Πήρε ένα χάπι ecstasy αλλά την κόλαση που ακολούθησε δεν τη φανταζόταν με τίποτα
Διεθνή

Πήρε ένα χάπι ecstasy αλλά την κόλαση που ακολούθησε δεν τη φανταζόταν με τίποτα

Η on camera μαρτυρία ενός 22χρονου που κατέληξε με σπασμούς για όλη του τη ζωή γίνεται viral μήνυμα σε όλο το διαδίκτυο

 

Ο 22χρονος Jody Hurdes πήρε ένα χάπι ecstasy προκειμένου να "κορυφώσει" τη διασκέδαση και το κέφι σε μια βραδιά που είχε βγει με τους φίλους του. Αντί γι' αυτό όμως κατέληξε στο νοσοκομείο.

 

Ο Jody μετά από λίγες μέρες πήρε εξιτήριο και μαζί "δώρο" σπασμούς και τραύλισμα, ενδεχομένως για μια ζωή, καθώς όπως αποφάνθηκαν οι γιατροί το νοθευμένο ναρκωτικό του προκάλεσε εγκεφαλική ζημιά στο νευρικό σύστημα. 

 

Από το κρεβάτι του νοσοκομείου, ανέβασε μια φωτογραφία του στο λογαριασμό του στο Facebook, όπου μιλάει για αυτό που του συνέβη κι εκλιπαρεί γνωστούς κι αγνώστους να είναι πάρα πολύ προσεκτικοί και να μην παίρνουν ναρκωτικά. Η φωτογραφία του έχει κάνει χιλιάδες share και η ιστορία του εμφανίζεται πλέον σε πάρα πολλά μέσα του κόσμου ως ένα μήνυμα κατά των ναρκωτικών. 

 

"Όπως πολλοί γνωρίζετε είμαι στο νοσοκομείο. Αυτό δεν είναι ποστ λύπησης, αλλά ενημέρωσης. Καλό είναι να βγαίνεις και να διασκεδάζεις. Και το να παίρνεις ναρκωτικά φαίνεται καλή ιδέα, γιατί ποτέ δεν φαντάζεσαι πως θα μπορούσε να σου αλλάξει όλη τη ζωή. Είμαι τυχερός που είμαι ζωντανός... Υπάρχει η πιθανότητα να έχω μόνιμο τραύλισμα και σπασμούς για όλη μου τη ζωή λόγω βλάβης στον εγκέφαλο ή το νευρικό σύστημα. Παρακαλώ, παρακαλώ, παρακαλώ μην επιλέξετε την "φτηνή βερσιόν" της διασκέδασης, γιατί ποτέ δεν ξέρετε τι μπορεί να σας συμβεί. Αν καταφέρω να το βάλω αυτό στο μυαλό μερικών ανθρώπων τότε θα έχω σώσει έστω τη ζωή ενός" γράφει ο Jody.

So as some of you may have seen I have been in hospital for the past few days. This isn't a sympathy post, but a post of...

Posted by Jordy Hurdes on Saturday, November 21, 2015

 

Ανέβασε επίσης κι ένα βιντεάκι στο Youtube, όπου προειδοποιεί για τις συνέπειες της χρήσης ναρκωτικών και προτρέπει τον κόσμο να μην το κάνει ποτέ. "Σας παρακαλώ παιδιά, κάντε το για μένα" ακούγεται να επαναλαμβάνει ο Jody. 

 

Thank you so much for the love and support from everyone. I honestly can not believe how much the post has gone viral. Please share this video. The more that can see this. The more lives can be saved

Posted by Jordy Hurdes on Sunday, November 22, 2015

 

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Καρχαρίας 3 μέτρων σκότωσε σέρφερ στην Αυστραλία

Διεθνή Καρχαρίας 3 μέτρων σκότωσε σέρφερ στην Αυστραλία

7.6.2020
Το Παρίσι επέστρεψε και ψάχνει την ταυτότητά του στην εποχή μετά τον κορωνοϊό

Διεθνή Το Παρίσι επέστρεψε και ψάχνει την ταυτότητά του στην εποχή μετά τον κορωνοϊό

7.6.2020
Δολοφονία Τζορτζ Φλόιντ: Εκατοντάδες χιλιάδες στους δρόμους στις ΗΠΑ -Η μεγαλύτερη διαδήλωση της Ουάσινγκτον

