Europa League: Η ΑΕΚ προσπάθησε πολύ στην Τραπεζούντα αλλά τελικά αποκλείστηκε

Europa League: Η ΑΕΚ προσπάθησε πολύ στην Τραπεζούντα αλλά τελικά αποκλείστηκε Facebook Twitter
0

Η ΑΕΚ άγγιξε το θαύμα στην Τραπεζούντα αλλά δεν μπόρεσε τελικά να προκριθεί στους ομίλους του Europa League.

Παρά το γεγονός ότι κέρδισε με 2-0 την Τραμπζονσπόρ τελικά αποκλείστηκε από το Εuropa League καθώς είχε χάσει στον πρώτο αγώνα στο ΟΑΚΑ με 3-1.

Στο 24΄ ο Ολιβέιρα πίεσε τον Ιβανίλντο αναγκάζοντάς τον να κάνει μεγάλο λάθος, ο Λιβάγια το εκμεταλλεύτηκε και άνοιξε το σκορ. Έξι λεπτά αργότερα, ο Ομπι Μίκελ ανέτρεψε τον Ολιβέιρα στα όρια της περιοχής, ο διαιτητής έδειξε πέναλτι και ο Πέτρος Μάνταλος έγραψε το 0-2 με τη συμπλήρωση του πρώτου 30λεπτου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο απειλητικά στο β΄ ημίχρονο και στο 54΄ είχαν δοκάρι σε προσπάθεια του Νουακαέμε. Στο 73΄ ο Μπάρκας πραγματοποίησε εκπληκτική απόκρουση στο σουτ του Παρμάκ, ενώ οι παίκτες της ΑΕΚ έδειχναν να ξεμένουν από δυνάμεις. Στο 80΄ ξανά ο Μπάρκας σταμάτησε τον Νουακαέμε και στην αμέσως επόμενη φάση (81΄) ο Λόπες έδιωξε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Σέρλοτ.

Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ (Αγγλία)

Κίτρινες: Μπακάκης, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες – Ομπι Μίκελ, Περέιρα, Σάρι

Κόκκινη: Λόπες (90+3΄)

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ (Ουνάλ Καραμάν): Ουγκουρτσάν, Νόβακ, Κάμπι, Ιβανίλντο, Περέιρα, Σόσα, Παρμάκ, Ομπι Μίκελ (36΄ Σέρλοτ), Ομούρ (44΄ Σάρι, 83΄ Ερντογάν), Νουακαέμε, Εκουμπάν

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Οικονόμου (88΄ Κλωναρίδης), Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Μπακάκης, Λόπες, Γαλανόπουλος (58΄ Κρίστιτσιτς), Σιμόες, Μάνταλος (81΄ Γιακουμάκης), Λιβάγια, Ολιβέιρα

0

Πολιτισμός / Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η δήμαρχος του Παρισιού Αν Ινταλγκό θα κάνει βουτιά στον Σηκουάνα στις 23 Ιουνίου

Μαζί με την δήμαρχο της γαλλικής πρωτεύουσας θα κολυμπήσουν ο Αρχηγός της Αστυνομίας και ο νομάρχης του Παρισιού - Άγνωστο αν θα βουτήξει μαζί τους και ο Εμανουέλ Μακρόν