τα δικα μας τα χαλακια! Ασε μεγαλε και ξερουμε κι εμεις, και μαλιστα απο πρωτο χερι! Μην βιαζεσε να ωραιοποιησεις τα πραματα! Αντε! Ολοι ξαφνικα μου γινατε θαυμαστες των ζαπωνων ξαφνικα!
bal isra 9.10.2015 | 16:00
Ναι, σε δύο. Στο Kyoto και τα δύο, το ένα είναι το Toba και το άλλο το Rakusui, που τα επισκέφτηκα το 2013 και το 2014 αντίστοιχα. Προφανώς έχουν κι αυτοί τα προβλήματά τους. Στο Toba και οι μαθητές και το διδακτικό προσωπικό πιέζονται τρομέρα. Οι μαθητές έχουν πολλές φορές ένα πρόγραμμα που ξεκινάει στις 5 και τελειώνει στις 11 το βράδυ. Καταλήγουν να κοιμούνται στα λιγότερο καίρια μαθήματα.

Στο Rakusui που είναι σε πιο υποβαθμισμένη περιοχή, έχουν drop-outs, γονείς που δεν μπορείς να συνεννοηθείς γιατί είναι εθισμένοι στα pachinko (τζόγος) και ελλειπή χρηματοδότηση μεταξύ πολλών άλλων προβλημάτων.

Όμως και τα δυο σχολεία ήταν πεντακάθαρα και αρκετά οργανωμένα σε σχέση με το δικό μου λύκειο.

Αυτά για όσους όντως ενδιαφέρονται.
avatar
NEMESIS2015 9.10.2015 | 19:58
Ναι...μονο που δεν αναφερωμαστε ΜΟΝΟ στα υπνιλιστικα και λοιπα τοιαυτα προβληματα τους bal disra! Αυτα τα ξερω κι εγω! Κι εγω τους εβλεπα να ξεροκοιμουνται στο μετρο καθ' οδων για την δουλεια, και μαλιστα κατα ενα περιεργο τροπο οι κεραταδες ηξεραν ωστοσο ποτε να ξυπνησουν (κι οχι παραιτητα λογω των ηχηρων ανακοινωσεων στα μεγαφωνα)! Στο Κυοτο εγω εμενα στην kawabata dori, ειχα επισκευθει αντιστοιχα τα πανεπιστημια University of foreign languages (στο οποιο φοιτουσε η μακαριτησα η Ιαπωνιδα φιλεναδα μου, με την οποια θα ειχαμε κι ολας παντρευτει αμα δεν μου την ειχε παρει ο Θεος) και το Ritsumeikan που ηταν σχετικα κοντα στην περιοχη που υπηρχε το περιφημο Kinkaku Ji. Στο Κυοτο δεν μπορω να πω οτι ειχα παραπονα, παρα μονο οτι επρεπε να προσεχω ολη την ωρα τον κωλο μου απο τα διερχομενα (επανω στα πεζοδρομια!) ποδηλατα! Στο Τοκυο ομως γινοταν της ανωμαλιας! Ειδικα σ' αυτο το πανεπιστημιο στο οποιο αναφερθηκα (και του οποιου δυστυχως το ονομα δεν το θυμαμαι) ΔΕΝ......ετιθεντο θεμα κουρασης απο πλευρας των παιδιων! Εκει μεσα γινοταν μιας μικρης Girishaς το καγκελο! Τα παιδια ηταν πολυ απλα κωλοπαιδαρακια και δεν σεβοντουσαν το ιδρυμα τους! Βρωμιες και σκουπιδια σε παταωματα, τουαλετες, κυλικειο....γκραφιτι στους τοιχους και δεν συμμαζευεται! Μολις τα ειδα αυτα εχασα απασα ιδεα για την Ιαπωνια! Οσο για τα Pachinko (Φλιπερακια / τυχερα παιγνια)...αυτα...αστα! Σ' αυτα εχουν εθισθει εμεσα ή αμεσα σχεδον....ΟΛΟΙ!
avatar
Γκαργκάουλας 10.10.2015 | 08:58
Άιντε πάλι τα ιδια με την αρραβωνιάρα σου...Δεν μάς ενδιαφέρι ρε μάστορα !!!
Jack Drambuie 8.10.2015 | 16:23
Γι' αυτό εκεί δεν έχουν τα δικά μας χάλια. Στις τουαλέτες του ΑΠΘ χρειάστηκα να πάω πόσες φορές, κατουρημένα τα πατώματα λίμνη, τα "αφοδεύματα" σωρός σαν της αγελάδας στις γωνίες του χώρου εκτός λεκάνης, βρώμα, μπίχλα και ακαταστασία παντού. Όχι και πως η Σίνδος και τα ΤΕΙ είναι σε υπερβολικά καλύτερη μοίρα...

Για τα σχολεία, ούτε λόγος.

Πάντως εκεί γίνεται τα παιδιά να κυκλοφορούν μόνα και να είναι ασφαλή. Οι Ιάπωνες είναι σχετικά ξενοφοβικός λαός, κλειστός, δεν έχουν ορδές μεταναστών και αν κάνεις πως πειράζεις αυτούς ή τη φαμίλια σου, θα σε κόψουν στο γόνα. Άσε που εκεί, ακόμη και τα παιδιά, μπορούν και ξέρουν να κόψουν το ΞΥΛΙΚΙ το ΓΝΗΣΙΟ...
avatar
Ανώνυμος/η 9.10.2015 | 09:23
Ναι, σωστά, γιατί έτσι και τολμήσει να ξεμυτίσει παιδάκι μόνο του εδώ, θα πέσουν απάνω του οι ορδές των μεταναστών που μαστίζουν τη χώρα, οι οποίοι - ως γνωστόν εξάλλου- αρέσκονται στο να θυσιάζουν μικρά παιδιά στον Μολώχ...
avatar
Manolis Raour 9.10.2015 | 00:57
Άντε ρε, πλάνταξε στο κλάμα το καημένο...
avatar
Ανώνυμος/η 10.10.2015 | 12:16
Θυμαμαι οτι δεν πηγαινα ακομα σχολειο (πηγα 5μιση),οταν με εστελνε η μανα μου για μικροθεληματα στο μπακαλικο της γειτονιας (τελη δεκαετιας 60)