Διεθνή Δολοφονία Τζορτζ Φλόιντ: Εκατοντάδες χιλιάδες στους δρόμους στις ΗΠΑ -Η μεγαλύτερη διαδήλωση της Ουάσινγκτον

7.6.2020
Κατηγορούν τον Μπολσονάρου ότι κρύβει τον απολογισμό του κορωνοϊού που σαρώνει τη Βραζιλία

Διεθνή Κατηγορούν τον Μπολσονάρου ότι κρύβει τον απολογισμό του κορωνοϊού που σαρώνει τη Βραζιλία

7.6.2020
ΗΠΑ: Κακουργηματικές κατηγορίες για τους αστυνομικούς που έσπρωξαν 75χρονο διαδηλωτή

Διεθνή ΗΠΑ: Κακουργηματικές κατηγορίες για τους αστυνομικούς που έσπρωξαν 75χρονο διαδηλωτή

7.6.2020
Ιταλία: Το κίνημα των «πορτοκαλί γιλέκων» και η συνωμοσία του κορωνοϊού

Διεθνή Ιταλία: Το κίνημα των «πορτοκαλί γιλέκων» και η συνωμοσία του κορωνοϊού

6.6.2020
Ουάσινγκτον: Χιλιάδες διαδηλωτές στους δρόμους, στη μνήμη του Τζορτζ Φλόιντ - Πορείες σε όλο τον κόσμο

Διεθνή Ουάσινγκτον: Χιλιάδες διαδηλωτές στους δρόμους, στη μνήμη του Τζορτζ Φλόιντ - Πορείες σε όλο τον κόσμο

6.6.2020
Κορωνοϊός: Πάνω από 7 εκατ. τα κρούσματα παγκοσμίως

Διεθνή Κορωνοϊός: Πάνω από 7 εκατ. τα κρούσματα παγκοσμίως

6.6.2020
Village People προς Τραμπ: Μην παίζεις τη μουσική μας στις συγκεντρώσεις σου

Διεθνή Village People προς Τραμπ: Μην παίζεις τη μουσική μας στις συγκεντρώσεις σου

6.6.2020
Κορωνοϊός: Τα επιβεβαιωμένα κρούσματα αυξάνονται ταχύτερα από ποτέ

Διεθνή Κορωνοϊός: Τα επιβεβαιωμένα κρούσματα αυξάνονται ταχύτερα από ποτέ

6.6.2020
17 Σχόλια
avatar
xristosd 25.11.2015 | 23:00
Και εγώ κόντεψα από αλκοόλ να πάθω διάφορα πιο μικρός αλλά δεν το έκανα θέμα.
Ο άλλος 'έφυγε' από το δρόμο οδηγώντας αλλά δεν το έκανε θέμα αν και τραυματισμένος.
Τι θέλω να πω.
Θέλει προσοχή ο κάθε πειραματισμός
Να ξέρετε από που αγοράζετε καθετί
Με φειδώ / όχι και άλλο και άλλο
Δεν είναι ασπιρίνες
Δεν ανακατεύουμε με αλκοόλ
Καθετί θέλει προσοχή!
Aventinus 26.11.2015 | 00:05
Είσαι λίγο τραγικούλης, ε;
Μένης 26.11.2015 | 00:19
Αυτό είναι το... θέμα για σένα;
Ότι δεν το έκανες θέμα;
Ήταν και είναι θέμα.

Θέλει προσοχή ο κάθε πειραματισμός;
Γιατί να πειραματιστείς με την υγεία και τη ζωή σου;
Haifischnet 26.11.2015 | 14:56
Το κάνεις κι εσύ θέμα τελικά, αλλά με λίγη καθυστέρηση.
avatar
ihateuall 26.11.2015 | 00:01
Παντα θελει προσοχη και παντα αγοραζουμε ναρκωτικα καλης ποιοτητας (και δεν το λεω καθολου ειρωνικα ουτε για αστειο).
avatar
SandmanGRE 26.11.2015 | 02:36
"Πάντα αγοράζουμε ναρκωτικά καλής ποιότητος";; Ότι τί; Γιατί να μην τα αποφεύγουμε καλύτερα;
Haifischnet 26.11.2015 | 16:01
Δεν τα αποφεύγουν όλοι. Μιλάει γι' αυτούς που δεν τα αποφεύγουν. Το ότι εσύ, εγώ και άλλοι κρατιόμαστε μακριά από τα ναρκωτικά, δεν σημαίνει ότι είναι η πραγματικότητα όλου του κόσμου. Για κάποιον που θέλει να είναι ασφαλής μέσα στα ναρκωτικά, υπάρχει τρόπος, ασχέτως αν η επικρατούσα εικόνα του χρήστη είναι αυτή της εξαθλίωσης.

Απλά τα καλής ποιότητας ναρκωτικά είναι και ακριβότερα.
avatar
ihateuall 26.11.2015 | 19:20
Καταλαβαινουμε ολοι οτι οταν η στανταρ τιμη ειναι πχ 50e(που ηδη δεν ειναι καθαρο) αν εγω παω να αγορασω στα 25 εχω παρει ποντικοφαρμακο.Τωρα ειναι μια αλλη κουβεντα τι πρεπει να αποφευγεις και τι οχι.Kαι το κρεας ειναι ιδιαιτερα βλαβερο αλλα δεν εχω δει βιντεο του στυλ 'κοιταξτε πως ειναι ο πατερας μου μετα το εμφαγμα' να γινεται viral.Eπισης
ΥΓ:Προφανως και ευχομαι το παιδι να γινει καλα,δεν γραφω τιποτα ειρωνικα.
rebellious.pony 26.11.2015 | 00:32
Ολοι μπορει να ειχαμε αναλογες εμπειριες.. Το παιδι δεν δημοσιευσε την ιστορι του ουτε γι να δειξει κατι ουτε για την δημοσιοτητα και τα likes. Οταν ομως περνας ενα τετοιο σοκ εχεις την αναγκη να το διαδωσεις και να βαλεις σε σκεψεις ανθρωπους που θα το δοκιμασουν.. πολυ καλα εκανε και respect στο παιδι. μακαρι να το διαβασουν και αλλα παιδια!!!!
scissor_me_timbers 26.11.2015 | 01:41
Ασ'τα..κι εγω ειδα στο ιντερνετ καποιον που περπατουσε αμεριμνος και του επεσε ενα πιανο στο κεφαλι.

Απο τοτε εχω να περπατησω! (χωρις παρτιτουρες)
Jorgus 26.11.2015 | 08:31
Καλά καλά... ας συνεχίσουμε την ίδια βλακώδη πολιτική στο θέμα των ναρκωτικών με ποινικοποιήσεις, ταμπού και άλλες εκδηλώσεις αυθεντικής χαζομάρας και, όχι βιντεάκια, για υπερπαραγωγές μας βλέπω. Άσε δε που στον κόσμο της εφηβικής και μετεφηβικής ανοησίας το ως άνω λειτουργεί ως διαφήμιση...
avatar
Ανώνυμος/η 26.11.2015 | 12:14
Κριμα πραγματικα.
avatar
Γκαργκάουλας 26.11.2015 | 12:35
Ας πρόσεχε και να μην έπαιρνε ναρκωτικά κακής ποιότητας κιόλας...Πρώτη φορά άκουσε για το συγκεκριμένο χάπι και το δοκίμασε για τη πλάκα του ??
Εχει βουήξει ο κόσμος για τις ζημιές που προκαλούν αυτά τα σκευάσματα... πού ζούσε αυτός σε άλλο πλανήτη ??
avatar
Ανώνυμος/η 26.11.2015 | 16:06
Είχα παρατηρήσει στη Ζυρίχη στα μεγάλα πάρτι, όπως αυτά που οργανώνονται γύρω στη προτωχρονιά ή αργότερα την άνοιξη, μπορούσε όποιος ήθελε να ελέγξει τα χάπια που είχε αγοράσει σε χώρο μέσα στο κλαμπ και να πάρει την σύσταση των χαπιών αν δηλαδή το έκσταση ήταν αυθεντικό ή όχι. Αυτό γινόταν σε συντονισμό με ΜΚΟ μέσα στο κλαμπ, μοιράζανε φλαιερς στα αγγλικά τεστ γιορ ντραγκς από την είσοδο μέχρι την γκαρναρόμπα. Μάλιστα η ΜΚΟ ενημέρωνε την αστυνομία της πόλης και αναρτούσαν ενημερωτικά μπάνερς αναλόγως με το αν κυκλοφορούσε πολύ βρώμικο. Τα μπάνερς αυτά τα έχω δει και στο Άμστερνταμ.
avatar
tktk 27.11.2015 | 01:25
Γιατί μας μιλας για ευρωπαικές χώρες; Τί δουλειά εχουμε εμείς στην Ευρώπη;;;;
avatar
Ανώνυμος/η 28.11.2015 | 09:35
πρωτοχρονιά! έλεος
Jessica Rabbit 27.11.2015 | 10:48
παιδια το εχω πει κ πριν για αλλο αρθρο κ θα συνεχισω να το λεω μεχρι να βγαλει η γλωσσα μου κοτσιδες! τα πραγματα ειναι απλα
1) υπηρχε, υπαρχει και θα υπαρχει ΠΑΝΤΟΤΕ κοσμος που θελει να δοκιμασει η να παρει ναρκωτικα οσο κ αν καποιοι παπαγαλιζουν το συνηθισμενο τροπαριο "τα ναρκωτικα σκοτωνουν" , η πιο μεγαλη παπαρια του 21ου αιωνα.
2) υπαρχουν ναρκωτικα κ ναρκωτικα. καποια ειναι ιδιαιτερα εθιστικα κ οντως καταστρεφουν ζωες οπως η ηρωινη ( η εικονα που εχουν οι περισσοτεροι στο μυαλο τους οταν ακουνε την λεξη ναρκωτικα ειναι η εικονα του χρηστη ηρωηνης οχι κοκας , εκστασυ κτλ) κ αλλα που αν δεν τα παιρνεις με τις χουφτες, ειναι γενικα οκ
3) το διεθνες εμποριο ναρκωτικων ειναι μια πολυ καλα στημενη τρομερα κερδοφορα επιχειρηση τρισεκατομμυριων δολαριων απο την οποια κερδιζουν οχι μονο οι εμποροι αλλα κ αστυνομικοι σε υψηλες θεσεις, τελωνιακοι, εμποροι οπλων κ βεβαια πολιτικοι οι οποιοι κανουν τα στραβα ματια για το αζημιωτο φυσικα..κ ειναι οι ιδιοι πολιτικοι τους οποιους βολευει να επαναλαμβουν το τροπαριο για να μην γινει η νομιμοποιηση των ναρκωτικων κ ετσι πεθανει η χυνα με τα χρυσα αυγα
4)απο την στιγμη που οι μονοι που φτιαχνουν κ πουλανε τα ναρκωτικα ειναι εγκληματιες, αυτοι κανουν ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ κ τα φτιαχνουν η τα νοθευουν ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ! και καποιες φορες -οχι συχνα- χρησιμοποιουν επικυνδινες κ δηλητηριωδης ουσιες. Οπως κ στην ατυχης περιπτωση αυτου του παιδιου. εχω ακουσει κ περιπτωση για εκστασυ με ποντικοφαρμακο..αν ειναι δυνατον. γιαυτο το φωναζω ΞΑΝΑ Κ ΞΑΝΑ!! Ο ΜΟΝΟΣ τροπος για να ειναι ασφαλη τα ναρκωτικα, και να μην υπαρχουν θανατοι ειναι να νομιμοποιθουν, να ελεγχονται, να παραγωνται κ να φορολογουνται απο τα κρατη κ τους κρατικους φορεις!! οσο τα ναρκωτικα παραμενουν στα χερια των εγγληματιων, θα συνεχισουμε να εχουμε θανατους! απλα τα πραγματα. αλλα τετοια ωρα τετοια λογια..
5) και ναι συμφωνω τα ναρκωτικα μπορει να μην κανουν καλο στην υγεια αλλα σε αριθμους παγκοσμιως οι μεγαλοι δολοφονοι δεν ειναι τα ναρκωτικα. ειναι το τσιγαρο, το αλκοολ κ τα τελευταια 20 χρονια( κ γινεται χειροτερο) ..η ζαχαρη! (η παχυσαρκια ειναι το ΚΥΡΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ 21ΟΥ ΑΙΩΝΑ!)
6) το προβλημα με τα ναρκωτικα δεν ειναι τα ναρκωτικα αλλα η αγνοια, ο φοβος, η παρανοια, η υποκρισια και ο στρουθοκαμιλισμος και οσο δεν εχουμε τα αρχ.. να κανουμε μια ειλικρινη συζητηση κ να απαιτησουμε αλλαγες, τοσο θα συνεχισει η νεολαια του πλανητη να ειναι ερμαιο των εμπορων ! unfortunately ...